Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zna li neko zašto dodatni relej onesposobljava pokretanje monofaznog asinhronog motora?

[es] :: Elektrotehnika :: Zna li neko zašto dodatni relej onesposobljava pokretanje monofaznog asinhronog motora?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 8668 | Odgovora: 44 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

VladanAn
nastavnik
skola

Član broj: 331831
Poruke: 23
*.kti.rs.



Profil

icon Zna li neko zašto dodatni relej onesposobljava pokretanje monofaznog asinhronog motora?04.01.2016. u 16:03 - pre 101 meseci
Ukratko: na mašini za sušenje veša su prestali da rade grejači. Sve radi osim njih. Došao serviser, detaljno pogledao i kaže da su grejači ispravni ali elektronika ne radi kako treba i ne šalje signal grejačima. Odneo je matičnu ploču, bila kod elektroničara, doneo posle tri nedelje i opet ne radi. Kaže da je nova elektronika preko 100e i pitanje je da li je ima...

Ja sam onda našao servisno uputstvo i šemu sušare i vidim da se grejači uključuju uvek kada radi motor u normalnom kretanju a kada ide unazad (da bi se raspetljao veš) onda ne rade. Grejače (1400W i 800W) uključuju dva releja, a motor jedan glavni relej i još jedan pomoćni.

Radi provere uđem u dijagnostički režim sušare i ona lepo uključuje i pojedinačne grejače i motor u oba smera i ostalo. Kada se pokrene u radnom režimu onda nema struje samo za grejače.

Nakon ovoga sam došao na ideju da na kabl kojim se motor pokreće u normalno kretanje stavim relej koji bi aktiviranjem puštao struju i ka grejačima. Na taj način bi grejači radili kada i motor u normalnom kretanju što je i predviđeno u većini režima za sušenje.

Nakon postavljanja releja redno na taj kabl čulo se kliktanje i releja za motor i novog releja ali motor nije hteo da se pokrene.

Kada sam kabl za pokretanje motora ostavio povezan i dodao paralelno i relej onda se motor pokreće ali relej ne radi.

Na kraju sam drugi kontakt novog releja povezao direktno na fazu i onda je sve proradilo ali su se grejači uključivali u oba smera kretanja motora što može da dovede do pregrevanja mašine.

Budući da nisam stručan za elektrotehniku moram da pitam da li neko zna zašto dodatni relej onesposobljava pokretanje motora i da li je nekako moguće da se izvede da radi i motor i novi relej ali samo u normalnom kretanju motora.

Na slikama su sva tri načina povezivanja koja sam probao prikazana na šemi mašine.

Unapred hvala, Vladan.



[Ovu poruku je menjao VladanAn dana 04.01.2016. u 17:14 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao VladanAn dana 04.01.2016. u 17:17 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

gti2

Član broj: 25296
Poruke: 2776
*.opera-mini.net.



+334 Profil

icon Re: Zna li neko zašto dodatni relej onesposobljava pokretanje monofaznog asinhronog motora?04.01.2016. u 18:02 - pre 101 meseci
Ovo budzenje nije resenje jer nema kontrole grejanja pa ce dolaziti do pregrevanja,ostecenja vesa i dihtunga i na kraju jos veceg kvara.
Koja je masina u pitanju?
 
Odgovor na temu

VladanAn
nastavnik
skola

Član broj: 331831
Poruke: 23
*.kti.rs.



Profil

icon Re: Zna li neko zašto dodatni relej onesposobljava pokretanje monofaznog asinhronog motora?04.01.2016. u 18:11 - pre 101 meseci
Zbog straha od pregrevanja stavio sam da se osuši po jedna tura veša sa samo jednim grejačem. Prvo samo od 800 a zatim samo 1400W. Sa jačim je sušilo otprilike isto vremenski kao i ranije.

Mašina je Zanussi zte823.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

gti2

Član broj: 25296
Poruke: 2776
*.opera-mini.net.



+334 Profil

icon Re: Zna li neko zašto dodatni relej onesposobljava pokretanje monofaznog asinhronog motora?04.01.2016. u 18:16 - pre 101 meseci
Da li je majstor izmerio kolo senzora vlage i vrednost NTC senzora?
 
Odgovor na temu

VladanAn
nastavnik
skola

Član broj: 331831
Poruke: 23
*.kti.rs.



Profil

icon Re: Zna li neko zašto dodatni relej onesposobljava pokretanje monofaznog asinhronog motora?04.01.2016. u 18:25 - pre 101 meseci
Za NTC i senzor vlage ne znam da li je gledao jer sam se bavio time tek kada sam ostao sa neupotrebljivom mašinom.

A senzor vlage (ako je to onaj što je naslonjen na bubanj i povezan sa uzemljenjem) radi dobro u dijagnostičkom režimu. Prespajao sam polovine bubnja i testirao reakciju i za pun i za prazan i dobro reaguje naročito nakon čišćenja i prednjeg i zadnjeg kontakta.

NTC za sada ne mogu da proverim (mada imam referentne verdnosti iz upustva) jer mi je multimetar pokvaren i tek treba da naručim drugi...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

gti2

Član broj: 25296
Poruke: 2776
*.opera-mini.net.



+334 Profil

icon Re: Zna li neko zašto dodatni relej onesposobljava pokretanje monofaznog asinhronog motora?04.01.2016. u 18:29 - pre 101 meseci
Problem je u jednoj od te dve stvari jer grejaci rade u test modu sto znaci da u normalnom radu fali neki uslov.
 
Odgovor na temu

VladanAn
nastavnik
skola

Član broj: 331831
Poruke: 23
*.kti.rs.



Profil

icon Re: Zna li neko zašto dodatni relej onesposobljava pokretanje monofaznog asinhronog motora?04.01.2016. u 18:39 - pre 101 meseci
Onda ću sutra ili prekosutra pozajmiti multimetar i proveriti NTC.

Doduše danas dok sam ponovo probao prvu varijantu povezivanja žena me je zagovorila i nisam odmah isključio mašinu i pojavio se mali dim iz pravca matične ploče. Radi i dalje ali ne na nekom od posebnih programa nego na vremenskom podešavanju.

Ona kaže, ako je ne popravim ili upropastim :-) bolje je da kupimo novu ploču nego celu novu mašinu, mada ni u to nisam baš siguran.

Hvala puno na pomoći!
 
Odgovor na temu

gti2

Član broj: 25296
Poruke: 2776
*.opera-mini.net.



+334 Profil

icon Re: Zna li neko zašto dodatni relej onesposobljava pokretanje monofaznog asinhronog motora?04.01.2016. u 18:46 - pre 101 meseci
Novu plocu uvek mozes da kupis.Problem je sto nisi imao srecu da nadjes majstora koji bi ti resio problem,ali sta je tu je,danas svako sve zna...
Taj dim iz ploce ne lici na dobro i pre bilo kakvih narednih intervencija bi trebalo ustanoviti sta je izgorelo.
 
Odgovor na temu

VladanAn
nastavnik
skola

Član broj: 331831
Poruke: 23
*.kti.rs.



Profil

icon Re: Zna li neko zašto dodatni relej onesposobljava pokretanje monofaznog asinhronog motora?04.01.2016. u 18:53 - pre 101 meseci
Ako negde ima nova ploča (ili polovna ispravna jer ide na više modela) ozbiljno bih razmislio o kupovini jer smo zadovoljni kako je mašina radila.

Pogledaću matičnu ploču kada budem ponovo otvarao mašinu da proverim ntc pa ću javiti obe informacije. Možda nešto i uspemo da uradimo.
 
Odgovor na temu

gti2

Član broj: 25296
Poruke: 2776
*.opera-mini.net.



+334 Profil

icon Re: Zna li neko zašto dodatni relej onesposobljava pokretanje monofaznog asinhronog motora?04.01.2016. u 19:05 - pre 101 meseci
Ako sam u pravu sto se tice uzrocnika kvara, nova ploca nece resiti problem jer je prvobitni problem u nekom od perifernih delova masine.Kad izvadis plocu slikaj je sto bolje mozes pa okaci sliku.
 
Odgovor na temu

VladanAn
nastavnik
skola

Član broj: 331831
Poruke: 23
*.kti.rs.



Profil

icon Re: Zna li neko zašto dodatni relej onesposobljava pokretanje monofaznog asinhronog motora?04.01.2016. u 19:13 - pre 101 meseci
Dogovoreno slikaću je opet nakon dimnih signala.

Inače, kada je prvi put izvadio serviser matičnu ploču obojica smo videli da je na njoj nešto lemljeno oko releja za grejače i oko jednog čipa ili kola šta već... Ipak ni nakon intervencije njihovog električara ništa se nije promenilo...

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6714



+1159 Profil

icon Re: Zna li neko zašto dodatni relej onesposobljava pokretanje monofaznog asinhronog motora?04.01.2016. u 20:12 - pre 101 meseci
Citat:
VladanAn: ...žena me je zagovorila i nisam odmah isključio...


I mene je zena "zagovorila" pa je izasao beli dim iz kreveta

..sutradan nisam bio svoj, kao da sam 3 x "exhumiran" i to nekompletno

PS:
Nije sve u tehnici, ima nesto i medj nogama

Veliki pozdrav Ekipi !



Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

gti2

Član broj: 25296
Poruke: 2776
*.opera-mini.net.



+334 Profil

icon Re: Zna li neko zašto dodatni relej onesposobljava pokretanje monofaznog asinhronog motora?04.01.2016. u 20:22 - pre 101 meseci
Roberte,ti si bolje prosao u svakom slucaju
 
Odgovor na temu

VladanAn
nastavnik
skola

Član broj: 331831
Poruke: 23
*.kti.rs.



Profil

icon Re: Zna li neko zašto dodatni relej onesposobljava pokretanje monofaznog asinhronog motora?04.01.2016. u 20:48 - pre 101 meseci
Citat:
Living Light:
Citat:
VladanAn: ...žena me je zagovorila i nisam odmah isključio...


I mene je zena "zagovorila" pa je izasao beli dim iz kreveta :)



Da je to bilo takvo zagovaranje onda ne bi bilo ove teme a ja bih pored snega čistio i pepeo ;-)

Nego, budući da ste vi stručnjaci a ja jedva priučen, voleo bih da znam, bez zalaženja u detalje, da li je moguće da se nađe rešenje za pokretanje motora ako ne uspem da rešim problem zamenom NTC senzora ili cele ploče?
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6714



+1159 Profil

icon Re: Zna li neko zašto dodatni relej onesposobljava pokretanje monofaznog asinhronog motora?04.01.2016. u 20:48 - pre 101 meseci
@gti2
Hvala ti " Kelebija ON LINE"

Iz Kelebije mi je otac, tu, tik samo 4 Km od centra Subotice,

sve znam, ne moras nista da mi pricas

Gledam Vas na Subotickoj WEB-Kameri svaki dan,
da vidim kakvo vreme dolazi u Banat,

evo linka za Web cam Subotica:

http://www.subotica.com/uzivo/...-gradski-trg-korzo-centar.html
--------------------------------------------------------------------------------

Moderatori, IZVINITE, malo smo otisli u off,
al' sad cemo da se vratimo u normalu samo da popijem casu vode

pOz



Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6714



+1159 Profil

icon Re: Zna li neko zašto dodatni relej onesposobljava pokretanje monofaznog asinhronog motora?05.01.2016. u 01:01 - pre 101 meseci
@VladanAn

Malo smo se salili, a sad ozbiljno,
--------------------------------------------------------------------------
Evo seme i podaci o tom malom Expertu, integralcu :



Dole ↓↓↓ imas PDF o osnovnim podacima za taj mali "Žvrk"

pOz
Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

VladanAn
nastavnik
skola

Član broj: 331831
Poruke: 23
178.79.29.*



Profil

icon Re: Zna li neko zašto dodatni relej onesposobljava pokretanje monofaznog asinhronog motora?05.01.2016. u 11:42 - pre 101 meseci
Hvala za uputstvo za integralno kolo ali sam ja daleko od toga da se time bavim. Jedva da znam i šta je integralno kolo.

Sliku sa kolom sam postavio samo radi ilustracije za gti2 da je i pre servisa na ploči nešto čačkano...
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6714



+1159 Profil

icon Re: Zna li neko zašto dodatni relej onesposobljava pokretanje monofaznog asinhronog motora?05.01.2016. u 13:33 - pre 101 meseci
Pogledaj sta je sa druge strane ploce na mestu gde sam obelezio da je lemljeno:


Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

VladanAn
nastavnik
skola

Član broj: 331831
Poruke: 23
178.79.29.*



Profil

icon Re: Zna li neko zašto dodatni relej onesposobljava pokretanje monofaznog asinhronog motora?05.01.2016. u 18:20 - pre 101 meseci
Ovo kockasto sa desne strane zaokruženo crvenom bojom. Na ovoj slici od ranijeg rasturanja se ne vidi šta piše na njemu a ponovo ću moći da otvorim mašinu tek sutra da bih video i sta piše na njemu kao i kakva su oštećenja na ploči kada se pojavio dim juče.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6714



+1159 Profil

icon Re: Zna li neko zašto dodatni relej onesposobljava pokretanje monofaznog asinhronog motora?05.01.2016. u 23:15 - pre 101 meseci
To kockasto je Opto-Kapler, ili neki Grec u minijaturi,..... ako se ne varam



Procitaj sta pise na njemu,
bilo bi korisno.

pOz
Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektrotehnika :: Zna li neko zašto dodatni relej onesposobljava pokretanje monofaznog asinhronog motora?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 8668 | Odgovora: 44 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.