Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sinhronizacija baza - Problem...

[es] :: Art of Programming :: Sinhronizacija baza - Problem...

[ Pregleda: 3746 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ivan Golubović
AV market
Požarevac

Član broj: 3154
Poruke: 586
*.vdial.verat.net

Sajt: www.AVmarket.rs


+7 Profil

icon Sinhronizacija baza - Problem...15.04.2004. u 15:19 - pre 243 meseci
Imam dve baze jednu mySQL koja je na Internetu i jednu MS Access koja radi u lokalu. Zapravo zanima me kako može da se reši sinhronizacija ove dve baze.
Primera radi ima 500 korisnika i svako na svom računaru ima Access bazu i svi oni rade sinhronizaciju kada su na Internetu, sa tim što neko radi sinhronizaciju svaki dan, a neko jednom u mesec dana. Potrebno mi je takodje i praćenje korisnika.

Samo da napomenem da mi ne treba program za ovo, već samo ideja (algoritam) kako ovo najefikasnije izvesti...
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Sinhronizacija baza - Problem...16.04.2004. u 16:54 - pre 243 meseci
Pogledaj neku literaturu o distribuiranim sistemima. "DOS: Principes and paradigms" je jako lepa knjižica.
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

Ivan Golubović
AV market
Požarevac

Član broj: 3154
Poruke: 586
*.vdial.verat.net

Sajt: www.AVmarket.rs


+7 Profil

icon Re: Sinhronizacija baza - Problem...16.04.2004. u 17:08 - pre 243 meseci
Gde mogu da je nadjem? Da li postoji u PDF formatu?
Pronašao sam dosta toga na fracuskom (google >>> DOS: Principes and paradigms), ali ništa od onoga što meni treba? Možda neki dugi naslov?

U koliko je neko imao iskustva sa sinhronizacijom dve baze (bez obzira koje) neka kaže kako je rešio ovaj problem.
 
Odgovor na temu

Ivan Golubović
AV market
Požarevac

Član broj: 3154
Poruke: 586
*.vdial.verat.net

Sajt: www.AVmarket.rs


+7 Profil

icon Re: Sinhronizacija baza - Problem...19.04.2004. u 00:44 - pre 243 meseci
Da li neko zna neki strani forum na kome bih mogao da postavim ovakvo pitanje?

Ili pak ima neki link na kome mogu da pronađem nešto interesantno na ovu temu?
 
Odgovor na temu

madamov
Milan Adamov
vlasnik
Adamov Konsultacije d.o.o.
Beograd, Srbija

SuperModerator
Član broj: 21939
Poruke: 4414
*.sbb.co.yu

Sajt: www.adamov.rs


+138 Profil

icon Re: Sinhronizacija baza - Problem...19.04.2004. u 09:58 - pre 243 meseci
Citat:
God_Of_HellFire:U koliko je neko imao iskustva sa sinhronizacijom dve baze (bez obzira koje) neka kaže kako je rešio ovaj problem.

Radio sam ja u 4D-u. Osnovna ideja je da prvo imaš uporedni spisak tabela i polja na serveru i klijentu koja treba sinhronizovati (u 4D terminologiji se to zove bind). Zatim, u svakoj tabeli koja se sinhronizuje treba da imaš tzv. timestamp polje koje ti govori kada je taj record poslednji put sinhronizovan, u mom slučaju timestamp je jedno longint polje koje predstavlja broj sekundi od odredjenog datuma. Ovo može da bude i kombinacija polja tipa date i time ili već kako je prirodno u alatu u kojem radiš. U bazi imaš jedan globalni podatak kada si poslednji put uspešno obavio sinhronizaciju. Pred svaku sinhronizaciju prodješ kroz bind i napraviš selekcije recorda u svakoj tabeli koje treba sinhronizovati.

Takodje, kada je reč o brisanju recorda ja sam se odlučio za taktiku da imam posebnu tabelu u bazi u kojoj beležim koji record iz koje tabele treba obrisati. To znači da kada korisnik na klijentu hoće da obriše record iz neke tabele koja je u bindu za sinhronizaciju, prethodno u trigeru podatak o tom slogu upišeš u ovu posebnu tabelu obrisanih slogova, pa ga i fizički obrišeš.

Svaki od klijenata mora da ima i svoji kod jedinstven medju klijentima, aplikacija koju sam ja radio je bila namenjena agencijama za prodaju nekretnina u Španiji, a tamo svaka agencija mora da bude učlanjena u udruženje agencija i svaka agencija dobija jedinstveni broj kao član udruženja, pa je to meni bio idealni kandidat za šifru klijenta.

Samu sinhronizaciju je fizički bilo moguće ostvariti na nekoliko načina: upotrebom 4D Opena (to je API za pristup 4D Serveru iz drugih aplikacija, ali i iz drugih 4D aplikacija), FTP-om ili mailom. U prvom slučaju sam klijent se kačio na server i komandama direktno ažurirao bazu na serveru, dok u drugom slučaju klijentska aplikacija u jedan ili nekoliko BLOB-ova spremi sve izmene i pošalje to na server, a sam proces ažuriranja se obavlja na serveru.

Ovo sve radi, praktično u jednom smeru, od klijenta ka serveru. Ukoliko je potrebno napraviti potpunu sinhronizaciju, onda moraš i na serveru da vodiš računa šta se, kada i sa kojim klijentom poslednji put sinhronizovalo pa da server spremi klijentu podatke koje će ovaj da preuzme prilikom sledeće sinhronizacije.
 Certified Trainer Mojave 101 macOS Support Essentials 10.14
http://www.adamov.co.rs http://milan.adamov.rs http://www.infinitum.rs
 
Odgovor na temu

Ivan Golubović
AV market
Požarevac

Član broj: 3154
Poruke: 586
*.vdial.verat.net

Sajt: www.AVmarket.rs


+7 Profil

icon Re: Sinhronizacija baza - Problem...19.04.2004. u 21:35 - pre 243 meseci
Pre svega hvala na odgovoru.

Zar nije bolje rešenje da se sama aplikacija brine o sinhronizacije tj. da vrši upite direktno na database (mySQL) server? Mislim da je ovo bolje rešenje, pre svega zbog lakše kontrole nad resursima(tj. da li je sve preneto ili nije).

Citat:
madamov
Ukoliko je potrebno napraviti potpunu sinhronizaciju, onda moraš i na serveru da vodiš računa šta se, kada i sa kojim klijentom poslednji put sinhronizovalo pa da server spremi klijentu podatke koje će ovaj da preuzme prilikom sledeće sinhronizacije.


Potrebna je obostrana sinhronizacija.

Čekam još mišljenja.

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

madamov
Milan Adamov
vlasnik
Adamov Konsultacije d.o.o.
Beograd, Srbija

SuperModerator
Član broj: 21939
Poruke: 4414
*.sbb.co.yu

Sajt: www.adamov.rs


+138 Profil

icon Re: Sinhronizacija baza - Problem...19.04.2004. u 22:05 - pre 243 meseci
Citat:
God_Of_HellFire:Zar nije bolje rešenje da se sama aplikacija brine o sinhronizacije tj. da vrši upite direktno na database (mySQL) server? Mislim da je ovo bolje rešenje, pre svega zbog lakše kontrole nad resursima(tj. da li je sve preneto ili nije).

Zavisi. Projekatu kojem sam radio sinhroniaaciju je radjen 1999. i nećeš verovati koliko se klijenata kačilo na bazu običnim modemom, čak i u Španiji u to vreme. U praksi se ispostavilo da je najbolje slati FTP-om iscepkane podatke kako bi što brže otišli na server koji ih posle obradjivao. Aplikacija je imala mogućnost biranja načina za sinhronizaciju, pa su ovi sa modemima koristili FTP, dok su oni sa ISDN-om i iznajmljenim linijama koristili 4D Open, što bi bio pandan direktnim upitima koje pominješ.
 Certified Trainer Mojave 101 macOS Support Essentials 10.14
http://www.adamov.co.rs http://milan.adamov.rs http://www.infinitum.rs
 
Odgovor na temu

Ivan Golubović
AV market
Požarevac

Član broj: 3154
Poruke: 586
*.vdial.verat.net

Sajt: www.AVmarket.rs


+7 Profil

icon Re: Sinhronizacija baza - Problem...19.04.2004. u 22:47 - pre 243 meseci
Ja planiram oko 500 korisnika od kojih je odnos
30:70=Običan modem : (Kablovski internet, ISDN, poprečna veza...)
a u planu je opterećenje tabele od preko 100000 redova i zbog toga mislim da FTP/HTTP nije dobro rešenje...

Vaše mišljenje?
 
Odgovor na temu

[es] :: Art of Programming :: Sinhronizacija baza - Problem...

[ Pregleda: 3746 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.