Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Spavam vise od 8 h dnevno. Koliko je normalno? Kako kolicina spavanja utice na coveka?

[es] :: Nauka :: Spavam vise od 8 h dnevno. Koliko je normalno? Kako kolicina spavanja utice na coveka?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 25510 | Odgovora: 32 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Emil Ranc
Hannover, DE

Član broj: 20995
Poruke: 1150
*.bisinter.net.



+294 Profil

icon Re: Spavam vise od 8 h dnevno. Koliko je normalno? Kako kolicina spavanja utice na coveka?28.05.2004. u 00:17 - pre 242 meseci
Evo i mojih iskustava vezano za spavanje:
Osam sati sna je definitivno idealno, doduše, uglavnom Ok funkcionišem i sa 6-7.
Neki minimum za iole normalno funkcionisanje narednog dana je tri sata, ali to definitivno moram da nadoknadim ili popodne, ili sledeće noći, kad odspavam i do 10 sati.
S druge strane, ako spavam toliko dugo u normalnim okolnostima (u prethodnim danima normalnih 6-8 sati sna), narednog dana sam prilično pospan.

 
Odgovor na temu

NikolaVeber
NikolaVeber
neradnik na porodiljskom bolovanju
Karlsruhe

Član broj: 5115
Poruke: 1254
*.rz.uni-karlsruhe.de

Jabber: nikolaveber@jabber.org
ICQ: 121532865


Profil

icon Re: Spavam vise od 8 h dnevno. Koliko je normalno? Kako kolicina spavanja utice na coveka?30.05.2004. u 12:21 - pre 242 meseci
Citat:
poznato je da su Leonardo i Tesla iskoriscavali REM fazu sna tako sto su spavali po 15-30min vise puta u toku dana ali zbirno oko 4h sto im je bilo sasvim dovoljno...


Ima li neko vise informacija o ovome?
Pop Servis "Paradise Tours"
Java User Group Karlsruhe
IT Dan - Srbija

Officer, I saw the driver who hit me - his name was Johnny Walker.
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.yubc.net

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Spavam vise od 8 h dnevno. Koliko je normalno? Kako kolicina spavanja utice na coveka?30.05.2004. u 13:16 - pre 242 meseci
http://www.glenrhodes.com/comments.php?id=78_0_1_0_C
Citat:
It is said that many of the most productive people in history have understood and practiced this. Leonardo Da Vinci, Thomas Jefferson, and Buckminster Fuller used this *exact* technique. Other great minds likewise used naps to their advantage including Nikola Tesla, Thomas Edison, Napoleon, and Winston Churchhill.

http://dreamtalk.hypermart.net/teachers/fameslp.htm
Citat:
For instance, rivals Thomas Alva Edison and Nikola Tesla both came up with many inventions. They both slept very little (although reports suggest that they took naps and/or fell into micro-sleeps fairly often.)


Postoje i biografije koje ne tvrde da je koristio tu metodu, ali da je zaista spavao jako malo:
http://anomalies-books.net/1559723297.html
Citat:
Seifer covers Tesla's life in exceptional detail. His bizarre work habits (often sleeping only two hours a night)

http://www.astrodatabank.com/NM/TeslaNikola.htm
Citat:
After finishing the studies at the Polytechnic Institute, doing two years of study in one, working 19 hours a day and sleeping only two, he suffered a complete nervous breakdown.

http://www.yale.edu/scimag/Archives/Vol71/tesla.html
Citat:
He continued working on problems throughout the night and sleeping between the hours 5:30 am and 10:30 am even at the age of 75.


Postoje i priče da je Tesla imao i ideju da napravi komoru u kojoj bi se "osvežavao" mozak, tako da san uopšte ne bi bio potreban (ne mogu sad da nađem sajt gde sam to video), ali da o tome postoji jako malo podataka.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

NikolaVeber
NikolaVeber
neradnik na porodiljskom bolovanju
Karlsruhe

Član broj: 5115
Poruke: 1254
*.rz.uni-karlsruhe.de

Jabber: nikolaveber@jabber.org
ICQ: 121532865


Profil

icon Re: Spavam vise od 8 h dnevno. Koliko je normalno? Kako kolicina spavanja utice na coveka?30.05.2004. u 13:54 - pre 242 meseci
Zanimljiva tema, narocito ono o intervalima od 90 minuta.

Ima li neko vise iskustva sa ovim, da li je neko probao? Nisam se bas usrecio sa googletom u potrazi za preciznijim informacijama :(
Pop Servis "Paradise Tours"
Java User Group Karlsruhe
IT Dan - Srbija

Officer, I saw the driver who hit me - his name was Johnny Walker.
 
Odgovor na temu

ana
Ana Balevic
LIACS & ACE
Amsterdam

Član broj: 5669
Poruke: 170
195.252.81.*

Jabber: ana@elitesecurity.org
Sajt: tesla.rcub.bg.ac.rs/~tauc..


Profil

icon Re: Spavam vise od 8 h dnevno. Koliko je normalno? Kako kolicina spavanja utice na coveka?01.06.2004. u 22:01 - pre 242 meseci

Neophodna kolicina sna zavisi od tipa aktivnosti kojima se bavis u toku dana (za intelektualni rad je u principu potrebno dosta vise sna nego za fizicki)
kao i od vremena kada lezes na spavanje (sto ranije to efketivnije)...

Sto se ovih kratkih spavanja tice, neki moji poznanici su se time bavili i mogu vam pouzdano reci da ne valja, tj. mozes ti da spavas jako malo, ali onda nisi ni za sta...
Posledice koje je takvo eksperimentisanje (npr proracuanto spavanje od recimo 4h dnevno) ostavilo su bile *vrlo neprijatne*, razni oblici nervoze, depresije, neuravnotezenosti itd... I posle je bilo potrebno dosta vremena da se organizam vrati u normalno stanje...

Ako vas ipak tako nesto zanima, mogu vam dati kontakt jednog decka koji se vrlo intenzivno bavio istrazivanjem (i teorijskim i prakticnim) na tu temu...
 
Odgovor na temu

piroman

Član broj: 4468
Poruke: 99
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Spavam vise od 8 h dnevno. Koliko je normalno? Kako kolicina spavanja utice na coveka?02.06.2004. u 09:13 - pre 242 meseci
sto se mene tice skoro 6 meseci sam spavao 4-5 sati nocu i nije bilo bas najbolje.
Posle dva meseca sam poceo slabije da pamtin teze sam se koncentrisao i bio sam stalno umoran.


 
Odgovor na temu

nostrodamus
Stefan Jovanovic
Srbija, Cacak

Član broj: 27755
Poruke: 21
*.ptt.yu

Sajt: www.cacakcity.co.sr


Profil

icon Re: Spavam vise od 8 h dnevno. Koliko je normalno? Kako kolicina spavanja utice na coveka?02.06.2004. u 22:35 - pre 242 meseci
Citao sam da je idelano vreme za spavanje kod dece 8h, dok kod odraslih iznosi nege oko 6h-7h zavisi od organizma. Ja spavam u proseku 8h-10h
DIC SEMPER VERUM!
(Govori uvek istinu!)
www.stefan032.tk
 
Odgovor na temu

DzoA
Cacak

Član broj: 23952
Poruke: 292
*.blueisp.co.yu.

ICQ: 120045396
Sajt: opusteno.rs


+13 Profil

icon Re: Spavam vise od 8 h dnevno. Koliko je normalno? Kako kolicina spavanja utice na coveka?08.09.2005. u 16:59 - pre 226 meseci
A kakva je situacija sa onim spavanjem popodne? Evo ja posle nekoliko h ucenja moram da dremnem. Koliko je to sve zdravo???

O sveto nebo! O moćne sile! Bacite jedno pečeno pile!
http://opusteno.rs
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Spavam vise od 8 h dnevno. Koliko je normalno? Kako kolicina spavanja utice na coveka?08.09.2005. u 18:28 - pre 226 meseci
Cesto kazu: ¨Sto duze spavas, vise ti se spava.¨ To je tacno prvih nekoliko dana nakon perioda sa kracim spavanjem, kad organizam pocne detoksikaicju, pa cula pocnu da ti rade ispravno i onda sasvim normalno i tacno osetis da ti treba vise spavanja, jer si izmoren i nenaspavan. Ali, kad se posteno naspavas nekoliko dana, bez stresova i slicnog, uskoro ce ti se i manje spavati i bolje ces se osecati. Mnoge policije na svetu kao metod mucenja imaju uskracivanje sna - ne vidi se fizicki na coveku, a vrlo je efikasno.

Spavaj koliko ti se spava. Ako se to protegne u nedogled, idi kod lekara. Moze da bude nizak pritisak i sto cuda.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

musicmaster

Član broj: 50955
Poruke: 1447
213.244.203.*



+7 Profil

icon Re: Spavam vise od 8 h dnevno. Koliko je normalno? Kako kolicina spavanja utice na coveka?08.09.2005. u 18:47 - pre 226 meseci
Ja mogu da spavam za redom po 3-4 sata i da funkcioneshem u skladu sa ljudskim propisima,znachi nekako imam snage da odradim sve shto se treba,ali mi neizostavno posle 7-8 dana,treba cvrst san od nekih 10 sati,narednih 2 dana,da bih se 'regenerisao'.E,kad mi se desi da ne dobijem tih dva dana,onda samo ja znam kako mi je,ali posle ipak sve dodje na svoje.
Ozenjen chovek,***i ga!
:)
 
Odgovor na temu

mrkidivx

Član broj: 15771
Poruke: 1932
*.swmca.org.

ICQ: 207552161


+1 Profil

icon Re: Spavam vise od 8 h dnevno. Koliko je normalno? Kako kolicina spavanja utice na coveka?08.09.2005. u 20:42 - pre 226 meseci
Meni je dovoljno 5 sati dnevno.
Ne kapiram ljude koji prespavaju pola svog života.
I never wanna be a mod!
 
Odgovor na temu

Zikka
Zika Jovic
Dublin

Član broj: 29076
Poruke: 677
*.vdial.verat.net.

ICQ: 270814588


+1 Profil

icon Re: Spavam vise od 8 h dnevno. Koliko je normalno? Kako kolicina spavanja utice na coveka?08.09.2005. u 23:24 - pre 226 meseci
Spavam 7-8 sati u proseku i to iz dva dela. Ima puno ljudi u mojoj okolini koji tvrde da im je dovoljno 4-6 sati ali lazu. Mislim moze da se izdrzi i dan dva bez spavanja , ali ne moze da se izdrzi stalno. Ali mora o necemu i da se prica .
Don't Worry Be happy!
 
Odgovor na temu

kotar
Djordje Kotarac
Beograd

Član broj: 58911
Poruke: 2
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Spavam vise od 8 h dnevno. Koliko je normalno? Kako kolicina spavanja utice na coveka?08.09.2005. u 23:41 - pre 226 meseci
Kako uopste uspevate toliko da spavate kad stalno visite za kompom :)
Upravo sam polozio ispit koji se tice toga (Fiziologija)...
Pravilo je da covek spava onoliko koliko mu je potrebno?!Tako pise....
Otprilike nekih 7 sati, s'tim sto su sati izmedju 5 i 8 ujutro najvazniji jer se tada neutralizuje jedna supstanca u mozgu koja se nagomilava usled zamora i odgovorna je za STRES... Tako da nije bitna kolicina potrosenih sati vec vreme kada se spava!
Kota9
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Spavam vise od 8 h dnevno. Koliko je normalno? Kako kolicina spavanja utice na coveka?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 25510 | Odgovora: 32 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.