Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

povezivanje dva LAN-a preko wireless-a

[es] :: Wireless :: povezivanje dva LAN-a preko wireless-a

[ Pregleda: 3817 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

geronimo1

Član broj: 29606
Poruke: 10
80.65.91.*



Profil

icon povezivanje dva LAN-a preko wireless-a12.11.2004. u 02:58 - pre 235 meseci
Potrebno je da spojim dvije igraonice u mrezu. Iste se nalaze na udaljenosti od nekih 130 metara. Pokusao sam da spajanje odradim preko kabla, medjutim, veza je skroz spora. Onda sam uzeo dva D-Link-ova AccessPoint-a DWL-900AP i po jedan od njih sam stavio u svaku igraonicu. Oba AP-a sam postavio da rade u Wireless Bridge modu, a na LAN-ove su spojeni preko switch-eva. Brzina je prilicno dobra, ali malo...malo pa puca. Ne znam u cemu je problem. Opticka vidljivost postoji. Jedina prepreka izmedju ova dva AP-a su stakla na prozorima.
Osim toga imam jos jedan problem.
Igraonica 1 ima pristup na Internet preko rutera za iznajmljenu liniju. Htio sam i da racunari iz igraonice 2 ostvaruju pristup na Internet preko rutera koji se nalazi u igraonici 1. Medjutim, ne moze.
Pokusao sam i da kao gateway na oba AP-a postavim IP adresu rutera i da kao DNS unesem DNS lokalnog provajdera. I... opet nista.
Ima li pomoci?

Unaprijed zahvalan!
 
Odgovor na temu

cajic
Goran Cajic
Pančevo

Član broj: 38244
Poruke: 48
212.62.46.*



Profil

icon Re: povezivanje dva LAN-a preko wireless-a12.11.2004. u 15:17 - pre 235 meseci
Moja preporuka je BATALI WIRELESS i probaj opet kablom... Uzmi SFTP kabl, i probaj kombinacije kartica i switcheva. Ja sam sa ortakom povezan sa 100m kabla na punih 100Mb, i nikad ne bi menjao za neku shugavu wireless vezu... sporo ti je radilo verovatno zato sto su LAN kartice ii switchevi koje si koristio bili slabi....

Ako pak odlucis da zadrzis wireless vezu onda probaj sa nekim usmerenim antenama (neke yagi ili sl.)... mada na toj razdaljini ne bi trebalo da ima potrebe za externim antenama...

Sto se tice neta preko rutera, AP-ovi u bridge modu nemaju nikakve veze sa celom pricom. Oni jednostavno premoscavaju tvoj LAN1 i LAN2, i sve dok je na ruteru sve udesheno kako treba (jedna igraonica u jedan port, druga u drugi, net u treci) ne bi trebalo da bude ikakvih problema sa netom. Sama podesavanja gateway-a na uredjajima ti ne znace nista... bitno je da ti podesis racunare u igraonici da ima gateway bude ruter, a dns koji ti vec provajder da...

pozdrav, goran!


Web dizajn, CMS (Joomla i Wordpress)
 
Odgovor na temu

geronimo1

Član broj: 29606
Poruke: 10
80.65.91.*



Profil

icon Re: povezivanje dva LAN-a preko wireless-a12.11.2004. u 17:44 - pre 235 meseci
Hvala Gorane na odgovoru.
Samo taj SFTP kabl.... malo mi je nepoznat. Kako se on spaja na switch. Da li kao i UTP ili nekako acije.
Jos me interesuje da li bi ista promijenilo kada bih, recimo, na polovicu puta izmedju dvije igraonice stavio dodatni switch (posto ima mogucnost). Da li bi to ista promijenilo?
Inace, koristim vise D-Linkovih switcheva. U igraonici 1 postoji 3 switch-a (posto konfiguracija objekta to zahtijeva, da bi se izbjegla hrpa kablova), a u igraonici 2 postoji jedan D-Link-ov switch i jedan Asus-ov 24-portni switch. Da li bi to moglo predstavljati problem, posto mi se desilo to da sam imao puno sporiju vezu prema igraonici 1 iz igraonice 2 kada kabal koji ih povezuje ukljucim u Asusov switch, a kada ga ukljucim u D-Link-ov switch, puno bolje radi.
Jos jedan podataka... U igraonici 1 nalazi se 18 racunara, a u igraonici 2 nalazi se 16 racunara.
Da li bi, mozda, bilo bolje da izbacim sve ove switch-eve i da, ipak, sve to odradim preko jednog switch-a i gomilom kabla?

Unaprijed zahvalan!

geronimo
 
Odgovor na temu

cajic
Goran Cajic
Pančevo

Član broj: 38244
Poruke: 48
*.com
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: povezivanje dva LAN-a preko wireless-a13.11.2004. u 13:56 - pre 235 meseci
SFTP je oklopljeni UTP kabl, sa malo debljim "paricama", te kroz njega
signal prolazi mnogo bolje i stabilnije.... koristi se normalno, isto kao i
UTP, samo je malo skuplji, ponekad ima i dodatnu sajlicu - tako da je
prakticno samonoseci, sto tebi i treba jer ga stavljas u vanjske uslove....
PA STO NE RECE DA MOZES IZMEDJU DA UBACIS NEKI SWITCH???? To ti je resenje
problema, jer ce on da repeat-uje (obnavlja, pojacava) signal od jedne do
druge igraonice... Ako su svi switchevi ispravni nije toliko bitno koliko ih
ima (minorna su usporenja), mada bi lagao da kazem da nije bolje da ih bude
sto manje - najbolje samo 1, jer u svaki ulazi 5-6 kablova a medjusobno
povezujes switcheve jednim kablom ... skapiraj sam... ako mozes ubaci sve
d-linkove...

suma sumarum:

1. SFTP kabl
2. switch na sredini (moze i neki dvoportni)
3. sto manje switcheva u svakoj igraonici
4. d-link


pozdrav, goran!
Web dizajn, CMS (Joomla i Wordpress)
 
Odgovor na temu

doboy

Član broj: 8697
Poruke: 50
81.93.74.*



Profil

icon Re: povezivanje dva LAN-a preko wireless-a19.11.2004. u 20:18 - pre 235 meseci

malo da se ukljucim u ovu diskusiju...
koliko ja znam, od switcha bi se kabal "teoretski" trebao pruziti do sledeceg switcha ili racunara max. do 100 m... zatim opet moze do 100 m. e sad, neki su uspjevali da proguraju i do 120 m ali to jos nisam ocima vidio...

nadalje, mislim da vise od 4 switcha nije pozeljno umrezavati, mada sam imao prilike raditi i sa mrezama sa 6 i 7 switcheva povezanih... mislim da je preko 5 vec stvar srece hoce li to raditi i kako...

toliko i pozdrav!
...u vodi su kratke noge...
 
Odgovor na temu

geronimo1

Član broj: 29606
Poruke: 10
80.65.91.*



Profil

icon Re: povezivanje dva LAN-a preko wireless-a06.12.2004. u 16:16 - pre 235 meseci
Pozdrav svima,

Izvinjavam se sto me nije bilo malo duze sa odgovorom, ali evo sada samo da Vam javim da sam uspio odraditi umrezavanje, tako sto sam kabal koji povezuje igraonice presjekao na sredini i ubacio dodatni switch.
Sve radi sada super, s tim da, moram priznati, ima malo laga. Ali, sve su svemu, funkcionise.
Jos jedanput hvala na sugestijama.
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: povezivanje dva LAN-a preko wireless-a

[ Pregleda: 3817 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.