Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Princip rada ink jet i laserjet printera

[es] :: Ostali hardver :: Princip rada ink jet i laserjet printera

[ Pregleda: 8787 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bulbul
SARAJEVO

Član broj: 102212
Poruke: 11
..atic.rb.b.2-2.23.bih.net.ba.

Sajt: www,plus,ba


Profil

icon Princip rada ink jet i laserjet printera24.07.2006. u 13:28 - pre 215 meseci
Volio bih da mi objasnite na kojem principu rade inkjet a na kojem laserjet printeri i moze li se svaki ink jet printer puniti i i splatili se to? Hvala unaprijed
Znanje bez spoznaje ne znaci nista
 
Odgovor na temu

refillbros.com

Član broj: 100994
Poruke: 23
*.beobug.com.

Sajt: www.refillbros.com


Profil

icon Re: Princip rada ink jet i laserjet printera01.08.2006. u 08:29 - pre 214 meseci
Iako mi se cini da se je o ovome vec govoreno pokusat cu delimicno da ti odgovorim bar za ono sto je najbitnije kod ink jet stampaca.
Koriste se dva principa nanosenja mastila termalni (zagrevanje mastila mislim da je ovaj princip uveo HP) i piezo (mastilo se nanosi pod pritiskom, istiskivanjem, za ovo je zasluzan Epson).
Iako ovo vazi za oba principa za termalni je pogotovo vazno da treba biti obazriv i puniti kertridze pre nego sto se potpuno isprazne jer, ako nestane mastila u toku stampanja doci ce do ostecenja glave usled pregrevanja.
Termalni princip koriste HP, Canon i Lexmark dok piezo koristi Epson. Samim tim i osobine mastila za ta dva principa rada se bitno razlikuju tako da nije preporucljivo eksperimentisati i npr. mastilo namenjeno HP, Canonu ili Lexmarku koristiti kod Epsona (i obrnuto), dok npr. kod termalnih su moguce neke kombinacije iako nije preporucljivo (npr. c, m, y mastila za neke modele HP koristiti i za Lexmark) ali to vec zavisi i od samog mastila.
Ono sto je takodje bitno je polozaj glave za stampanje na stampacu. One mogu da se nalaze na kertridzu (uglavnom HP, Lexmark i neki modeli Canona) ili na samom stampacu (uglavnom Epson i noviji modeli Canona). Prednost stampaca kod kojih se glava nalazi na kertridzu je da u slucaju da kada glava se pokvari menjate je sa samim kertridzom dok kod modela gde je glava odvojena posebno se nabavlja i prestavlja relativno skupu investiciju.
Glava sluzi za nanosenje mastila i sadrzi odredjen broj otvora koji se nazivaju mlaznice kroz koje prolazi mastilo prilikom nanosenja. Broj mlaznica kao i njihov precnik (uitce na velicinu kapljice mastila a samim tim i kvalitet stampe) razlikuje se od modela do modela kertridza odnosno modela samog stampaca.
Ono sto je jos zanimljivo je konstrukcija kertridza. Pored toga sto mogu imati glavu za stampanje ili ne, bitan je nacin na koji skladisti mastilo unutar njih. Siroko su rasprostranjeni kertridzi unutar kojih je sundjer koji drzi mastilo (kod njih je nezgodno sto sa svakim punjenjem sundjer gubi svoja pocetna svojstva pogotovo ako punjenje obavljate spricom sa iglom - cesto zabadanje igle sve vise ostecuje sundjer, i sto cesto prilikom punjenja moze doci do stvaranja vazdusnih mehurova koji ne dozvoljavaju prolaz mastila do glave sto dovodi do nemogucnosti stampanja pa i ostecenja glave), takodje tu imamo kertridze sa vrecicom pod pritiskom unutar koje se nalazi mastilo (npr HP Bussines serija stampaca), kertridzi (ja ih zovem rezervoari) gde je mastilo u komori pod pritiskom, a npr. noviji Canoni imaju kombinovane kertridze (donji deo kertridza sadrzi sundjer a gornji komoru-rezervoar sa mastilom).
Koliko ja znam skoro svaki model se moze puniti, glavni problem su zastite kod nekih novijih HP-a i naravno Epsona koji zahteva plus jos i posebno mastilo pa su noviji Epsone prilicno nezgodni za punjenje (ali ne i neisplativi uzimajuci u obzir cene originalnih kertridza).
Sto se tice isplativosti naravno da se isplati, i isplativost raste sa kolicinom stampe (dobro, za neku stvarno veliku kolicinu stampe se ni ne koriste ink jet stampaci). Ustedeces vec koriscenjem kompatibilnih kertridza, jos vise da placas punjenje (dobro ovo vec zavisi ko ti ovo radi i kako) a najvise ako sam nabavljas mastila pri tom sve to zavisi naravno od:
-mastila (kvalitet i cena),
-kertridza (kapacitet, broj punjenja koji moze da izdrzi, takodje neke je teze a neke lakse puniti)
-samog tebe (ako ce sam obavljati punjenje, kako ces to odraditi - ipak treba imati malo nerava za to).
Znaci da sumiram na konkretnom primeru kod nas veoma popularnog (iako prilicno nekvalitetnog) stampaca Lexmark Z6xx (kao i neke starije serije koji koriste iste kertridze) nov komplet kertridza (crni + kolor) je preko 2.000 dinara a punjenje istih je oko 250 dinara (ako ti neko obavlja punjenje) ili oko 100 dinara (ako uzmem neku prosecnu cenu od oko 4 dinara/ml ako nabavljas mastila i sam obavljas punjenje stim da ovo moze jos jeftinije npr. 2 dinara/ml = 50 dinara) stim da crni mozes puniti u proseku oko 7-8 puta a kolor oko 5-6 puta.
Eto toliko od mene nadam se da sam ti barem malo pomogao. Pozdrav!
 
Odgovor na temu

JOJO847

Član broj: 14162
Poruke: 6623
*.adsl.net.t-com.hr.



+10 Profil

icon Re: Princip rada ink jet i laserjet printera01.08.2006. u 11:19 - pre 214 meseci
Citat:
(zagrevanje mastila mislim da je ovaj princip uveo HP)


Legenda kaze da je Canonov inzinjer slucajno vrucom pincetom dodirnuo kapljicu boje i ona je prsnula, tako je krenula termalna tehnika.
smjesno ali istinito

 
Odgovor na temu

BastardX

Član broj: 58381
Poruke: 328
*.madnet.co.yu.



Profil

icon Re: Princip rada ink jet i laserjet printera01.08.2006. u 17:24 - pre 214 meseci
Laser printer
Inkjet printer
 
Odgovor na temu

[es] :: Ostali hardver :: Princip rada ink jet i laserjet printera

[ Pregleda: 8787 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.