Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Windows Server Licenciranje

[es] :: Windows mreže :: Windows Server Licenciranje

[ Pregleda: 2463 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Windows Server Licenciranje01.11.2016. u 13:33 - pre 90 meseci
Interesuje jedna stvar koja je mozda banalna, ali meni predstavlja prilican problem da razumem.

Recimo ako imam jedan fizicki server, 1 CPU, 8GB RAM...
Na njemu je potreban samo jedan Win Server. Dakle bez virtualizacije i Hyper-V.

Na njemu bi trebalo da se vrti neka Java aplikacija, kojoj ostali racunari u mrezi pristupaju.
Dakle, recimo neka mala firmica, 5 racunara, mozda vise usera koji koriste tih 5 racunara, imaju na svojim racunarima instaliran neki software koji komunicira sa tim serverom.
Server nema dhcp, taj posao radi ruter. Nema ni AD, useri su lokalni na tim racunarima.

Kapiram da za tako nesto je dovoljna npr Windows Server 2012 R2 Essentials licenca.
Ali me zanima sta sa CALs? Da li su uopste potrebni u ovakvoj prici?
Koliko znam postoje CAL licnce za broj usera i broj uredjaja.
Pa valjda ukoliko vise usera koristi 5 istih racunara, onda je valjda bolje uzeti CAL licencu za uredjaje?

Ako uzmem CAL licence za korisnike, kako ide oko aktiviranja te licence? Da li se to uopste aktivira? Ako imam 10 odredjenih user-a, pa neki daju otkaz, dodju novi, je l' i dalje mi vaze iste CAL licence?
Ako imam 5 CAL licenci za korisnike, a u stvari 10 ljudi koji pristupaju, kako M$ zna da u stvari stvarno ima 10 razlicitih usera?
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Windows Server Licenciranje01.11.2016. u 14:04 - pre 90 meseci
OK, pitanje - vrti se Java aplikacija, zašto ti je onda potreban Windows Server?
A, sada ozbiljno ZAŠTO TI JE POTREBAN WINDOWS SERVER?

Aplikacija će da se vrti i na Windowsu 10 i na Windowsu 7 i na Linuxu i na bilo čemu drugom...
 
Odgovor na temu

valjan
Janko Valencik
Software Deployer
Schneider Electric
Novi Sad

Član broj: 158605
Poruke: 3531
*.static.sbb.rs.



+553 Profil

icon Re: Windows Server Licenciranje01.11.2016. u 21:07 - pre 90 meseci
CAL-ovi nisu nešto što se instalira ili što se drži u sefu, to je jednostavno limit kojim se na serveru ograničava broj korisničkih naloga ili broj uređaja koji mogu da pristupe nekom servisu. Ne moraš da se brineš o tome kako će server razlikovati dva usera ili dva računara, ume on to sasvim dobro da odradi i prilično ga je teško prevariti, i čim se pređe limit zadat CAL-ovima servis počne da funkcioniše sa ograničenjima ili odbije bilo kakav dalji rad.

Sve zavisi od toga čemu se pristupa na serveru. Tako na primer za običan RDP na server nisu potrebni CAL-ovi, ali za Terminal Services server jesu. Za MSSQL server su potrebni CAL-ovi, ali za Oracle ili MySQL bazu nisu, tu je potrebna odgovarajuća licenca od tih proizvođača. Za Exchange server su potrebni CAL-ovi, za MDaemon su potrebne licence proizvođača. I tako dalje...

S obzirom da se u ovom slučaju radi o nekom third-party softveru kojem se pristupa, onda nikakvi CAL-ovi nisu potrebni ako ih programer koji je kreirao klijente nije predvideo.
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Windows Server Licenciranje02.11.2016. u 08:36 - pre 90 meseci
Ah, opet mi ne stižu mail notifikacije da je neko pisao u temi...

Ne znam zašto je potreban Windows Server. Klijent tako naznačio...
Tu aplikaciju nismo mi ni napravili, nego samo hoće hardware da kupi od nas. Usput je naglasio i Windows Server licencu, i šta će biti na serveru... OK, možda je greška do kolege koji nije predložio da se app vrti na nečemu drugom, ili jednostavno nije hteo da se meša u njihovu odluku.


@valjan, izvini na banalnim pitanjima... pokušao sam više puta da izuglam, i čitao sam i opet mi je skroz konfuzno.
Dakle CAL-ovi se ne instaliraju, ali opet server zna nekako koliki je broj CAL-ova, i ograničava broj usera ili uređaja... Kako zna da li imam kupljeno 5 ili 10 ili 50 CAL-ova?
Evo recimo, kupim na ovakvom nekom mestu 5 ili 10 licenci, kako ja njih "implementiram"?

ok, edit
Našao sam ovde da se i taj pack nekako instalira iako kažeš
Citat:
CAL-ovi nisu nešto što se instalira


A vidim i
Citat:
After you install a CAL pack, you can assign CALs to specific user accounts or devices.

To znači da moram da dodelim licencu tačno određenim uređajima ili userima? Šta ako ne koristim AD, nego mi server služi baš ovako kako djoka kaze, imam ga bespotrebno, mogu da "vrtim" program i na bilo čemu drugom. Dakle nemam AD usere, kao ni računare koji su priključeni domenu...


Za MSSQL su potrebni?
Ok ovo je sad neki drugi slučaj.
Ako imamo neku aplikaciju koja je rađena u .NET, i koja koristi MSSQL Express bazu. Recimo neki DMS software. Pri tom imamo 10 klijenata koji sa svojih računara pristupaju svojim dokumentima, taskovima, odnosno svemu što taj software pruža.
Pri tom nisu u pitanju AD korisnički nalozi, nego su kreirani u samoj aplikaciji.
Da li su u ovom slučaju potrebni CAL-ovi?

I još jedno pitanje,
Citat:
Ne moraš da se brineš o tome kako će server razlikovati dva usera ili dva računara, ume on to sasvim dobro da odradi i prilično ga je teško prevariti, i čim se pređe limit zadat CAL-ovima servis počne da funkcioniše sa ograničenjima ili odbije bilo kakav dalji rad.

ako kažeš da će sistem sam znati koliko CAL licenci imam i različitih user-a, i ako u ovom momentu nisam instalirao ni jednu CAL licencu, a sve nam funkcioniše, to znači da mi nisu ni potrebne CAL licence?
 
Odgovor na temu

valjan
Janko Valencik
Software Deployer
Schneider Electric
Novi Sad

Član broj: 158605
Poruke: 3531
*.static.sbb.rs.



+553 Profil

icon Re: Windows Server Licenciranje02.11.2016. u 09:38 - pre 90 meseci
Otprilike uneseš u wizard serijski broj koji si dobio prilikom kupovine CAL-ova, i server onda "zna" koliko CAL-ova imaš na raspolaganju. MSSQL Express nije isto što i full MSSQL server, za ovo prvo ne trebaju CAL-ovi. Za ono iz poslednje rečenice si u pravu, ako radi, ne trebaju CAL-ovi, ali pre nego što prodaš to nekome probaj da mu pristupiš sa više različitih istovremenih korisnika, da se ne desi da kod tebe radi sa jednim-dva, a on se prilikom prvog pokušaja odmah nakači sa 10 i sve padne ;-)
 
Odgovor na temu

[es] :: Windows mreže :: Windows Server Licenciranje

[ Pregleda: 2463 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.