Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

IXUS killer? Fujifilm FinePix F 30 - test

[es] :: Digitalni fotoaparati :: IXUS killer? Fujifilm FinePix F 30 - test

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6712 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8305
*.3dnet.co.yu.



+1342 Profil

icon IXUS killer? Fujifilm FinePix F 30 - test17.09.2006. u 09:29 - pre 213 meseci
FUJI F 30 test

Nemilosrdna borba na tržištu digitalne foto tehnike obavezuje proizvođače da permanentno razvijaju svoja autentična rešenja da bi mogli da opstanu i makar u nečemu preduhitre konkurenciju. Fuji se veoma dobrim odnosom kvalitet-cena svojih modela praktično u svim klasama izdvaja, što ga čini posebno popularnim kod nas. Međutim, njegova veličina ogleda se i tome što je on jedan od malobrojnih proizvođača koji umesto da kupuje, sam izrađuje senzore za svoje aparate, pri čemu poznata Super CCD linija čipova doživljava već nekoliko generacija. Iako se u samom početku njenog razvoja to nije moglo pretpostaviti, u svojoj šestoj inkarnaciji ona predstavlja trenutni vrh u klasi kompaktnih aparata.

Prvi model koji je značajnije odskočio svojim kvalitetnim senzorom bio je F 10. Međutim, nedostatak manuelnih kontrola i određene nedorađenosti oko upravljanja sprečile su ga da na pravi način skrene pažnju na sebe. Inženjeri u Fuji-ju bili su uporni i kod njegovog naslednika još dodatno usavršili senzor i obradu, dodali manuelne kontrole i pojednostavili i ubrzali celolokupan rad. Kao takav, F 30 ima ambiciju da od Canon-ove IXUS serije preuzme tron kada su u pitanju džepni aparati. Ovaj test će Vam pomoći da donesete sud o tome da li je on u tome uspeo.

Osnovni tehnički podaci:

Rezolucija i zum: 6.3 Mp, 3x optički zum, F2,8-5,0, 36-108mm (ekv.)
Senzor: Super CCD VI generacije
ISO raspon: 100-3200 (!)
LCD ekran: dijagonala 2,5 inča, 230.000 piksela
Načini snimanja: prioritet blende, ekspozicije i 15 scenskih modova
Video: 640x480, 30 sličica u sekundi
Napajanje: litijum-jon baterija visokog kapaciteta, xD memorijske kartice

Novine u odnosu na prethodni model:

F 10 je napravio malu revoluciju među kompaktnim aparatima svojim senzorom koji je pokazivao veoma malo šuma, a F 30 je u tom pravcu otišao još korak napred. Da se za njega obećava još čistija slika formalno je naznačeno uvođenjem ISO 3200 pozicije, dosad neviđene kod kompaktnih aparata, a retke i u DSLR klasi. Naravno ne treba očekivati i da su rezultati na DSLR nivou, ali pretpostavljamo da pomak postoji. Osim toga, ekran je znatno poboljšan po pitanju rezolucije i čitljivosti, meni je unapređen što bi trebalo da olakša korišćenje, a dodato je i par scenskih modova. Baterija sada traje duže i punimo je ne vadeći je iz aparata.

Spoljni izgled i komande:

Iako ne najmanji u klasi, kompaktnih je spoljašnjih dimenzija i zaobljenih stranica, pa lako staje u malu fotrolu ili veći džep. Nema poklopca objektiva, metalne latice ga štite kada nije u funkciji. Možda ovako izgleda veći nego što jeste


..pa je najbolje da se uporedi sa nečim poznatih dimenzija.

Već sa prednje strane uočava se kvalitetna izrada, sigurno iznad proseka klase (mada ispod IXUS-a 800 IS), čemu poseban pečat daje metalno telo. Svetlosna jačina objektiva nije velika, ali to je danak najvećem senzoru u klasi od koga očekujemo da opravda tu žrtvu. U uglu je prilično jak blic, a činjenica da je senzor ubedljivo osetljiviji na svetlo od proseka omogućava da kontrolisanim dizanjem ISO vrednosti postignete daleko veću daljinu njegovog efektivnog dosega. Crvenih očiju će itekako biti, posebno na većim daljinama, ali kod većine konkurenata je slično. Malo ispod je AF lampa koja emituje svetlost zelene boje. Dve rupice u donjem desnom delu propuštaju zvuk u ugrađeni mikrofon.

Sa gornje strane je glavni prekidač, mali i ne naročito precizan točkić za izbor modova rada i okidač.

Veliki 2,5-inčni ekran je postao standard i kod najmanjih aparata, pa F 30 ni po tome ne zaostaje. Štaviše, njegov ima jednu od najviših rezolucija u klasi, vrlo dobru čitljivost i vidljivost iskosa, a osvetljenost mu se podešava u širokom rasponu. Novi su i antirefleksni premazi pa se dobro vidi i na jačem svetlu. Optičkog tražila nema, pa je pri slabijem svetlu uloga ekrana još veća, ali on i tada povećavajući osvetljenost ostaje na nivou zadatka. Ako poželite pomoć pri komponovanju snimka, korisne grid linije se lako uključuju dugmetom DISP.

Zum kontrola je rešena klackalicom, što je manje povoljan način. Za utehu, stabilnosti hvata pri zumiranju doprinose gumena izbočenja ispod nje osiguravajući bolji kontakt palca sa telom. Ipak je najbolje, posebno ako ste manje iskusni, da aparat držite sa obe ruke. Pored je diodica koja zelenim svetlom daje potvrdu fokusa, a trepće zeleno-crveno dok traje upis na karticu. Prvim od četiri dugmeta ulazimo u mod pregleda, a drugim F pozivamo grupu od tri komande. Dobro je što je prva od njih ona najvažnija, za ISO vrednost, jer se ona najčešće i koristi. Drugom menjamo rezoluciju i jačinu kompresije pri čemu imamo mali izbor: za 6 Mp samo dva nivoa, fine i standard, a za ostale rezolucije samo jedan. Trećim dugmetom biramo neki od foto-efekata (standard, chrome, black and white).

Četvorostrani kontroler je gotovo nezaobilazni detalj, a tokom snimanja nudi korisne prečice i to: za trenutno posvetljavanje LCD-a, uključenje nekog od moda rada blica, samookidača (2 ili 10s) odnosno makro moda. Levim od dva donja dugmeta biramo količinu informacija koja se prikazuje na ekranu, uključujemo grid linije ili izlazimo iz nekog od režima podešavanja. Desnim korigujemo ekspoziciju, a u manuelnim modovima biramo željenu vrednost blende odnosno vremena eksponiranja.

Ispod plastičnog kapka sa leve strane su USB i port za punjenje baterije, a na desnoj strani su samo dve rupice za remen.

Navoj za stativ je plastičan i pomeren ka kraju, a na vratancima baterije i memorijske kartice (xD tipa) stoji natpis da je zemlja proizvodnje Kina, što više ne treba da čudi. Između je mali zvučnik koji reprodukuje audio komponentu snimljenog materijala. F 30 sadrži 10 Mb interne momorije što nije dovoljno ni za probu, pa ga odmah prilikom kupovine počastite modulom od najmanje 512 Mb.


Snimanje i pregled fotografija:

Nešto manje od dve sekunde je potrebno da F 30 izbaci svoj mali objektiv i odmah nakon toga je spreman za rad. S obzirom na dimenzije u ruci leži solidno, hvat je prilično stabilan i stiče se utisak kvalitetno izrađenog tela. Veliki LCD visoke rezolucije obuhvata 100% budućeg snimka i omogućava precizno kadriranje u praktično svim svetlosnim uslovima, osim po najjačem Suncu. Ako u toj ili bilo kojoj drugoj situaciji zatreba, trenutno mu možemo povećeti vidljivost pritiskom na gornji taster kontrolera.

Fokus je na širem kraju zuma prilično brz, na užem očekivano sporiji. U celini se brzina rada pri snimanju može oceniti kao dobra. Svetla tačka u tome je izuzetno jaka AF lampa koja se, ako to omogućimo u meniju, automatski pali i do nekoliko metara (praktično i u najvećim sobama) osigurava pouzdan fokus i u totalnom mraku. Za veće daljine bila bi korisna mogućnost manuelnog setovanja fokusa na beskonačno, ali nje nema. Takođe, nekoliko snimaka gde je fokus trebalo da bude na beskonačnosti su bilo neoštri, iz čega se zaključuje da aparat može da ima problema sa zaključavanjem fokusa na toj poziciji. Možda je to slučaj samo sa testiranim primerkom, ali dobro je povesti računa o tome i pri takvom snimanju pažljivije kontolisati ostvareni fokus.

Iako iste grafike, meniji su drugačije organizovani nego npr. na S 9500 i može se videti napredak pri odabiru pozicija pojedinih opcija u cilju jednostavnosti. Samookidač ima direktnu prečicu a balans bele boje je pri vrhu menija. Za moj ukus, meni je i dalje prilično komplikovan, a stvar dodatno otežava što nisu sve opcije dostupne u svim modovima, odnosno da bi pristupili pojedinoj opciji morate prethodno biti u odgovarajućem modu. Na primer, ako ste u "Shutter priority" modu imate na raspolaganju određivanja ekspozicije samo do 3s, a ako želite dužu, morate prethodno ući u Night mod. Takođe, manuelne kontrole nemaju direktan pristup preko točkića, nego se na njemu prvo odabere A/S pozicija, pa se onda željeni mod bira iz menija. Ako omaškom napravite snimak pa želite da ga odmah obrišete, to nećete moći, nego prvo morate ući u mod pregleda.

Činjenica da imate na raspolaganju ISO vrednosti do čak 3200 Vam daje dosad neviđenu mogućnost kod kompaktnih aparata: opušteno možete snimati bez blica u sasvim umereno osvetljenim zatvorenim prostorijama

ISO 800

Ko ima manje iskustva pa nije siguran treba li mu blic ili ne, obradovaće se "Natural Light & With Flash" modu. Tada jednim pritiskom okidača aparat u kratkom roku snima dve fotografije, jednu bez, a jednu sa blicom (parametri se određuju automatski) i memoriše obe. Tada Vam se pruža mogućnost da odaberete onu koja vam se više sviđa.

Naravno, moja preporuka bi se odnosila da maksimalno izbegavate sve automatske modove, nego da zadržite što veću kontrolu nad procesom snimanja. Razlog je što automatika gotovo nikad ne odabere sve vrednosti optimalno, u najmanju ruku se prečesto odlučuje za povećanje ISO vrednosti (u tome naročito preteruje "Anti blur" mod). Zato je najbolje da, ako već niste, što pre ovladate direktnim podešavanjem parametara snimanja. U tome će Vam sa svojim manuelnim kontrolama F 30 biti veran partner. Neki će žaliti za pravim manuelnim modom gde se istovremeno ručno podešavaju i ekspozicija i otvor blende, ali imajući u vidu klasu F 30 i ovo je sasvim dovoljno.

Jedna od većih mana F 30 je burst mod. Ima tri varijante od kojih je klasičan (neograničeni) veoma spor: jedan snimak na oko dve sekunde, što je znatno iza konkurenata, a i današnjeg vremena. Top 3 opcija će snimiti tri fotografije zaredom u intrevalu nešto dužem od sekunde, a najinteresantniji je Final 3 mod kojem možete okidati do 40 snimaka u nizu, pri čemu će biti memorisana samo poslednja tri. Ovo je korisno kada želite da snimite neki kratak događaj za koji ne znate tačan trenutak početka, pa počnete nešto ranije i čim se on završi, prestanete. Ideja nije loša, ali tri snimka je premalo da bi se ozbiljnije oslonili na tu mogućnost, bolje bi bilo da ih je bar pet. Dobra stvar je što sve vreme slika ostaje na ekranu i osigurava kadriranje.

Snimanje filmova je u skladu sa vremenom: maksimalna rezolucija je 640x480 sa 30 slika u sekundi do popunjenja kartice. Fokus je tada fiksiran na najširem delu, pa zumiranje tokom snimanja nije moguće, ali se ekspozicija i balans bele boje kontinuirano automatski podešavaju. Međutim, osim ove najveće možete odabrati samo još jednu manju rezoluciju, ali ne i manji broj slika u sekundi jer je on fiksiran na 30. To znači da je preporučljivo imati što veću memorijsku karticu ako nameravate da češće snimate filmove. Značajan detalj je da je kompresija pri tome veća od proseka, pa jedan sekund filma zauzuma tek nešto više od 1 Mb, mada po cenu nešto slabijeg kvaliteta zapisa od proseka.

Makro mogućnosti nisu impresivne, oko 5 cm je minimalna daljina, a trajanje izoštravanja u makro modu je primetno duže od uobičajenog.

Autonomija je jedna od najvećih vrlina F30 u čemu je otprilike duplo bolji od konkurencije. To naslućujemo već samim pogledom na prilično gabaritnu bateriju kapaciteta 1800mAh koja je u dobroj meri zaslužna i za nešto veće spoljašnje dimenzije. Sa umerenim korišćenjem LCD-a moguće je napraviti preko 500 snimaka, a ako baš pazimo na potrošnju i više.

U pregled se ulazi posebnim dugmetom predviđenim samo za tu radnju, što je bolje nego preko komandnog točka. Prelazak sa jednog na drugi snimak je dovoljno brz, ali je uvećanje i skrolovanje, mada brže nego ranije, i dalje Fuji-evski sporo. Isto važi i za brisanje pojedinačnog snimka. Sviđa mi se što se u mod snimanja vraćamo u maniru znatno skupljih aparata, samo laganim dodirom okidača. Međutim, pomalo je neshvatljiva činjenica da histograma nema ni pri snimanju, ni pri pregledu.

Za prenos slika na računar zadužen je USB 2,0 protokol što znači da se on odvija veoma brzo.

Kvalitet fotografija:

Centar crop


Donji levi ugao Donji desni ugao


Oštrina ja veoma dobra i to preko celog formata, bez ikakvog pada u uglovima. Prosto je neverovatno koliku količinu detalja je tako mali aparat u stanju da zabeleži (na, istina, nešto većem senzoru od proseka klase).

Boje su u proseku solidne, ali ne uvek, ponekad su nedovoljno zasićene, što zavisi od koloriteta objekta snimanja i kvaliteta osvetljenja. Dodatna obrada u npr. Photoshop-u može po tom pitanju značajno poboljšati izgled fotografija. Osim toga, može se primetiti određena nekonzistentnost u eksponiranju, pri čemu je u proseku ekspozicija "jača" od idealne. To rezultuje "pregorevanjem" odnosno gubljenjem detalja na svetlim površinama. Iskusniji korisnici će znati da prepoznaju te momente i da koriguju parametre snimanja bilo direktno kompenzacijom, bilo rekadriranjem ili promenom načina merenja svetla (spot).

Sve u svemu, ako posmatramo uslove sa dovoljno svetla gde se koristi najniža ISO vrednost za ukupni kvalitet slike može se reći da je u vrhu klase. Međutim, ako uzmemo u obzir prosečne realne uslove, kada svetla gotovo nikada nema dovoljno, F 30 nema konkurenciju. Činjenica da on može da snima onda kada su ostali nemoćni je kolosalna. To se moglo videti na koncertu Simply Red (izvinjavam se, bio sam u gledalištu pa nisam imao bolju poziciju za snimanje):

ISO 1600

Čim se osvetljenje iole pojača, možemo smanjivati ISO vrednost:

ISO 800

U ovako teškim situacijama posebno nepovoljno utiče činjenica da F 30 voli malo da preeksponira. Bez obzira na ISO mogućnosti ekspozicija postaje preduga za hvatanje bilo kakvog pokreta. Osim toga, mestimično "pregoreni" delovi kadra su neizbežni.

Tada je dobro posegnuti za manuelnom podešavanjima i ići svesno na u celini podeskponiran snimak. To će omogućiti zamrzavanje pokreta, ali i čuvanje najsvetlijih delova slike. Live-histogram bi u tim trenucima pomogao, posebno onima sa manje iskustva, ali njega na žalost nema.

Primer:

Veoma malo svetla, ISO 1600, namerno podeksponiranje:

Međutim, već na ovim primerima možete primetiti da su hromatske aberacije izraženije nego što smo navikli. Na dnevnim snimcima se gotovo uvek vide

100% crop, centar

U uglovima slike, očekivano, mogu biti još izraženije

100% crop, ugao

Dakle, zaključujemo da je najveća vrlina F 30 što je po količini šuma praktično dosegao DSLR klasu. To se najbolje može utvrditi posmatrajući 100% isečke u uslovima slabog svetla

ISO 100

Savršeno glatka slika, praktično na DSLR nivou

ISO 200

Skoro neprimetno povećanje!

ISO 400

Neverovatno čista slika na poziciji gde konkurencija već grca u šumu!

ISO 800

Ni ovde šuma nema puno, ali se vidi gubitak detalja kao posledica unutrašnjeg čišćenja. Međutim, s obzirom na visoku rezoluciju i shodno tome veliku početnu količinu detalja, ova vrednost se, osim za najveća uvećanja, može opušteno korititi u svakodnevnom radu

ISO 1600

Gubitak detalja je ovde velik, ali imajte u vidu da koja je osetljivost u pitanju. Ipak je to kompaktni aparat i njegove "kolege" se u ovakvim uslovima već nalaze u torbicama

ISO 3200


Ova vrednost postoji više iz razloga da i "brojčano" potuče konkurenciju, nego što je upotrebljiva. Prava veličina F 30 je u činjenici da su prethodne osetljivosti onakave kakve jesu, a ne da bi se koristila ova, koju preporučujem da samo u krajnjoj nuždi



Konačna ocena:

Šta je dobro:

- Fascinantno nizak šum, daleko najniži od svih kompaktnih aparata, praktično u rangu sa slabijim DSLR modelima
- Visoka rezolucija, dobra oštrina preko celog formata
- Izuzetno jaka AF lampa i u totalnom mraku do nekoliko metara osigurava pouzdan fokus, snažan blic
- Mogućnost manuelnog određivanja vremena ekspozicije i otvora blende
- Veliki LCD ekran visoke rezolucije i dobre čitljivosti
- Automatski balans bele boje se solidno snalazi na veštačkom svetlu
- Kvalitetna izrada i lep spoljni izgled
- Posebno dugme za ulazak u pregled, povratak u mod snimanja samo dodirom okidača
- Jaka baterija osigurava veliku autonomiju
- Izuzetan odnos kvalitet-cena

Šta je moglo biti bolje:

- Hromatske aberacije oko kontrastnih objekata u priličnoj meri narušavaju snimak
- Nekonzistentna ekspozicija i zasićenost boja, u proseku preeksponiranost, što može rezultovati mestimičnim gubitkom detalja
- Mali izbor mogućih kompresija slike
- Auto modovi previše dižu ISO vrednost pri određivanju parametara snimanja (u nekim slučajevima to može biti dobro za početnike)
- Mogući problemi sa fokusiranjem na beskonačnost, nema mogućnosti ručnog zaključavanja na tu poziciju
- Nedostatak histograma i pri snimanju i pri pregledu
- Spor upis na karticu, veoma spor kontinuirani burst mod
- Sporo uvećanje i zumiranje pri pregledu, a posebno brisanje pojedinačnih snimaka

Zaključak:

Ko ultimativno želi nizak šum, alternativa jednostavno ne postoji. Manuelne kontrole su vrlo pozitivna nadgradnja, takođe retka u klasi. Već samo to obezbeđuje siguran rad u uslovima kada je konkurencija nemoćna. Kvalitetan ekran i jaka baterija ulivaju dodatnu dozu sigurnosti. Sve to zajedno čine Fuji F 30 fotografskom mašinom čija snaga daleko prevazilazi njegove spoljašnje dimenzije. Međutim, određene nesavršenosti postoje, od kojih meni lično hromatske aberacije najviše smetaju. Nepreciznost i sporost u nekim segmentima rada takođe donekle kvare utisak.

Na kraju svako donosi svoj sud, a izbor je veći nego ikada. Nema savršenog aparata, svaki ima određene prednosti i mane. Veština biranja je u tome da se odlučite onaj čiji Vam profil osobina najviše odgovara. Onda je on za Vas najbolji, a to je najbitnije.


Tekst i fotografije: Nebojša Milanović


Ilustrovana verzija na www.axelfoto.com

 
Odgovor na temu

Kosta ******um Rex Persia
tre
Ofenbach am Main

Član broj: 44544
Poruke: 2312
*.smin.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: IXUS killer? Fujifilm FinePix F 30 - test17.09.2006. u 18:03 - pre 213 meseci
Aparat je bog i batina, i odlična je kupovina, samo da nema jedne "sitnice". A to su neverovatno mnogo izražene hromatske aberacije na dnevnim slikama, toliko se to primećuje da je to zaista strašno, u pojedinim situacijama.

Videćemo kakav će biti njegov mlađi brat Fuji F20.
Live long and prosper.
Permission to come aboard,captain.Permition granted.
 
Odgovor na temu

grozda

Član broj: 738
Poruke: 510
*.dynamic.sbb.co.yu.



+6 Profil

icon Re: IXUS killer? Fujifilm FinePix F 30 - test17.09.2006. u 22:55 - pre 213 meseci
Hvala za ovako detaljan test. Bilo bi lepo da je uradjen uporedan test ova 2 aparata, posto se mnogi dvoume.

Ono sto se meni ne svidja kod F30 je sledece:

- XD kartica, jer je 2x skuplja od SD a sada se pojavljuju one SDHC od 4 GB
- Fuji koristi nestandardni USB kabl pa ako hocete da prebacite slike koje ste upravo slikali kod prijatelja morate da nosite i kabl.
- Pri kontrastnim situacijam Fuji se slabije snalazi. Za slikanje po suncanom danu sa Fuji-jem morate dodatno podesavati jer se javlja preeksponiranje pa obicno svi kazu da je pozeljno raditi post procesing fotografija sto nimalo ne odgovara korisnicima koji nemaju iskustva sa Photoshopom i slicnim alatima.
- Izrazen Purple Fringing
- Fuji boje izgledaju malo isprane u odnosu na Canon
- Ne okrece automatski fotografije kao Canon kod fotografija koje su slikane vertikalno
- Sporiji pregled i brisanje fotografija
- Ekran Fujia iako vece rezolucije izgleda slabije vidljiv pri losijim uslovima
http://retroblader.smugmug.com/photos/95802057-M.jpg
http://retroblader.smugmug.com/photos/95802054-M.jpg

Canon mi se sve u svemu cini da ima vise opcija i da je vise user friendly ... okretanje fotografija, foto stich, vise modova ...

Sa F30 je moguce dobiti bolje fotografije nego sa Canon-om ali mi se cini da je potrebno vise znanja i rada sto na samom aparatu a sto u post procesingu.

F30 je ubedljivo bolji u losim uslovima kada nema dovoljno svetla pa je najbolje kupiti oba aparata :)
(~ ~)( o o )(~ o)
-(_)---(_)---(_)-

 
Odgovor na temu

.silja.
Rollerland
Temerin

Član broj: 99058
Poruke: 133
*.neobee.net.



+179 Profil

icon Re: IXUS killer? Fujifilm FinePix F 30 - test17.09.2006. u 23:41 - pre 213 meseci
Ne treba ti oba aparata, imas IXUS 900Ti
 
Odgovor na temu

priest77
vrsac

Član broj: 17220
Poruke: 530
212.200.117.*



+5 Profil

icon Re: IXUS killer? Fujifilm FinePix F 30 - test18.09.2006. u 06:51 - pre 213 meseci
Citat:
.silja.: Ne treba ti oba aparata, imas IXUS 900Ti

Za sada nisam uspeo da pronadjem nikakvih testova ili primera slika sa DIGIC III aparatima, bas me zanima kakvi su rezultati "DIGIC III chip’s more aggressive noise reduction" i sta im to zapravo znaci.
 
Odgovor na temu

.silja.
Rollerland
Temerin

Član broj: 99058
Poruke: 133
*.neobee.net.



+179 Profil

icon Re: IXUS killer? Fujifilm FinePix F 30 - test18.09.2006. u 07:16 - pre 213 meseci
Ima par semplova, mada se meni licno vise svidja 850 ka (ah ta 28-ca).

http://web.canon.jp/Imaging/p900-i900ti/index-e.html


http://web.canon.jp/Imaging/p800is-i850is/index-e.html
 
Odgovor na temu

priest77
vrsac

Član broj: 17220
Poruke: 530
212.200.117.*



+5 Profil

icon Re: IXUS killer? Fujifilm FinePix F 30 - test18.09.2006. u 10:06 - pre 213 meseci
Ali svi ti semplovi su napravljeni na ISO Speed: 80
 
Odgovor na temu

gorang

Član broj: 728
Poruke: 316
212.200.34.*



+1 Profil

icon Re: IXUS killer? Fujifilm FinePix F 30 - test18.09.2006. u 10:18 - pre 213 meseci
ovaj 850is obecava na papiru, jedino ne znam koliko ce ga "pokvariti" sto je cip i dalje 1/2.5 velicine...

hm, interesantno je sto iz par razlicitih aparata kada bi ih iskombinovali dobili bi savrsen uredjaj, ne znam sto to vec neko ne izbaci, a posle nek novim aparatima samo usavrsavaju softver, bateriju, ergonomiju...
 
Odgovor na temu

Vader
Banja Luka

Član broj: 67805
Poruke: 261
217.23.206.*

Sajt: www.duhovnaizgradnja.com


Profil

icon Re: IXUS killer? Fujifilm FinePix F 30 - test18.09.2006. u 10:40 - pre 213 meseci
Citat:
gorang: interesantno je sto iz par razlicitih aparata kada bi ih iskombinovali dobili bi savrsen uredjaj, ne znam sto to vec neko ne izbaci

Da, to se lako može primjetiti kad se gledaju karakteristike i kvaliteti tih aparata. Ali teško da će više proizvođača spojiti svoje modele u jedan, jer jedni imaju bolji senzor, drugi optiku, treći su brzi, četvrti imaju dobar i jednostavan softver...

Više je zanimljivo što jedan proizvođač ne spaja dobre osobine svojih aparata u jedan, i to iz iste klase. Recimo kada bi se spojili Canon A710IS i A630, da taj hibrid ima 6x zoom sa IS, i okretni LCD. Tu želju su mnogi izrazili, i rekli da bi odmah kupili tako nešto. Ali Canon to neće spojiti, ovako ima dvije linije aparata, pa korisnike stavlja na muku šta da izaberu. Ne znam da li se na kraju to isplati, vjerovatno se isplati inače ne bi imali takvu poslovnu politiku, ali smatram da bi se i dobar hibrid odlično prodavao. Takođe bi taj Canon mogao malo povećati rezoluciju LCD-a na A seriji, kao što im imaju neki drugi modeli. Zanimljivo je da svi testovi izbace na kraju loše strane nekog testiranog aparata, ne znam da li proizvođači obraćaju pažnje na to, jer se neke mane ponavljaju iz serije u seriju, ili im aparat ima neku manu koju drugi njihov aparat nema.

Gledao sam na forumima da su korisnici sastavljali svoju "listu želja" po pitanju karakteristika, i to izgleda dosta bolje nego što proizvođači izbace na aparatima, a sumnjam da je tehnološki neostvarljivo, jer ima više aparata istog proizvođača koji u zbiru imaju te osobine. Vjerovatno je u pitanju poslovna politika, jer "savršen aparat" bi mnogi kupili i ne bi imali potrebu da ga nadograđuju već za pola godine ili godinu, a na zapadu ih nadograđuju baš u tom periodu. Recimo Canon je izbacio prije pola godine A700, a već sada isto to u A710 IS, ali sa tim IS, i vidio sam da su vlasnici A700 ljuti što A700 nije imao IS, ili što ovaj novi sa IS nije izašao kasnije a ne samo mjesec ili dva od kada je neko kupio A700 a mogao je sada imati aparat sa IS da je znao pa sačekao.

Vjerujem da proizvođači imaju bar na godinu dana unaprijed planirano koje karakteristike će naredni aparati imati, npr. "izbacicemo jedan sa 6x zoom, a onda nakon toga isto to sa IS, i jos jedan megapiksel jer se to ocekuje od svakog novog aparata".
 
Odgovor na temu

grozda

Član broj: 738
Poruke: 510
*.cenis.org.yu.



+6 Profil

icon Re: IXUS killer? Fujifilm FinePix F 30 - test18.09.2006. u 11:46 - pre 213 meseci
Bas tako, mislim da je tehnicki sve izvodljivo ali da proizvodjaci namerno ne ubacuju neke stvari kako im se aparati ne bi preklapali i smanjila prodaja napr. DSLR-a.

Mozda za jedno 2-3 serije napred kompaktni aparati ce imati 10-ak MPix, Zoom pocev od 28mm, veci senzor i MPEG 4, IS pod obavezno sve u jednom ... naslednik A710 serije sigurno ce imati digic III a to mozda bude tek na prolece ili jesen iduce godine.

Obzirom da je Canon izbacio svoje adute, cekamo da vidimo odgovor Fuji-a sa nekim F40 napr :)
(~ ~)( o o )(~ o)
-(_)---(_)---(_)-

 
Odgovor na temu

nikoola032

Član broj: 61314
Poruke: 21
89.216.242.*



Profil

icon Re: IXUS killer? Fujifilm FinePix F 30 - test18.09.2006. u 15:00 - pre 213 meseci
Citat:
Hvala za ovako detaljan test. Bilo bi lepo da je uradjen uporedan test ova 2 aparata, posto se mnogi dvoume.

Ono sto se meni ne svidja kod F30 je sledece:

- XD kartica, jer je 2x skuplja od SD a sada se pojavljuju one SDHC od 4 GB
- Fuji koristi nestandardni USB kabl pa ako hocete da prebacite slike koje ste upravo slikali kod prijatelja morate da nosite i kabl.
- Pri kontrastnim situacijam Fuji se slabije snalazi. Za slikanje po suncanom danu sa Fuji-jem morate dodatno podesavati jer se javlja preeksponiranje pa obicno svi kazu da je pozeljno raditi post procesing fotografija sto nimalo ne odgovara korisnicima koji nemaju iskustva sa Photoshopom i slicnim alatima.
- Izrazen Purple Fringing
- Fuji boje izgledaju malo isprane u odnosu na Canon
- Ne okrece automatski fotografije kao Canon kod fotografija koje su slikane vertikalno
- Sporiji pregled i brisanje fotografija
- Ekran Fujia iako vece rezolucije izgleda slabije vidljiv pri losijim uslovima
http://retroblader.smugmug.com/photos/95802057-M.jpg
http://retroblader.smugmug.com/photos/95802054-M.jpg

Canon mi se sve u svemu cini da ima vise opcija i da je vise user friendly ... okretanje fotografija, foto stich, vise modova ...

Sa F30 je moguce dobiti bolje fotografije nego sa Canon-om ali mi se cini da je potrebno vise znanja i rada sto na samom aparatu a sto u post procesingu.

F30 je ubedljivo bolji u losim uslovima kada nema dovoljno svetla pa je najbolje kupiti oba aparata :)


Grozdo, imas pice za ovo. Definitivno mi je pomoglo da izaberem ixus60 (nema se love za 800).
 
Odgovor na temu

priest77
vrsac

Član broj: 17220
Poruke: 530
212.200.117.*



+5 Profil

icon Re: IXUS killer? Fujifilm FinePix F 30 - test18.09.2006. u 15:24 - pre 213 meseci
Citat:
nikoola032: Grozdo, imas pice za ovo. Definitivno mi je pomoglo da izaberem ixus60 (nema se love za 800).

He, he, pa Grozda je tu nabrajao sta mu se ne svidja kod Fujia i sta mu se svidja kod Canona a obrnuto skoro nista
 
Odgovor na temu

nikoola032

Član broj: 61314
Poruke: 21
89.216.242.*



Profil

icon Re: IXUS killer? Fujifilm FinePix F 30 - test18.09.2006. u 15:40 - pre 213 meseci
@matrix

Nije ni trabala. Znam mane i prednosti i jednog i drugog. 99.9% bio siguran za Ixusa, u taj post mi je dodao i tih neophodnih 0.01%.
Sasavno zvuci, ali radi.

ps. zakljucio sam da je Grozda zenskog roda
 
Odgovor na temu

Kosta ******um Rex Persia
tre
Ofenbach am Main

Član broj: 44544
Poruke: 2312
*.smin.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: IXUS killer? Fujifilm FinePix F 30 - test18.09.2006. u 18:07 - pre 213 meseci
Ljudi, zašto ste otišli toliko u off-topic. Koliko ja znam, ovo je tema o testu Fuji F30, a ne o Canon Ixus 800. Vratite se na temu.
Live long and prosper.
Permission to come aboard,captain.Permition granted.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8305
*.3dnet.co.yu.



+1342 Profil

icon Re: IXUS killer? Fujifilm FinePix F 30 - test18.09.2006. u 18:18 - pre 213 meseci
Zato što imamo okorele Canondžije na forumu, ali nema veze, ostaviću ih..

Nije moguće ugraditi ni 4x zum ni stabilizaciju na 1/1,8" čipu a da dimenzije, posebno debljina, ostanu u IXUS okvirima. Zato 900 TI nema ni jedno ni drugo.

Opet, 850 IS je dobio dragocenih 28mm, ali sigurno po cenu određenog smanjenja konturne oštrine.

Inače, objektivi na IXUS aparatima su sam vrh tehnologije, verujem da imaju primenjena i određena rešenja iz L serije.

Objektiv na F 30 je prilično oštar, ali ga CA kolju
 
Odgovor na temu

Vader
Banja Luka

Član broj: 67805
Poruke: 261
217.23.206.*

Sajt: www.duhovnaizgradnja.com


Profil

icon Re: IXUS killer? Fujifilm FinePix F 30 - test18.09.2006. u 18:42 - pre 213 meseci
Kad smo kod teme, meni se F30 ne sviđa, zbog tih svojih nedostataka, iako vjerujem da je dobar. Ima on super stvar(i) (ISO, ne znam da li ga jos nesto izdvaja). Ali ni jedan aparat nije savrsen, i nekome ce nedostaci nekog aparata prilicno smetati, a prednosti mu nece znaciti pretjerano (da bi presao preko nedostataka), dok mu na drugom nekom aparatu njegovi nedostaci nece toliko smetati da ne moze preci preko njih, a prednosti ce mu se svidjeti.
A i u svemu je tako.
 
Odgovor na temu

priest77
vrsac

Član broj: 17220
Poruke: 530
212.200.117.*



+5 Profil

icon Re: IXUS killer? Fujifilm FinePix F 30 - test18.09.2006. u 21:02 - pre 213 meseci
Ja cu malo da hvalim F30 Imam ga nekoliko dana i potpuno sam zadovoljan sa njim.
Najveci nedostatak kod F30 je CA ali ni to nije nesto preterano, a da budemo realni mnogo lakse je da se ociste slike od CA nego od suma koji se dobija sa ostalim aparatima i veoma lako moze da unisti sliku. Nedostaje mu i IS ali u vecini situacija vise znaci veliki ISO nego IS koji pomaze samo kada slikas mrtvu prirodu ili recimo na nekoj zurci ako hoces sa IS da slikas moras da prekines muziku i svima da kazes da se smire par sekundi )
Sa druge strane veoma brzo fokusira pri dobrom osvetljenju, LCD je veliki sa velikom rezolucijom i bez problema mozes da napravis slike i kada bije sunce, tu pomaze i onaj antiglare sloj.
Sto se menija tice i ja sam bio naviknut na Canon meni ali mogu slobodno da kazem da kod F30 Fuji je lepo i logicno sredio meni gotovo sve cesto koriscene funkcije su pri ruci. Zgodna je ona opcija ISO Auto 400 ili 1600, kod mene obicno stoji na ISOAuto 400 jer do te granice sum ne postoji i samo kada mi treba ponekad podignem na 800 koji je takodje veoma dobar.
Citat:
Vader:Ima on super stvar(i) (ISO, ne znam da li ga jos nesto izdvaja).

Pored ISO-a od konkurencije izdvaja ga jos jedana veoma bitana stvar a to je baterija koja bi trebalo da drzi 580 slika, ja nisam vodio racuna za to ali stvarno duuuugo traje. Jos jedna stvar koja F30 ima i veoma se retko moze naci kod slicnih aparata su manuelne kontrole koje puno znace ljudima koji umeju da ih koriste (ja ne bas ).
I na kraju mislim da i cena mu je korektna i za te pare tesko da ima bolji.
 
Odgovor na temu

nikoola032

Član broj: 61314
Poruke: 21
89.216.242.*



Profil

icon Re: IXUS killer? Fujifilm FinePix F 30 - test18.09.2006. u 21:32 - pre 213 meseci
@matrix

Ali sa cenom od oko 300E? cc... + xD 1GB za 60e? Ne kazem da je previse, ali meni je mnogo.

A kad smo vec kod tih xD.
Ja imam USB flash od 512MB koji sa strane ima otvor za memorijske kartice (MMC, RS-MMC, SD, miniSD). Svuda ga nosim sa sobom jer mi je flash stvarno neopodan, a samim tim imam i citac kartice i mogu bilo gde da prebacim slike bez nosenja kabla. + da ne govorim sto mi telefon podrzava RS-MMC, koje mogu da stavim kako u flash tako i u aparat. A i mnogo mnogo vise je SD kartica u upotrebi nego xD.

To je po meni ogromna mana tog aparata, a meni dovoljno velika kao i tebi baterija.

ps. baterija na Ixus60 traje 150 fotki sa ukljucenim odnosno 600 sa iskljucenim. A ni to nije prevelik problem jer je baterija oko 15-20e.
 
Odgovor na temu

priest77
vrsac

Član broj: 17220
Poruke: 530
212.200.117.*



+5 Profil

icon Re: IXUS killer? Fujifilm FinePix F 30 - test18.09.2006. u 22:05 - pre 213 meseci
xD jeste skuplji ali koliko vidim gore po reklamama kod nas xD 1Gb ima ga za 50 evra. Ja sam recimo preko nekog narucio na ebay karticu i citac koji isto moze da se koristi i kao citac i kao USB flash memorija:


A za bateriju, meni stvarno jeste 150 fotki malo, narocito ako krenes negde na neko putovanje, jer moras da racunas da bateriju trosis ne samo na slikanje nego i na pregled slika i brisanje neuspelih.

[Ovu poruku je menjao matrix77 dana 19.09.2006. u 06:50 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Vader
Banja Luka

Član broj: 67805
Poruke: 261
217.23.206.*

Sajt: www.duhovnaizgradnja.com


Profil

icon Re: IXUS killer? Fujifilm FinePix F 30 - test18.09.2006. u 22:57 - pre 213 meseci
Citat:
matrix77: Najveci nedostatak kod F30 je CA ali ni to nije nesto preterano, a da budemo realni mnogo lakse je da se ociste slike od CA nego od suma

Ne znam kako stvari stoje jer to još nisam radio, ali sam baš ovih dana negdje pročitao da je CA dosta teže uklanjati nego šum.
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: IXUS killer? Fujifilm FinePix F 30 - test

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6712 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.