Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Prva pumpa za vozila na vodonik u SAD

[es] :: Nauka :: Prva pumpa za vozila na vodonik u SAD

[ Pregleda: 6030 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.mediaworksit.net.

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Prva pumpa za vozila na vodonik u SAD11.11.2004. u 12:49 - pre 236 meseci


Na 6 kilometara od zgrade Kongresa SAD u Vašingtonu, u industrijskom delu grada, nalazi se benzinska stanica koja liči na svaku drugu. Ali, nije zato što danas postaje prva u severnoj Americi koja će imati pumpu za točenje vodonika.

Nova pumpu predstavljena je kao pionir tehnologije za koju Bušova administracija kaže da će pomoći zemlji da smanji zavisnost od uvozne nafte.

Pumpa će opsluživati samo šest kombija koje koropracija "GM" koristi da bi pokazala kako nova tehnologija adi. Ali, kako pored stanice dnevno prolazi 80.000 automobila, zvaničnici "Šela" se nadaju da će privući pažnju.

GM se nada da će do 2010. godine prodati komercijalno isplativ broj vozila na hidrogen, a "Šel" da će izgraditi brojne stanice za rodaju novog goriva i da će između 2015. i 2025. godine njima ačiniti masovni prodor na tržištu.

Kombiji GM-a su opremljeni ćelijama koje pretvraju vodonik u električnu energiju koja pokreće vozilo. Jedino što se izbacije kroz izduvnu cev je vodena para.

http://www.fuelcellsworks.com/Supppage1493.html

http://www.shell.com/home/Framework?siteId=hydrogen-en
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Nabukodonosor
Marjan Bažalac
Kraljevo

Član broj: 17066
Poruke: 6463
*.net.yu.

Jabber: nabukodonosor@elite.....
ICQ: 235843000
Sajt: https://www.toolsify.com


+565 Profil

icon Re: Prva pumpa za vozila na vodonik u SAD14.11.2004. u 02:14 - pre 236 meseci
Ne znam da li ste znali da vec nekih 6-7 godina sva vozila na frankfurtskom aerodromu rade na vodonik. Inace, projekat Mercedesa. E sada se postavlja kljucno pitanje: ko ne dozvoljava da to poprimi masovnu upotrebu? ;-)
Have you ever had a dream that you were so sure was real? What if you were unable to wake from
that dream? How would you know the difference between the dream world...and the real world?

www.toolsify.com
 
Odgovor na temu

zaraza

Član broj: 19938
Poruke: 1139
*.ptt.yu.



+4 Profil

icon Re: Prva pumpa za vozila na vodonik u SAD14.11.2004. u 03:08 - pre 236 meseci
pa to je valjda jasno, velika naftne kompanije, koje ceekaju da se potrose (ili dovedu na minimum) rezerve nafte, pa da onda prave vozila na vodu, struju i tako dalje....
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Prva pumpa za vozila na vodonik u SAD14.11.2004. u 07:27 - pre 236 meseci
Neinformisani ste. Uopste nije zbog toga. Zapitajte se odakle dolazi taj vodonik (odakle ta energija koja je utrosena za izdvajanje vodonika) i odakle dolazi ta struja. Videcete da samo deo dolazi iz hidroelektrana a ostatak je od fosilnih goriva. Znaci fosilna goriva bi se i dalje isto trosila. Vozila na struju i vodonik se uvode samo da bi se smanjila zagadjenost u gradovima ali za tu energiju se i dalje trose fosilna goriva. Jedino resenje je u nuklearnoj energiji. Naravno Francuska, Kina, SAD itd. ne zele da svima pokazu kako da naprave nuklearne elektrane da ne bi to gorivo trosili za bombe. Zato sada rade na reaktorima za jednokratnu upotrebu (za poneti).
 
Odgovor na temu

rancic45
Petrovic Petar

Član broj: 37874
Poruke: 2
*.ptt.yu.

Sajt: www.geocities.com/rancic4..


Profil

icon Re: Prva pumpa za vozila na vodonik u SAD19.11.2004. u 23:17 - pre 236 meseci
A sta mislite o solarnoj energiji.Sve te velike naftne kompanije ulazu manje vise u nju.Sunce je bar besplatno.Samo da se razvije da oblast a RAZVIJA se.
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.smin.sezampro.yu.

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: Prva pumpa za vozila na vodonik u SAD - Autobusi na vodonik u Hamburgu16.07.2006. u 12:44 - pre 216 meseci
Novi autobusi mogu da razviju brzinu do 80 km na sat, a struju za motor dobijaju preko creva s krova

U javnom prevozu u devet evropskih gradova već dve godine je testirano 27 autobusa na vodonik. Njegovim sagorevanjem ne nastaju štetne materije nego samo čista voda. Projekat je sada završen, a upućeni kažu da su se autobusi pokazali kao veoma dobri.
U garažu javnog prevoznika u Hamburgu, Rajner Bentin dovozi autobus na pumpu, uzima crevo i pričvršćuje ga na autobus. Gorivo curi u rezervoar, okreću se brojke... - To je pokazatelj za kilograme. Vozilo ima zapreminu od najviše 42 kilograma vodonika s pritiskom od 350 bara - rekao je Bentin, čiji autobus ne koristi dizel nego ekološki vodonik.

Zato to vozilo ne pokreće motor sa unutrašnjim sagorevanjem nego gorione ćelije koje iz vodonika proizvode struju. Struja, zatim, odlazi u elektromotor i pri tome, što je takođe veoma važno, uopšte ne dolazi do ispuštanja bilo kakvih štetnih materija u atmosferu. Testiranje je završeno, a o rezultatima šef hamburškog javnog prevoznika Hajnrih Klingeberg kaže za Dojče vele da su se autobusi vrlo dobro pokazali. - Premašili su naša očekivanja u dnevnom saobraćaju. Na početku smo polazili od toga da će ta vozila funkcionisati najviše dve hiljade sati, no već sada smo dostigli dvostruku satnicu. Osim toga, ni klimatske razlike nisu predstavljale nikakav problem - objašnjava Klingeberg.

Autobuse je proizvela firma "Dajmler-Krajsler", a opremljeni su elektromotorom od 225 kilovata, koji omogućava brzinu od 80 kilometara na sat. Struja za motor dolazi preko creva s krova autobusa. Tamo je i rezervoar kapaciteta oko 40 kilograma gasovitog vodonika, što je dovoljno za 200 kilometara vožnje. U poređenju sa običnim autobusom, krov ovih vozila opterećen je dodatnom masom od 1,5 tone. Jedno od osnovnih pitanja kojima se ovaj projekt bavio bilo je da li su autobusi na vodonik podjednako pogodni za brežuljke u Portu, hladnoću u Stokholmu i saobraćajne gužve u Londonu. Posle dvogodišnjih testiranja odgovor stručnjaka je pozitivan. Tako direktor londonskog javnog prevoza Majk Veston kaže da su se autobusi pokazali pouzdanijima nego što su očekivali.
- London je poznat po gustom saobraćaju. Osim što su pouzdani, svideli su se i putnicima i vozačima. Autobusi na vodonik idu mirnije, ne tresu se kao oni koji koriste dizel. Ovaj je projekat pokazao da ta tehnologija ima potencijal da zameni autobuse dizelaše - rekao je Veston.


Mana im je što su mnogo skupi

Tokom testiranja, 27 autobusa je prešlo ukupno 850.000 kilometara, a prevezli su četiri miliona putnika. Probleme su, međutim, prema rečima Herbera Kolerma iz "Dajmler-Krajslera", pravile sitnice. - Iznenada bi neki deo počeo da propušta, a negde je dolazilo do začepljenja. Ipak, nije bilo reči o tako velikim problemima zbog kojih sistem ne bi mogao da funkcioniše, ali su posledice bile primetne - objašnjava Kolerm. Sve u svemu, stručnjaci tvrde da su tehnička rešenja uglavnom bila vrlo pouzdana. Autobusi na vodonik imaju, međutim, drugi nedostatak: mnogo su skuplji od uobičajenih. Procenjuje se da će biti potrebno još deset godina kako bi nova tehnologija postala isplativa. Optimalni autobus biće sigurno kombinacija akumulatora s velikim kapacitetom i gorionih ćelija, ali će to biti i početak puta u budućnost javnog prevoza u velikim gradovima.

(Ag.)
 
Odgovor na temu

mdj300B

Član broj: 34664
Poruke: 296
*.tel.net.ba.



+1 Profil

icon Re: Prva pumpa za vozila na vodonik u SAD16.07.2006. u 15:18 - pre 216 meseci
Tehnologija gorivih ćelija ima najveći stupanj iskorištenja od 58% s vodonikom kao gorivom i nije ništa novo, tj. postoji već dosta dugo preko 35godina tako da je i za vrijeme naftne krize 1970tih došla do usavršavanja i eto danas imamo ponovo riječ o vraćanja na nju.
Tako da daljnja usavršavanja nemaju puno prostora.

Ali postoji jedan trend koji smo svi primjetili a slabo tko obraća pozornost na to kretanje tehnologije a to su akumulatori. Danas kada gotovo nema uređaja koji nema akumulatorski pogon od raznih mobitela, prijenosnih računala, ručnih akumulatoskih alata bušilice, brusilice itd.
I trend je sve prema većim uređajima. Možemo reći da su se današni akumulatori ( misleći prvenstveno na litij-polimer akumulatore) razvili u nešto nevjerovatno prihvatljivo za pogon osobnih automobila. Omjer težina/akumulirana energija u odnosu na olovne akumulatore je nevjerovatan u korist sve novijih i boljih akumulatora kojima se ne nazire prestanak napretka. Današnje stanje tehnologije omogućava da uskladištimo s litij-polimer akumulatorom od 200kg energije koja ravna 40 litara benzina naravno računajući da od benzina tj. njegove energije izgaranja možemo dobiti samo 30tak% mehaničke energie i tu leži glavna prednost el. automobila s bilo kakvim usporedbama automobila s unutrašnjim izgaranjem ili s gorivim ćelijama. Velika korisnost pretvobe preko 70% cjelog sistema, vrlo jednostavna arhitektura cjelog koncepta ( nisko održavnje), prestanak buke (pa kako smo prestali živjeti u skladu s prirodom navikli smo se i na stalnu buku koja doprinosi samo povećanju i onako visokostresnog modernog načina života). Glavni problem je cjena akumulatora ali i to ide svakim danom dolje. Možda kažete problem je to napunit neću doć na "benzinsku" i čekat da mi pune akumulator 2sata. E ima lijek i za to Toshiba je napravila bateriju koju možemo napuniti do 80% za samo 1minutu!!

0-100 km/h za 4.5s!

170 km/h max. brzina

350 km domet s jednim punjenjem

3.5 h vrijeme punjenja

58 kW/h, 350 kg Li-ion baterija

180 kW motor
http://www.venturi.fr/us/fetish/specs/specs.php3
evo još o el. komercijalnim autima, nisam ni znao da ih ima toliko http://www.e-vozila.com/
 
Odgovor na temu

mdj300B

Član broj: 34664
Poruke: 296
*.tel.net.ba.



+1 Profil

icon Re: Prva pumpa za vozila na vodonik u SAD16.07.2006. u 16:01 - pre 216 meseci
Glavni problem je blokada u glavama što gorivo mora i dalje bit nekakav fluid pa da dođeš na crpku i da ti to lijepo natoče i naplate. Nevidim stvarno razlog zašto električnu energiju prvo pretvarati u vodonik (odnosi se samo na elektrolizu) i zatim je opet preko gorivih ćelija pretvarati u električnu kada se gubi na efikasnosti pri svim tim pretvorbama koja je dosta manja od akumulatoske tehnologije.
Moramo još računati i na spremnik vodonika koji mora bit težak ko sam vrag (dodatna težina) da spriječi koliko toliko istjecanje-difuziju vodonika kroz stijenke a i vodonik pod tolikim tlakom nije nešto što mi ulijeva povjerenje. U odnosu na el. auto to je puno nesigurnije i složenije auto.

I volio bih ako netko može da pokrene proizvodnju da se zamjene sve današnje bučne "igračke" koje bi mogle raditi na el. pogon tj. akumulatorski: motorna pila za sječu drva, motorna kosilica, trimer-ručna kosilica za travu i još neke koje se nisam sjetio sa univerzalnim "igračkama" koje bi imale isti utor za akumulatosku bateriju tako da bi skupu bateriju o recimo 1Kwh mogli koristiti u svim ovim urđajima jer bi imali samo jednu. Znači poslije sječe drva s el. motornom aku pilom da zamjenim da pokosim travu u dvorištu bez puno buke a poslije bih se mogao provozati na svom el. skuteru po gradu s istom baterijom. Eto dao sam vam ideju krenite u proizvodnju kompatibilnih el. " igrački" i uspjeh vam je zajamčen. Računajte s cijenom litij-polimer baterije od oko 900€ za 1Kwh ( stanje danas). :)

 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.adsl.sezampro.yu.

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: Prve „vodonične” pumpe u Norveškoj27.08.2006. u 13:05 - pre 215 meseci
Norveška bi mogla da postane prva evropska država koja će imati „vodonični autoput”, prenela je agencija AP. Ovih dana je državna naftna kompanija „Statoil” u predgrađu luke Stavanger, na zapadu zemlje, otvorila prvu pumpu za točenje vodonika u ovom delu Skandinavije, u okviru projekta nazvanog „Haj Nor”. „Vodonični autoput” protezao bi se 580 kilometara između Osla i Stavangera, luke na zapadu zemlje, a do 2009. godine će biti otvoreno ukupno pet pumpi, što će automobilima na vodonični pogon biti dovoljno da pređu tu razdaljinu. Naime, iako ova vozila ne zagađuju životnu sredinu, ona sa punim rezervoarom mogu da pređu mnogo kraći put nego vozila na benzinski pogon. Norveška ministarka za zaštitu životne sredine Helen Bjarnaj je na svečanom otvaranju pumpe za vodonik izjavila da saobraćaj u velikoj meri doprinosi emisiji gasova štetnih po klimu i da je razvoj vozila na vodonični pogon i prateće infrastrukture važan korak u postizanju ekološki „čistijeg” saobraćaja.

Gas iz okeana

I Kina proučava mogućnost korišćenja alternativnih goriva, kojima bi smanjila zavisnost od uvozne nafte. U narednih nekoliko decenija namerava da utroši 800 miliona juana (78 miliona evra) za istraživanje hidrata prirodnog gasa, metan-hidrata, kristalnog sastojka vode i prirodnog gasa. Novi energent, kojeg u velikim količinama ima na dnu Tihog okeana, još je u probnoj fazi, a u praktičnu upotrebu bi mogao da uđe od 2010. do 2015. godine. Dotle bi, međutim, trebalo rešiti još neka tehnološka pitanja.

Za razliku od vodonika, metan-hidrat je energetski čak jači od postojećih goriva: energija koju proizvede svaki kubni metar hidrata jednaka je količini energije koju proizvede do 180 kubnih metara prirodnog gasa. Kako je saopštila kineska Nacionalna komisija za razvoj i reformu, raspoložive rezerve metan-hidrata u svetu jednake su dvostrukoj količini fosilnog goriva potrebnog da bi se zadovoljila globalna potreba za energijom u narednih hiljadu godina.

Kina, drugi najveći potrošač i treći najveći uvoznik nafte u svetu, planira da u saradnji sa nemačkim naučnicima pokuša da otkrije mesta bogata metan-hidratom u severnom delu Južnog kineskog mora. Istovremeno traga i za drugim alternativnim vrstama goriva, koje bi uz to bile i ekološki čistije, kao što su nuklearna i eolska energija i biogorivo (na primer, metanol dobijen iz kukuruza).

Auto na uljanu repicu

Biogorivo će, u međuvremenu, postati obavezan sastojak naftnih derivata u Nemačkoj. Savezna vlada upravo je donela odluku da od 2007. svaki prodati litar benzina mora sadržati najmanje tri odsto bioetanola, koji se dobija iz obnovljive biomase, a litar dizela pet odsto biodizela (on se proizvodi iz biljnih ulja, pre svega od uljane repice).

Nove zakonske odredbe dovešće, kako je saopštilo nemačko ministarstvo finansija, do porasta cena goriva, u proseku tri centa za litar, a na benzinskim pumpama (sa porezom) za 6,5 centi. Tako će vlasti oboriti „dve muve jednim udarcem”: pored ekološke koristi, u naredne tri godine će po osnovu povećanja cena benzina ubrati oko 3,2 milijarde evra poreza više, prenose agencije.

A. Mijalković
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Prva pumpa za vozila na vodonik u SAD

[ Pregleda: 6030 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.