Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Novi racunarski fakultet?

[es] :: Vodič za učenje :: Novi racunarski fakultet?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 14708 | Odgovora: 37 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Novi racunarski fakultet?20.06.2003. u 18:39 - pre 252 meseci
Microsoft će pomoći domaćim partnerima da osnuju prvi računarski fakultet u Srbiji. Program novog fakulteta obuhvata aktuelne teme iz računarstva i usklađen je s Bolonjskom deklaracijom, a sastavili su ga stručnjaci sa Elektrotehničkog i Matematičkog fakulteta u Beogradu. Prva generacija studenata biće upisana ove godine, posle prijemnog ispita koji će se polagati u septembru.

Mikro vesti.

Zna li neko nesto vise o ovome ili bar gde mogu da nadjem neke informacije?
 
Odgovor na temu

reject
Ivan Pesic
Bgd

Član broj: 7659
Poruke: 2209
*.44.EUnet.yu

Sajt: misc.comli.com


Profil

icon Re: Novi racunarski fakultet?21.06.2003. u 12:03 - pre 252 meseci
Ovo zvucci super fenomenalno dobro. Ako se stvarno
ovde otvori sskola u kojoj se zaista mozze naucciti
isto ono ssto se ucci i u svetu, a vezano je za
programiranje ili grafiku ili sliccno, to cce biti mnogo
dobro.
Naravno, postojanje Microsofta iza ovoga garantuje
ozbiljnost ccitavog projekta, mada bih voleo da vidim
koji su to domacci partneri.
Kao ssto recce Shadowed ako neko ima more info
ili kakav dobar link neka ga postuje.
Mass murder ain’t just painless,
Now we’ve made it cute.


The Church Of The Holy Transistor
 
Odgovor na temu

BOOK
Beograd

Član broj: 9769
Poruke: 117
*.251.EUnet.yu

Jabber: BOOK@elitesecurity.org


Profil

icon Re: Novi racunarski fakultet?23.06.2003. u 20:03 - pre 252 meseci
Cisto sumnjam da ce se to realizovati do septembra, ali bih JAKO voleo da bude tako. Fali nam.
 
Odgovor na temu

CET

Član broj: 11611
Poruke: 6
194.106.185.*



Profil

icon Re: Novi racunarski fakultet?25.06.2003. u 12:36 - pre 252 meseci
Za sve zainteresovane

Novi Racunarski fakultet pocinje sa radom od septembra, kada ce biti i organizovan prijemni ispit. U okviru prijemnog ispita polaze se test sklonosti za racunarstvo i prijemni ispit iz matematike. Na prvu godinu fakultet upisuje 150 studenata. Kandidati za upis na Fakultet moraju imati zavrsenu srednju skolu u trajanju od cetiri godine. Prijemni ispit biće organizovan 8. i 9. septembra. Kandidati koji su položili prijemni ispit na FONu, ETFu i PMFu neće polagati prijemni ispit pri upisu na Racunarski fakultet.

Cena studija za prve dve generacije je garantovana i iznosi 3000 evra po godini, cena uključuje predavanja, vezbe, jedno polaganje ispita i pratecu literaturu. Za avansno plaćanje cele sume, vazi popust od 10%. U slucaju placanja na rate uplacuje se 40 % sume pri upisu, sledeca rata od 30 % pri overi prvog semestra, a treca do kraja aprila 2004. godine

Fakultet je koncipiran u skladu Bolonjske deklaracije, sto konkretnije znaci da je orijetnisan na sticanje strucno profesionalnih znanja i osposobljavanje studenata za rad u struci odmah nakon zavrsetka fakulteta, bez suvisnih teoretskih opterecujucih predmeta.
Studije na Racunarskom fakultetu traju cetiri godine, odnosno osam semestara. Pri upisu, kandidati biraju izmedju dva smera: A Opsti smer, B Matematicko-softverski smer. Pri upisu petog semestra, studenti se opredeljuju za jedno od pet strucnih podusmerenja. Osmi semestar je predvidjen za profesionalnu praksu i izradu diplomskog rada. Svaki student ce imati svog mentora, da bi se postigla maksimalna efikasnost studiranja.

Studenti kao sastavni deo studija, dobijaju specijalisticka uverenja vodecih svetskih racunarskih firmi (Microsoft) o osposobljenosti za obavljanje odredjenih poslova u struci.

Student koji polozi sve ispite i odbrani diplomski rad, dobija zvanje Diplomirani inzenjer racunarstva. Studenti smera A, pored toga, dobijaju i specijalizovana zvanja Microsoftovih sertifikovanih profesionalaca.

Osnivac fakulteta, koji se nalazi u Knez Mihailovoj 6, je CET. Fakultet je dobio saglasnost Ministarstva za prosvetu i sport.

 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Novi racunarski fakultet?25.06.2003. u 13:15 - pre 252 meseci
Fino. Samo jos po koje podpitanje.
Sta se podrazumeva pod ispitom sklonosti za racunarstvo?
Koja su to podusmerenja koja se biraju pri upisu petog semestra?
Koja su to zvanja Microsoftovih sertifikovanih profesionalaca koja se dobijaju u slucaju A smera? Da li se odnose kao odgovarajuci sertifikat (MCSE, MCSD, MCDBA...) za odgovarajuci smer ili nekako drugacije?

 
Odgovor na temu

CET

Član broj: 11611
Poruke: 6
194.106.185.*



Profil

icon Re: Novi racunarski fakultet?25.06.2003. u 13:37 - pre 252 meseci
- Pod ispitom sklonosti za racunarstvo podrazumeva se resavanje logickih testova, mozgalica koje mogu da definisu sposobnost i brzinu razmisljanja kao i generalno sklonost ka racunarstvu (nesto slicno IQ testovima)

- Pri upisu petog semestra, studenti se opredeljuju za jedno od pet strucnih usmerenja: S1 Programiranje, S2 Sistemsko inzenjerstvo, S3 Racunarske mreze i komunikacije, S4 Administriranje baza podataka, S5 Nove softverske tehnologije.

- U prva dva semestra studenti imaju ukupno 12 obaveznih predmeta.
U trecem i cetvrtom semestru postoji ukupno 10 obaveznih predmeta.
U petom semestru imaju tri obavezna i dva izborna predmeta, a u sestom semestru dva ili tri obavezna i tri ili jedan izborni predmet, zavisno od usmerenja.
U sedmom semestru, studenti slusaju jedan obavezan predmet, kao i specijalizovanu nastavu iz izabranih oblasti u okviru usmerenja S1-S5. Na kraju specijalizovane nastave, za uspesno polaganje ispita, studenti usmerenja S1-S4 dobijaju i uverenje poznatih svetskih firmi (Microsoft), koji odgovaraju sertifikatima MCSA, MCSE, MCSD...
Osmi semestar je predvidjen za profesionalnu praksu i izradu diplomskog rada. Profesionalna praksa se obavlja u firmama koje se bave racunarstvom. Diplomski rad po pravilu treba da obuhvati izradu projekta ili istrazivacki rad iz izabrane oblasti studija.

 
Odgovor na temu

Conica
Aleksandra Gaborovic

Član broj: 7384
Poruke: 304
*.dial.InfoSky.Net



Profil

icon Re: Novi racunarski fakultet?25.06.2003. u 14:10 - pre 252 meseci
Da li ce biti i postdiplomskih i specijalistickih studija na tom fakultetetu?
Web razvoj: www.homeofweb.com
Blog: (HRK)www.pljuc.com
 
Odgovor na temu

MrYoo

Član broj: 30
Poruke: 198
*.bitsyu.net

ICQ: 47188818


Profil

icon Re: Novi racunarski fakultet?25.06.2003. u 14:37 - pre 252 meseci

Sve je to sjajno i bajno i jako lepo ali 3000 eura je MNOGO kume.

Moje misljenje sto se tice prijemnog : "Sumnjam da nece primiti nekog ko se pojavi sa tolikim parama pa makar ne znao da ukuljuci racunar".
 
Odgovor na temu

CET

Član broj: 11611
Poruke: 6
194.106.185.*



Profil

icon Re: Novi racunarski fakultet?25.06.2003. u 14:47 - pre 252 meseci
Sto se tice postdiplomskih studija, i one su predvidjene ali od sledece godine.
Fakultet je koncipiran u skladu sa Zakonom o univerzitetu.
 
Odgovor na temu

Teh01

Član broj: 6509
Poruke: 8
*.netpro.co.yu.netpro.co.yu



Profil

icon Re: Novi racunarski fakultet?25.06.2003. u 14:55 - pre 252 meseci
Da li postoji mogucnost upisa na trecu godinu racunarskog fakulteta, odnosno, nastavka studiranja nakon zavrsene vise skole, smera informatika?
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.beograd-3.tehnicom.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Novi racunarski fakultet?25.06.2003. u 15:15 - pre 252 meseci
Citat:
CET:
Fakultet je koncipiran u skladu Bolonjske deklaracije, sto konkretnije znaci da je orijetnisan na sticanje strucno profesionalnih znanja i osposobljavanje studenata za rad u struci odmah nakon zavrsetka fakulteta, bez suvisnih teoretskih opterecujucih predmeta.

Hm, a kakva su to „stručna profesionalna znanja“? I može li se saznati ko je pravio program (osim Bolonjeza, što je samo fraza :-), i na osnovu čega? Tj. da li se može dobiti potpun program, kako bi bilo moguće uvideti o čemu se zapravo radi?

Ovo ostalo mi zvuči kao „fraze“ za prikupljanje studenata („bez teoretskih opterećujućih predmeta“), a ne govori kvalitativno o samom programu.

Citat:
Studenti kao sastavni deo studija, dobijaju specijalisticka uverenja vodecih svetskih racunarskih firmi (Microsoft) o osposobljenosti za obavljanje odredjenih poslova u struci.

Od kad je Mikrosoft toliko značajan da ga nazivamo „vodećim svetskim računarskim firmama“ (u množini)?


Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

CET

Član broj: 11611
Poruke: 6
194.106.185.*



Profil

icon Re: Novi racunarski fakultet?25.06.2003. u 15:34 - pre 252 meseci
Nastavni plan ce biti od sutra na CETovom sajtu.

Sto se tice Bolonjske deklaracije, pogledajte:
McGrathh D.: The Bologna Declaration and Engineering Education in Europe, http://www.unige.ch/cre/activi...logna_Declaration_Engenee,pdf/









 
Odgovor na temu

CET

Član broj: 11611
Poruke: 6
194.106.185.*



Profil

icon Re: Novi racunarski fakultet?25.06.2003. u 15:55 - pre 252 meseci
Sledi spisak podusmerenja i odgovarajucih sertifikata vodecih racunarskih firmi, gde kao i u praksi dominiraju Microsoftovi sertifikati:

Podusmerenja za programerski smer:
Programer za projektovanje i razvoj IS VB.NET tehnologijom (sertifikat Microsoft MCSD)
Programer za projektovanje i razvoj IS C# tehnologijom (sertifikat Microsoft MCSD)
Programer za projektovanje i razvoj IS Oracle tehnologijom (sertifikat Oracle OCP AD)
Programer za projektovanje i razvoj IS Java/Oracle tehnologijom (sertifikat Jcert/Oracle)
Programer aplikacija za e-poslovanje (sertifikat Microsoft MCP+Site Building)
Programer multimedijalnih aplikacija (sertifikat Macromedia Flash Developer i Designer i Dreamweaver Developer)

Podusmerenja za sistemsko inženjerstvo:
Sistem inženjer za Windows platformu (sertifikat Microsoft MCSE)
Sistem inženjer za Internet/Windows (sertifikat Microsoft MCSE)
Sistem inženjer za Linux platformu (sertifikat LPI)

Podusmerenja za rač. mreže i komunikacije:
Administrator mrežne infrastrukture (sertifikat Cisco CCNP)
Projektant mrežne infrastrukture (sertifikat Cisco CCDP)
Inženjer za opt. i bež. komunikacije (sertifikat Global Knowledge Multiservice Wireless Engineer)

Podusmerenja za administriranje baza podataka:
Administrator skladišta podataka za Microsoft tehnologiju (sertifikat Microsoft MDBA)
Administrator skladišta podataka za Oracle tehnologiju (sertifikat Oracle OCP DBA)
Administrator web baza podataka (sertifikat Microsoft MDBA)

Podusmerenja za nove softverske tehnologije:
Programer softverske zaštite
Programer specijalnih aplikacija

 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Novi racunarski fakultet?25.06.2003. u 16:09 - pre 252 meseci
BTW, link ka deklaraciji ne radi ali probajte
http://www.unige.ch/cre/activi...1999/bologna%20declaration.htm
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.beograd-3.tehnicom.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Novi racunarski fakultet?25.06.2003. u 16:36 - pre 252 meseci
Hm, pa ovo nisu smerovi za „računarstvo“ (computer science) — ovo je škola za upotrebu računara.

Kako izgledaju računarski fakulteti u svetu, pogledajte na http://www.inf.ethz.ch/education/courses/index.php (i oni su se složili sa Bolonjezima ;-), ili Berkli, MIT, Stanford,... (svi oni sadrže malo više „teoretskih i nepotrebnih predmeta“).

Znači, zamolio bih da se ovo ne naziva „računarskim fakultetom“ ili „fakultetom za računarstvo“, pošto je generalni konsenzus kod nas da se navedeni predmeti svrstavaju pod „informacione tehnologije“, a svakako da je i delimično poznavanje računarstva (kao nauke) bitno za neke od ovih stvari (programiranje, baze podataka). Opet, moguće je da grešim u vezi terminologije, a onda se ne ustručavajte da me ispravite.

Citat:
CET:
Sistem inženjer za Linux platformu (sertifikat LPI)

„Linux platformu“? Šta je to? Ja znam za GNU platformu i Linux jezgro, ali za ovo ne znam.


I da bude jasno, ja smatram da je ovo dobar korak kod nas, pošto su nam potrebni „stručnjaci“ iz navedenih oblasti, ali ističem da ovo nema nikakve veze sa računarstvom kao naukom, i većina diplomaca (ili, s obzirom na terminologiju, „sertifikovaca“) neće moći da se bavi istom. Da li je izraz „fakultet“ prigodan za to ne znam, ali već postoje fakulteti koji pružaju zanatsko obrazovanje pa pretpostavljam da jeste.

Znači, jedino sam razočaran što se nije pojavio pravi „računarski fakultet“.

Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

BOOK
Beograd

Član broj: 9769
Poruke: 117
*.253.EUnet.yu

Jabber: BOOK@elitesecurity.org


Profil

icon Re: Novi racunarski fakultet?25.06.2003. u 21:18 - pre 252 meseci
Citat:
CET:
Kandidati koji su položili prijemni ispit na FONu, ETFu i PMFu neće polagati prijemni ispit pri upisu na Racunarski fakultet.


Da li treba da se UPISUJE na neki od tih fakulteta, ili je dovoljno samo poloziti prijemni?
 
Odgovor na temu

Conica
Aleksandra Gaborovic

Član broj: 7384
Poruke: 304
*.dial.InfoSky.Net



Profil

icon Re: Novi racunarski fakultet?25.06.2003. u 22:26 - pre 252 meseci
Poruka za Teh01

Nisam povezana sa doticnim fakultetom i nemam informacije, kao ni odgovore na pitanja koja si mi postavio.



Inace koliko vidim na sajtu Ministarstva prosvete, fakultet ima status postupka osnivanja i jos uvek nije "odobren". Koliko je izvesno da ce se postupak privesti kraju uspesno i naravno, KADA?

Postovanje
Conica
Web razvoj: www.homeofweb.com
Blog: (HRK)www.pljuc.com
 
Odgovor na temu

ImPlant
Panajotis Zamos
bgd

Član broj: 730
Poruke: 238
*.sito.co.yu.

Jabber: aqw137@gmail.com
Sajt: weevify.com


Profil

icon Re: Novi racunarski fakultet?26.06.2003. u 09:49 - pre 252 meseci
imate detalje na http://www.cet.co.yu/Fakultet/Default.asp
look
closer

DON'T
PANIC
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.beograd-3.tehnicom.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Novi racunarski fakultet?26.06.2003. u 12:58 - pre 252 meseci
Ok, prve tri godine ne izgledaju toliko loše, mada nedostaje dosta značajnih stvari (ili su kod nas ljudi mnogo pametni, pa će to uključiti u druge kurseve koji su dosta kratki).

Četvrta godina je potpuna besmislica, no, valjda i to nekome treba.

Ipak, sve ovo liči na zanatski fakultet, naročito zbog završne godine.
Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.ihug.net



+3 Profil

icon Re: Novi racunarski fakultet?26.06.2003. u 14:40 - pre 252 meseci
Citat:
towk
Ok, prve tri godine ne izgledaju toliko loše,

A sto kazes toliko lose?
Citat:
mada nedostaje dosta značajnih stvari (ili su kod nas ljudi mnogo pametni, pa će to uključiti u druge kurseve koji su dosta kratki).

Kada bi ti video sta se ovde radi na jednom kursu ne bi tako pricao. Zatrapavaju te handoutima, assigmentima, projektima i zaista se mnogo vise radi. Recimo ovde (Novi Zeland-Auckland University) jednosemestralni predmet Computer Architecture ukljucuje predmete kao kod nas na ETF-u (isao sam na etf) arhitekturu racunara 1 i arhitekturu racunara 2. Znaci isto sve pokrivas i radis i pipeline i kes ali fora je sto radis vise prakticno i ucis kako pravi postojeci procesor radi a ne neki teoretski procesor. Recimo kao na etf-u kada ucis asembler za pico computer iz programiranja, onda ucis asembler za neki drugi fiktivni kompjuter iz arhitekture itd...zar nije bolje da se iz jednog predmeta radi asembler iz motorole, na drugom iz mips-a, na trecem x86 itd...A inace ne ucis nista povrsno kako ti se cini nego te zatrpavaju assigmentima i mnogo brze se uci, imas tutoriale na kojima postavljas pitanja, nemas odvojeno vezbe i predavanja...
Citat:

Četvrta godina je potpuna besmislica, no, valjda i to nekome treba.

Danilo, pa na MIT, Berkliju, Stanfordu i drugim stranim fakultetima je jos gore. Tamo svake godine imas te predmete kao ovde profesionalna praksa.
Imas predmet sustainability koji je najveci smor koji postoji. U stvari professional Development 1 i 2 su jos veci smor. PD 4 i nije toliki smor jer taj accounting koji tu ucis moze da ti koristi ali to sto ucis o inzenjerskoj etici na pd2 i pd4 je takvo s***** koje ti nikada nece koristiti. A iz PD1 ucis kako da pises eseje u inzenjerstvu a ne koristi nista!
A i imam utisak da si ti video samo onih par predmeta na 4. sto su cini mi se opsti za sve smerove a nisi kliknuo na one linkove za smerove. Mozda gresim.
Citat:

Ipak, sve ovo liči na zanatski fakultet, naročito zbog završne godine.

Nije nego vise lici na Computer Systems, u stvari vise lici na Software Engineering a ti smerovi spadaju u engineering a ne u science. Computer Science obicno traje 3 godine a CS i SE traju 4 godine i imas jos vise tih smarackih predmeta.
I to sto ne pise da imas toliko teoretskih predmeta to ne znaci da nije pokriveno znanje. Recimo ovde na Novom Zelandu na smeru Software Engineering na Auckland univerzitetu ti u stvari imas neke stvari iz matematike na predmetima koji u svom nazivu nemaju nista u vezi sa matematikom. Fora je sto neke stvari kao kvantifikatoriski racun, normalizaciju i slicno ubace zajedno sa bazama podataka, grafove i tako nesto sa algoritmima i to ucis da zaista koristis a ne samo teoretski jer se tako brze zaboravlja.
Ja se nadam da je na tom Cet fakultetu ovako i po ovome sto sam video po spisku predmeta meni se cini da je tako i da je to slicno smeru Software Engineering koji postoji na inostranim fakultetima i ne znam zasto mislis da vise lici na zanatski fakultet?


Citat:

Citat:

Studenti kao sastavni deo studija, dobijaju specijalisticka uverenja vodecih svetskih racunarskih firmi (Microsoft) o osposobljenosti za obavljanje odredjenih poslova u struci.


Od kad je Mikrosoft toliko značajan da ga nazivamo „vodećim svetskim računarskim firmama“ (u množini)?


Ja mislim da je to u zagradi samo primer a inace na sajtu se vidi da se dobijaju sertifikati i od Global Knowledge, Cisco, Oracle...

Citat:
„Linux platformu“? Šta je to? Ja znam za GNU platformu i Linux jezgro, ali za ovo ne znam.

Ako otkucas u google linux platform ili "linux platform" mozda ces da saznas sta znaci linux platform ili unix platform i slicno. Pa i na ovom linku na SUN-ovom sajtu pise 'Java Technology on the Linux Platform' a to je samo primer.
http://developer.java.sun.com/...calArticles/Programming/linux/

Danilo, mislim da samo koristis drugaciju terminologiju nego neko drugi pa zato ne razumes sta je linux platform ili imas drugacije znacenje reci fakultet nego drugi.
A i na onom linku sto si ostavio isto imas i predmete iz menadzmenta, ekonomije, cak i neki predmet occupational Physiology?!?. Evo ti sta se uci na tom predmetu:
http://www.inf.ethz.ch/education/courses/catalog/32-734.html
Tu se uci psiholoskoj proceni radnika na poslu i tako dalje....znaci i tu imas gomilu predmeta koji nikome ne trebaju pa bi ti opet to zvao fakultetom a ovo ne bi. Malo pogledaj bolje i videces da je lista predmeta bas po uzoru na strane fakultete i ne znam sto si ih odmah toliko napao.



[Ovu poruku je menjao srki dana 27.06.2003. u 05:45 GMT]
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za učenje :: Novi racunarski fakultet?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 14708 | Odgovora: 37 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.