Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ljudi, šta se ovo događa?

[es] :: Linux :: Ljudi, šta se ovo događa?

[ Pregleda: 1512 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Ljudi, šta se ovo događa?06.10.2021. u 22:00 - pre 30 meseci
Hm, ne znam odakle da počnem. Skoro dve decenije sam na linuksu, celu deceniju sam koristio uglavnom mint u svim okruženjima. Povremeno bih probao neki drugi distro, ali sam uglavnom bio na mintu. Poslednje dve godine sam koristio Pop, dopao mi se mnogo, ali ne na prvu, pošto do tada uglavnom nisam koristio gnome. Međutim, kada sam se malo pomučio da ga podesim, bilo je sve superiška.

Da li je Pop rolling ili fixed, da ne ulazimo i u tu tematiku, ali oni na svakih nedelju dve izbace novi iso fajl. Tu dolazimo do problema, koji je počeo pre desetak petnaest dana. Dakle, skinem novi iso fajl, Pop 20.04... 34.iso. Narežem i pustim instalaciju. Instalacija prolazi, restart. Sistem se podiže, unosim lozinku i pojavljuje se sneg na ekranu, do tri četvrtine ekrana vertikalno, ostalo crno. Probam na drugom toplapu, ista stvar. Pokušam malo da guglam, ali vidim da problem prevazilazi moje sposobnosti ili bar volju da ga rešavam. Da li su problem neki drajveri, da li se to zove login loop ili već nešto treće, ne znam.

E tu tek dolazimo do problema. Kažem sebi, skinuću neki drugi distro i rešena stvar. Ne znam da li da nabrajam. Solus ne prolazi, bolje reći prođe instalacija, ali posle restarta se sistem ne podiže. Probam mint, na jednom toplapu prolazi, na drugom ne. Probam zorin, prolazi, ali mi se ne dopada. Gnome na zorinu mi više liči na xfce, nego na gnome. Probam lite, ali mi pri unosu korisničkog imena kod instalacije daje neke bezvezne karaktere, pa odustanem od instalacije. Probam arco i na jednom toplapu dobijem isto kao i za lite. Na drugom, prođe ok instalacija, a onda po logovanju isti ekran kao kod Popa. O igrarijama kao što su secure boot, uefi, legacy, gparted i ostalo da ne pišem.

Negde na sredini isprobavanja svih mogućih i nemogućih distroa, vratim se mandžaru kog nikad nisam nešto voleo. Instalacija prođe sasvim fino, kao i logovanje. Međutim, ovde takođe postoji problem. Ako ostavim toplap neaktivnim duže od pet minuta(ostavio tako u podešavanjima) pojavi se onaj čuveni sneg i nema logovanja, jer se ne "budi".

Ok, podesio sam power saving, odnosno blank screen na 15 minuta. Ok, mandžaro gnome je super, baš mi se dopada. Sve radi fluidno i rekao bih lepše nego na derivatima ubuntua, odnosno debilnog.

E sada, pitanje iz naslova. Ranije mi se događalo da od dvadesetak prvih distroa na listi distrovoča ne mogu da instaliram jednu, dve, možda tri. Sada je situacija skoro pa obrnuta. Mogu da instaliram uspešno tri četiri distribucije.
 
Odgovor na temu

sdurut
Mašinski šloser

Član broj: 76787
Poruke: 673



+66 Profil

icon Re: Ljudi, šta se ovo događa?07.10.2021. u 08:29 - pre 30 meseci
Isto sam primetio da se nešto čudno događa sa Linux-ima. Nedavno sam izgubio 2 dana sa instalacijom openSUSE Tumbleweed 32bit. Pošto je server nešto stariji Xeon i i686 athitektura probam prvo Net install. Zaglavi na pola jer digitalni potpisi nekih paketa nisu dobri. Onda skinem offline ISO. Krenem i opet neki paketi fale na ISO image. Na kraju stavim staru proverenu openSUSE 13.2 32bit. Instalacija prođe bez problema. Imam utisak otkad su prešli na kernel 5.xx da je otišlo sve dođavola. Takođe jedan openSUSE Tumbleweed 64bit server posle update kernela sa oficijalnog REPO-a više nije hteo da se podigne
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Ljudi, šta se ovo događa?07.10.2021. u 11:45 - pre 30 meseci
Ja sam nekoliko godina ređao razne linuxe, ponekad sam imao i po dvadesetak pa i više po hardovima i vrlo retko je sa nekim bio problem, osim da li mi se sviđa ili ne, da li može da uradi ono što sam zamislio i da li može da se instalira ono što hoću. Problem se možda pojavio ako je velika razlika u godištima, kao što danas teško da bi neko mogao da instalira windows 3.11 na novi hardver, kod linuxa je umelo da bude i drastičnije. Ipak, nisu baš toliko rigorozni kao ovo što radi microsoft sa uslovima za 11.

Uvek bih prvo ugasio power saving jer mi je to nepotrebno. Ako neću da radim realno dugo, onda samo ugasim komp na dugme, podešeno je da ga tako uspava i posle isto vratim. Sve traje par sekundi a sada sa SSD i komplet uklj ne traje dugo. Moguće je da sam imao problema sa power saving funkcijom, takođe nisam nikada voleo hibernaciju (a možda je i tu bilo problema) i uvek mi je bilo lakše da se prilagodim nečemu ako nije toliko bitno nego da se mačujem.

Sada sam ostao na radnom Arčiju i kao rezerve Manjaro i Kubuntu, plus windows 10 i 11 koliko da probam i da odigram neku igricu. ;) Poslednjih nedelja sam mnogo puta instalirao Arčija (vratio sam stari SSD i dobio mesta za igru a uz to opet imam dovoljno slobodnog vremena) i nikakav problem. Mogu da probam neki od pomenutih da vidim da li je problem do njih ili ... hm, ti derivati umeju da brljaju jer njihovi autori verovatno nemaju dovoljno različitog hardvera da sve testiraju i onda negde zabode. Zato i najvolem da koristim original. Zato sam posle komplikacija i sa amd i sa nvidia grafičkim izabrao intel integrušu.
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Ljudi, šta se ovo događa?07.10.2021. u 21:09 - pre 30 meseci
Mislim da definitivno prelazim na mandžaro. Pop os, našao sam danas prethodne iso fajlove za 20.04 i 21.04(20.04...8.iso i 21.04...33.iso), radi sve kao pre. Međutim, izgleda da je arch, odnosno mandžaro bolji. Probao sam i arch, mandžaro mi se ipak više dopada. Pop je ok, ali moram da uključujem ekstenzije, da naknadno instaliram tviks. Kod 21.04 kosmik desktop, odnosno njihov dok nije moguće do kraja podesiti, pa svakako mora da se uključuju gnomove ekstenzije. Međutim, kada u 21.04 instaliram dash to dock kao da dolazi do preklapanja sa kosmikom, odnosno već ugrađenim.

Da malo nagađam, izgleda da je ipak problem u drajverima. Ni instalacija mandžara mi ne prolazi ako odaberem propietary drivers, samo open source.

Da, probao sam i mx. Ne, ne mogu da svarim xfce.
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Ljudi, šta se ovo događa?10.10.2021. u 20:30 - pre 30 meseci
Malo sam poranio sa izjavom da sve radi kao pre. Ne radi na 20.04. Uključim ekstenzije i kada hoću da dodam dash to dock neće. 21.04 ima svoj dok, pa je i to nešto. Videćemo šta će se dešavati narednih dana.

[Ovu poruku je menjao Bradzorf012 dana 10.10.2021. u 22:27 GMT+1]
 
Odgovor na temu

pikl cera

Član broj: 338310
Poruke: 15



Profil

icon Re: Ljudi, šta se ovo događa?23.10.2021. u 20:49 - pre 30 meseci
I ja sam imao slicno iskustvo probao sam da instaliram linux na macbook pro iz 2010 koji sam dobio na poklon skoro i probao sam sve zive distribucije.Mint nece da pokrene instalaciju,debian nece instalacija fali neki firmware,mx,antix,lubuntu,bodhi ne pamti sacuvano osvetljenje ekrana ili ne radi svetlo na tastaturi probao sam sva ziva resenja koje ljudi predlazu ne radi mi nista.Na kraju instaliram bunsenlab i on radi ok jedino mi redshift ne radi ali nadam se da cu da resim izbacuje mi neku gresku.Na drugom laptopu imam stariju verziju mx 18.3 koji sam takodje prodao na macbooku i sve mi radi dok sa mx 19.4 imam gore navedene greske dok najnoviji mx 21 xfce pored ovoga zna da se ukoci.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Ljudi, šta se ovo događa?23.10.2021. u 21:21 - pre 30 meseci
Da se nešto događa, tačno je ali ipak ... probati instalaciju na preko deceniju starom macbooku i to linuxa ... pa kad već imate hardver, instalirajte njegov OS. Linux se uz muku instalira i na PC-ju iz te godine.

Ja sam primetio nešto drugo, probam na jednom MBR SSD-u dnevni Kubuntu 22.04, startujem flešku normalno a ne kao UEFI, instaliram, kod izbora za grub izaberem samo particiju gde instaliram da mi ne zabrlja Manjaro grub i ... dobijem Efi instaliran Kubuntu. Jednostavno se pojavio na F12 i to prijavljen da je na drugom (GPT) SSD-u. Startujem ga a on Efi startovan.

Onda ponovo napravim flešku (prvi put sam koristio Ventoy) rufusom, kao mnogo puta, ponovim sve i opet isto. Nemam pojma odakle se pojavi na F12, izbrišem ga sa efi starta, kad uklj komp, tu je. Mislim, proba, prva verzija dnevnog 22.04, možda malo brlja a možda je to budućnost, prosto će da bude samo Efi varijanta.

Jedino još nisam probao da otkačim GPT SSD pa probam, ko zna šta će tada da ispadne. Srećom, sada imam dovoljno vremena pa će i to da se desi ovih dana. ;)
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Ljudi, šta se ovo događa?

[ Pregleda: 1512 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.