Mislim da vecina ovde prica u prazno. Iako nisam PHP programer, mogu reci da plata programera skoro nimalo ne zavisi od jezika u kome radi. Danas je programski jezik (ma koji bio i ma koliko ga dobro znao) predstavlja samo jedan mali delic onoga sto je potrebno da bi se uspesno realizovao neki projekat. Sad ne pricam o freelancerima koji u principu nikad ne rade neki projekat za sta je potreban tim a cak i ako gledamo "one man show" retko kad rade neki projekat sto zahteva vise od recimo 500 man hours-a (a i to je izuzetno retko). Znaci pricam o programerima koji u firmama, uglavnom u timovima (jer ako ste one man show i u firmi, situacija je ista kao da ste freelancer, znaci nema nekog smisla pricati o ovome), onda vam plata zavisi od nekoliko bitnih stavki.
1. (I ovo je najvaznije) - od naplacivanja proizvoda na cemu radis / znaci koliko se proizvod (softver, sajt, itd.) realno naplati na trzistu.
2. Od toga koliko si ti ucestvovao u poslu / doprineo - ako si samo goli koder ili tester, ne ocekuj preterano

3. Od toga za koliko si uspeo da prodas svoje usluge (a da pri tome poslodavac bude zadovoljan tvojim doprinosom)
4. Od toga koliko si dobar strucnjak zavisi 2 i donekle 3.
E sad da bi imao sanse da produktivno i kreativno budes deo tima koji RAZVIJA PROIZVOD, moras da znas programski jezik u kome ces raditi ali i gomilu drugih tehnickih i netehnickih stvari, kao sto je recimo projektovanje, verovatno i baze podataka - bar pomalo, poznavanje framework-ova (recimo Symphony u slucaju PHP-a), poznavanje razlicitih protokola, patterna, testiranje, pisanje skripti (za automatizovanje builda i sl.), zatim timski rad je veoma bitan, dogovor oko tehnickih detalja, procenu vremena, pisanje dokumentacije, itd, itd, itd.
I sve to ne znaci nista ako projekat ne moze da se naplati iz nekog razloga ili ako su ostali u timu slabi jer ce projekat u tom slucaju ili puci ili ce se zavrsiti uz dodatne troskove itd. (over time and over budget).
U principu je najvaznije sta proizvodis (nije isto da li razvijas sajt za neku firmu gde ce prezentovati proizvode i eventualno prodavati nesto ili sajt koji ce generisati brdo kesa jer recimo ima gomilu poseta), postoje programeri koji (gledajuci samo kodiranje) recimo nabiju mesecno 1000 linija shit koda koji je bagovit do besvesti, spor ko puz... i traze veliku platu jer drugi programer je napisao samo 400 linija ali jako kvalitetnog koda koji se lako odrzava, nema nepotrebne zavisnosti od nekog drugog koda i sto je najvaznije "bez" bagova. Usput ovaj "sporac" od 400 linija je jos ukazao na previd u arhitekturi koja je ustedela najmanje 2 nedelje (ispravke gresaka) celom timu i zbog cega nije moralo da se baci 5000 linija koda... normalno ako je sistem koji razvijas mission critical (recimo finansijski sistemi itd.) onda stvar postaje daleko komplikovanija, pa prema tome i skuplja.
Znaci postavljanje ovakvih pitanja je potpuno bez veze, narocito ako je neko entry level pa je srecan sto uopste dobije neki posao u razvoju softvera, sajtova i gde zapravo mu placaju da uci (i trpe njegove greske i ostalo).
Vreme je za odrastanje. Znaje coveka i rad ima onoliku vrednost za koliko mozes da naplatis svoj proizvod (zapravo manje od toga jer i cika drzava uzima ogroman deo), i nema veze koliko se neko "znojio", ucio, odricao... nego koju si vrednost stvorio. Cak je i Ronaldo sedeo na klupi (sa smanjenom platom) kad nije igrao, zasto neko misli da je moguce drugacije?
Bez obzira cak i ako je sve super, i projekat i znanje i naplata proizvoda, sve, sve, sve tvoja zarada ce zavisiti od toga kako si se dogovorio kod ulaska da li imas u ugovoru napredovanje (i pozicija i plata) itd. U suprotnom ces dobijati svoju standardnu platu plus neki bonus s vremena na vreme i pre ili kasnije ces ili napustiti firmu ili ako si zaista potreban u firmi onda ce sa tobom napraviti novi ugovor (kad najavis odlazak) od kojeg ce zavisiti tvoja nova plata i uslovi... e sad u Srbiji... pa to ide malo teze i malo drugacije ali sta je tu je, glavu gore
[Ovu poruku je menjao aludanyi dana 09.03.2007. u 03:39 GMT+1]
&&y