Citat:
frenne je napisao:
manimo se tih prica ... svaka cast momcima BSD-YU .. ali i oni sami su svesni da linux ima veci potencijal ( neopravdano )
Pazi, moraš biti svestan sledećih stvari, tj. činjenice da *BSD sistemi i Linux nisu baš potpuno babe i žabe.
Bitna tačka: FreeBSD, OpenBSD i NetBSD mogu direktno da izvršavaju Linux binaries preko Linux ABI layera (RealPlayer, Mathematica, StarOffice, Opera.
80% stvari koje mi radimo utiče na razvoj celokupne opensource zajednice. Primer: da bi FreeBSD dokumentacija u sgml formatu na srpskom jeziku mogla lepo da se kompajlira, ja sam uradio prevod DSSSL stylesheetova za docbook projekat na srpski jezik. Linux Documentation Project takođe koristi DocBook, tako da je ta lokalizacija bila u svačijem interesu.
Linux je samo kernel. KDE nije Linux, KDE jednako dobro radi pod npr. FreeBSD-om (ovo upravo kucam u KDE-u pod FreeBSD-om), pa čak i bolje, što znači da ljudi koji prevode KDE rade podjednako i u korist Linux korisnika i u korist BSD korisnika. GNOME takođe nije inherentno vezan za Linux, jer GNOME radi još pod BSD sistemima, a i postaće default desktop okruženje za Solaris. Za XFree86 isto važi (kad si žedan BIP potraži).
Dakle, ako vam je laički lakše, možete da posmatrate FreeBSD npr. kao malo bolju ditribuciju Linuxa, sa malo boljim kernelom nego što je Linux kernel ;o).
Zaključak: OpenSource je zajednička stvar. Linux je samo kernel. Svaki Linux korisnik može da za dva dana pređe na FreeBSD i da koristi potpuno isti softver (na maternjem jeziku, dakako, ako je softver lokalizovan) i da radi isto kao što je i dotad radio.
Linux ima veliki potencijal samo zahvaljujući softveru koji se vrti na njemu, nikad nije Linux kernel važio za state-of-the-art operativni sistem. Mi smo zadovoljni, jer svaki Linux korisnik više, znači više softvera za Linux, samim tim i više softvera za nas. Sa druge strane, znamo kakav je kvalitet sistema na kojima radimo, i dobijamo sve plodove koje donosi popularnost Linuxa, bez svih loših stvari koje idu uz to (gomila klinaca i wannabe korisnika koji se lože da koriste Linux je samo jedna od njih). Samim tim, ja lično ne bih voleo da BSD sistemi dožive popularnost Linuxa -- jedino što bi time dobili su native binaries komercijalnih programa. Koji nam, ruku na srce, i ne trebaju toliko -- Quake III za Linux radi brže na FreeBSD-u 5.0-CURRENT nego na Linuxu 2.4.x.
Eto, to su moja dva centa za danas...amming in UNIX environment...
int rand(void);
Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.
Upali lampicu — koristi Jabber!