Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

GIMP foto editor

[es] :: Grafički dizajn :: GIMP foto editor

[ Pregleda: 7827 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

varelg

Član broj: 24494
Poruke: 187
*.ipt.aol.com



+2 Profil

icon GIMP foto editor09.07.2004. u 04:49 - pre 240 meseci
Koliko se ovaj open source foto editor koristi po nashim prostorima, ima li vas koji radite u njemu i koja su vasha iskustva...
Bi li ga odabrali za foto editing umesto Adobe Photoshop-a recimo... trenutno je GIMP 2.0 (valjda je latest edition, lol) na mom desktopu... muchnina... ako bilo ko ima boljeg iskustva od mojeg s GIMP-om slobodno shkrabucnite koji redak...
Estamos listos?
 
Odgovor na temu

filmil
Filip Miletić
Oce Technologies B.V., inženjer
hardvera
Arcen, NL

Član broj: 243
Poruke: 2114
*.et.tudelft.nl

Jabber: filmil@jabber.org
ICQ: 36601391


+3 Profil

icon Re: GIMP foto editor09.07.2004. u 09:10 - pre 240 meseci
Jedan od razloga bi bilo što je beskonačno jeftiniji, jer Photoshop košta USD700 a GIMP se može preuzeti besplatno sa interneta.

Osim toga, mnogim ljudima nisu potrebne sve mogućnosti koje Photoshop ima, a GIMP već ima puno korisnih stvari.

f
 
Odgovor na temu

dr ZiDoo
Banja Luka

Član broj: 189
Poruke: 1728
*.dialup.blic.net

Jabber: ZiDoo@elitesecurity.org
ICQ: 299539598
Sajt: zidoo.geek.rs.ba


Profil

icon Re: GIMP foto editor10.07.2004. u 18:13 - pre 240 meseci
Helou svima,
nakon dužeg vremena konačno neki normalan postu na ES-u.

PS vs. Gimp. Da se razumjemo, PS je 10 puta bolji: stabilniji, brži i ima bolje osmišljen interface. O drugim dobrim stranama PS nebi pisao svi znamo da je mnogo jak, best of.

Gimp je mnogo jaka stvar.
Trenutno imam instaliran i na Windowsu i na Linuxu i koristim ga za posao, znači radim u njemu, ne zezam se.
Gimp onako na prvi pogled ima sve funkcije kao i PS. Interface je potpun drugaciji ali dozvoljava velike promjene i velku "konfigurabilnost" tako da to nije problem. 2.x verzije su i stabilnije, imaju dosta stvari koje sam program primiči svijetu "običnih" korisnika ali i svijetu profesionalaca.
Za sve ljude koje žive u ostatku svijetu (ovo ostatku podrazumjeva države koje dosta pažnje poklanjaju legalizaciji softwera) između savršenog PS od 700$ i odličnog gimpa od 0$ preporučio bi Gimp.
tu nema kašike....
 
Odgovor na temu

Miroslav Strugarevic

Član broj: 5038
Poruke: 2689



+68 Profil

icon Re: GIMP foto editor10.07.2004. u 18:48 - pre 240 meseci
Evo ovako, GIMP je odlican, my favorite app..

Koristim ga iskljucivo za zezanje..
Dosta mocan alat, iako vecina ne smatra da je tako..

Develop verzija Gimpa je super, ima dosta izmena, interfejs je doteran (HIG), dosta je konfigurativniji nego stabilna verzija, mada develop jos uvek nije 100% spreman za upotrebu.

Kad izadje sledeca stabilna verzija 2.2, bice WOW!

Ne znam da li sam ti razresio dilemu, mada veruj Gimp je super..
 
Odgovor na temu

varelg

Član broj: 24494
Poruke: 187
*.ipt.aol.com



+2 Profil

icon Re: GIMP foto editor11.07.2004. u 00:57 - pre 240 meseci
Ono oko usporedbi cena izmedju PS-a i GIMP-a stoji: PS je bolji ali koshta a GIMP je besplatan ali raditi u njemu... hmmmm... ouch...
Ili je mozhda kriva slaba dokumentacija (jedna jedina knjiga na tu temu- Grokking the GIMP, i to se odnosi na verziju 1.2 ali za 2.0 nema nishta) i nekih 15-ak how-to tutoriala od kojih je vechina za verziju 1.2 (opet)... na gimp.org stoji spisak nekih mailing lista i vechinom su prazne... open-source klasika, ne dao bog da si newbie i imash pitanja, nema ti pomochi...
A Strugarevich kazhe da je GIMP super... znachi ako imam koje GIMP pitanjce imam i gde da se obratim?
Estamos listos?
 
Odgovor na temu

filo
VETS
Beograd

Član broj: 8038
Poruke: 1240
*.teleportgroup.net.



Profil

icon Re: GIMP foto editor11.07.2004. u 01:08 - pre 240 meseci
mislim da ps ne kosta dzaba 700$
ako ces ozbiljno da radis treba ti ozbiljan alat
a to sto 99% ljudi ne koristi sve mogucnosti ps...pa 99% ljudi se i ne bavi ozbiljno obradom fotografije i njima je i irfanview puna kapa
 
Odgovor na temu

varelg

Član broj: 24494
Poruke: 187
*.ipt.aol.com



+2 Profil

icon Re: GIMP foto editor27.07.2004. u 19:43 - pre 240 meseci
Konfigurabilnost... shta se podrazumeva time, koristim GIMP pod XP, jednom ga instalirash i to je to (posle jurish razne menije po taskbaru, umesto da sve to lepo stane u jedan choshak)...
I josh malo soli na open-source ranu: GIMP ima svoj dodatak za animaciju (joj divote!), GAP, koji je isto tako "mochan", "konfigurabilan" itd. ali i koji dolazi bez ikakve dokumentacije za instalaciju pod Windows-ima iako jasno stoji da je radjen i za Windows... lutanje po mailing listama i raznim forumima nije donelo ikakvog odgovora, tako da ako iko ovde ima ikakvog iskustva s instalacijom GAP-a pod windows-ima ne bi bilo loshe da podeli to iskustvo...
Ako su svi desktop open-source projekti ovakvi, nije ni chudo shto komercijalci vladaju...
Estamos listos?
 
Odgovor na temu

Miroslav Strugarevic

Član broj: 5038
Poruke: 2689



+68 Profil

icon Re: GIMP foto editor27.07.2004. u 20:03 - pre 240 meseci
Pa pod configuratibilniji sam milslio to da u novom 2.1 (2.2 stable) GIMP-u postoji mogucnost oduzimanja i dodavanja alatki na glavnom prozoru, sto u 2.0 nije moguce, tj. bar ne iz preferences dialoga.. Ima jos dosta stvar, mada, problem je sto se nisam zadrzao na 2.1 verziji, ne mogu mnogo toga da kazem, mada znam da ce u 2.2 postojati preview za sve plugin-ove koji dolaze u GIMP-u, kao sto postoji u PS (napokon da dodaju i tu opciju), sto takodje nije ukljuceno u 2.0, CMYK podrska ce sigurno biti mnogo bolja, sto ce obradovati veliki broj korisnika, koji se bave pripremom za stamu itd..

varelg Sto se tice pomoci uvek sam tu, ali kao sto sam rekao koristim GIMP iskljucivo za zezanje sto govori da sam amater, tako da ako je neko lakse pitanje verovatno cu biti u mogucnosti da ogrovorim ;)
 
Odgovor na temu

varelg

Član broj: 24494
Poruke: 187
*.ipt.aol.com



+2 Profil

icon Re: GIMP foto editor28.07.2004. u 03:22 - pre 240 meseci
Evo mene s pitanjcem chim se ponudi za pomoch [][] Kako da instaliram GAP nakon shto zavrshim s download-om i unzip-om... nema self-installation file, valjda ga raspakujem u nekim od GIMP-ovih subfoldera ili neshto slichno tome...
GAP=GIMP Animation Package... open-source, joj divote...
Estamos listos?
 
Odgovor na temu

Miroslav Strugarevic

Član broj: 5038
Poruke: 2689



+68 Profil

icon Re: GIMP foto editor28.07.2004. u 17:16 - pre 240 meseci
Ako pitas kako instalirati GAP na Windows-u, nemam pojma.. ;(

Jel nikad nisam koristio GIMP u Windows-u, samim tim ni GAP..

 
Odgovor na temu

varelg

Član broj: 24494
Poruke: 187
*.ipt.aol.com



+2 Profil

icon Re: GIMP foto editor28.07.2004. u 17:31 - pre 240 meseci
Joj divote... ovih dana mi stvari idu od ruke, pa ja to reshio... iskopao gotove instalere sa nekog slovenachkog sajta, instalirao nove GTK i GIMP da bi GAP self-instaler proradio... i tako, sad spreman za animacije sve dok mi usred rada GIMP ne da' crni prozor s porukom "general error has occured" i netragom nestane zajedno sa svim shto sam dotad uradio...
I to shto kazhesh, GIMP je vishe za zezanje negoli za ozbiljan rad...

Ah da, sajt sa gotovim instalerima za GTK+, GIMP (latest stable version) i GAP:
http://www2.arnes.si/~sopjsimo/gimp/stable.html

Estamos listos?
 
Odgovor na temu

kwizac
split

Član broj: 30097
Poruke: 26
*.dialin.iskon.hr



Profil

icon Re: GIMP foto editor13.08.2004. u 13:39 - pre 239 meseci
meni osobno GIMP-ara koristi za izradu background-a grafika .ZASTO.zato jer nenadjebivo radi s bojama .čišće i življe boje od PS za 30%
 
Odgovor na temu

Miroslav Strugarevic

Član broj: 5038
Poruke: 2689



+68 Profil

icon Re: GIMP foto editor18.08.2004. u 00:13 - pre 239 meseci
Eto probak i ja GIMP za Windows platformu, i uopste nisam iznenadjen kako radi, ocekivao sam i a procitao sam ovde ;)

*s******

Ali dobro, valjda se ne oseca kao kod kuce ;)
 
Odgovor na temu

Miroslav Strugarevic

Član broj: 5038
Poruke: 2689



+68 Profil

icon Re: GIMP foto editor20.08.2004. u 20:35 - pre 239 meseci
Evo jedan hint:

Ako budete imali problema sa gimp-om, tj. ako bude iskakao command promt sa nekim greskama.
Uradite sledece, uninstalirajte gtk pa ga ponovo instalirajte ali bez GTK-WIMP (on daje windows native look GTK2 programima).
 
Odgovor na temu

emjuras
Emil Juras
Zagreb

Član broj: 32466
Poruke: 3
*.cmu.carnet.hr



Profil

icon Re: GIMP foto editor27.08.2004. u 08:35 - pre 239 meseci
Pozdrav.

Nov sam u korištenju gimpa pa vas molim za malu pomoć.
Dali u gimpu postoji poligonal laso tool. Kada se selektira slika pomoću lasa dali se može podesiti pomocanje pregleda slike (skrul) ili se mora svaki put stati sa lasom pomaknuti slika prema dolje pa opet laso?

emil
 
Odgovor na temu

[es] :: Grafički dizajn :: GIMP foto editor

[ Pregleda: 7827 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.