Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Povezivanje dva racunara preko VPN ?

[es] :: Windows mreže :: Povezivanje dva racunara preko VPN ?

[ Pregleda: 20464 | Odgovora: 18 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

justnet
servis/digitalne kamere

Član broj: 14922
Poruke: 75
*.98-62.inwind.it



Profil

icon Povezivanje dva racunara preko VPN ?12.04.2004. u 07:08 - pre 242 meseci
Treba da povezem dva racunara (Win98 /WinME) u mrezu preko internet veze (ADSL), radi linkovanja jednog programa. Preuzeo sam trial verziju WinGate VPN ver.1.2.3. Da li je to dobar program za povezivanje preko internet mreze ?
Da li negde postoji uputstvo za njega na nasem jeziku ?
Da li postoji neki drugi nacin/program za takvo povezivanje (besplatan !)?
Cini mi se da i Microsoft ima neki VPN program.
Hvala na odgovorima.
 
Odgovor na temu

neosstr

Član broj: 24265
Poruke: 18
*.w80-11.abo.wanadoo.fr



Profil

icon Re: Povezivanje dva racunara preko VPN ?12.04.2004. u 14:19 - pre 242 meseci
Zbog cega ti konkretno treba VPN?
Da jedan drugog vide kao u svakoj drugoj merzi ili nesto drugo?
Da li oba racunara imaju staticke IP adrese ili barem onaj koji ce prihvatati konekciju?
VPN tj Virtual Private Network je koncept kojim povezujes dve mreze ili jedan udaljeni racunar sa maticnom mrezom puten interneta. Podrazumeva da sa jedne strane postoji server koji prihvata konekcije i koji ima stalnu vezu sa internetom. Tu je jos i PPTP ili L2TP protokol koji pravi tunel kroz koji podaci prolaze da ne bi svaka susa mogla da vidi komunikaciju.
Znaci treba ti jedan RRAS server koji se postoji samo na serverskim verzijama Windowsa.
E sad moguce da postoji i nesto drugo ali ja ne znam..
E sada sam malo otisao na sajt tog Wingatea...
Pa ok to jejedna mogucnost ali ti jos uvek treba server na koji ces instalirati serverski deo i koji u principu mora uvek da ima isti IP a posle klijentom pristupas njemu...
Nadam se da sam bio od pomoci..
 
Odgovor na temu

Mihailo
Mihailo Đorić

Član broj: 1016
Poruke: 2875
*.169.EUnet.yu



+1 Profil

icon Re: Povezivanje dva racunara preko VPN ?12.04.2004. u 17:27 - pre 242 meseci
Zanimljivo poimanje sigurnosti - Windows 9x i VPN :o)

Citat:

Cini mi se da i Microsoft ima neki VPN program.


Dobro ti se čini, svi noviji NT-bazirani Windows-i podržavaju VPN konekcije.
 
Odgovor na temu

justnet
servis/digitalne kamere

Član broj: 14922
Poruke: 75
*.98-62.inwind.it



Profil

icon Re: Povezivanje dva racunara preko VPN ?12.04.2004. u 19:05 - pre 242 meseci
Oba racunara imaju fiksni IP. Treba da napravim lokalnu mrezu (VPN) i da omogucim linkovanje jednog programa sa drugog racunara ( da bi mogli da pratimo situaciju u filijali).
Po karakteristikama WinGate programa cini mi se da nije los, ali mi je to prvi put da radim jednu takvu mrezu. Probacu. Svaki savet ili iskustvo ce mi dobro doci.
Ulogu servera treba da preuzme PC sa WinME.
Koliko jedan takav program (VPN server) opterecuje racunar ?

 
Odgovor na temu

neosstr

Član broj: 24265
Poruke: 18
*.w81-49.abo.wanadoo.fr



Profil

icon Re: Povezivanje dva racunara preko VPN ?13.04.2004. u 19:57 - pre 242 meseci
E ovako...


Citat:
Treba da napravim lokalnu mrezu (VPN)


lokalana mreza je LAN...

Ono sto ce uraditi VPN pa verovatno i taj Wingate je da ce napraviti "tunel" kroz internet izmedju jednog i drugog racunara tj TCP / IP pakete ce inkapsulirati u PPTP ili L2TP pakete. To je dosta komplikovano podesiti u Win2000 serveru ali kako vidim oni na sajtu Wingatea se hvale kako se sve odradi u tri klika...
Pa ok... procitaj dokumentaciju i podesi server na Win ME.. a klijent na Win 98 mada uopste ne znam sto jos drzis to na kompjuteru (ME)...
To je jedina verzija windowsa koju nikada nisam imao. Verujem da ce se i mnogi drugi sloziti sa mnom da je to jedan od njigovih najlosijih OS.

I gde se uopste vrti ta aplikacija ? Na winME? jel ima baza podataka?

E da... Kada to sve uz malo srece proradi onda bi trebalo ( govorim iz iskustva sa VPN - om na Win2000 serveru. ponvaljam! pojma nemam kako to radi taj Wingate)
da jedan kompjuter lepo vidi drugog.. kao u najobicnijoj lokalnoj mrezi (LAN)...

E sad.. mislim da aplikacija sa tim nema puno veze jer ako kako ti kazes oba kompjutera imaju Staticki IP i da su pri tom povezna na internet onda podesi parametre aplikacije i to mora da radi..
ali bi verovanto radilo i bez VPN -a

uzgred... i ja korisitm ADSL pa mi IP nije fiksni.... proveri ti to jos malo...
doduse moze da bude fiksni ako nikada ne prekidas konekciju ali cim je prekines i ponovo se konektujes dobijes novi IP... barem je kod mene tako....

Toliko o VPN-u ...

A program pogotovo ako ima bazu podataka moze i bez svega toga da se nakaci...

 
Odgovor na temu

justnet
servis/digitalne kamere

Član broj: 14922
Poruke: 75
*.fastres.net



Profil

icon Re: Povezivanje dva racunara preko VPN ?14.04.2004. u 10:35 - pre 242 meseci
Problem je u tome sto radim to prvi put, pa trazim najbolji nacin.
Trenutno ne mogu da menjam operativne sisteme na tim racunarima iz vise razloga.
(Koristio sam na vise racunara ME i po meni nije ni bolji ni losiji od Win98, radio mi je dosta dobro)
Ip sam proverio, na mom PC-Win2000prof (koji koristi istu mrezu ADSL) Ip se ne menja i posle rikonektovanja.
A taj drugi nacin povezivanja ta dva racunara (bez VPN-a) ? Mislis na nesto kao ftp, da podelim taj folder sa programom preko interneta?
 
Odgovor na temu

neosstr

Član broj: 24265
Poruke: 18
*.w81-51.abo.wanadoo.fr



Profil

icon Re: Povezivanje dva racunara preko VPN ?14.04.2004. u 20:58 - pre 242 meseci
E to je druga stvar..
ti si rekao
Citat:
da omogucim linkovanje jednog programa sa drugog racunara

pa sam ja shvatio da je to neki program koji ima nekakvu bazu podataka i da it sa drugog racunara treba da pristupas toj bazi sa koje treba da kupis podatke.

Ako je to folder u kojem se nalaze fajlovi kojima treba da pristupas onda je VPN ok resenje...

toliko...
pisi kako napreduje...
 
Odgovor na temu

alixx
Aleksandar Prvulj
Projektant
Pančevo

Član broj: 23069
Poruke: 56
81.177.98.*



Profil

icon povezivanje dve lokacije LAN preko VPN ?10.07.2006. u 10:30 - pre 215 meseci
Da ne otvaram temu, kad mozda i ovde moze da se dobije odgovor.

Elem, da li je neophodno da sve lokacije imaju fiksnu IP adresu ili je dovoljno da je samo centralni sever (na jednom mestu) ima.

Kakva su ogranicenja po tom pitanju?

Server bi bio konektovan preko kablovskog "modema" - DSL.

Da li je potrebno da racunari koji se nalaze u lokalnoj vezi (LAN) sa VPN serverom budu podeseni kao Domain ili mogu da ostanu kao WORKGROUP. Sa apekta prakticnosti i bezbednosti.


POzdrav
 
Odgovor na temu

plavigor
Igor Petrović
Beograd

Član broj: 24239
Poruke: 1551
195.252.89.*



+10 Profil

icon Re: Povezivanje dva racunara preko VPN ?10.07.2006. u 12:23 - pre 215 meseci
Tvoja pitanja su uopstena pa ce i moji odgovori biti takvi.

Ako VPN-om pristupas nekom racunaru preko Internet-a, onda taj racunar kome pristupas mora imati javnu staticku adresu ili registrovano FQDN ime (ova rec "ime" je bespotrebna, al' 'ajde...).

Ako VPN-om pristupas nekom racunaru koji je na istom LAN-u, onda taj racunar kome pristupas moze imati privatnu staticku ili privatnu dinamicku adresu.

LAN kome sa udaljenosti pristupas moze biti Workgroup ili Domain.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Vesa 77
Petrovac na Mlavi
Petrovac na Mlavi i šire

Član broj: 29663
Poruke: 276
213.137.99.*



Profil

icon Re: Povezivanje dva racunara preko VPN ?10.07.2006. u 20:50 - pre 215 meseci


Evo ti odgovora:

http://www.elitesecurity.org/t119251-1#1200503

pa vidi moj post po sredini stranice!


Mislim da ce biti dovoljno. Ako ne pitaj na pp.
 
Odgovor na temu

AleksandarNS
Consultant
Novi Sad/Beograd

Član broj: 36938
Poruke: 1209
*.ADSL.neobee.net.



+4 Profil

icon Re: Povezivanje dva racunara preko VPN ?11.07.2006. u 00:48 - pre 215 meseci
@Vesa_77

ono je post za remote destkop, a on želi VPN.

@alixx

šta ti tačno želiš da postigneš?
It's a big mistake to allow computer to realise that you are in a hurry.
 
Odgovor na temu

Vesa 77
Petrovac na Mlavi
Petrovac na Mlavi i šire

Član broj: 29663
Poruke: 276
213.137.99.*



Profil

icon Re: Povezivanje dva racunara preko VPN ?11.07.2006. u 10:43 - pre 215 meseci

Citat:
AleksandarNS: @Vesa_77

ono je post za remote destkop, a on želi VPN.

@alixx

šta ti tačno želiš da postigneš?



Tacno on trazi resenje za VPN. Zapravo, on je to pomenuo, ali trazi resenje kako da prati situaciju na daljinu? Zar ne?
Covek hoce linkovanje programa preko interneta, mislim da moze da improvizuje sa hamachijem i radminom, pa da vidi da li mu to odgovara. Na kraju krajeva nista ga ne kosta

 
Odgovor na temu

plavigor
Igor Petrović
Beograd

Član broj: 24239
Poruke: 1551
195.252.89.*



+10 Profil

icon Re: Povezivanje dva racunara preko VPN ?11.07.2006. u 11:45 - pre 215 meseci
@Vesa77

Citat:
Vesa 77: Tacno on trazi resenje za VPN. Zapravo, on je to pomenuo, ali trazi resenje kako da prati situaciju na daljinu? Zar ne?
Covek hoce linkovanje programa preko interneta, mislim da moze da improvizuje sa hamachijem i radminom, pa da vidi da li mu to odgovara. Na kraju krajeva nista ga ne kosta


Veso, kome si uputio svoj prvi odgovor? Justnet-u, koji je pitanje postavio pre vise od dve godine, ili Alixx-u koji se juce neobavezno nastavio na tu staru temu?
 
Odgovor na temu

Vesa 77
Petrovac na Mlavi
Petrovac na Mlavi i šire

Član broj: 29663
Poruke: 276
213.137.99.*



Profil

icon Re: Povezivanje dva racunara preko VPN ?12.07.2006. u 00:58 - pre 215 meseci

Auuu al sam poceo da brljam. Odgovorio sam na prvi post, nisam ni gledao datum.

Izvinjavam se.
 
Odgovor na temu

alixx
Aleksandar Prvulj
Projektant
Pančevo

Član broj: 23069
Poruke: 56
81.177.98.*



Profil

icon Re: Povezivanje dva racunara preko VPN ?31.08.2006. u 09:22 - pre 213 meseci
AUuuu pa meni ne radi obavestavanje o odgovorima prako emaila. Nisam bio 20 dana pri racunaru, pa sam posle i zaboravio.


Elem, sta zapravo hocu. Imam 6 kancelarija (4 u Rusiji i 2 u Beogradu). Sve ovo treba da funkcionise kao obicni LAN (da ljudi mogu medjusobno da share-uju fajlove). Drugih zahteva zapravo i nema. U stvari, da li jedan server moze da se koristi i za VPN i kao mail/print/file server? - tj. koliko je to pametno?


pozz
 
Odgovor na temu

d14v0l0
Marijan Stanic

Član broj: 108382
Poruke: 7
*.eunet.yu.



Profil

icon Re: Povezivanje dva racunara preko VPN ?31.08.2006. u 10:09 - pre 213 meseci
Svakako da je pametno i moze bez obzira na os koji koristis.
Podigni na nekoj od lokacija vpn server i svi ostali ce moci da mu dele dokumenta tj. koriste mail i printer [samo ne znam koja je svrha koriscenja ako neko izrusije stampadokument u BG-u].
Inace vpn-om ide kriptovan saobracaj [ovo nema veze sa os-om] pa su podaci koji se razmenjuju zasticeni.
Sa vpn-om ces moci caki da mapiras drive ]citaj folder na serveru] tj. da na svim masinama koje su konektovane na server dele isti drive za dokumentaciju.
 
Odgovor na temu

alixx
Aleksandar Prvulj
Projektant
Pančevo

Član broj: 23069
Poruke: 56
*.net
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Povezivanje dva racunara preko VPN ?01.09.2006. u 06:39 - pre 213 meseci
E to me je zanimalo. Deljenje stampaca je za korisnike lokalnih mreza a
deljenje fajlova je za sve ucesnike u poslu.

Koja verzija Windowsa 2003 server ima sve sto je potrebno da bih podigao
VPN/mail/file/print server?
 
Odgovor na temu

d14v0l0
Marijan Stanic

Član broj: 108382
Poruke: 7
*.eunet.yu.



Profil

icon Re: Povezivanje dva racunara preko VPN ?01.09.2006. u 14:41 - pre 213 meseci
Ja se ne bih previse uzdao u windows. Bolje se odluci za neki linux.
E sad software-a ima na kilo, jedino sto sa sigurnoscu mogu da ti preporucim u win varijanti je da za mail server koristis software Mercury Mail Transport System. Logika je kao kod MDaemon samo je brzi i manje glomazan, pa samim tim radi i na slabijim masinama, a jos je i besplatan.

link za preuzimanje: http://www.pmail.com/downloads_maine_t.htm

Ako ces linix onda qmail [mali,brz, fleksibilan] za mail, moras da podignes i sambu zbog shared foldera za win, cups za stampac, a za vpn sve informacije kao i primere mozes naci na:

http://www.jacco2.dds.nl/networking/freeswan-l2tp.html
http://openvpn.net

ili nadji nesto bolje na: www.google.com :))))))))
 
Odgovor na temu

alixx
Aleksandar Prvulj
Projektant
Pančevo

Član broj: 23069
Poruke: 56
*.net
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Povezivanje dva racunara preko VPN ?02.09.2006. u 20:46 - pre 213 meseci
Iskreno, sto se tice VPNa ni ja se nesto ne pouzdam u Windows, ali se
bojim cinjenice da u Centralnom ofisu nece moci da nadju nikoga ko bi
radio pod LInuxom. Ja sam podaleko odatle... Mail server pod linuxom je
vec opcija o kojoj cu razmisliti.

A sta mislite o hardwerskom VPN uredjaju poput ZyWall 70 kompanije Zyxel?
 
Odgovor na temu

[es] :: Windows mreže :: Povezivanje dva racunara preko VPN ?

[ Pregleda: 20464 | Odgovora: 18 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.