Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Cambridge ESOL ispiti&sertifikati

[es] :: Vodič za učenje :: Cambridge ESOL ispiti&sertifikati

[ Pregleda: 5660 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Cambridge ESOL ispiti&sertifikati07.02.2005. u 09:25 - pre 233 meseci
Evo, vidim da još niko nije pričao o ovom pa ću ja da pokrenem :) Interesuju me iskustva koje ste imali sa Kembridž sertifikatima, bilo pozitivna ili negativna. (Za one koji prvi put čuju za ovo, u pitanju su međunarodno priznati sertifikati o nivo znanja engleskog jezika) Takođe, ako neko ima nekih pitanja oko toga, probaću da odgovorim pošto sam i sam polagao pre par meseci. Posebno me interesuje da čujem da li je neko polagao za CELTA ili DELTA sertifikat i šta misli o tome.
 
Odgovor na temu

marcony86
Absolute Freelancer
Kapedunum/Singidunum

Član broj: 12256
Poruke: 225
*.blueisp.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Cambridge ESOL ispiti&sertifikati07.02.2005. u 11:31 - pre 233 meseci
Evo i moja iskustva ...

Polagao sam CAE (Certificate in Advanced English) u decembru 2003.
Sto se tice samog ispita, tacno sam znao o cemu se radi jer se primeri kompletnih testova nalaze u svakom udzbeniku za pripremu. Period pripreme... kod mene oko 6 meseci, cini mi se, mada moze biti duzi ili kraci u zavisnosti od prefesora, skole...

Prednost ovakvih testova, po meni, je sto nigde nema tipicnih, smornih, nebuloznih gramatickih testova, kao, recimo, na uobicajenim kontrolnim iz engleskog jer nikoga ne zanima da li se "to vreme gradi od toga i toga i koristi u situacijama kada imamo priloge te i te ili ako se radnja odvija tada i tada, a da je pri tom govorno lice mislilo ili nije mislilo na ovo ili ono". E za ovaj zadnji deo treba da budete ili psiholog ili vidovita Zorka .

Da se vratimo na temu...
U ovom postu cu pomenuti General ESOL (English for Students of Other Languages) ispite, u koje spadaju:
KET - Key English Test
PET - Preliminary English Test
FCE - First Certificate in English
CAE - Certificate in Advanced English
CPE - Certificate of Proficiency in English

Za one koji ne znaju, polaganje CAE (mislim da je isto i za FCE i CPE) se sastoji iz 5 delova (5 papers):

1. Paper 1 - Reading (citanje tekstova i pismeno odgovaranje na pitanja u vezi istih)
2. Paper 2 - Writing (pisanje zvanicnih ili nezvanicnih pisama, brosura, zahteva, molbi, prijava i sl. zvanicnih i nezvanicnih dokumenata - poenta je pogoditi formu)
3. Paper 3 - English in Use (pismeni test, ostalo se da zakljuciti iz naziva)
4. Paper 4 - Listening (slicno kao reading, samo se tekst ne dobija na papiru, vec se slusa)
5. Paper 5 - Speaking (konverzacija - sagovornici su jos jedan kandidat za polaganje i domaci profesor, dok native speaker samo slusa i ocenjuje)

Kad sve to zavrsite, posle 2 - 3 meseca vam stizu rezultati, gde je na grafikonu prikazan uspeh (ne i ocene) na svakom pojedinacnom testu. Postoji samo jedna ocena, i ona je ukupna. Prolazne ocene su A, B i C, a za C treba minimalno 60% tacnih odgovora ukupno (zbir svih testova).

Polaganja su u junu i decembru svake godine. Testovi su podeljeni u dva dana. Prva tri dela ispita obicno budu na sajmu ili u Sava Centru, dok se poslednja dva rade u Narodnom univerzitetu (akademiji ili kako god) Djuro Salaj na Slaviji. Sve ozbiljnije skole organizuju pripreme za ove ispite, tako da to nije problem. Naravno, tu je i cena - mislim da obicno bude oko 120-ak eura (ili nesto manje).

Sto se mojih utisaka tice, sve je dosta dobro organizovano. Testovi nisu toliko teski, ali to je opet individualno. Ocekivao sam da ce speaking biti najzanimljiviji ali se ispostavilo da je previse neopusten i protokolaran jer je bukvalno sve odredjeno u minut.

Korist od svega ovoga?
Pre svega zbog skolovanja ili zaposlenja, naravno. Mnogo evropskih kompanija, univerziteta i drugih institucija zvanicno priznaje Cambridge sertifikate kao merilo znanja engleskog jezika tako da nije potrebno to dokazivati na drugi nacin. Sto se tice SAD-a, njihove institucije uglavnom traze TOEFL - o ovom testu ima vise informacija na ovom forumu u temi koja se tice srednjih skola u SAD (http://www.elitesecurity.org/tema/68787).

Korisni linkovi:
http://www.cambridgeesol.org
http://www.britishcouncil.org/yugoslavia

Za ELTA ispite ce morati neko drugi, to je vec previse za mene
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Cambridge ESOL ispiti&sertifikati07.02.2005. u 11:55 - pre 233 meseci
E, hvala ti na iscrpnom odgovoru. :) Mislim da je ovo sasvim dovoljno da oni koji nisu upoznati sa ovim vide o čemu se radi. Ja sam letos položio CPE. Spremao sam se jedno 3-4 meseca i u sopstvenoj režiji i takođe sam išao na pripremni kurs. Slažem se da je sve potpuno određeno i tačno se zna na svim delovima testa šta bi trebalo da se radi. Nisam polagao TOEFL, ali lično mislim (video sam primerke testova) da su Cambridge sertifikati teži (tj. zahtevniji).
Pošto upravo pokušavam da nađem neki posao, ne mogu reći da mi je taj sertifikat bio (bar do sada) od velike pomoći, ali ne žalim ni para ni vremena koje sam utrošio da bih ga dobio. Naprotiv! Mislim da je prava stvar za svakog ko hoće da ima crno na belo koliko dobro zna engleski jezik :)
 
Odgovor na temu

marcony86
Absolute Freelancer
Kapedunum/Singidunum

Član broj: 12256
Poruke: 225
*.blueisp.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Cambridge ESOL ispiti&sertifikati07.02.2005. u 16:32 - pre 233 meseci
Citat:
Pošto upravo pokušavam da nađem neki posao, ne mogu reći da mi je taj sertifikat bio (bar do sada) od velike pomoći, ali ne žalim ni para ni vremena koje sam utrošio da bih ga dobio.


Ja sam u malo drugacijoj situaciji - tj. pokusavam da dobijem stipendiju za fakultet i verovatno cu imati koristi od sertifikata.

A cinjenica je da je u Srbiji bitno "znanje" po sledecem sistemu:

Poslodavac:
A sto da moja firma bude najgora, 'ocu i ja da stavim u oglas da radnik treba da zna engleNski i da radi na kompjutoru, vidis kako Milojko mesar zaposlio nekog malog, shes' jezika zna, svaki nauchiJo za sedam dana.

Buduci zaposleni:
Evo, izvol'te diplome!

Poslodavac:
A vidi shto si ti neki opasan, pa ti bolji od onog Milojkovog! Pet jezika, a svaki uchiJo po pet dana i jos kompjutor zna, neki poverpoJint, vord i ekscel i sve to za sedam dana. A onaj tamo mi potura neki certifikate in inglish il' kako s' vec cita...

Mozda sam preterao, ali ovo nije mnogo daleko od realnosti. Nasuprot tome, u pravoj firmi ce uvek znati da cene pravo znanje.
Slazem se: Ne treba zaliti ni novac ni vreme jer je vredno toga.
 
Odgovor na temu

zoran2008

Član broj: 176637
Poruke: 24
*.teol.net.



Profil

icon Re: Cambridge ESOL ispiti&sertifikati31.10.2008. u 09:09 - pre 188 meseci
Moze li mi neko reci nakon kog ESOL ispita (otprilike) je realno pristupiti polaganju IELTS? Koji je to nivo znanja gledajuci na ESOL ispite kada je realno sa tim znanjem polagati IELTS?
I jos nesto, da li mi neko moze preporuciti knjige, literaturu za ESOL ispite (PET,FCE)?
Bio bih zahvalan svima na savetima.
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Cambridge ESOL ispiti&sertifikati31.10.2008. u 09:17 - pre 188 meseci
Ne vidim zašto bi uopšte polagao IELTS nakon ESOL ispita? Imaš ovde upoređeno:

http://www.britishcouncil.org/slide_cef_b.pdf
 
Odgovor na temu

zoran2008

Član broj: 176637
Poruke: 24
*.teol.net.



Profil

icon Re: Cambridge ESOL ispiti&sertifikati31.10.2008. u 09:36 - pre 188 meseci
Hvala na odgovoru. Nisam ni mislio oba polagati, nego sam postavio pitanja nezavisno jedno od drugog, za prijatelja i mene.
Hvala jos jednom.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za učenje :: Cambridge ESOL ispiti&sertifikati

[ Pregleda: 5660 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.