Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ukljucivanje podrske za NT file system u Fedori Core 2

[es] :: Linux :: Ukljucivanje podrske za NT file system u Fedori Core 2

[ Pregleda: 2591 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

jesus alejandro
jesus alejandro

Član broj: 11084
Poruke: 310



+9 Profil

icon Ukljucivanje podrske za NT file system u Fedori Core 229.08.2004. u 10:47 - pre 239 meseci
Instalirao sam Fedoru Core 2 na svom racunaru i mogu reci da sam prilicno zadovoljan kako radi (narocito brzinom, obzirom da sam citao da je dosta spora) medjutim prilikom instalacije propustio sam da instaliram podrsku za NT file system pa sada ne mogu da mount-ujem disk na kome se nalazi muzika kako bih mogao da je pustam iz Fedore. Probao sam kompajliranjem kernela pri cemu sam u menuconfig ukljucio podrsku za NTFS, ali ne dobijam nista jer se u FSTAB-u ne vidi podrska za NTFS. Kompajliranje je islo ovako :

pozicioniram se kao root u /usr/src/linux-2.6.5-1.386

#make menuconfig

(ukljucim podrsku za NTFS, pa onda snimim kao .config)

#make

Nakon toga mi javlja da je kernel iskompajliram, ali kada pokusam da mount-ujem disk javlja mi da nemam podrsku za NTFS. Pretpostavljam da je mozda greska da treba da se da neko ime tipa nesto.config ili da se u menuconfig ukljuci neka dodatna opcija. Dali mogu da ucitam podrsku za NTFS kao modul i kakao ?
Takodje me interesuje ako bih ponovo instalirao od pocetka Fedoru kako da u startu ukljucim podrsku za NTFS.

Hvala unapred svima ...
Prvo hopni pa reci skoč.
 
Odgovor na temu

jesus alejandro
jesus alejandro

Član broj: 11084
Poruke: 310



+9 Profil

icon Re: Ukljucivanje podrske za NT file system u Fedori Core 229.08.2004. u 10:48 - pre 239 meseci
E da, jos me interesuje sta dobija ako ukljucim opciju automount u menuconfig ?
Prvo hopni pa reci skoč.
 
Odgovor na temu

AelTHeGriN
Zagreb

Član broj: 7779
Poruke: 198
*.comp.cz

ICQ: 176911387
Sajt: pyplayground.shyper.com


Profil

icon Re: Ukljucivanje podrske za NT file system u Fedori Core 229.08.2004. u 11:12 - pre 239 meseci
Moram priznati da nisam sasvim shvatio tvoj problem.

Ti si dakle iskompajlirao kernel, da li si podesio odgovarajuce linije u LILO/GRUB i pokrenuo ih ,da li si rebootao sistem i pokusao bootati s novim kernelom.

Nakon svake kompilacije kernela moras napraviti odgovarajuce promjene u konfiguracijskim fajlovima boot loadera. Dakle s grubom bi to izgledalo otprilike ovako (mozda ima gresaka, nisam JAKO dugo koristio GRUB, tako da ovo ne uzimaj zdravo za gotovo):

Code:
title Linux 2.6.5-1
root (hd0,0)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.5-1 root=/dev/hdaX ro vga=791
savedefault
boot


Dok bi u LILO-u to izgledalo ovako:

Code:

image=/boot/vmlinuz-2.6.5-1
label-Linux-2.6.5-1
root=/dev/hdaX
vga=791


Ako se sve najnormalnije boota, super, ako ne, uvijek ti ostaje stari kernel image s kojim mozes bootati u slucaju problema.

Kada (i ako) bootas s novim kernelom, vjerojatno ce se NTFS modul pokrenuti pri bootu, a to mozes provjeriti komandom lsmod.
Ukoliko modul nije tamo, umetni ga komandom modprobe ntfs.

Automount opcija je objasnjena ovdje: http://tldp.org/HOWTO/Automount.html
Ja sam fabrička greška generacije...
 
Odgovor na temu

jesus alejandro
jesus alejandro

Član broj: 11084
Poruke: 310



+9 Profil

icon Re: Ukljucivanje podrske za NT file system u Fedori Core 229.08.2004. u 14:39 - pre 239 meseci
Nece ... Izgleda da nisam odradio nesto kako treba, cak je sistem doziveo Kernel panic ... Ja cu da instaliram od pocetka sve, samo ako moze neko (AelTHeGriN npr. ;o) ) da mi kaze kako da na pocetku zadam da se NTFS podrska instalira. Prilikom instalacije na pocetku ima opcija (F4) da se zadaju komande ali ne znam koja tacno, ako se uopste tu i zadaju ...

Hvala jos jednom ...
Prvo hopni pa reci skoč.
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
*.f.bg.ac.yu

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: Ukljucivanje podrske za NT file system u Fedori Core 229.08.2004. u 19:49 - pre 239 meseci
Nema potrebe da se kompajlira kernel, samo instaliraj RPM sa NTFS drajverima za tvoj kernel.

http://linux-ntfs.sourceforge.net/rpm/fedora2.html
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

jesus alejandro
jesus alejandro

Član broj: 11084
Poruke: 310



+9 Profil

icon Re: Ukljucivanje podrske za NT file system u Fedori Core 229.08.2004. u 21:38 - pre 239 meseci
Da znam da postoji .rpm sa drajverima, nasao sam ih danas, ali kako sam imao neke probleme tokom dana preinstalirao sam Fedoru i sada sve radi kako treba zajedno sa NTFS podrskom. S druge strane malopre sam instalirao modem Intel 536ep bez problema, uspostavio vezu sa provajderom, ali je protok 0kbs. Proverio sam sva moguca podesavanja i cini mi se da je sve u redu. Sta moze da predstavlja problem ?

I po treci put hvala ;o))))) ....
Prvo hopni pa reci skoč.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Ukljucivanje podrske za NT file system u Fedori Core 2

[ Pregleda: 2591 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.