Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

raspored casova

[es] :: Art of Programming :: raspored casova

Strane: 1 2

[ Pregleda: 26495 | Odgovora: 31 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

borisha
Cp6uja - HC

Član broj: 4414
Poruke: 91
*.dial.InfoSky.Net

ICQ: 288807964
Sajt: osa.fateback.com


Profil

icon raspored casova12.01.2003. u 22:04 - pre 258 meseci
zanima me da li postoje vec programi koji prave rasporede casova. Da li je to u potpunosti obradjeno ili se jos ceka na "pravo rjesenje". Ako postoje takvi programi, zna li neko koji se algoritmi koriste i tako to!!!!

thanx
borisha
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.rcub.bg.ac.yu

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: raspored casova12.01.2003. u 23:14 - pre 258 meseci
postoje programi, ali ne znam koliko su "u potpunosti" obradili problem.

ja sam se sa ovim igrao, i analizirao / mozgao u 4. razredu srednje, mada ne toliko da bih pravi program, koliko da bih se izvukao sa casova i igrao na novoj opremi u rc-u :D

znam da je tada u skolu faxom stigla ponuda za prodaju takvog programa, mada ne znam detalje, i nisam video program.

znaci, zakljucak je: resenje postoji, koliko je dobro ne znam.

moj licni zakljucak je da je (prakticno) nemoguce napraviti program koji ce se ponasati logicno, i po zelji svih profesora kao kada se raspored pravi rucno.

nemoguce je predvideti sva moguca resenja za sve moguce probleme u skolama (tipa, postoji samo jedan kabinet za hemiju, a tri profesora, a jedan od njih predaje samo teoriju te godine, itd.).

kao i predvideti sta sve odgovara profesorima (jedan radi pola radnog vremena u ovoj, pola u drugoj skoli, pa mora da se uskladjuje sa rasporedom iz te skole, pa jedan voli da ima uvek poslednje casove, jer mu to vise odgovara, jer voli covek da ide ujutru da peca, itd..)

sa druge strane, kada bi se negde podvukla granica (sta ce program resavati, i koje ce zelje ispunjavati, a sta nece) onda se moze napraviti neki program koji dovoljno aproximira - tj ubrzava rad na rasporedu - koji se na kraju ipak mora rucno doradjivati...

 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: raspored casova13.01.2003. u 13:58 - pre 258 meseci
ali može da kontroliše dvostruke unose i da sprečava da dođe do grešaka koje je teško videti na prvi pogled. Moja prof. informatike je napisala tako nesto u pascalu za školu... Znači, sve je ručno i onda možeš da unosiš i menjaš... Program valjda razdeli na početku, a ti onda prenosiš...
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.InfoSky.Net

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: raspored casova13.01.2003. u 14:34 - pre 258 meseci
to sam i ja rekao, moze da sluzi samo kao pomocni program... sve sam da radi ne moze...
 
Odgovor na temu

borisha
Cp6uja - HC

Član broj: 4414
Poruke: 91
*.dial.InfoSky.Net

ICQ: 288807964
Sajt: osa.fateback.com


Profil

icon Re: raspored casova13.01.2003. u 21:18 - pre 258 meseci
ko bi rekao da takvo nesto jos nije napisano, a naizgled tezi problemi se bez problema rjesavaju na racunaru. valjda ce nekada i to moci da se uradi....
 
Odgovor na temu

dRock9
Kragujevac - Beograd

Član broj: 4217
Poruke: 54
*.ptt.yu



Profil

icon Re: raspored casova15.01.2003. u 16:28 - pre 258 meseci
Pravljenje rasporeda casova nije nimalo naivan problem, cak neki kazu da bi nam trebala AI da to resi... Pomenute muzicke zelje po pitanju radnog vremena, ranog ustajanja i nepodnosenja profana samo otezavaju problem. U sustini zadatak takvog softvera je da prema raspolozivim podacima i resursima napravi najbolju mogucu kombinaciju gde ce biti zadovoljeno sto je vise mogucih muzickih zelja (sve se gotovo nikad ne mogu zadovoljiti i to je jedan od problema zasto nema egzaktnog resenja).
Ja ne znam programe (komercijalnog tipa) koji to rade, ali mogu priblizno da objasnim nacin njihovog rada. Svaka stavka za koju bi pozeljno bilo da bude ispunjena se rangira po vaznosti (naravno postoje i prioriteti koji moraju biti ispunjeni, recimo ako ti imas 3 casa hemije nedeljno to mora da ostane 3 a ne 2, 4 ili sta vec). Jedno od resenja koje bi dalo zaista najpovoljniju podelu je gruba sila, ili ispitivanje svih kombinacija, sto nije problem isprogramirati, ali itekako je problem koriscenja procesorskog vremena. Najveci problem kod takvih algoritama je ispitivanje suludih kombinacija ili kombinacija koje definitivno nisu najbolje. Zato se koristi secenje. To je izraz kada u nekom algoritmu zasnovanom na backtrack-u (pretrazivanje sa vracanjem - najcesce primenjivana "gruba sila") jednu granu pretrage jednostavno odbacite (odsecete) jer znate da njeno pretrazivanje nece (ili najverovatnije nece) dovesti do trazenog resenja. Na taj nacin algoritam se ubrzava. S druge strane sledi da je broj odbacenih, a mozda i povoljnih kombinacija obrnuto srazmeran trosenom procesorskom vremenu (koje zna da bude veliko...). Dakle sve sto mozete uraditi je da sto bolje napravite rangiranje zahteva koji se od vas traze i da napravite sto "pametniji" kriterijum secenja, tj. kada ce te u pretrazi reci, e dalje necu ovo je suludo, vracam se da probam druge kombinacije....
To je otprilike osnova rada vecine "rasporedjivaca casova" - dakle jednostavno napravite mustru i racunate najbolju kombinaciju. Naravno valjanost rasporeda zavisi kako od uslova secenja, tako i od pomenutog rangiranja i gotovo je nemoguce ubosti najbolje resenje, ali se moze naci dovoljno dobro, sto je ipak uspeh... Dakle navedeni opis je u sustini heuristika koja vam daje jedno od mogucih resenja prema vasim kriterijumima. Upravo zato se koriste naknadne "inteligentne" dorade od strane profesora ili koga vec...

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Pera_Anarhista
Autonomija

Član broj: 3473
Poruke: 113
*.182.3.213.dial.bluewin.ch



Profil

icon Re: raspored casova24.01.2003. u 20:51 - pre 257 meseci
caos
pogledaj ovaj sajt: http://www.geocities.com/SiliconValley/Lakes/4929/astar.html
radi se o AIu u igricama, ali mi se cini da je to isto sto i tvoj problem (naci najbolju putanju do necega uz odredjene uslove).
nema mira, nema pravde

http://www.anarchy-serbia.tk
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: raspored casova25.01.2003. u 18:29 - pre 257 meseci
Ali problem je što ti uslovi nisu univerzalni i ma koliku apstrakciju uslova ti pravio, naći će se neki koji tvoj program neće moći da obradi, a onda sve pada u vodu.
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

dusans
Stojanov Dušan
Pančevo

Član broj: 9551
Poruke: 1343
*.bozic.co.yu



+311 Profil

icon Re: raspored casova28.07.2003. u 13:38 - pre 251 meseci
Pogledajte svi ovamo -> http://www.tf.zr.ac.yu/aktivnosti/deduc.html
Mislim da je to nesto najnaprednije sto se moze naci u smislu prosirivosti i muzickih zelja.

 
Odgovor na temu

river
System Architect

Član broj: 12566
Poruke: 62
*.verat.net



+1 Profil

icon Re: raspored casova30.07.2003. u 05:39 - pre 251 meseci
Da li je neko zainteresovan za rad na sličnom projektu, ali samo uz korišćenje GA metode (Gentetički algoritmi).

Ja duže vreme razmišljam o tome, i mislim da je moguće dobiti prihvatljiv raspored GA metodom, ukoliko se ispravno postavi fitnes funkcija. Jedini problem je što funkcija treba da ima izvestan stepen generalizovanosti, pa da bude moguće koristiti različite uslove.

Možda sam sve ovo nabrojao s brda- s dola....

Bottom line, ... ukoliko je neko zainteresovan za implementaciju u Javi, C++-u, C#-u neka se javi pa da vidimo šta možemo da napravimo.

P.S.

Što se tiče komercijalnih verzija još uvek ne postoji neki paket koji to radi na pravi način. Konkretno moje informacije govore da bi u Belgiji takav sistem imao oko 65% procenata svih škola kao zainteresovane kupce.
Everything should be made as simple as possible, but not simpler. - AA
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: raspored casova30.07.2003. u 10:13 - pre 251 meseci
Ako skup mogucih resenja (bez nestandardnih uslova o kojima ste pricali) nije neverovatno veliki, mozda bi bilo prostije da program napravi listu svih mogucih rasporeda, a da se lista naknadno "proseje" skupom svih trazenih uslova dok se ne nadju resenja koja ih zadovoljavaju ili blisko zadovoljavaju (u kom slucaju direktor odluci, ili se dogovore, koji manje vazni uslovi mogu da se zrtvuju)
 
Odgovor na temu

dRock9
Kragujevac - Beograd

Član broj: 4217
Poruke: 54
*.ptt.yu



Profil

icon Re: raspored casova30.07.2003. u 14:52 - pre 251 meseci
river:
To bi bila samo jos jedna od heuristika za odredjivanje rasporeda. Geneticki algoritmi ne moraju da ti daju tacno, mada uz dobru implementaciju dovoljno dobro resenje. E sada ja bih posebno obratio paznju na nultu generaciju.

Mada, moram priznati, stvarcice koje sam video da rade pomenutom metodom - rade jako fino (i relativno brzo).

Ako mozes opisi malko detaljnije ideju, pa cemo videti sta moze sa tim da se ucini.
Vazno bi bilo obratiti paznju na sledece stvari:

1. U nultoj generaciji MORAJU biti zadovoljeni svi zahtevi (razume se, u razlicitim kombinacijama)
2. U nultoj generaciji bi valjalo da se vise puta ispunjavaju zelje veceg prioriteta (mada se ovo moze regulisati i u procesu same generacije, ispitivanjem neke hijerarhije, ali bolje je ovako krenuti). Primer: ako imamo obavezan zahtev da neko odeljenje ima 3 puta nedeljno matematiku, onda se u svim pocetnim kombinacijama mora naci taj uslov. Na taj nacin necemo ni morati da proverimo da negde usput nismo izgubili neku matematiku za to odeljenje. Naravno tu bi bilo brdo posla u samoj generaciji, tako da nije na odmet kvalitetna organizacija informacija (nazovi to potrebom za "inteligentnom strukturom podataka").
3. Izlaz iz iteracije. Lepo bi bilo da korisnik moze zadati neki minimum uslova sa kojima je zadovoljan. Onda bi se mogla napraviti fina procena na sledeci nacin:
Kada kvalitet rasporeda (po nekom kriterijumu) predje dati minimum tada znamo da ce algoritam dati zadovoljavajuce resenje. Kada kvalitet algoritma pocinje da "konvergira" to je znak za kraj (a ovo ce sigurno da se desi u nekom trenutku, mada nikad nismo sigurni da se posle nekog broja generacija opet pojavi dosta bolje resenje). Ako je presao minimum to je nadjeno resenje u suprotnom algoritam nije dovoljno dobar ili su zahtevi nerealni.

Pozdrav !
 
Odgovor na temu

river
System Architect

Član broj: 12566
Poruke: 62
*.verat.net



+1 Profil

icon Re: raspored casova30.07.2003. u 23:34 - pre 251 meseci
Da ali po nekom mom skromnom mišljenju takav pristup bi imao najbolju marketinšku prođu na tržištu škola. Vrlo je lako zainteresovati nekog kad počneš da mu pričaš o genetici u računarstvu, i plus, implementacija uz pomoć GA ima tu osobinu da je raspored u stalnoj doradi. Škole o kojima ja pričam i ovako imaju računare koji rade 24h dnevno, pa je to njima prihvatljiva solucija. Isto tako GA rešavanje ima dosta analogije sa čovekom koji pravi raspored manualno.

O nultoj - početnoj generaciji:

Ukoliko želiš da zadovoljiš uslove u prvoj iteraciji, odnosno postavci problema, ti si u stvari rešio ceo posao. A upravo je to bio kamen spoticanja u svim mojim razmišljanjima na temu. E sada, nešto drugo imam na umu. U generisanju prvog rešenja zadovoljiti samo neke naj-banalnije uslove (Jedan čovek nemože da predaje na dva mesta u isto vreme, i sl), tj. napravio bih analogiju sa manuelnim rešavanjem problema, gde je jedan čovek ispred velike tabele, i ima male čiodice sa imenima profesora.

Mora se imati na umu da želimo da napravimo što fleksibilniji sistem uslova, koji bi imali svoju težinu (korisnik može modifikovati težinu svakog uslova u ukupnom rešenju), te je stoga jasno da će u 80-90% slučajeva biti nemoguće zadovoljiti sve uslove. U tome je i caka. Kada se ručno pravi raspored čovek dođe do nekog rešenja i onda tu stane i kaže e ti ne možeš da ne radiš ponedeljkom, ne uklapa se u raspored. Škole traže upravo to, da samo oslobode profesora (informatike i/ili matematike) posla oko pravljenja rasporeda. Nije im puno bitno da li će računar moći da da najoptimalnije rešenje, dovoljno je da bude barem jednak optimalnosti čoveka.

U glavi imam ideju da svi uslovi idu u bazu, da može da ih ima od 10 do npr 1000 (hardcoded number). Baza bi trebala da bude nešto slučno sistemima za donošenje odluka (DMS). Znači sve parametrizovano.

Ne znam da li je ovo dovoljno informacija, ali posle neprospavane noći teško se koncentrišem
Everything should be made as simple as possible, but not simpler. - AA
 
Odgovor na temu

byTer

Član broj: 10936
Poruke: 1221
*.ptt.yu

ICQ: 47761626


Profil

icon Re: raspored casova31.07.2003. u 01:04 - pre 251 meseci
Vrlo interesantan problem. Ovako ja mislim:
prvi deo bi bio da se odrese sve moguce kombinacije, naravno u pocetku se odmah iskljuce one koje su sulude (recimo dva predmeta ili tri predmeta ista u jednom danu) a onda da se svi bruteforce rezultati filtriraju po parametrima koji im se zadaju (tipa razlika izmedju casova hemije mora bit ne manja od 2 dana i slicno.)

 
Odgovor na temu

dankomil

Član broj: 30691
Poruke: 5
*.ptt.yu



Profil

icon Re: raspored casova23.07.2004. u 18:37 - pre 239 meseci
Sa jednom godinom zakasnjenja, preporucujem da pogledas www.time-table.net.
Diskusiji o GA ti isuvise paznje posvecuje nultoj generaciji. Ona uopste nije toliko bitna za kvalitet resenja. Kljucna stvar su MUTACIJE!
 
Odgovor na temu

ealeksa
Beograd

Član broj: 14094
Poruke: 27
*.mobtel.com



Profil

icon Re: raspored casova03.08.2004. u 13:51 - pre 239 meseci
Radim kao pedagog u osnovnoj skoli i srecem se sa ovim problemom svake godine.
Kod izrade rasporeda casova najbitniji segmenat su ucenici i materijalno tehnicke mogucnosti - muzicke zelje nastavnika i sl. se kao uslov ispunjuavaju samo ako je u skladu sa prvim segmentom. Najbitnija stvar je ravnomerna opterecenost ucenika u toku dana (pozicija lakih i teskih predmeta i sl. - s napomenom da tezak predmet ne mora biti samo matematika - svi znamo da tezina predmeta pored objektivnih cinilaca ima i jedan subjektivni a to je nastavnik koji predaje taj predmet), zatim ravnopravna opterecenost ucenika u toku nedelje kao i pedagoski model koji ce se izabrati za formiranje strukture rasporeda. Vise informacija o pedagoskim principima struktuiranja rasporeda casova mozete vidjeti u knjizi Didaktika I,II i III od Mladena Vilotijevica (izdanje uciteljskog fakulteta).
 
Odgovor na temu

dankomil

Član broj: 30691
Poruke: 5
*.ptt.yu



Profil

icon Re: raspored casova09.08.2004. u 13:11 - pre 239 meseci
Postovani kolega, pogledajte www.time-table.net
 
Odgovor na temu

MICKEYZR
ZRENJANIN

Član broj: 34988
Poruke: 22
*.dialup.sezampro.yu.



Profil

icon Re: raspored casova02.10.2004. u 21:42 - pre 237 meseci
dosta dobar program za generisanje rasporeda chasova je i programa Prof Dr Petra Hotomskog sa tehnichkog fakulteta u Zr-u. Program se zove Deduc! vishe o programu na tf.zr.ac.yu
mickeyzr
 
Odgovor na temu

Zeromicin

Član broj: 31930
Poruke: 152
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: raspored casova04.10.2004. u 14:04 - pre 237 meseci
 A gde moze da se nabavi taj program (citaj skine?)
Citat:
ZRENJANIN (MICKEYZR) wrote in message news:[email protected]...dosta dobar program za generisanje rasporeda chasova je i programa Prof Dr Petra Hotomskog sa tehnichkog fakulteta u Zr-u. Program se zove Deduc! vishe o programu na tf.zr.ac.yu
--
http://www.elitesecurity.org/poruka/455881
 
Odgovor na temu

4n0n

Član broj: 94410
Poruke: 68
*.tel.net.ba.



Profil

icon Re: raspored casova15.09.2006. u 09:39 - pre 213 meseci
A zasto se ne bi npr. upitali svi profesori kada bi voljeli da rade, odnosno njihovo idealno radno vrijeme, koje bi kasnije bio kao jedan veoma bitan parametar u slaganju rasporeda... Zvuci jednostavno, ali vjerujem da bas i ne bi bilo valo izvedivo, ako netko ima nesto reci za ideju, nek slobodno kaze.
 
Odgovor na temu

[es] :: Art of Programming :: raspored casova

Strane: 1 2

[ Pregleda: 26495 | Odgovora: 31 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.