Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Gimp za Windows

[es] :: Grafički dizajn :: Gimp za Windows

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9785 | Odgovora: 29 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Floyd

Član broj: 576
Poruke: 975
*.zrlocal.net



+3 Profil

icon Gimp za Windows31.07.2001. u 16:48 - pre 276 meseci
http://www.gimp.org/~tml/gimp/win32/
Razlika izmedju prakse i teorije je mnogo veca u praksi nego u teoriji.
 
Odgovor na temu

kajla
Milorad Janković
Beograd

Član broj: 445
Poruke: 909
*.InfoSky.Net



+2 Profil

icon Re: Gimp za Windows03.08.2001. u 17:18 - pre 276 meseci
Zasto bi neko koristio GIMP na win-u kad je Photoshop cini mi se mnogo bolji??

poz.
 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.dialup.mindspring.com



+18 Profil

icon Re: Gimp za Windows03.08.2001. u 19:02 - pre 276 meseci
Citat:
kajla je napisao:
Zasto bi neko koristio GIMP na win-u kad je Photoshop cini mi se mnogo bolji??

poz.


Zato sto je GIMP u duhu open source-a, a Photoshop je kapitalisticki izum.
 
Odgovor na temu

Ivan Tanasic
BGD-SRBIJA

Član broj: 220
Poruke: 965
*.041net.co.yu

Jabber: Autoexes@jabber.sk
ICQ: 129145438


Profil

icon Re: Gimp za Windows12.08.2001. u 17:58 - pre 276 meseci
Citat:
Reljam je napisao:
Citat:
kajla je napisao:
Zasto bi neko koristio GIMP na win-u kad je Photoshop cini mi se mnogo bolji??

poz.


Zato sto je GIMP u duhu open source-a, a Photoshop je kapitalisticki izum.


Sta to nekoga kaci sto je photoshop skup alat?????
Sve dok ja mogu da ga kupim u cd klubu za 150 din meni odgovara, a ka dodje ms i kad natera vladu da suzbije takve prodaje (ako uspeju da ih suzbiju), e onda cu preci na gimp
Ivan Tanasic - Autoexes

>cd pub
>more beer
 
Odgovor na temu

Ni ten ichi ryu

Član broj: 4489
Poruke: 2043
*.ipt.aol.com



+1 Profil

icon Re: Gimp za Windows12.08.2001. u 21:37 - pre 276 meseci
Citat:
Reljam je napisao:


Zato sto je GIMP u duhu open source-a, a Photoshop je kapitalisticki izum.



Wuahahahahhahahahahahahhahahahahahahah
FBzP
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.rcub.bg.ac.yu

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Gimp za Windows13.08.2001. u 03:46 - pre 276 meseci
Citat:
kajla je napisao:
Zasto bi neko koristio GIMP na win-u kad je Photoshop cini mi se mnogo bolji??

poz.


slusam...

jedino sto ima u photoshopu a sto (cini mi se) nema u gimpu je history... Ali to se sredjuje pomocu "revert to saved", a onako samo trosi mnogo vise memorije...

prema tome, izvolite...
Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

Daddy
BL - RS

Član broj: 339
Poruke: 444
195.252.64.*

ICQ: 43776160


Profil

icon Re: Gimp za Windows14.08.2001. u 09:20 - pre 276 meseci
Photoshop/GIMP:
Mozda i ima slicnosti, ali prava moc Photoshopa je u pluginima. Doduse placaju se, odnosno bar bi se trebalo platiti!
~~d.m.a.v.~~
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Gimp za Windows14.08.2001. u 12:09 - pre 276 meseci
GIMP čini mi se nema ni history brush, koji je najveći napredak u Photoshopu od verzije 5 pa na dalje..
 
Odgovor na temu

Trunks
Stefan T.
Freelance web/grafički dizajner.
Novi Sad, Srbija

Član broj: 34
Poruke: 2465
*.106.EUnet.yu

ICQ: 28675801
Sajt: Linemotion.com


+1 Profil

icon Re: Gimp za Windows15.08.2001. u 01:54 - pre 276 meseci
Daddy: ne lupaj molim te... Ja recimo ne koristim ni jedan plug in, kao ni vecina svetskih dizajnera/graficara (ne, nemoj pogresno da shvatis, ja ne spadam tu).

A sto se tiche samog Gimpa (gimp.org/~tml/gimp/win32/ hehe slucajnost?) mislim da je mocan alat, mada sam se ja navikao na photoshop tako da... Voleo bih da postoje Adobe proizvodi za linux.
» Mom, mom, look what I did, mom!
» Look what I did to my hands, I broke 'em!
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.rcub.bg.ac.yu

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Gimp za Windows15.08.2001. u 02:52 - pre 276 meseci
Citat:
Daddy je napisao:
Photoshop/GIMP:
Mozda i ima slicnosti, ali prava moc Photoshopa je u pluginima. Doduse placaju se, odnosno bar bi se trebalo platiti!


Slozio bih se da si sad izrekao totalnu glupost.

Dokaz:
Pretpostavimo da si u pravu, da je prava moc Photoshop-a u plugin-ima. Medjutim, i GIMP podrzava plug-ine i to mnogo bolje i fleksibilnije, podrzava usput i razne skript jezike, sto znaci da mozemo praviti svoje jednostavne plug-ine (i cak pozivati druge plug-ine iz njih samih). Prema tome, GIMP je mocniji od Photoshopa u polju u kojem je prava moc Photoshopa. Prema tome, GIMP je bolji od Photoshopa.

E sada, tvrdnja koja se dobije iz toga sto si ti izjavio je da je GIMP bolji od Photoshopa. Sa tim se cak ni ja ne slazem. GIMP je u necemu bolji od Photoshopa, a u necemu losiji. Recimo, upravo primer plug-ina ti je strana gde je GIMP mnogo mocniji zato sto je otvoreniji, a Photoshop ima bolji "history" mehanizam.

Ali sva ova poredjenja nisu vise toliko bitna za funkcionalnost ovih programa (sve se moze uraditi i sa slabijom podrskom za plug-inove, ili sa obicnim undo, umesto mocnog "history"), i zbog toga to vezuje korisnika samo zbog njegove navike. Svaki od ovih programa je odlican, i prema tome ispravno je koristiti bilo koji sto se tice njihovih kvaliteta, ali GIMP je opensource.

E sada da izbegnemo flame, nije potrebno da bilo ko ko nikada nije probao GIMP, vec samo radio u Photoshopu daje komentare o tome kako je Photoshop bolji i slicno. Gojko je lepo istakao jednu vecu manu GIMP-a, i vidi se da je probao da uradi nesto u njemu. Ali neko ko je mozda samo startovao GIMP (ako i to) i video interfejs drugaciji od Photoshopa i nije znao sta da radi, taj ne sme sebi da dozvoli da komentarise, ili sto je jos gore poredi.

Ja sam koristio oba, i moram konstatovati da GIMP na Windows-u jos ne radi bas najsrecnije (ali mislim da je to vise zbog loseg porta GTK-a, nego samog GIMPa), dok GIMP na SUS,BSD,POSIX sistemima ne samo da moze da konkurise Photoshopu (ako bi i postojao za ove platforme), vec je i u mnogim aspektima i bolji.

Toliko.
Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

kajla
Milorad Janković
Beograd

Član broj: 445
Poruke: 909
*.InfoSky.Net



+2 Profil

icon Re: Gimp za Windows16.08.2001. u 18:24 - pre 276 meseci
Ja sam radio i u PhotoShop-u i u GIMP-u ali me u GIMP-u malo smeta sto nema preview kod nekih stvari...recimo kad rotiram sliku...primenjujem neki filter...

poz.
 
Odgovor na temu

weB_KiLeR

Član broj: 238
Poruke: 1317
*.041net.co.yu



Profil

icon Re: Gimp za Windows17.08.2001. u 00:11 - pre 276 meseci
Ma dobar je gimp...
Bolji je od PS-a bar po meni.
 
Odgovor na temu

kajla
Milorad Janković
Beograd

Član broj: 445
Poruke: 909
*.infosky.net



+2 Profil

icon Re: Gimp za Windows17.08.2001. u 11:00 - pre 276 meseci
killeru ti si koristio GIMP za win, jel tako? (da li si uopste koristio GIMP za ozbiljan rad ili samo zajebanciju?)

poz.
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.rcub.bg.ac.yu

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Gimp za Windows18.08.2001. u 01:24 - pre 276 meseci
Citat:
kajla je napisao:
Ja sam radio i u PhotoShop-u i u GIMP-u ali me u GIMP-u malo smeta sto nema preview kod nekih stvari...recimo kad rotiram sliku...primenjujem neki filter...

poz.


Nisam znao da u Photoshopu ima preview za rotaciju, makar ja ga nikad nisam video, samo stavis koliko stepeni i to je to. (Imas uvek undo posle "preview-a" :)

A sto se filtera tice, to zavisi od konkretnog filtera, ima i u Photoshopu filtera koji nemaju preview, i to dosta. Sad ostaje pitanje za koje bi covek filtere voleo da ima preview, a za koje nije neophodno, a ovo opet zavisi od coveka do coveka. Posto su u GIMP ubaceni filteri koje rade razni ljudi (svi filteri koji izgledaju malo zanimljivo se ubacuju u glavnu distribuciju), ne postoji konzistentnost, a Photoshop to nudi posto se svi (skoro) filteri razvijaju kod njih, ili vec po narudzbini.


Toliko.
Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

Trunks
Stefan T.
Freelance web/grafički dizajner.
Novi Sad, Srbija

Član broj: 34
Poruke: 2465
*.95.EUnet.yu

ICQ: 28675801
Sajt: Linemotion.com


+1 Profil

icon Re: Gimp za Windows18.08.2001. u 02:57 - pre 276 meseci
Citat:
tOwk je napisao:

Nisam znao da u Photoshopu ima preview za rotaciju, makar ja ga nikad nisam video, samo stavis koliko stepeni i to je to. (Imas uvek undo posle "preview-a" :)

A sto se filtera tice, to zavisi od konkretnog filtera, ima i u Photoshopu filtera koji nemaju preview, i to dosta. Sad ostaje pitanje za koje bi covek filtere voleo da ima preview, a za koje nije neophodno, a ovo opet zavisi od coveka do coveka. Posto su u GIMP ubaceni filteri koje rade razni ljudi (svi filteri koji izgledaju malo zanimljivo se ubacuju u glavnu distribuciju), ne postoji konzistentnost, a Photoshop to nudi posto se svi (skoro) filteri razvijaju kod njih, ili vec po narudzbini.


Toliko.

Ima photoshop preview za rotaciju.
Mislio je na Free transform verovatno a ne na rotaciju po stepenima °.

A i zasto praviti kompromise kad moze sve odmah da se uradi?

A sad, šta to ima Gimp što nema Photoshop ?

Uglavnom nisam protiv gimpa, ali samo sto se tice linuxa.
Ja bar ne mogu da radim ozbiljan web dizajn sa GIMPom.
» Mom, mom, look what I did, mom!
» Look what I did to my hands, I broke 'em!
 
Odgovor na temu

kajla
Milorad Janković
Beograd

Član broj: 445
Poruke: 909
*.InfoSky.Net



+2 Profil

icon Re: Gimp za Windows18.08.2001. u 12:47 - pre 276 meseci
Citat:
tOwk je napisao:
Citat:
kajla je napisao:
Ja sam radio i u PhotoShop-u i u GIMP-u ali me u GIMP-u malo smeta sto nema preview kod nekih stvari...recimo kad rotiram sliku...primenjujem neki filter...

poz.


Nisam znao da u Photoshopu ima preview za rotaciju, makar ja ga nikad nisam video, samo stavis koliko stepeni i to je to. (Imas uvek undo posle "preview-a" :)

A sto se filtera tice, to zavisi od konkretnog filtera, ima i u Photoshopu filtera koji nemaju preview, i to dosta. Sad ostaje pitanje za koje bi covek filtere voleo da ima preview, a za koje nije neophodno, a ovo opet zavisi od coveka do coveka. Posto su u GIMP ubaceni filteri koje rade razni ljudi (svi filteri koji izgledaju malo zanimljivo se ubacuju u glavnu distribuciju), ne postoji konzistentnost, a Photoshop to nudi posto se svi (skoro) filteri razvijaju kod njih, ili vec po narudzbini.


Toliko.

Pa recimo kad u PS-u napravis selekciju i pritisnes ctrl+T onda mozes da mu zadas numeric rotuaciju u stepenima ili rucno da rotiras sliku...e onda mozes da vidis kako izgleda, a rotacija se vrsi tek kad pritisnes enter.(nadam se da se razume nasta mislim). Sto se tice filtra prvensteveno mislim na Gaussian Blur (ili kako se vec pise)...

poz.
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.etf.bg.ac.yu

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Gimp za Windows19.08.2001. u 13:45 - pre 276 meseci
Citat:
Trunks je napisao:
A i zasto praviti kompromise kad moze sve odmah da se uradi?

A sad, šta to ima Gimp što nema Photoshop ?

Uglavnom nisam protiv gimpa, ali samo sto se tice linuxa.
Ja bar ne mogu da radim ozbiljan web dizajn sa GIMPom.


Prvo, moras shvatiti da se sa svakim alatom moze sve uraditi, i da se u bilo kom slucaju prave kompromisi (osim, ako naravno ne znas sta drugi alat nudi, pa mislis da nista ne gubis).

pogledaj poruku iznad, ako nije jasno pomenucu jednu kljucnu rec: skripting (programabilna upotreba svih mogucnosti programa)

I poslednje, i najbitnije, web dizajn se i ne radi sa GIMP-om, niti sa Photoshopom. Web dizajn se radi na papiru, ili vec u odgovarajucim alatima. I Photoshop i GIMP su alati za izradu slika i manipulaciju istima, a ne za web dizajn. Crtanje jedne stranice koja lepo izgleda nije web dizajn, vec sam "dizajn" podrazumeva izradu citave mreze, i "korisnicki interfejs" (tj. html i slike itd.) su od laksih stvari.

A sad ako zanemarimo to da sve navodi na to da ne znas ni sta je web dizajn, mozemo primetiti sledece: ti ne znas da koristis GIMP, jer ljudi su pravili neverovatne stvari sa GIMP-om, kao i sa Photoshop-om. Prema tome, "ozbiljan" web dizajn kakav tebi treba ne samo da je moguc u GIMPu, nego je i jednostavan. Ali ja nikad nisam konstatovao da nema razlike izmedju GIMPa i Photoshop-a: ima itekako razlike, i vec sam rekao da razlike u kvalitetu nema, vec samo subjektivan stav moze uticati na to da se odlucite za jedan ili drugi (ili mozda to sto ga nikad niste ni pokusali koristiti).

Toliko.
Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.etf.bg.ac.yu

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Gimp za Windows19.08.2001. u 13:58 - pre 276 meseci
Citat:
kajla je napisao:
Pa recimo kad u PS-u napravis selekciju i pritisnes ctrl+T onda mozes da mu zadas numeric rotuaciju u stepenima ili rucno da rotiras sliku...e onda mozes da vidis kako izgleda, a rotacija se vrsi tek kad pritisnes enter.(nadam se da se razume nasta mislim). Sto se tice filtra prvensteveno mislim na Gaussian Blur (ili kako se vec pise)...

poz.


kajla,
Poenta je bila u tome da u GIMPu sve se moze napraviti da ima preview, ali nije obavezno tako. Mislim da bi bilo krajnje jednostavno napraviti plug-in za GIMP koji bi vrsio rotaciju, i imao bi preview. Medjutim, kao sto sam jos i konstatovao, to je mozda jedino neprijatno nekome ko je navikao na tu udobnost, ali to nije kvalitativna razlika.

Sama rotacija, prikazuje "koordinatnu mapu" (ili nesto sto makar lici na to) kako se rotira, pa i to moze posluziti da vidimo koliko zelimo da rotiramo.

Toliko.
Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

Trunks
Stefan T.
Freelance web/grafički dizajner.
Novi Sad, Srbija

Član broj: 34
Poruke: 2465
*.55.EUnet.yu

ICQ: 28675801
Sajt: Linemotion.com


+1 Profil

icon Re: Gimp za Windows23.08.2001. u 02:04 - pre 276 meseci
E Danilo lupas sada...

Imenuj mi nekog kick-ass dizajnera koji koristi gimp ???
http://www.kiiroi.nu/ i prati linkove sa tog sajta, da vidis kako se radi OZBILJAN dizajn sa Photoshopom.

A sto se tice web dizajna...
Ne znam za tvoje definicije ali koliko ja znam to i jeste pravljenje slika tj. grafika i HTML/JS kodiranje sajta.
Azuriranje, server side programiranje i ostalo spada u web developing.

Pospan sam sada pa cu vise napisati kad me ne bude mrzelo...


» Mom, mom, look what I did, mom!
» Look what I did to my hands, I broke 'em!
 
Odgovor na temu

kajla
Milorad Janković
Beograd

Član broj: 445
Poruke: 909
*.InfoSky.Net



+2 Profil

icon Re: Gimp za Windows23.08.2001. u 13:05 - pre 276 meseci
Citat:

kajla,
Poenta je bila u tome da u GIMPu sve se moze napraviti da ima preview, ali nije obavezno tako. Mislim da bi bilo krajnje jednostavno napraviti plug-in za GIMP koji bi vrsio rotaciju, i imao bi preview. Medjutim, kao sto sam jos i konstatovao, to je mozda jedino neprijatno nekome ko je navikao na tu udobnost, ali to nije kvalitativna razlika.

Sama rotacija, prikazuje "koordinatnu mapu" (ili nesto sto makar lici na to) kako se rotira, pa i to moze posluziti da vidimo koliko zelimo da rotiramo.

Toliko.

Pa ja nekazem da je obavezno...samo je zgodnije, naravno da moze i bez preview samo se treba navici. U principu ja sam obradjivao neke slike u GIMP-u u pravu si da je sve moguce ali mi treba vise vremena jer sam navikao na PS.

poz.
 
Odgovor na temu

[es] :: Grafički dizajn :: Gimp za Windows

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9785 | Odgovora: 29 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.