Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Novi racunarski fakultet?

[es] :: Vodič za učenje :: Novi racunarski fakultet?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 14812 | Odgovora: 37 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Conica
Aleksandra Gaborovic

Član broj: 7384
Poruke: 304
*.dial.InfoSky.Net



Profil

icon Re: Novi racunarski fakultet?26.06.2003. u 15:14 - pre 253 meseci
Citat:
tOwk:
Ipak, sve ovo liči na zanatski fakultet, naročito zbog završne godine.


tu bih se u potpunosti slozila sa datom izjavom i to zbog licnog iskustva koje sam imala.

Naime, u toku mog skolovanja smatrala sam da ucim gomilu nepotrebnih stvari, ali koje su se kasnije u praksi pokazale kao vise no potrebne. Smatram da nije dovoljno nauciti i dobiti sertifikat iz pojedinog programskog jezika (pa to mogu i posebno da upisem i platim ako hocu - i ako imam para :O), vec je potrebno i znati kako to primeniti na realnom sistemu, kao i kompletan sistem uticaja koji cine cine upravo ti "nepotrebni" predmeti.

Sve u svemu, inicijativa je odlicna, ali mi se i dalje cini da je jednostavno nacinjen spisak MS sertifikovanih ispita, i kreiran fakultet od istog.

No...to je samo moje misljenje.
Pozdrav
Conica

Web razvoj: www.homeofweb.com
Blog: (HRK)www.pljuc.com
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.ihug.net



+3 Profil

icon Re: Novi racunarski fakultet?26.06.2003. u 15:34 - pre 253 meseci
Mislim da nisi detaljno gledala sajt.
Nije tacno da su samo nabacani microsoft sertifikovani ispiti.
Ima gomila opstih predmeta iz programiranja...
Recimo evo sta ima od matematickih predmeta.
Matematička analiza
Matematička analiza I
Analiza i linearna algebra
Matematička analiza II
Dizajn i analiza algoritama
Numerička matematika
Verovatnoća i statistika

A mozda se radi i jos matematike koja se koristi za odredjene oblasti iz programiranja.
Po predmetima koji su tu fakultet je zaista slican kao fakultetima na zapadu ali ne znam da li ce tako biti u praksi ali cemo znati kada krenu prvi studenti u septembru.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.ihug.net



+3 Profil

icon Re: Novi racunarski fakultet?26.06.2003. u 15:55 - pre 253 meseci
Citat:
Conica:
Naime, u toku mog skolovanja smatrala sam da ucim gomilu nepotrebnih stvari, ali koje su se kasnije u praksi pokazale kao vise no potrebne.
...
vec je potrebno i znati kako to primeniti na realnom sistemu, kao i kompletan sistem uticaja koji cine cine upravo ti "nepotrebni" predmeti.

U potpunosti se slazem sa tobom. Nazalost na nasim fakultetima se to uci odvojeno pa onda kada nesto sto sam ucio iz matematike u prvoj ili drugoj godini koristim kasnije na drugim predmetima ja moram da se podsecam jer sam neke stvari zaboravio a ne bih ih zaboravio da sam ih ucio tada kada je trebalo da ih i primenjujem. Recimo na etf-u se iz mat 4. uce algoritmi za razne probleme sa grafovima a to je bolje ubaciti u neki programerski predmet pa uciti kako to da koristis jer ovako ce neko to da zaboravi i kada mu bude trebalo on ce opet morati da se podseca ili uci. Ja nisam morao jer sam to znao jos u srednjoj skoli jer sam samoinicijativno ucio zbog takmicenja iz informatike ali neko drugi ce zaboraviti ako to uci u matematici pa posle par ili vise godina to koristi.
Ili iz mat 2. se uce razne teoreme u vezi sa redovima a posle kada ti nekada to bude trebalo kao da ces se secati toga. Mozda se neko i seti ali vecina njih nece.
 
Odgovor na temu

Conica
Aleksandra Gaborovic

Član broj: 7384
Poruke: 304
*.beotel.net



Profil

icon Re: Novi racunarski fakultet?26.06.2003. u 17:09 - pre 253 meseci
Nemam nikakve zamerke sto se tice profesionalizacije odredjene struke, ali bih volela da navedem jedan konkretan primer:

Jedna kompanija se bavi(la) razvojem informacionih sistema za recimo osiguravajuce kompanije. Da bi se sistem pravilno projektovao, potrebno je siroko znanje o samom principu poslovanja. Dalje, da bi se eventualno u hodu steklo to znanje, potrebno je opet znati bar osnovne principe na koje treba obratiti paznju - bukvalno receno: treba znati sta pitati.

Mozda gresim, ali koliko sam videla po planu i programu doticnog fakulteta, ni jedan predmet ne pokriva taj deo. Sigurna sam da ce onaj koji zavrsi fakultet vise no dobro znati da ga implementira (mislim da je upravo zbog tog aspekta towk rekao da je zanatski), ali za ovaj prvi deo nisam sigurna. Naravno gore navedeni primer se odnosi i na sve usluzne i proizvodne kompanije.

Kako god, kako je fakultet tek u osnivanju, sigurna sam takodje da ce se program menjati vremenom i sve uocene greske (ako ih bude bilo) biti na taj nacin ispravljene.

Pozdrav
Conica
Web razvoj: www.homeofweb.com
Blog: (HRK)www.pljuc.com
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.ihug.net



+3 Profil

icon Re: Novi racunarski fakultet?26.06.2003. u 17:41 - pre 253 meseci
Pa mozda se to sto treba uci na predmetima Softversko inženjerstvo ili Profesionalna praksa ili tako tim...ne znam.

A verovatno je da ce prve godine biti s*****. Mozda i druge godine jer cak i na boljim univerzitetima kada uvedu neki novi smer na pocetku bude s***** jer jos ne znaju kakve kriterijume da postave i o sta sve da se uci i sta da bude obavezno a sta da se bira. Spisak predmeta je jako slican kao na zapadu ali tek treba da vidimo da li je to samo tako na papiru ili ce biti dobro i u praksi a to zavisi od mnogo toga: sadrzaja samih predmeta, predavaca, kriterijuma.....
Naravno ako uzmu dobre predavace sa iskustvom i ako budu imali srece mozda vecx od prve godine bude super. Ja da sada upisujem i da imam para mislim da bih to upisao.

Za sada dok ne pocnu da rade ne mogu da komentarisem nista osim samog programa za koji mislim da nije los.
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.beograd-3.tehnicom.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Novi racunarski fakultet?26.06.2003. u 18:57 - pre 253 meseci
Citat:
srki:
A sto kazes toliko lose?

Zato što i dalje nije dobro, tj. „loše“ je. ;-)

Citat:
Citat:
Četvrta godina je potpuna besmislica, no, valjda i to nekome treba.

Danilo, pa na MIT, Berkliju, Stanfordu i drugim stranim fakultetima je jos gore. Tamo svake godine imas te predmete kao ovde profesionalna praksa.
Imas predmet sustainability koji je najveci smor koji postoji. U stvari professional Development 1 i 2 su jos veci smor. PD 4 i nije toliki smor jer taj accounting koji tu ucis moze da ti koristi ali to sto ucis o inzenjerskoj etici na pd2 i pd4 je takvo s***** koje ti nikada nece koristiti. A iz PD1 ucis kako da pises eseje u inzenjerstvu a ne koristi nista!

Pa da, kao što sam i rekao — većini će se svideti ovaj fakultet (izgleda i tebi), a tu je fraza „nema nepotrebnih predmeta“ veoma korisna.

Ako ti planiraš da se baviš računarstvom (computer science, naukom, ne da koristiš računar), onda će ti „pisanje eseja u inženjerstvu“ veoma koristiti — razmena mišljenja se sprovodi između ljudi, a postoje određena pravila koja olakšavaju tu komunikaciju.

I sve ti predmete koje ti navodiš kao „smor“ ja smatram vrlo potrebnim, i čini mi se da četvrta godina, kao godina koja treba da ponudi najviše mogućnosti za napredovanje u samoj nauci (svakako, od generacije od 200 studenata, možda će njih 10 hteti da se posveti istoj, ali tako je i u svetu), dobija se specijalizacija na nivou „sertifikata“. Znači, sve je u redu, ali je jedna grupa (vrlo važna) potpuno zanemarena.

Znači, fakultet koji se zove „računarski“ neće biti u stanju da proizvede naučni kadar (znaš, računarstvo se i dalje razvija, i kao takvo je takođe zanimljivo), već ćemo i dalje taj isti tražiti na ETF-u ili Matematičkom fakultetu. Ili, možda smatraš da zaista naši ljudi mogu da postanu „naučnici“ (ili bar „naučni radnici“) sa 6 semestara, a da je Nemcima potrebno za to 9 semestara?


Citat:
A i imam utisak da si ti video samo onih par predmeta na 4. sto su cini mi se opsti za sve smerove a nisi kliknuo na one linkove za smerove. Mozda gresim.

Grešiš, grešiš, obratio sam pažnju na to, i baš na to i dajem primedbe. Osim na smeru „Računarske mreže“, prebroj predmete u čijem imenu se ne nalazi ime nekog proizvoda ili preduzeća — takvi predmeti znače da nema nauke. „Stručnjak“ koji dobije sertifikat za Windows Internet administraciju neće moći da napravi Windows, niti Internet (tj. bar analognu mrežu) nove generacije — a tome služi računarstvo, zar ne?

Citat:
I to sto ne pise da imas toliko teoretskih predmeta to ne znaci da nije pokriveno znanje.

Pa naravno, ali na osnovu čega ja da znam? :-)

Citat:
Recimo ovde na Novom Zelandu na smeru Software Engineering na Auckland univerzitetu ti u stvari imas neke stvari iz matematike na predmetima koji u svom nazivu nemaju nista u vezi sa matematikom. Fora je sto neke stvari kao kvantifikatoriski racun, normalizaciju i slicno ubace zajedno sa bazama podataka, grafove i tako nesto sa algoritmima i to ucis da zaista koristis a ne samo teoretski jer se tako brze zaboravlja.

Odlično, a sad još treba da razdvojiš pojam „normalizacije“ u gomili drugih oblasti, pošto se on isto koristi, a eto, tebi na tom predmetu nisu to rekli. I sad kad vidiš „normalizaciju“, ti misliš da to ima veze sa bazama podataka, a one su poslednje što bi meni palo na pamet kao asocijacija.

Citat:
Ja se nadam da je na tom Cet fakultetu ovako i po ovome sto sam video po spisku predmeta meni se cini da je tako i da je to slicno smeru Software Engineering koji postoji na inostranim fakultetima i ne znam zasto mislis da vise lici na zanatski fakultet?

Zato što se dobija „sertifikovani stručnjak“, a ne neko ko će biti sposoban da se bavi razvojem i unapređenjem nauke (naravno, biće i onih koji će biti u stanju to da rade, ali to neće biti zbog CET fakulteta, već zbog njihovih ličnih osobina i odvojenog rada).

Citat:
Citat:
Citat:
Studenti kao sastavni deo studija, dobijaju specijalisticka uverenja vodecih svetskih racunarskih firmi (Microsoft) o osposobljenosti za obavljanje odredjenih poslova u struci.


Od kad je Mikrosoft toliko značajan da ga nazivamo „vodećim svetskim računarskim firmama“ (u množini)?


Ja mislim da je to u zagradi samo primer a inace na sajtu se vidi da se dobijaju sertifikati i od Global Knowledge, Cisco, Oracle...

Hm, ta poruka je bila poslata pre plana studija, ali je ipak neodgovarajuće pisati neistine — ljudi ne mogu da pogađaju o čemu se radi; eto, onaj ko je pisao to obaveštenje bi trebao da ode na onaj kurs o „pisanju eseja u inžinjerstvu“, koji je zaista „nepotreban“ (bar ti tako tvrdiš), ali pomaže da se u pisanoj formi čovek jasno i precizno izrazi, i to tako da kasnije može da se pozove na to.

Kada upotrebiš množinu, onda je red da isto učiniš i sa primerima, kako bi pratio odgovarajuću formu, i ne bi zbunjivao čitaoce.

Citat:
Citat:
„Linux platformu“? Šta je to? Ja znam za GNU platformu i Linux jezgro, ali za ovo ne znam.

Danilo, mislim da samo koristis drugaciju terminologiju nego neko drugi pa zato ne razumes sta je linux platform ili imas drugacije znacenje reci fakultet nego drugi.

Hm, valjda o imenu proizvoda odlučuje onaj ko ga je napravio. Koliko ja znam, to što ti zoveš „Linux platformom“ je delo FSF-a, a oni to zovu „GNU operating system“, ili „GNU platforma“. Linux je jezgro koje povezuje hardver sa GNU-om.

Što se tiče značenja fakulteta, čini mi se da ga shvatam kao svuda u svetu:
— proizvodi visoko školovani kadar koji može da ispuni zahteve postojećeg tržišta („zanatlije“, kako ih zovem) — ovo CET fakultet obezbeđuje
— proizvodi visoko školovani kadar koji može da unapredi samu nauku — ovo CET fakultet ne obezbeđuje, najverovatnije zato što ovde treba da bude srazmerno mali broj studenata, najčešće ispod 10%, neretko i ispod 3% (na većim univerzitetima)

Da bi bio „fakultet“, neophodno je da ispunjava oba uslova, a ne samo onaj „većinski“.

Citat:
A i na onom linku sto si ostavio isto imas i predmete iz menadzmenta, ekonomije, cak i neki predmet occupational Physiology?!?. Evo ti sta se uci na tom predmetu:
http://www.inf.ethz.ch/education/courses/catalog/32-734.html
Tu se uci psiholoskoj proceni radnika na poslu i tako dalje....znaci i tu imas gomilu predmeta koji nikome ne trebaju pa bi ti opet to zvao fakultetom a ovo ne bi. Malo pogledaj bolje i videces da je lista predmeta bas po uzoru na strane fakultete i ne znam sto si ih odmah toliko napao.

Hehe... čini mi se da si pomešao „fiziologija“ sa „psihologija“ :-) A ako misliš da „nikom ne treba fiziologija“, onda idi sedi na neko gradilište (gde se aktivno radi) na neko bure (ako ga nađeš, ako ne, onda stoj), i pokušaj da obavljaš svoj posao u „računarstvu“.

Videćeš da ti je itekako bitno kakvi su uslovi u kojima radiš, na šta treba obratiti pažnju, itd.

Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.ihug.net



+3 Profil

icon Re: Novi racunarski fakultet?26.06.2003. u 20:07 - pre 253 meseci
Citat:
tOwk:
Citat:
srki:
A sto kazes toliko lose?

Zato što i dalje nije dobro, tj. „loše“ je. ;-)

Pa dobro, svako ima pravo na svoje misljenje. Mada zavisi sta ko hoce. Da li zeli nauku ili inzenjerstvo.

Citat:

Ako ti planiraš da se baviš računarstvom (computer science, naukom, ne da koristiš računar), onda će ti „pisanje eseja u inženjerstvu“ veoma koristiti — razmena mišljenja se sprovodi između ljudi, a postoje određena pravila koja olakšavaju tu komunikaciju.

Ako nisi primetio i ovde se to uci.
Evo na prvoj godini pise predmet broj 15. Pismeno i usmeno izražavanje.
A inace na zapadu ako nesto naucis to je da pises eseje. Fora je sto i kad god radis neki projekat oni ti kazu kako treba da izgleda easej i cesto se razlikuju i onda je zbog toga taj predmet nepotreban ali ako ti mislis da je potreban on postoji ovde na ovom fakultetu i znaci da tu zadovoljava tvoj kritetijum da je to computer science.

Citat:
I sve ti predmete koje ti navodiš kao „smor“ ja smatram vrlo potrebnim, i čini mi se da četvrta godina, kao godina koja treba da ponudi najviše mogućnosti za napredovanje u samoj nauci (svakako, od generacije od 200 studenata, možda će njih 10 hteti da se posveti istoj, ali tako je i u svetu), dobija se specijalizacija na nivou „sertifikata“. Znači, sve je u redu, ali je jedna grupa (vrlo važna) potpuno zanemarena.

Pa i na vecini nasih fakulteta ti opste stvari ucis na prvim godinama a posle radis konkretnije stvari pa tako je i ovde. A i ko ti kaze da je ovo computer science. Ja bih pre ovo zvao Software Engineering. Inace na zapadu je Computer Science obicno pripojeno fakultetu kao kod nas PMF a SE i Computer Systems je pripojeno Engineeringu i imas nekih predmeta koji se poklapaju sa recimo Electrical & Electronic Engineering. Inace i ja neke od onih predmeta smatram korisnim ali i to sto mislim da su smor nema veze sa tim.

Citat:
Znači, fakultet koji se zove „računarski“ neće biti u stanju da proizvede naučni kadar

Pa niko ti nije rekao da je ovo computer science. Ovo je za ljude koji hoce da budu inzenjeri. Ovakvih stvari imas na zapadu, vec sam ti pominjao smerove.

Citat:
(znaš, računarstvo se i dalje razvija, i kao takvo je takođe zanimljivo), već ćemo i dalje taj isti tražiti na ETF-u ili Matematičkom fakultetu. Ili, možda smatraš da zaista naši ljudi mogu da postanu „naučnici“ (ili bar „naučni radnici“) sa 6 semestara, a da je Nemcima potrebno za to 9 semestara?

I dalje ostaje to da ovo nije za naucnike nego za inzenjere. I u opisu pise da je orijentisan na sticanje prakticnog znanja a ne teorije mada ima dosta i teorije. Pogledaj malo ostale godine a ne samo 4.

Citat:
Citat:
I to sto ne pise da imas toliko teoretskih predmeta to ne znaci da nije pokriveno znanje.

Pa naravno, ali na osnovu čega ja da znam? :-)

Tacno.

Citat:
Odlično, a sad još treba da razdvojiš pojam „normalizacije“ u gomili drugih oblasti, pošto se on isto koristi, a eto, tebi na tom predmetu nisu to rekli.

Otkud ti znas. Rekli su. Fora je da vec pri prvom sretanju sa tim radis i primenu toga pa ce ti to ostati u glavi a ne kao kada ucis samo suvu teoriju.

Citat:
I sad kad vidiš „normalizaciju“, ti misliš da to ima veze sa bazama podataka, a one su poslednje što bi meni palo na pamet kao asocijacija.

Ne mislim tako i ovo je bio samo primer.

Citat:
Zato što se dobija „sertifikovani stručnjak“, a ne neko ko će biti sposoban da se bavi razvojem i unapređenjem nauke (naravno, biće i onih koji će biti u stanju to da rade, ali to neće biti zbog CET fakulteta, već zbog njihovih ličnih osobina i odvojenog rada).

Pa za one koji zele da se bave unapredjenjem nauke mogu da idu na pmf a za one koji hoce da budu software engineers nije bilo fakulteta. Ti ovaj fakultet posmatras kao computer science i mislim da zbog toga mislis da je drugacije nego na zapadu jer si gledao pogresne stvari. Na zapadu si gledao Computer Science umesto npr. Computer Systems ili Software Engineering.

Citat:
Hm, ta poruka je bila poslata pre plana studija, ali je ipak neodgovarajuće pisati neistine — ljudi ne mogu da pogađaju o čemu se radi; eto, onaj ko je pisao to obaveštenje bi trebao da ode na onaj kurs o „pisanju eseja u inžinjerstvu“, koji je zaista „nepotreban“ (bar ti tako tvrdiš), ali pomaže da se u pisanoj formi čovek jasno i precizno izrazi, i to tako da kasnije može da se pozove na to.

Pa zato taj predmet i postoji na ovom fakultetu. A inace nisam rekao da je nepotreban ali to ti jos milion puta ponavljaju pa u nekim slucajevima to uopste ne koristi.

Citat:
Citat:
Citat:
„Linux platformu“? Šta je to? Ja znam za GNU platformu i Linux jezgro, ali za ovo ne znam.

Danilo, mislim da samo koristis drugaciju terminologiju nego neko drugi pa zato ne razumes sta je linux platform ili imas drugacije znacenje reci fakultet nego drugi.

Hm, valjda o imenu proizvoda odlučuje onaj ko ga je napravio. Koliko ja znam, to što ti zoveš „Linux platformom“ je delo FSF-a, a oni to zovu „GNU operating system“, ili „GNU platforma“. Linux je jezgro koje povezuje hardver sa GNU-om.

Pa i mnogi distributeri linuxa posmatraju termin "linux platform" isto kao i ja a na kernel.org na pitanje sta je linux pise ovo: Linux is a clone of the operating system Unix.
I ne znam sto mislis da ne postoji linux platforma. Isto kao sto se zna sta je to kada neko kaze Windows platforma ili Unix platforma. Mislim da su oni samo pokupili terminologiju koju ogroman broj ljudi koristi i ne vidim zasto bi im zbog toga zamerao. Cak i na gnu.org imas u faq da pise ovo: It is possible to make a system that uses Linux as the kernel but is not based on GNU.......Linux may be most of the system; perhaps "Linux systems" is the right name for them.

Citat:
Što se tiče značenja fakulteta, čini mi se da ga shvatam kao svuda u svetu:
— proizvodi visoko školovani kadar koji može da ispuni zahteve postojećeg tržišta („zanatlije“, kako ih zovem) — ovo CET fakultet obezbeđuje
Pa dobro, ali opet zasluzuje da ga zovemo fakultetom jer jako slicni smerovi se isto nalaze na fakultetima na zapadu i onda ako ovo ne zasluzuje da se zove fakultetom ne zasluzuju ni fakulteti na zapadu.

Citat:
— proizvodi visoko školovani kadar koji može da unapredi samu nauku — ovo CET fakultet ne obezbeđuje, najverovatnije zato što ovde treba da bude srazmerno mali broj studenata, najčešće ispod 10%, neretko i ispod 3% (na većim univerzitetima)

Ok, mozda i ne obezbedjuje a to je zato sto mu to nije cilj ali sta ti mislis koje bi jos predmete trebalo da ima da bi mogao da se smatra computer science fakultetom. Pogledaj prvo sve predmete i sa prve 3 godine.

Citat:
Da bi bio „fakultet“, neophodno je da ispunjava oba uslova, a ne samo onaj „većinski“.

Ne. Tu gresis. Da bi bio Computer Science fakultet treba da ispunjava oba uslova a ovo nije Computer Science fakultet. Ajmo sada konkretno. Sta ne ispunjava. I da se razumemo, ja ne kazem da ispunjava jer mislim da to i ne zele jer im je cilj engineering a ne science ali me cisto zanima sta ti mislis da jos treba da ima da bi bio science.

Inace mislim da bi ovde svaki privatni computer science fakultet propao jer bi mali broj studenata isao na njega.

Citat:
Hehe... čini mi se da si pomešao „fiziologija“ sa „psihologija“ :-)

Naravno da jesam, jer sam u brzini citao. Sorry.

Citat:
A ako misliš da „nikom ne treba fiziologija“, onda idi sedi na neko gradilište (gde se aktivno radi) na neko bure (ako ga nađeš, ako ne, onda stoj), i pokušaj da obavljaš svoj posao u „računarstvu“.

Naravno da ne mislim da nikome ne treba ali o tome ne treba ja da ucim. To inace uce menadzeri. Ima gomila smerova gde se to uci a ja kao inzenjer ili naucnik ne treba mnogo o tome da znam. Ako cemo tako pa onda ima jos dosta stvari koje bi trebalo da se uci i onda bi fakultet zavrsio za deset godina.

Citat:
Videćeš da ti je itekako bitno kakvi su uslovi u kojima radiš, na šta treba obratiti pažnju, itd.

Naravno da je bitno u kakvim uslovima radim ali to treba da znaju menadzeri i direktori da bi im radnici bolje radili i bili zadovoljni a oni to vec uce....Pa kako smo poceli najbolje je da ubacimo sve predmete ovog sveta na racunarstvo jer ce mozda nekada meko to da koristi. Mislim zar nije bolje taj predmet izbaciti a ako treba da se bavis tako necim onda zavrsis kurs. Mislim najbolje je i da se uci i nuklearna fizika jer ces mozda pisati programe za nuklearne reaktore i treba takodje uciti i astronomiju i tako dalje....

Sta ti mislis da bi sve trebalo da se uci u computer science?
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.beograd-3.tehnicom.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Novi racunarski fakultet?26.06.2003. u 21:39 - pre 253 meseci
Ok, prvo da razjasnim zašto pominjem „computer science“. Kod nas se najčešće izraz „computer science“ prevodi kao „računarstvo“. Zbog toga ja pretpostavljam da je „računarski fakultet“ onaj koji obavlja obrazovanje u oblasti „računarstva“. Naravno, terminologija je dosta konfuzna kod nas, pa tako imamo izraz „računarstvo i informatika“, „informatika“, „informacione tehnologije“ itd. Takođe, uobičajeno je da se to što ti nazivaš „computer engineering“ naziva informatikom, ili informacionim tehnologijama.

Opet, naglašavam da je ovo samo moje iskustvo po pitanju terminologije u okruženju. Eto, ja i ne sporim da je to dobra škola sa određenom namenom, ali to nije „računarski fakultet“. To je isto kao kada bih ja napravio „Pravnički fakultet“ gde se uči kako zaobići zakone u državi (dobro, nije toliko drastična razlika u slučaju „računarskog fakulteta“, ali se radi o prevari).

Što se tiče računarstva kao nauke, sigurno ćeš se složiti da Oracle, Java, C++, VB.NET, C#,... nemaju nikakve veze sa naučnom stranom (one su posledica nauke, a ne preduslov) — prosto, izbor konkretne tehnologije nije naročito bitan, već je bitna ideja, način rada itd. Za obrazovanje i formiranje stručnjaka za razvoj nauke potreban je naročiti i drugačiji postupak. Stručnjaci koji treba da rade posao se obrazuju da rešavaju probleme, dok oni koji treba da napreduju nauku se obrazuju da pronalaze probleme, i da ih zatim i rešavaju (ne govorim o „praktičnim“ problemima, već o problemima same nauke). Opet, granica nije baš tako oštra, ali to je u kratkim crtama.

Prve tri godine mi program ne izgleda loše, ali mi se čini da nije realan. Opet, možda grešim, pa o tome ne vredi raspravljati (pošto ćemo argumente za bilo koje tvrđenje imati tek za nekoliko godina).

Četvrta godina treba da predstavlja i specijalizaciju za one koji odluče da krenu tim putem: to podrazumeva dosta formalističkog rada, apstrakciju, i uopšte, rad sa drugačijim jezikom od onog jezika koji koriste „praktičari“. I to ne zato da bi se razlikovali od drugih, već zato što na tom nivou formalizam znatno olakšava stvari, i omogućava da se uoče stvari koje bez njega ne mogu.

I na kraju, ja nisam stručan da ponudim odgovarajući program za takav smer, ali mislim da sam sposoban da vidim da CET fakultet taj smer nema, i prema tome ne ispunjava uslov da bude „fakultet“ za „računarstvo“. Opet, možda je sva nezgoda u tome što koriste izraz „računarski“ samo zato što se radi tema koja je u vezi sa računarima, ali i dalje je to loš izraz, jer vidiš koliko prepirke je izazvao. Znači: CET fakultet za informacione tehnologije sa osnovama računarstva (prve tri godine ;-)

Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.ihug.net



+3 Profil

icon Re: Novi racunarski fakultet?27.06.2003. u 09:04 - pre 253 meseci
Towk, slazem se sa tobom da je jedini problem bio terminologija. A inace po tvojim kriterijuma ne znam da li postoji neki fakultet koji bi zadovoljii tvoje kriterijume da se zove Computer Science. Pa i na onom linku koji si dao se uci .NET, C++... a ti i dalje to zoves Computer Science. Uopste ne razumem sta ti smatras pod Computer Science.

A inace ne verujem da im je cilj da prevare ljude jer kao prvo vecina njih ne bi isla na CS a druga stvar je ta sto su oni sami rekli da im je cilj da od tebe naprave inzenjera a ne naucnika...

Zasto mislis da je program za prve tri godine nerealan kada je bukvalno iskopirano kao sto je na zapadnim univerzitetima. Inace program su pravili profesori etf-a i pmf-a i neki profesori tih fakulteta ce tu predavati.

A inace ni smer na pmf-u ne treba da se zove racunarstvo i informatika jer se tu radi samo jedan deo racunarstva a ako to treba da u svom nazivu ima racunarstvo onda moze i CET. Mislim da se ljudi nece zbuniti kao ti kada procitaju naziv racuinarstvo jer su navikli da kod nas taj izraz nije ono sto ti mislis jer ga koriste mnoge skole i fakulteti a nije ukljuceno ono sto ti podrazumevas. Mislim zasto bi se racunarstvo koristilo samo za Computer Science a ne recimo za Computer Systems. U stvari mozda i ima razloga ali kod nas ljudi ne smatraju racunarstvo za Computer Science i zbog toga si ih ti napao jer si mislio da oni hoce sebe da prikazu kao Computer Science fakultet iako im to nije cilj.

Posto je program iskopiran sa zapada koji je mnogo ranije uveo taj program i menjao ga mislim da smer ima persperktivu a ipak se radi dovoljno i naucnih stvari pa ako neko hoce nesto da izmislja verujem da ce moci. Na zapadu se i manje radi tih teoretskih predmeta nego ovde. Pa video si samo spisak matematika. Na zapadu se ne radi ni pola od toga.
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.beograd-3.tehnicom.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Novi racunarski fakultet?27.06.2003. u 17:07 - pre 253 meseci
Citat:
srki:
Towk, slazem se sa tobom da je jedini problem bio terminologija. A inace po tvojim kriterijuma ne znam da li postoji neki fakultet koji bi zadovoljii tvoje kriterijume da se zove Computer Science. Pa i na onom linku koji si dao se uci .NET, C++... a ti i dalje to zoves Computer Science. Uopste ne razumem sta ti smatras pod Computer Science.

Opet pogrešno tumačiš — tamo se i to uči, ali se uči i nešto drugo (tj. postoji mogućnost izbora). Ne znam kako ti možeš da zamisliš da se naučni kadar iškoluje i usmeri na bilo kom od smerova četvrte godine na ovom CET fakultetu.

Evo, zamisli situaciju: ti hoćeš da nastaviš da se baviš računarstvom (naukom!), i završio si prve tri godine. Izvoli izabrati neko od usmerenja i objasni zašto bi ti ono značilo?

Ono što je jasno je da je veoma mali broj studenata zainteresovan za ovo, i zato niko nije primetio taj nedostatak (tj. broj žalbi je relativno mali, pa se niko ne obazire svrstavajući te u „one koji se uvek žale“). I opet ponavaljam, ako institucija ne ispuni i tu delatnost, to nije „fakultet“ (prema starim merilima, to je „viša škola“). Ne zaboravi da se pod fakultetom podrazumeva naučno(obrazovno) istraživačka institucija.


Citat:
A inace ne verujem da im je cilj da prevare ljude jer kao prvo vecina njih ne bi isla na CS a druga stvar je ta sto su oni sami rekli da im je cilj da od tebe naprave inzenjera a ne naucnika...

Pročitaj one stranice na cet.co.yu/fakultet/ (dole imaju linkovi o razlozima osnivanja) — tu se jasno pominje „computer science“ i „računarstvo“.

Citat:
A inace ni smer na pmf-u ne treba da se zove racunarstvo i informatika jer se tu radi samo jedan deo racunarstva a ako to treba da u svom nazivu ima racunarstvo onda moze i CET.

Fakultet se zove „Matematički fakultet“, kada se završi smer za računarstvo i informatiku postaje se „diplomirani matematičar za računarstvo i informatiku“.

Znači, oni su vodili računa bar da ispoštuju formu. Ipak, ja se slažem da taj smer nije u potpunosti prilagođen računarstvu, ali to se i jasno vidi kroz naziv fakulteta, i status poslediplomaca.

Citat:
Mislim da se ljudi nece zbuniti kao ti kada procitaju naziv racuinarstvo jer su navikli da kod nas taj izraz nije ono sto ti mislis jer ga koriste mnoge skole i fakulteti a nije ukljuceno ono sto ti podrazumevas. Mislim zasto bi se racunarstvo koristilo samo za Computer Science a ne recimo za Computer Systems. U stvari mozda i ima razloga ali kod nas ljudi ne smatraju racunarstvo za Computer Science i zbog toga si ih ti napao jer si mislio da oni hoce sebe da prikazu kao Computer Science fakultet iako im to nije cilj.

Hehehe... Važi, ja sam pogrešio, a ti pročitaj njihovu stranicu:
Citat:
U Srbiji ne postoje fakulteti za računarstvo (Computer Sciences).



Citat:
Posto je program iskopiran sa zapada koji je mnogo ranije uveo taj program i menjao ga mislim da smer ima persperktivu a ipak se radi dovoljno i naucnih stvari pa ako neko hoce nesto da izmislja verujem da ce moci. Na zapadu se i manje radi tih teoretskih predmeta nego ovde. Pa video si samo spisak matematika. Na zapadu se ne radi ni pola od toga.

???? Hm, još nisam video fakultet iz računarstva „na zapadu“ koji radi manje od 3–4 („ni pola od 6–7“) matematička predmeta. Uostalom, u nekom smislu je računarstvo specijalna oblast matematike, sa akcentom na drugačijim pitanjima (npr. u matematici se elegantnim rešenjem smatra i binomni koeficijent, dok u računarstvu to baš i nije tako).


Još bih dodao i jednu primedbu na cenu. Oksfordski univerzitet košta najviše 1100 funti godišnje za stanovnike EU (oko 1500€), a kod nas, gde je standard izrazito visok, gde je kadar iz oblasti računarstva na najvišem svetskom nivou, potpuno je razumno da ta cena bude 3000€.

Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.ihug.net



+3 Profil

icon Re: Novi racunarski fakultet?28.06.2003. u 04:16 - pre 253 meseci
Citat:
tOwk:
Opet pogrešno tumačiš — tamo se i to uči, ali se uči i nešto drugo (tj. postoji mogućnost izbora). Ne znam kako ti možeš da zamisliš da se naučni kadar iškoluje i usmeri na bilo kom od smerova četvrte godine na ovom CET fakultetu.

Evo, zamisli situaciju: ti hoćeš da nastaviš da se baviš računarstvom (naukom!), i završio si prve tri godine. Izvoli izabrati neko od usmerenja i objasni zašto bi ti ono značilo?

Izabrao bih smer Nove softverske tehnologije. Ne znam da li si to video.
A i Computer Science ti uglavnom traje 3 godine a Software Engineering 4 godine tako da bi i mogao da se smatra CS fakultetom. Makar bi mogao vise nego pmf jer se radi vise stvari iz racunarske nauke nego na pmf-u koji opet ima u svom nazivu racunarstvo.

Citat:
Ono što je jasno je da je veoma mali broj studenata zainteresovan za ovo, i zato niko nije primetio taj nedostatak (tj. broj žalbi je relativno mali, pa se niko ne obazire svrstavajući te u „one koji se uvek žale“). I opet ponavaljam, ako institucija ne ispuni i tu delatnost, to nije „fakultet“ (prema starim merilima, to je „viša škola“). Ne zaboravi da se pod fakultetom podrazumeva naučno(obrazovno) istraživačka institucija.

Ok, slazem se sa tobom kada nesto treba da se zove fakultet. Trebalo bi da pored Software Engineering ima i Computer Science ali izgleda da je ministarstvo smatralo da prve tri godine mogu da se gledaju kao CS a ako ne prve 3 onda zajedno sa 4. godinom ako izaberes smer Nove softverske tehnologije.

Citat:

Pročitaj one stranice na cet.co.yu/fakultet/ (dole imaju linkovi o razlozima osnivanja) — tu se jasno pominje „computer science“ i „računarstvo“.

Ok, nisam to video pre nego tek sada. A sto se tice reci racunarstvo izgleda da ljudi ne smatraju da je racunarstvo=CS jer i pmf u svom nazivu ima racunarstvo a vise se na cet-u radi iz computer science nego na pmf-u.

Citat:

Fakultet se zove „Matematički fakultet“, kada se završi smer za računarstvo i informatiku postaje se „diplomirani matematičar za računarstvo i informatiku“.

Ok, moja greska. Na pogresan nacin sam gledao. Ja ne znam da li cet treba da se zove fakultetom ali ako je dobilo dozvolu da se zove fakultetom onda pretpostavljam da to nisu dobili tek onako. Ima dosta predmeta koji se zovu recimo "Razvoj softvera" (samo primer) ili tako nesto gde ne mozemo unapred da znamo sta se radi ali ako se rade prave stvari onda pretpostavljam da zasluzuje naziv fakultet. Najbolje je da sacekamo da postave opis predmeta mada to ce sigurno da se menja do septembra.

Citat:
Znači, oni su vodili računa bar da ispoštuju formu. Ipak, ja se slažem da taj smer nije u potpunosti prilagođen računarstvu, ali to se i jasno vidi kroz naziv fakulteta, i status poslediplomaca.

A kako mozes da znas da taj smer nije prilagodjen racunarstvu a jos nisi ni video opise predmeta. I zasto je pmf prilagodjen racunarstvu a ovo nije iako se na pmf-u radi manje racunarstvo nego ovde (zavisi od smera ovde kao)

Citat:

Hehehe... Važi, ja sam pogrešio, a ti pročitaj njihovu stranicu:
Citat:
U Srbiji ne postoje fakulteti za računarstvo (Computer Sciences).


Pa mislim da su i oni i ti pogresili. Mozda i ja gresim ali ako ja gresim a ti si u pravu onda su i oni u pravu.

Citat:

???? Hm, još nisam video fakultet iz računarstva „na zapadu“ koji radi manje od 3–4 („ni pola od 6–7“) matematička predmeta. Uostalom, u nekom smislu je računarstvo specijalna oblast matematike, sa akcentom na drugačijim pitanjima (npr. u matematici se elegantnim rešenjem smatra i binomni koeficijent, dok u računarstvu to baš i nije tako).

Pa fora je sto se sada matematika ubacuje u predmete kao Algoritmi, Software Engineering 1, SE2, Software Engineering Design 1 itd.. pa nemas posebno naziv matematika 4 nego je recimo trecina te matematike ubaceno u algoritme, druga trecina u ovo a treca trecina u ono....I na cetu imas predmete kao sto su algoritmi, softversko inzenjerstvo, modelovanje i simulacija itd... i nemozes da kazes koliko se matematike radi dok ne vidis opis predmeta...A bolje je odmah kada ucis nesto iz mate da ucis i primenu toga jer ce ti to duze ostati u glavi (diskutabilno, ali vecina fakulteta sada menja program u tom smeru) Recimo ako iz predmeta Prepoznavanje oblika se mozda prvo radi deo matematike koji je u vezi sa tim. Ovde se cesto radi matematika na tim programerskim smerovima (ali cista matematika) i onda imas test iz te matematike pa odmah posle radis oblast gde se to primenjuje iz istog predmeta...

Citat:
Još bih dodao i jednu primedbu na cenu. Oksfordski univerzitet košta najviše 1100 funti godišnje za stanovnike EU (oko 1500€), a kod nas, gde je standard izrazito visok, gde je kadar iz oblasti računarstva na najvišem svetskom nivou, potpuno je razumno da ta cena bude 3000€.


I ja imam primedbu na cenu. Cena je previsoka! Pre nisam razmisljao toliko o ceni ali cena je zaista previsoka. Mada videcemo da li ce im se isplatiti. Fakultet je preduzece i na njima je da odluce koja cena im se najvise isplati....Ja ne verujem da mogu da skupe 150 ljudi sa ovolikom cenom...
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.beograd-3.tehnicom.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Novi racunarski fakultet?28.06.2003. u 13:24 - pre 253 meseci
Citat:
srki:
Izabrao bih smer Nove softverske tehnologije. Ne znam da li si to video.

Video sam, i to nema mnogo veze sa tim. Otkad je kriptografija, zaštita računarskih sistema, zaštita e-poslovanja, mehanizmi zaštite u C++-u i Javi, i praktična primena novih softverskih tehnologija u vezi sa naukom? Jeste, to je posledica iste, ali ne i način njenog unapređenja. Meni ovo više liči na ES Leto '03, nego...

Ostali predmeti (prepoznavanje oblika, fazi logika, neuralne [zar ne govore ljudi kod nas „neuronske“?] mreže, i genetski algoritmi) jesu većim delom „naučni“, samo ne u uskoj vezi sa računarstvom (tj. ne sa „opštim računarstvom“).

Citat:
A i Computer Science ti uglavnom traje 3 godine a Software Engineering 4 godine tako da bi i mogao da se smatra CS fakultetom.

Ok, ok, znam da je CS jednostavan, i da to zapravo može i za jednu godinu da se savlada. Međutim, tvoje viđenje mi izgleda kao ono „možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu“ (prvo si se bio složio sa mnom oko CS-a, ali da CET fakultet to i ne tvrdi, a sada... ;-)


Citat:
Citat:
Fakultet se zove „Matematički fakultet“, kada se završi smer za računarstvo i informatiku postaje se „diplomirani matematičar za računarstvo i informatiku“.

Ok, moja greska. Na pogresan nacin sam gledao. Ja ne znam da li cet treba da se zove fakultetom ali ako je dobilo dozvolu da se zove fakultetom onda pretpostavljam da to nisu dobili tek onako. Ima dosta predmeta koji se zovu recimo "Razvoj softvera" (samo primer) ili tako nesto gde ne mozemo unapred da znamo sta se radi ali ako se rade prave stvari onda pretpostavljam da zasluzuje naziv fakultet. Najbolje je da sacekamo da postave opis predmeta mada to ce sigurno da se menja do septembra.

Ne znam zašto i dalje insistiraš na te prve tri godine — prosto, već sam se složio da ne možemo da govorimo koliko su dobri programi, pošto ih ne znamo.

Citat:
Citat:
Znači, oni su vodili računa bar da ispoštuju formu. Ipak, ja se slažem da taj smer nije u potpunosti prilagođen računarstvu, ali to se i jasno vidi kroz naziv fakulteta, i status poslediplomaca.

A kako mozes da znas da taj smer nije prilagodjen racunarstvu a jos nisi ni video opise predmeta. I zasto je pmf prilagodjen racunarstvu a ovo nije iako se na pmf-u radi manje racunarstvo nego ovde (zavisi od smera ovde kao)

Evo, istakao sam ti u citatu ono što treba da pažljivo pročitaš (i vodi računa o tome da se to nadovezuje na gornju temu o Matematičkom fakultetu).

Citat:
Citat:

Hehehe... Važi, ja sam pogrešio, a ti pročitaj njihovu stranicu:
Citat:
U Srbiji ne postoje fakulteti za računarstvo (Computer Sciences).


Pa mislim da su i oni i ti pogresili. Mozda i ja gresim ali ako ja gresim a ti si u pravu onda su i oni u pravu.


:-)

Citat:
Ja ne verujem da mogu da skupe 150 ljudi sa ovolikom cenom...

Eto, napokon se oko nečega slažemo ;-)

Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.ihug.net



+3 Profil

icon Re: Novi racunarski fakultet?28.06.2003. u 13:57 - pre 253 meseci
A-ha :-)
A nisam pazljivo citao ono sto si pre napisao o matematickom fakultetu i statusu poslediplomca pa sam bezveze pisao.

Sa ostalim stvarima koje si napisao u poslednjem postu se potpuno slazem tako da nemam sta vise da ti odgovaram i ostaje nam jedino da cekamo opise predmeta i pocetak rada...

Mada sada sam nesto razmisljao i stvarno mi nije jasno kakav je to fakultet kada nema poslediplomske studije?!? Mogli su makar da naprave nesto tako i onda bi zaista imao razlog da se zove fakultetom.
 
Odgovor na temu

BOOK
Beograd

Član broj: 9769
Poruke: 117
*.254.EUnet.yu

Jabber: BOOK@elitesecurity.org


Profil

icon Re: Novi racunarski fakultet?29.06.2003. u 14:49 - pre 253 meseci
Citat:
srki:
Mada sada sam nesto razmisljao i stvarno mi nije jasno kakav je to fakultet kada nema poslediplomske studije?!?


Pa rekli su da ce da ih uvedu.

p.s.
Nije mu jasno kako neko moze biti negativno raspolozen na neku tako lepu stvar: HEJ, BRE, PA OTVOREN JE RACUNARSKI FAKULTET U SRBIJI!!!
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.ihug.net



+3 Profil

icon Re: Novi racunarski fakultet?29.06.2003. u 15:09 - pre 253 meseci
Ja nisam negativno raspolozen. Cak mislim da je i ideja super. Mada ne znam da li se tu radi Software Engineering ili Computer Science pa me samo to zanimalo. SE je verovatnije ali moguce je da je i CS jer ipak ne znam tacno sta se radi na onim predmetima 'razvoj softvera' i slicnim....

Inace samo napred.....i cenu malo nazad :(
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.beograd-3.tehnicom.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Novi racunarski fakultet?29.06.2003. u 15:11 - pre 253 meseci
Zato što „računarski fakultet“ treba da nas uključi u budući razvoj računarstva, a ne samo da pristignemo računarstvo u svetu (i da nastavimo da kaskamo za njim).

Ako to ne ispuni, to je zanatska ustanova, i ma koliko bila korisna (a jeste, to ne sporim), ona nije fakultet.


Ovde je važno i pitanje odgovornosti — ako je CET spreman da preuzme odgovornost da će njihovi „diplomci“ za 10 ili 20 godina raditi na najnovijim računarskim tehnologijama (u to vreme), i to bar u broju eksponencijalno većem od trenutnog (pošto i ETF i MatF daju stručnjake koji to isto rade, samo u veoma malom broju, a što je jasno s obzirom na to da nijedan nije „računarski fakultet“), onda nema nikakvih problema, i mogu sa punim pravom da koriste naziv „računarski fakultet“.

A ipak, kako oni najverovatnije nisu spremni da daju takvu garanciju, ponavljam da o pravom računarskom fakultetu nema ni govora.

Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

Swaba_Web
Nepitaj ME

Član broj: 244699
Poruke: 21
93.86.53.*



Profil

icon Re: Novi racunarski fakultet?08.01.2010. u 16:20 - pre 174 meseci
Kolika je skolarina?????
 
Odgovor na temu

Paunic91
Voja Paunić
Badovinci, Srbija

Član broj: 259008
Poruke: 68

Sajt: Neam, ima neko da pozajmi..


+53 Profil

icon Re: Novi racunarski fakultet?04.05.2011. u 16:47 - pre 158 meseci
3 000 evra za godinu ako placas u ratama....
Da je praistorijski Bil Gejts pronasao vatru sigurno bi nam naplacivao po upaljenoj
grancici
uz sve vrste paketa: uzarak, plamicak, buktinja i sl:)
-----------------------------------------------------
Duct tape is like the force. It has a light side, a dark side, and it holds the universe
together....
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za učenje :: Novi racunarski fakultet?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 14812 | Odgovora: 37 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.