Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

ESXi i licenciranje

[es] :: Virtualizacija :: ESXi i licenciranje

[ Pregleda: 20668 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon ESXi i licenciranje21.10.2016. u 11:28 - pre 90 meseci
Probao bih na nekom serveru da instaliram ESXi, ali pošto bi bio u kanc, i vrteo bi 3-4 Windows Server računara, i možda jedan linux, interesuje me šta mi tu treba za licenciranje.
Nemam iskustva sa ESXi, a i to licenciranje koječega mi je uvek problem da razumem.

Dakle šta mi je potrebno i koliko može da košta ukoliko bih na jednom serveru imao 4 računara po 4-6GB rama i 2CPU.
Postoji li neko ograničenje u hardverskim resursima?
 
Odgovor na temu

agvozden
Aleksandar Gvozden
founder
Info-G
Beograd

Član broj: 37813
Poruke: 1122
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.gvozden.info


+68 Profil

icon Re: ESXi i licenciranje22.10.2016. u 11:46 - pre 90 meseci
Poenta virtualizacije nije virtualizacija, vec neka korist iz toga.

Zasto bi razbijao servere na vise manjih? Pocni odatle.
Inace, svaki Vindouz mora da ima sopstvenu licencu, za cene vec pitaj M$.
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: ESXi i licenciranje22.10.2016. u 14:25 - pre 90 meseci
Za cenu sam prilicno siguran da, ako mu treba vise od 2 kopije windows servera na istom fizickom hardveru treba da licencira jednu Datacentar verziju. CAL-ovi idu odvojeno, naravno.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
*.net.upcbroadband.cz.



+638 Profil

icon Re: ESXi i licenciranje22.10.2016. u 15:18 - pre 90 meseci
Ne kosta nista, dzaba.
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: ESXi i licenciranje23.10.2016. u 20:09 - pre 90 meseci
Sta je Dzaba? ESXi single, da. Win server nije. Stavise, nacin na koji MS prodaje licence za virtuelizaciju je upravo razlog sto sam ja protiv virtuelzacije windows-a....
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: ESXi i licenciranje23.10.2016. u 21:11 - pre 90 meseci
@agvozden
Znam šta je virtualizacija, ali oduvek imam problem da skapiram bilo kakvo licenciranje.
Zašto bih razbijao servere na više manjih... jer su takve potrebe. Imamo neki DMS koji razvijamo, i za svakog klijenta je potreban poseban server. Trenutno nam je to kod dimensiondata. Za test licence, odnosno klijente koji ulaze tek u priču, gde nije bitno da je zagarantovano 100% da je server online, bilo bi savršeno da je lokalno na našem nekom internom serveru kako se ne bi davala prilična suma na nešto što je u test fazi.

Zato, da ne bi bilo u cloudu, i da ne bismo kupovali za svakog klijenta poseban server dok je u fazi testiranja, OK je ideja da bude "virtualizovano". Naravno sa mogucnoscu da mogu da obrisem VM u svakom momentu i kreiram drugu.

Mislio sam da bi me M$ licence kostale kao standard licence. Pa neka ih bude i 5 kom. Pa sam nacuo da mi ne treba za svaki windows po licenca ako je virtualizacija u pitanju nego jedna liceneca za 2 servera?

Koliko vidim ovde u temi, izgleda nije samo meni problem da shvatim licenciranje
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: ESXi i licenciranje23.10.2016. u 22:06 - pre 90 meseci
Jedna licenca za Win Pro server pokriva 2 instance VM-a. Ako hoces vise, ne mozes da kuois puta dva, moras da kupis datacentar licencu, onda ti pokriva koliko hoces VM-ova na jednom fizickom hardveru. Igranka (bez prestanka) je deo koji se tice :

- Shared storage i cluster u virtuelizaciji (moras da imas licencu za SVE servere u clusteru, iako ne koristis, stavise ako hoces vise od 2 instance Win servera za svaki server u celom clusteru moras da imas datacentar licencu).
- CAL-ovi se i dalje uzimaju, nemam BLAGE VEZE kako. To zovi nekog MS partnera, pa kad budes kupio server licencu neg ti proda i CAL-ove koliko ti treba (u prevodu nek on lupa glavu sa tim).
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Mister Big Time
The Consigliere
enterparadajz
Belgrade

Član broj: 15306
Poruke: 4747

Sajt: www.go2bed.net


+43 Profil

icon Re: ESXi i licenciranje25.10.2016. u 00:51 - pre 90 meseci
Promeni lepo razvojno okruzenje na GNU/Linux, i nemas problema vise sa licenciranjem :)

Lepo ti ljudi kazu, moras zvati nekog M$ partnera, oni ce ti dati 'tailor made' ponudu jer normalan mozak njihovu papazjaniju ne moze da razume (ja se ni ne trudim).
 
Odgovor na temu

[es] :: Virtualizacija :: ESXi i licenciranje

[ Pregleda: 20668 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.