Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

[Military]: Novi srpski tenk ... M-84AB1

elitemadzone.org :: TechZone :: [Military]: Novi srpski tenk ... M-84AB1

Strane: << < .. 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 255764 | Odgovora: 416 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

miki3
Beograd

Član broj: 20283
Poruke: 260
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: [Military]: Novi srpski tenk ... M-84AB112.09.2005. u 06:58 - pre 226 meseci
E,sad `ce,tek ,da nam rasture vojsku!
 
Odgovor na temu

dusanissimus

Član broj: 48542
Poruke: 478
*.beotel.net.



+1 Profil

icon Re: [Military]: Novi srpski tenk ... M-84AB124.09.2005. u 20:04 - pre 226 meseci
sto me sve vraca an pitanje
kako bre mi planiramo da imamo vojsku kad ne mozemo da napravimo cev preko 20 mm???(ili 30 svejedno)
tenk trazi 120mm
artiljerija 80-170 (ili jace kako god)???????
jel ima neko odgovor???
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
..taman-bg.customer.sbb.co.yu.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: [Military]: Novi srpski tenk ... M-84AB126.09.2005. u 21:40 - pre 226 meseci
Pozdrav,

bah, tema je zaista zalosno krenula, ocito je dobro za mene sto sam oduzio godisnji odmor, makar po pitanju same ove teme.

Nisam shvatio cemu onakva prozivka yolja624?

Evo, pokusaj da prozoves mene recimo, nije me zaobisao ama bas nijedan rat na ovim prostorima i to kao profesionalnog i iskolovanog vojnika (nisam to vise). Nema smisla takve prozivke ovde stavljati. Tvoje vidjenje buducnosti same vojske stoje u neku ruku ali se i prica malo kosi sa realnom, bar u delu koji tretira ulaganje u vojsku tolike godine ili gubitke ratova. Taktickih vojnickih poraza na ovim prostorima pocev od bivse JNA pa do danasnjih vidova drzave u kojoj ja zivim je bilo objektivno veoma malo. Sama upotreba vojske je nesto o cemu valja diskutovati i zaista kada sagledamo kome je sve ovaj narod na raznim izborima dozvolio da komanduje vojskom, sa tog aspekta mozemo se sloziti oko toga da vojsku treba u potpunosti ukinuti. Ipak, ukoliko ne budemo bas takvi nihilisti, vrlo cemo brzo stici i do zakljucka da je nekakva oruzana, disciplinovana, obucena i opremljena sila neophodna, kolika, e to je vec drugo pitanje. Prilikom trazenja oidgovora na to pitanje morali bi se dalekosezno definisati moguci protivnici u vojnickom ali i politickom smislu. Naime, nemojmo zaboraviti da SAD a svojevremeno i SSSR baziraju svoju politiku upravo na argumentu izuzetno snazne vojske. Ovo napominjanje cisto iz razloga da ostanemo svesni kolika je objektivna snaga ovakvog argumenta. Gotovo sve akcije sveta ka Beogradu tokom devedesetih su usmerene ka unistenju upravo vojnog potencijala, pne se i danas sprovode u istom smeru samo na perfidnije nacine. Ipak, moguce je da Beogradu i zemlji kojoj je to glavni grad (bojim se da se naziv zemlje ne promeni do kraja mog posta ) i ne treba vojska, OK, mogao bih se sloziti recimo, ipak, to jos uvek nije razlog za nipodastavanje onoga sto je po vojnim pitanjima ucinjeno da se stekne odredjeni autoritet i ugled sto svakako sasvim jasno odredjuje i borbeno iskustvo tenka o kome raspravljamo. Ovaj tenk je potpuno uporediv sa Abramsom iz jednog jedinog ali neoborivog razloga: ponudjen je kao osnovni borbeni tenk i kao savremeno borbeno sredstvo. Borba protiv drugog tenka sekundarna je uloga te je iz tog razloga izlisno porediti ih ali u svemu drugome da, posebno u segmentu cene ili izdrzljivosti. Tesko da ce neka zemlja nabavljati i jednu i drugu klasu tenka pa sad treba da ih razdvajamo po kategorijama.

Degman je kao i Vihor politicki argument koji se svako malo izvadi iz sesira/rukava zavisno od toga kakav trik se koristi za obmanu javnosti. Projekat je toliko preskup da ga je uopste nerealno i pominjati a posebno sa aspekta masovne proizvodnje. On je jedno sredstvo za manipulaciju javnoscu i tesko da ce iskoraciti u kakav drugaciji status. Hrvatska ima daleko bolje perspektive na polju vojne industrije a neke od njih izuzetno koristi (roboti za unistavanje mina, brodogradjevna industrija, pesadiska i oprema za specijalce, automatsko oruzje itd) te sam Degman realno nema niti perspektive u proizvodnji nulte serije, makar prema mom skromnom misljenju. Sa druge strane, tzv. srpski savremeni tenk itekako ima upravo tu perspektivu u razvoju obzirom da postoje brojne pretpostavke da se vecina svega proizvodi upravo u domacoj industriji a cemu jos potpomazu i poodavno usvojene tehnolgije koje garantuju uspesnu finalizaciju. Da li ce uopste biti kakvog izvoznog posla, to je sasvim druga prica i ne bih sada licitirao time.

Btw, nikako da ne zaboravim u vezi kompletne neprofitabilnosti same vojske, ova konstatacija je pogresna, delovi vojse su itekako profitabilni, njihov je procenat doduse izuzetno mali ali sa izmenom pravca razmisljanja moze se mozda vremenom i uvecati. Sa druge strane imamo i druge nbeprofitabilne drustvene kategorije kao sto su raznorazne skupstine ali i skolstvo, zdravstvo pa citava kultura itd. ali smo izdvojili samo jednu. U skolstvu se recimo najveca bura podigla oko aktuelizovanja stare dileme da li smo nastali od blata ili od majmuna koju je izvrsila nasilno jedna srecom bivsa ministarka ali koliko profitabilnosti cak i hipoteticki ocekujemo iz takvog skolstva? Naravno, i takvo skolstvo mora postojati, jednako kao i politika puna lazi, vredjanja ili kradje, jednako kao i zdravstvo bez lekova ali zato korumpirano itd., trebalo bi da i nekakva vojska u ovoj recenici treba da postoji takva kakva je ali ja je necu svrstati u ovu recenicu upravo radi iznetih stavova pacifista/realista. Ne smem dalje o tome jer cemo onda u ovoj temi ukinuti i policiju i pravosudje kao neprofitabilne a to onda nece valjati. Zavladace nam kriminal zemljom

Osvrnucu se kratko na Ivanov dozivljaj afere M.Dragic sa zanimljivim vidjenjem stvari. Naime, poznato je da se pojedine fakture od strane vojske placaju odmah a pojedine cekaju mesecima. Nadalje, poznato je da na svaki predlozeni model od strane proizvodjaca (koji ga optimizuje u skladu sa svojim proizvodnim mogucnostima ponajpre) stizu brojne primedbe, te zahtevi za modifikaciju. Sve to sada treba nanovo standardizovati i uklopiti u okvire ponudjene cene, usvojiti tehnologije za trazene modifikacije, uloziti novac u samui prozivodnju trazene mase i na kraju cekati dugo dok vojska sve to isplati. Ivane, kako bi na Zapadu koji je Tvoj fah zvucalo ovako nesto? Da li bi se proizvodjac ogradio kudikamo visom cenom?
 
Odgovor na temu

yolja624

Član broj: 9380
Poruke: 1856



+643 Profil

icon Re: [Military]: Novi srpski tenk ... M-84AB127.09.2005. u 03:49 - pre 226 meseci
@lancia88
Prozivka? Gdje sam te prozvao?
Ja sam oduvijek i tvrdio da se tenk m84 i sve ostale njegove nadgradnje ne mogu porediti ni u jednom segmentu sa M1A1. I da ti kazem otvoreno. Jedino sto se danas po meni cini pametnim kao vojnopoliticka doktrina je da se expresno uleti u NATO i da u tom velikom kolektivitetu trazimo zastitu svojih interesa. A price o suverenitetu koje stiti neke nase OS su toliko propale da se tome dive samo djeca i zaludjenici.

Kad uporedjujes industrijski potencijal u ovom slucaju Hrvatske i SCG, na osnovu cega si iznijeo misljenje da Hrvatska NE MOZE, a SCG moze da samostalno napravi tenk? A to ako uzimas u obzir da mala privreda u SCG pravi lezajeva i manzetne za Golfa II - to ne znaci da ista mala privreda moze da napravi cijev topa od 125 mm ili kupolu za M84!!!
Sto se tice profitabilnosti vojske, svako ko ima 2 razreda skole lako izracuna ... na jednu stranu milioni EUR troska a na drugu stranu par hiljada EUR-a zarade! Znaci profit u finansijskom smislu ne postoji. A sto se tice neprofitabilnosti skolstva i zdravstva... nadam se da si se salio i da ti vojna skola nije unistila zdrav razum!
Sudstvo neprofitabilno? A koliko novcanih kazni sudstvo naplati i direktno gurne u budzet? A vojska? Molim te, nisi vise vojnik, digni glavu, pogledaj oko sebe i vidjeces da nije bas sve tako kako su ti pricali drugovi pukovnici na politickoj nastavi.
A da, o kvalitetu "skolovanog kadra" ne zelim da pricam, sem da bi nam daleko bolje bilo da je sav taj kadar otisao na protivnicku stranu. Dobili bi rat 100%!
Aj da kazem radi svoje duse, bilo je 10% posto postenih oficira. Ostatak je trazio samo kako da nesto usicari za svoj dzep.

Pozdrav i ne smatraj ovo prozivkom - nije, niti ce biti!
Yolja
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
..taman-bg.customer.sbb.co.yu.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: [Military]: Novi srpski tenk ... M-84AB127.09.2005. u 08:57 - pre 226 meseci
Pozdrav,

Yol;ja, nisam se osetio prozvanim ja vec sam mislio na Mikija koga si prozivao da kaze sta je sve radio u ratu ili kako vec a ja sam se samo ponudio kao primer da na moju zalost mogu da potvrdim da ima ucesnika diskusije koji su prosli ratova za sve nas ovde, nista vise.

Neprofitabilnost svih pomenutih kategorija sam pomenuo upravo iz razloga relativnosti tog pojma i naravno da ne mislim da ih zato treba ukinuti, niposto. Pravosudje koje pominjes je najverovatnije izrazito najkorumpiranija kategorija, ja sam se nagledao i naslusao toliko stavljanja novca u dzep upravo u pravosudju da smatram da nikakvu drugu kategoriju ne treba uopste pominjati jer pravosudje samo za sebe cini onaj deo korupcije koji na drugoj strani tvore sve ostale kategorije zajedno. Ne znam vredi li uopste pominjati primere...... Ipak, ne mozemo radi toga ukinuti tu granu iako svi znamo da se kriminalci vracaju ubrzo na ulicu reseni da budu jos gori i da se osvete onima koji su ih prijavili i hapsili jer su cak okurazeni onim kako su prosli u pravosudnom tretmanu na principu razmene novcanica putem raznoraznih posrednika, mahom advokata. Sta to konkretno vojsci zameras? Odakle Ti hrabrost da izneses da bi skolovani kadar najbolje sluzio na protivnickoj strani (aludiras na nesposobnost) i da je svega 10% oficira bilo posteno? Mislim da je ovo dovoljno neozbiljno za bilo kakvu dalju diskusiju... Ja verujem da poznajem par desetina puta vise vojnih lica od Tebe ili bilo koga ko je samo sluzio vojsku u ratu ili miru, nebitno. U citavoj toj cifri ljudi koje ja poznajem tesko da bih mogao izdvojiti nekakav procenat ovakvih ili onakvih a kamoli tvrditi da je nekakvih 10% bilo posteno ili je bilo neposteno, eto, igrala se deca statistike...

Licno ne poznajem nijedno vojno lice koje samim ratom usicarilo nekakav znacajan imetak, cak stavise, poznajem dvojicu koji su uhvaceni u nekakvim kradjama u CG jos prakticno tokom rata u Dubrovniku i koji su obojica osudjeni (jedan je umro a za drugog ne verujem da je i dalje u zatvoru, nesto se kratko tamo zadrzao ali za to se obrati onom profitabilnom pravosudju) i znam za nekih desetak a mozda i vise slucajeva ljudi koje poznajem da su bili krivicno gonjeni iz raznih razloga, od drzanja oruzja bez dozvole pa do napustanja jedinice cak. Poznajem i jednog bivseg generala kome je sudjeno zbog izdaje ali nikako ne mogu da sastavim ni tek poneki procenat ljudi koje sveukupno poznajem. Naravno, cuo sam za svakojake price onih koje ne poznajem da su postojali kojekakvi skolovani oficiri koji su samo pljackali i bili nesposobni za vodjenje rata ali price su price, moras prvo sam znati kako se nesto radi da bi mogao suditi o drugome da li to ume ili ne. Svakako da postoje i takvi koji nisu jednostavno dorasli svojim zadacima ali je jos sigurnije da takvih ima svuda a najvise u periodu kada su vodjeni ratovi. Ima li neki profesor biologije pravo kada kaze da smo nastali od majmuna? Ima li pravo profesor istorije kada kaze da su se samo partizani borili protiv Nemaca? Ima li pravo profesor teologije kada kaze da smo nastali od blata, rebra itd.? Ima li pravo profesor na medicinskom fakultetu kada uci studente da se cir leci kojekakvim dijetama i raznim drugim nacinima obzirom da se on danas leci samo antibioticima? Imaju li svi oni pravo a samo rade posao za koji su skolovani?

Ma naravno, samo niko nece bolje nauciti ako svi oni budu predavali nekome drugome, tu je ta razlika. Dakle, pausalne kvalifikacije treba ostaviti za nekakve manje ozbiljne rasprave, moj nick je jedinstven na internetu, svuda sam pod istim nickom pa prostom pretragom mozes doci i do daleko, daleko ozbiljnijih i preciznijih diskusija mnogo kompetentnijih ljudi po ovim pitanjima i onda zasigurno ne bi sebi dozvolio luksuz frljanja okruglim procentima, prosto, ne stoji jednoj ozbiljnoj diskusiji. Eto, za sagovornika ocito nisi dobio glupog vojnika koje je vojna skola popila sav zdrav razum....

Sto se tice potencijala privrede SCG i Hrvatske, oni su priblizno isti, nesto je veci u SCG ali je iskoristeniji u RH pa se te prednosti medjusobno mogu kompenzovati na planu konacnog rezultata. Ja sam naveo one razloge zbog kojih RH nece proizvoditi vlastiti tenk a objektivno rukovodstvo te drzave taktizira i kuka pred medjunarodnom javnoscu da su joj tenkovi stari prosecno od 35 do 50 godina i da im je domaca proizvodnja moguca ali preskupa samo iz razloga sto EU ili NATO definitivno moraju u sklopu svoje politike medjunarodne ekspanzije u takvom slucaju prakticno pokloniti ovakve kapitalne "ratne naprave" njima jer drugog nacina nemaju. Snazna pretnja postoji i usled velike ponude tenkova koje RH vec poseduje a to su T-55 koji se po sistemu kupovine kao otpadno gvozdje mogu zaista jeftino dobiti a moguca je modernizacija koja ih u stroju ostavlja i narednih 15-ak godina. Obzirom da tu modernizaciju mogu raditi domaca preduzeca, pretnja planovima stranih vojnih industrija dobija na tezini i najverovatnijhe ce se uskoro objaviti nekakva konkretna vise nego povoljna ponuda ka RH u smislu kupovine nekog drugog osnovnog tenka. To su osnovni razlozi neproizvodnje Degmana u RH. Ono sto ponajvise kvalifikuje SCG za prozivodnju, odnosno modifikaciju nekakvog savremenog tenka na bazi M-84A jeste to sto su konkretni modeli vec proizvedeni, te za njih postoji potencijal domace industrije u tom smislu ali i tradicionalna saradnja sa stranim (citaj ruskim) partnerima za onaj deo price koji se ne moze odvijati ovde. Dalje, u FVK su i dosad proizvodjeni tenkovi M-84A ali ne borbeni vec tenkovi za izvlacenje i slicne pomocne radnje, tako da su sasija i pogonska grupa dobro poznati domacim prozvodjacima a elektronika je poprilicno usavrsena vec prilikom modernizacija na optoelektronskim sistemima u modernizacijama nekih domacih cak celih jedinica. Svakako da tu jos dosta toga fali da bi se zaokruzio citav proces ali svakako postoji taj stabilni ino-partner koji stavlja tacku na i.

Za kraj je vredno napomenuti da je na snazi danas i odredjeno doktrinarno taktiziranje u smislu razvoja domacih OS iz sasvim razumljivih razloga jer je danas jedino izvesno da ce RM nestati usled nedostatka potreba za njom dok ce razvoj ostalih vidova najverovatnije biti usmeren ka ulasku pod okrilje nekog od globalnih vojnih sistema, prevashodno NATO-a sto povlaci i medjunarodne obaveze ali i konsekvence za domace OS. Ipak, negde se cena mora platiti a sada je samo pitanje balansiranja s tim tasovima na kojima kada god ih ponovo pogledas preteze cas jedan a cas drugi. Pa izvagaj ga sad precizno....
 
Odgovor na temu

miki3
Beograd

Član broj: 20283
Poruke: 260
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: [Military]: Novi srpski tenk ... M-84AB127.09.2005. u 10:49 - pre 226 meseci
@lancia88 & yolja624 ,hajde da se ne napadamo i ne branimo ,medju sobom.Imamo li i previse,cini mi se,onih koji ce to da nam rade.Ne idimo im na ruku.A,sto se tice onog yolja624 : "...A da, o kvalitetu "skolovanog kadra" ne zelim da pricam, sem da bi nam daleko bolje bilo da je sav taj kadar otisao na protivnicku stranu. Dobili bi rat 100%! ..." ,nisam siguran da ratove dobijaju ili gube ,samo oni "skolovani kadrovi "...Potrebno je jos podosta toga da bi se na tim ,tzv. "poljima smrti" ostvarili ,nekakvi ,vojnicki rezultati.Na primer: volja i zelja za pobedom,borbeni (vojnicki castan)moral, realno sagledavanje sopstvenih i protivnikovih sposobnosti i osobina .Posebno ,cini mi se -stvaranje ,tzv. kriticne mase, u sopstvenim redovima na polju kreativnosti i zajednickog cilja.Uzmimo na primer "mirnodopsko -diplomatsko ratovanje drugim sredstvima" .kao sto su sport,ekonomija,unutrasnje uredjenje,postovanje reda i zakona...Najsveziji primer je -nas "rezultat" u kosarci.Kada smo slozni ,onda smo prvaci sveta, a, kada nismo ...?Ni vodonose...Mozda ,ipak ,ima neceg u onom : "...Zivimo i radimo kao da ce sto godina biti mir,a ,spremajmo se za...itd"?Poznato nam je,verovatno nastavak...I ne ,bas,veseo kraj...Za sada.
Sto rece jedan co`ek :"...ceracemo se,jope`t..." M.Beckovic,naravno.

[Ovu poruku je menjao miki3 dana 27.09.2005. u 11:51 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao miki3 dana 27.09.2005. u 21:27 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: [Military]: Novi srpski tenk ... M-84AB127.09.2005. u 11:25 - pre 226 meseci
Citat:

Mozda ,ipak ,ima neceg u onom : "...Zivimo i radimo kao da ce sto godina biti mir,a ,spremajmo se za...itd"?Poznato nam je,verovatno nastavak...I ne ,bas,veseo kraj...Za sada.
Sto rece jedan co`ek :"...ceracemo se,jope`t..." M.Beckovic,naravno.


Na svu srecu, i uz pomoc civilizacije, narodi Balkana se neće vise ćerati ;-)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: [Military]: Novi srpski tenk ... M-84AB127.09.2005. u 11:38 - pre 226 meseci
Citat:
Na svu srecu, i uz pomoc civilizacije, narodi Balkana se neće vise ćerati ;-)


To je kao da kazes da mozda sunce sutra nece svanuti ;)
I nakon prvog svetskog rata ljudi su ga nazivali "velikim ratom" i govorili da ratova vise nece biti... Dakle, ne mozemo uopste da pricamo sta ce za stotinjak godina biti (mozda Srbije i ostalih balkanskih zemalja i ne bude vise, ali bude nekih drugih) ;) Ratova je bilo oduvek, i ne mogu bas da poverujem da natprirodno mozes da vidis u buducnost i trvdis da ih vise nikako nece biti... ;)

IMHO treba razvijati sopstveno naoruzanje, kadgod se to moze da isplati kroz izvoz, pa cak i ako se ne isplacuje skroz vec je nesto skuplje od uvoza naoruzanja... Navescu 2 primera 1974. konflikt Grcka-Turska oko Kipra - interNATO konflikt gde se zaracene strane nisu mogle oslanjati na logistiku NATO i 1982 konflikt Argentina-UK oko Folklenda naime Englezi nisu dobili nikakvu pomoc od NATO u odbrani svog suvereniteta... As simple as that Ujka Sema moze bas da bude briga ako vam gori pod nogama... Imate nekakve 'garancije' iste one da ce Ujka Sem (US) ;) Ujedinjenim Nacijama da otplate dug i onim silnim bankama kod kojih su prezaduzeni ;) Vidis Dimkovicu Nemacka razvija sopstvene tenkove, jurisne helikoptere (MBB Boelkow) u saradnji sa Englezima lovac-jurisnik Tornado, a da ne govorim o Britanskim nuklearnim podmornicama Trafalgar klase koje nisu jeftinije od $500 miliona komad, Francuskim Mirage 2000 i Rafale, Francuskim ICBM-ovima itd...

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 27.09.2005. u 12:59 GMT+1]
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
..taman-bg.customer.sbb.co.yu.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: [Military]: Novi srpski tenk ... M-84AB127.09.2005. u 11:55 - pre 226 meseci
Pozdrav,

ovo su sve sada razumni i pravilni postovi i razmisljanja. U svakom slucaju nekakva vojska negde mora postojati ali akcenat zaista treba baciti tamo gde nam je opsta odsrednica kao vrste. Ja jesam skolovan svojevremeno da branim neku svoju zemlju ako zatreba ali sam zaista pre za pozoriste nego za kasarnu, vise volim plazu od poligona i motor nego tenk. Nekako je to valjda sve prirodna stvar. Problem je samo kada krenemo iz krajnosti u krajnost, ostanemo opet u plicaku iako tvrdimo bas ono suprotno ne shvatajuci da smo ponovo promasili sustinu i ostali slepi za pravi put.

Dakle, tenk je jos uvek jedna neophodnost, osim simbola razaranja i unistavanja (to mu je osnovna namena), isti se moze sagledati i kroz prizmu solidnog izvoznog posla ali i kroz tehnicko-konstrukcioni izazov, te svakako kao predstavljanje domace pameti u svetu. I to je na svojevrstan nacin reprezentacija vlastitog nivoa.
 
Odgovor na temu

miki3
Beograd

Član broj: 20283
Poruke: 260
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: [Military]: Novi srpski tenk ... M-84AB127.09.2005. u 20:23 - pre 226 meseci
"...Na svu srecu, i uz pomoc civilizacije, narodi Balkana se neće vise ćerati ;-)
...".A,zasto da ne?Nije receno :"...ceracemo se ....na primer,na primer...sa -novim srpskim tenkom ...",vec u gore navedenom (miki3) postovanju, je cini mi se, jasno napisano : i diplomatijom,ekonomijom,sportom,postovanjem zakona i reda (a,sada bih dodao i -rada!) .Ako ne vredjam necija "civilizacijska i europejska " osecanja.Jer,kao sto su nekima,nasim starijim ,obecavala da ce "svi da jedu sa zlatnim kasikama ",posle ONOGA world wara,tako nam se sada "zavijaju oblande" o " povoljnim kreditima za lepe kuce,kola,skolovanje u inostranstvu ,moderan namestaj,lepu (belo)svetsku belu i sarenu tehniku,itd.".
Jos pre par hiljada godina ,je jedan umni Kineski ratnik i vojskovodja, Sun Zi ,rekao da se ratovi ne vode sa praznim ambarima i da se bitke ne dobijaju sa generalima koji sire defetizam kod vojnika i naroda,vec ,upravo sa onim mojim postom od malo pre napisanim.Po njemu je najumniji vojskovodja onaj koji pobedi ,a da i ne izvodi svoju vojsku na "polja smrti" kako je on nazivao bojisnicu.A,generale koji sire defetizam , ne vodi po okolnim kafanama na jagnjetinu i "civilizacijska propiranja dendrita i neurita". Lancija @ -nadam se da bi i ovaj post, mogao da prodje kao "razuman i pravilan".Nadam se...
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
..taman-bg.customer.sbb.co.yu.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: [Military]: Novi srpski tenk ... M-84AB127.09.2005. u 22:12 - pre 226 meseci
Pozdrav,

he,he Miki, ja ionako ucestvujem samo na suvislim i razumnim diskusijama, upravo tamo gde ima razumnih postova. Slaganje ili neslaganje je zaista sekundarna stvar za mene tako da bez sekiracije, sve je ovo sada razumno. Tesko je u ovakvim temama pronaci onu tanku liniju koju stalno sledis i postujes a ponekad joj ispitujes i rastegljivost a da je ne prekines ili predjes. Prema tome, dok samo iznosimo misljenja bez viska osecanja ili adrenalina, sve cvodi u jednu kvaliutetnu diskusiju kojoj se svi rado vracamo bez obzira na vlastite stavove i medjusobno nesuglasje.:)
 
Odgovor na temu

yolja624

Član broj: 9380
Poruke: 1856



+643 Profil

icon Re: [Military]: Novi srpski tenk ... M-84AB129.09.2005. u 09:46 - pre 226 meseci
Citat iz filma:

"Jel Lauda, `ocel bit onog rata, a?"

"Kakvog, bolan, rata?"

Ko razumije - shvatice, ko ne razumije - na njegovu zalost.

Pozdrav
Yolja
 
Odgovor na temu

MatrixxX
Ume da zaradi za ručak ;)
Zemun

Član broj: 60398
Poruke: 370
*.adsl.sezampro.yu.



Profil

icon Re: [Military]: Novi srpski tenk ... M-84AB129.09.2005. u 23:46 - pre 226 meseci
Citat:
lancia88:
Licno ne poznajem nijedno vojno lice koje samim ratom usicarilo nekakav znacajan imetak


Svaki imetak koji se nelegalno ućari je značajan kao krivično delo..

Npr. g-din general Ojdanić?
Kada se zatvori u Dom Garde, Kobre ispred ga "obezbeđuju", a unutra bahanalije sa jednim od dobavljača "PS"-a(nije Mile Dragić, nego "jedan")?

Negde si pomenuo, da ne kopam sada, da je maltene narod kriv što je dozvolio da nam političari kontrolišu vojsku?
To i jeste suština problema..vojci nikada više ne treba dozvoliti da bude ono što je bila..od samozaljubljenog dinosaurusa odgovornog za raspad SFRJ, do ove tragikomedije od VSCG, bez ikakve civilne kontrole.

Da ne bude nesporazuma, mislim na organizaciju, ne na pojedince an general..poznajem nekolicinu divnih ljudi iz vojske, žive više nego skromno nažalost, ali su nekako previše idealisti, da ne upotrebim grublji izraz..mislim da si i ti jedan od takvih


MatrixxX is rolling, the others are stoned.
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
..taman-bg.customer.sbb.co.yu.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: [Military]: Novi srpski tenk ... M-84AB130.09.2005. u 09:00 - pre 226 meseci
Pozdrav,

zahvaljujem na misljenju o meni, ja sam poodavno zavrsio sa vojskom i svi smo mi manje-vise u istim kolotecinama, ne mozemo dati prave odgovore ali zasigurno vec umemo ukazati prstom na one pogresne. Konkretno, cak ni JNA kako god da je nekada izgledala bez civilne kontrole, to se ipak moglo odnositi samo na mirnodopske aktivnosti. Cak je i sam ulazak u bilo kakav rat napravljen od strane upravo civilnih politicara sa svih strana, a onda i neumitno ubrzan do nivoa samosagorevanja te iste JNA ukljucivanjem policijskih snaga u te ratove a onda i manje-vise nekontrolisanim naoruzavanjem civila koji postaju raznorazni PARA itd. Nazalost, najruznije stranice istorije vojski na ovim prostorima su zaista pisali civilni politicari, tesko je naci nekoga na visem nivou od taktickog komandanta koji je nesto samovoljno odradio sem jednog od najtrazenijih Haskih begunaca iako jos ostaje da se tek sazna koliko je uopste i sta samovoljno a koliko mozda uopste i nije bilo samovoljno ono za sta ga se tereti. Ko zna, ja nesto tipujem poznavajuci vojnicku disciplinu i tradiciju skolovanja u takvim ustanovama na jos jedan rimejk dosada vec vidjenih upravo civilnih kontrolisanja od strane vec odavno poznatih politicara.


Doduse, sve to zaista ne treba mesati sa nekakvim diskusijama o tehnickim aspektima samog naoruzanja ili njegove upotrebe te mozda zaista treba ovakve teme ograniciti na to te prenebegnuti ove ruzne cinjenice koje ocito umeju pokvariti ugodjaj tehnicke diskusije.
 
Odgovor na temu

privrednik
ovozemaljska

Član broj: 69568
Poruke: 194
*.eunet.yu.



Profil

icon Re: [Military]: Novi srpski tenk ... M-84AB108.10.2005. u 23:02 - pre 225 meseci
Da.Lepo je imati savremenu tehniku,ali...Pogledajte i videcete da nije ni ona svemoguca http://www.mycity.co.yu/phpbb/viewtopic.php?t=23641 .Na zalost jednih ,a,mozda ...?Ko zna...?
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
..taman-bg.customer.sbb.co.yu.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: [Military]: Novi srpski tenk ... M-84AB109.10.2005. u 01:23 - pre 225 meseci
Pozdrav,

da, vec su dosad vidjane propale akcije, najpoznatija je nekako uvek bila pojava Delta tima u Iranu u operaciji "orlove kandze", nespretna i nesretna u svakom pogledu. Izgubljeno toliko softificirane vrhunske tehnike itd. Naravno, tesko je uopste zaboraviti Somaliju i slicne akcije u kojima se jasno demonstrira inferiornost tehnike kada je celokupna akcija oslonjena samo na nju i premise njene upotrebe. Eto jos jednog primera ocito.
 
Odgovor na temu

yolja624

Član broj: 9380
Poruke: 1856



+643 Profil

icon Re: [Military]: Novi srpski tenk ... M-84AB109.10.2005. u 13:11 - pre 225 meseci
@lancia88
To samo potvrdjuje moju teoriju da je davati lovu za vojnu opremu i vojsku uopste cisto bacanje para! Treba naci nenasilno rijesenje za probleme. Primjer dobre nenasilne politike je Svedska, Irska i mnoge druge zemlje. Naoruzavanje jedne zemlje uvijek prouzrokuje naoruzavanje okolnih zemalja. To je uzrocno - posljedicna veza. A kao i u nasim zivotima, svako ku***becenje dovodi do reakcije nase okoline.

Pozdrav
Yolja
 
Odgovor na temu

privrednik
ovozemaljska

Član broj: 69568
Poruke: 194
*.eunet.yu.



Profil

icon Re: [Military]: Novi srpski tenk ... M-84AB109.10.2005. u 18:59 - pre 225 meseci
@ yolja624: "...To je uzrocno - posljedicna veza. A kao i u nasim zivotima, svako ku***becenje dovodi do reakcije nase okoline. " Moguce je i to,a,moguce je i da dovede i do tektonskih poremecaja nakon koriscenja aerosolnih bombi.I ko zna cega jos.Mozda je ,ipak,bio u pravu Henri Kisinger ,kada je rekao ,jednom prilikom: "...Biti neprijatelj Amerike je opasno,a biti prijatelj -pogubno...".Ko ce ga znati sta je pravi uzrok onakvom zemljotresu u Pakistanu ,ovih dana.Bila bi dobra ta ideja o totalnom razoruzavanju,ali ,samo na zajednicko i istovremeno izvrsenje komande o razoruzanju u celom svetu.Samo,to je u danasnjem svetu -utopija.Na zalost.
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
..taman-bg.customer.sbb.co.yu.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: [Military]: Novi srpski tenk ... M-84AB109.10.2005. u 19:51 - pre 225 meseci
Pozdrav,

tektonske poremecaje izaziva vec podosta oruzja sa cak konvencionalnim punjenjem. Jedna takva je testirana u Rakovici, tacnije na Strazevici ali relativno male kilotonaze. Ne znam da se bas moze onakav zemljotres izazvati nekim oruzjem a da se o tome jos nista ne zna. Doduse, ugrozeno podrucje je konkretno uzrok visedecenijskih tenzija i nekoliko ratova/sukoba izmedju dve zemljotresom pogodjene drzave. Eto, sad jalovi svi ti ratovi...

Yolja, primer Svedske je izuzetno slaba komparacija jer Svedska je konkretno prozivodjac poprilicno oruzja, te pionir i cak lider u razvoju pojedinih segmenata naoruzanja. Uzgred, i njihovo okruzenje je po tom pitanju skoro rame uz rame, jedino su pribalticke drzave sa juzne strane ovog mora u fazi nekakve demilitarizacije oslobadjanjem od fragmenata ruske vojne moci u vidu nekadasnjeg VU. Svedska uz svu svoju miroljubivu politiku uspela je da cak prva uvede u naoruzanje recimo visoko softificirani lovac 4. generacije, stealth brodove te brojne raketne lansere bazirane na RBS platformi. Nadalje, njihova industrija je poprilicno orjentisana ka proizvodnji visokih tehnologija naoruzanja i na medjunarodnom planu i sve u svemu, Svedska i nije bas zjajan primer neulaganja u vlastite vojne efektive. Pre je to primer dobrog kompromisa socijalistickog vidjenja drustvenih i kapitalistickog vidjenja proizvodnih odnosa, te u vojnom smislu shodno tome kompromis izmedju snazne armije i dobr politike a sve to zasnovano na tradicionalnoj svesti o neophodnosti ovih pomenutih "zlatnih sredina". Mislim da smo mi u plicaku upravo radi ovog zadnjeg uslova, kod nas vazi bolje rat nego rad....
 
Odgovor na temu

yolja624

Član broj: 9380
Poruke: 1856



+643 Profil

icon Re: [Military]: Novi srpski tenk ... M-84AB109.10.2005. u 20:40 - pre 225 meseci
Citat:
lancia88: Pozdrav,
Yolja, primer Svedske je izuzetno slaba komparacija jer Svedska je konkretno prozivodjac poprilicno oruzja, te pionir i cak lider u razvoju pojedinih segmenata naoruzanja. Uzgred, i njihovo okruzenje je po tom pitanju skoro rame uz rame, jedino su pribalticke drzave sa juzne strane ovog mora u fazi nekakve demilitarizacije oslobadjanjem od fragmenata ruske vojne moci u vidu nekadasnjeg VU. ...

Mislim da smo mi u plicaku upravo radi ovog zadnjeg uslova, kod nas vazi bolje rat nego rad....


Da, slazem se sa tobom, naravno! Ali...
Svedska je bila navedena bas kao primjer miroljubive politike. Dobrosusjedstvo je osnova svega. A pored toga, to je zemlja za koju se 100% zna da nema teritorijalne pretenzije prema svojim komsijama. Na Balkanu taj slucaj nije, na zalost. Na Balkanu kad neka od drzava napravi 7 pusaka vise, odmah one u okruzenju naprave po 14. Kod nas je primjetna ta spirala straha koja exponencijalno raste. Previse sr**a je bilo ovdje. A Svedska ni sa kim nije ratovala skoro 200 godina. E zato imaju mogucnost da razvijaju namjensku, jer se zna da nece to upotrijebiti u agresivne svrhe. Na Balkanu se to ne zna. I da se dodirnemo Bruto Nacionalnog Dohodka, sto nije nebitno... porediti Svedsku i Srbiju je blago receno smijesno, ako se ne bi nasla i neka druga rijec. Znaci ono sto Svedska ulozi 1 mlrd USD u oruzje, to joj se moze, jer ima para. Srbija realno nema para ni za osnovno odrzavanje vojske, a kamo li za razvoj naoruzanja.
A nas plicak je uslovljen mentalnim sklopom naroda/vodja! Znaci, dok ne promjenimo shvatanje, koje je pocesto djecije glupavo, ne treba na oruzje. Sta djete uradi sa pistoljem? Napravi nesrecu!

Pozdrav
Yolja
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: [Military]: Novi srpski tenk ... M-84AB1

Strane: << < .. 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 255764 | Odgovora: 416 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.