Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Excel-ogranicenje editovanja dokumenta

[es] :: Office :: Excel :: Excel-ogranicenje editovanja dokumenta

[ Pregleda: 1836 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Blue82
dipl. ecc.

Član broj: 165981
Poruke: 838
*.dynamic.sbb.rs.



+322 Profil

icon Excel-ogranicenje editovanja dokumenta17.04.2016. u 15:05 - pre 97 meseci
Imam jedan problem koji ne umem da resim.
U primeru se nalaze 2 tabele sa nekim podacima. Podaci u koloni A,B i C se mogu editovati a kolone D i E se dobijaju nekom racunskom operacijom. U koloni D se nalazi i Conditional Formating.

Sheet je podesen tako da se nista van te 2 tabele ne moze editovati, ali korisnik moze da ubaci novi red bilo gde u obe tabele (ali ce se novi red po dogovoru dodavati uvek na kraju svake tabele a ne negde izmedju).
To za sada i funkcionise uz pomoc postavki u Protect Sheet-u.

Dakle ubacivanjem reda na kraju svake tabele moze se insertovati novi red (probajte npr dodati novi red na liniji 5) koji dozvoljava editovanje prve 3 kolone, medjutim kada se ubaci novi red on bude potpuno prazan a ne "povuce" formule od reda iznad njega pa posto korisnik unese podatke u prve 3 kolone ne dobiju se resenja u kolonama D i E.

Postoji li neko elegantno resenje da se to resi? Dakle u stvarnosti se radi o nekoj mnogo vecoj i komplikovanijoj tabeli gde hocu da podesim sve formule i formatiranje na nacin da se ispravno dobija obracun, a korisnicima treba zabraniti da slucajno ili namerno promene bilo koju formulu ili formatiranje celija. Oni treba da su u mogucnosti samo da ubace ili obrisu novi red u tabeli i upisu podatke u prve 3 kolone.

Padaju mi na pamet neka resenja koja nisu bas lepa za oko pa ne bih da skrnavim finalnu tabelu a pretpostavljam da postoji elegentno resenje za to.

Pojednostavljena tabela u prilogu. Uploadovani fajl je trenutno zasticen Protect Sheet-om ali nije postavljena lozinka pa samo kliknite na Unprotect Sheet.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: Excel-ogranicenje editovanja dokumenta17.04.2016. u 17:37 - pre 97 meseci
Vidi može li ti pomoći VBA

Code for the InsertRowsAndFillFormulas Macro (#insrtrow)
 
Odgovor na temu

pera68
Bačka Palanka

Član broj: 98559
Poruke: 121
*.adsl-a-3.sezampro.rs.



+9 Profil

icon Re: Excel-ogranicenje editovanja dokumenta17.04.2016. u 19:24 - pre 97 meseci
Pokušaj da osenčiš područje A4:D4 pa Insert - Table. Nakon toga dovoljno je u ćeliju A5 upisati neko ime a tabela će automatski popuniti formule.
 
Odgovor na temu

Blue82
dipl. ecc.

Član broj: 165981
Poruke: 838
*.dynamic.sbb.rs.



+322 Profil

icon Re: Excel-ogranicenje editovanja dokumenta17.04.2016. u 19:38 - pre 97 meseci
@Ivek bilo bi dobro ukoliko je moguce neko resenje bey VBA posto smo pre 2 meseca zaradili onaj virus sto kruptuje podatke pa je svima postavljeno da se ne koristi macro.

Pokusam ovo sto @pera kaze pa se vratim sa update-om.

Update. @pera68 nisam siguran da li sam te razumeo. Obelezio sam polja od A4-E4 (ne D4 kako si rekao, pretpostavljam da je to greska), pa idem u meniju na insert i onda bih trebao table, medjutim posto su izmene zabranjene ne dozvoljava da se tu ista radi. Probaj bas na mom primeru jer on je podesen isto kao i originalni dokument, samo sto je originalni dokument neki veliki obracun koji koristi mnogo podataka u 10 sheet-ova koje korisnici treba da unesu a kako su oni poprilicno oskudnog znanja u vezi Excel-a hocemo da ih maksimalno ogranicimo da ne mogu brljati, slucajno menjati formule i sl.

 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: Excel-ogranicenje editovanja dokumenta18.04.2016. u 21:37 - pre 97 meseci
Ne znam kakva vrsta organizacije je u pitanju, cve u svemu jake restrikcije i ograničenja radi "paranoje"
Citat:
Blue82:bey VBA posto smo pre 2 meseca zaradili onaj virus sto kruptuje podatke pa je svima postavljeno da se ne koristi macro.
To je neodogovornost korisnika ili njihovih nadređenih jer ne poduzimaju dovoljno radnji da bi spriječili takvo nešto ili obučili korisnike i dali im odgovornost.

Citat:
Blue82: medjutim posto su izmene zabranjene ne dozvoljava da se tu ista radi.
Eto još jedna restrikcija. Ovdje prijedlog kolege ne bi radio jer su ti zadnja dva stupca locked pa se formule ne bi automatski kopirale. Dakle morao bi ih otključati a naravno netko to ne želi jer ne vjeruje korisnicima koji mogu pogriješiti (obrisati formulu ili je promijeniti).Pa netko je tu aplikaciju napravio, neka je preuredi?

Citat:
Blue82:koje korisnici treba da unesu a kako su oni poprilicno oskudnog znanja u vezi Excel-a hocemo da ih maksimalno ogranicimo da ne mogu brljati, slucajno menjati formule i sl.
Bolje je obučiti ih da ispravno koriste aplikaciju nego im visiti nad glavom i gledati kada će progriješiti ili kasnije tražiti grešku

Citat:
Blue82: Probaj bas na mom primeru jer on je podesen isto kao i originalni dokument, samo sto je originalni dokument neki veliki obracun
Opet ništa, kada dodaš novi red nedostaju formule. Ne znam kompletnu situaciju, ali ako su restrikcije takve, neka unose i formule pomoću C/P :)

Rezime:
1. Ako prosurfaš internetom vidjet ćeš da je na snazi opcija VBA. ili možda kreirati personal.xls iz kojeg će se pozivati određena radnje preko shortcut key
2. Ako ideš bez VBA i to na ovaj tvoj primjer korisnik bi trebao dodati i formulu u novododani red
3. Uz male dorade po prijedlogu kolege @pera68 i možda korištenja Conditional Formattinga i sličnih stvari koje mi sada ne padaju na pamet možda bi se nešto moglo i uraditi.

Ako ikako riješiš problem bilo bi dobro da ovjde postaviš rješenje, da bi ostali formuaši mogli vidjeti riješenu problematiku s obzirom na uvjetne restrikcije jer je probleem interesantan (a tko zna možda negdje i postoji rješenje).

Bilo bi lijepo kada bi se više formuaša uključilo u raspravu (možda ja griješim sa mojim razmišljanjem)

[edit]
Alternativa: dati da se isprogramira aplikacija po sistemu obrasca u koji se unose određeni podaci (Excel, Acces i sl) :)
pozz

[Ovu poruku je menjao Ivek33 dana 18.04.2016. u 22:53 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Blue82
dipl. ecc.

Član broj: 165981
Poruke: 838
*.dynamic.sbb.rs.



+322 Profil

icon Re: Excel-ogranicenje editovanja dokumenta19.04.2016. u 05:45 - pre 97 meseci
Veruj mi Ivek da nije lako obuciti racunarski nepismene ljude. Verovao ti ili ne, svi zaposleni su u 2 navrata pohadjali i kurs Excel-a i to relativno dobar kurs (svakog dana su imali predavanja u trajanju od po 2h) i pored toga nije redak slucaj da me neko pozove da pita kako da napravi formulu za polje A+A*20% i to ne zato sto ne shvataju sta sustinski treba da urade vec sto ne shvataju kako to da urade u Excel-u.

I onda se neko potrudi da im napravi neki komplikovaniji izvestaj za koga bi gubili puno vremena (a i ne umeju ga n blizu sami napraviti) a tice se procene iznosa PDV-a koji ce biti porebno platiti na kraju meseca, da troskovi ne bi odleteli u nebo, ali podatke za finansijsku sluzbu mora da postavi komercijala posto oni unose svoje planove.

Tabele rade savrdeno, sve je odlicno uradjeno, postavljeno, formatirano da bi bitne stvari bile uocljive medjutim od tog mora formula desava se da u nekom sheet-u neku formulu slucajno promene ili obrisu pa dobijas netacne podatke a ako ces ici posle njih i kontrolisati da li je svaka formula i dalje na svom mestu onda nista od posla jer ces izgubiti vise vremena na kontrolu nego na rad.

Naprosto mislio sam da samo ja ne znam kako se to radi a da mogucnost postoji (glupo mi je da ne postoji ako je vec u Excel ubacena mogucnost zabrane delimicnog edita teksta) i to je po meni vrlo korisna funksija. Napravis nesto i zelis da ga neko koristi ali da moze da radi samo to i to.

Sto se tice restrikcije za macro uvedena je posto je neko pokrenuo Wecelov ili Word od dokument u mailu koji je skinuo onu napast sto kriptuje fajlove pa je preko mreze uspeo da unisti podatke na 40 racunara dok su shvatili sta se uopse desava pa je steta poprilicno velika. Bitni podaci nisu unisteni posto su oni backup-ovani ali obicni korisnici su izgubili mnogo korisnog licnog materijala sto nas je dosta unazadilo. Opet sve je startovano gluposcu korisnika ali budimo realni to je nemoguce spreciti jer oni nemaju taj nacin razmisljanja i sigurno bi opet neko u buducnosti aktivirao macro ne razmislajjuci sta je unutra.

Malo je sve to komplikovano ali mi je i zaista vrlo velika mana i nedoreceneost Excel-a po tom pitanju.
 
Odgovor na temu

todra
Todorov Ratko
Kragujevac

Član broj: 46809
Poruke: 203
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Excel-ogranicenje editovanja dokumenta19.04.2016. u 12:13 - pre 97 meseci
Pozdrav!

A šta misliš o tome da postaviš sve formule u onoliko redova koliko misliš da će ih ukupno biti (i još uvećaj broj) pa onda zaključaš ćelije sa formulama.

Sve najbolje!
Ratko
 
Odgovor na temu

[es] :: Office :: Excel :: Excel-ogranicenje editovanja dokumenta

[ Pregleda: 1836 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.