Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Remote work for UK

[es] :: Vodič za emigraciju :: Remote work for UK

Strane: 1 2

[ Pregleda: 4428 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Bynor
system admin

Član broj: 324442
Poruke: 62
*.e-tabs.com.



+4 Profil

icon Remote work for UK21.12.2015. u 11:33 - pre 101 meseci
Pozdrav,

Zanima me dal neko radi za UK kompanije, ne kao freelance vec kao redovno zaposlen al svoje obaveze izvrsava iz Srbije?

Hvala svima unapred na odgovoru

 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Remote work for UK22.12.2015. u 07:34 - pre 101 meseci
Ako mislis da zadrzis ugovor u UK a radis iz Srbije problem je oko poreza.
Ne znam konkretno za UK, ali ja permanentno radim od kuce, a ugovor sa firmom je u NL, tako da moram da budem bar 6 meseci u NL da bi placao porez ovde, ostalo vreme mogu da budem i u Srbiji.
Naravno teoretski mogao bih da radim celu godinu od kud hocu, niko mi ne dolazi kuci u NL da vidi da li sam tu 6m, NL ne bi trebalo ni da interesuje, posto porez i onako placam kod njih, jedino koga je briga je Srbija, ali ne znam da li se iko bavi sa tim u Srbiji. Znam za neke ljude koji rade tako (ugovor u NL a zive u Juznoj Africi i sl.), ali postoji rizik od poreskog prekrsaja...
 
Odgovor na temu

Bynor
system admin

Član broj: 324442
Poruke: 62
*.e-tabs.com.



+4 Profil

icon Re: Remote work for UK22.12.2015. u 10:01 - pre 101 meseci
Da upravo me to i zanimalo zbog poreza. Ja sam trenutno u Londonu i zaposlen ali plan mi je da taj isti posao zadrzim i odem u Srbiju, jer se kuci sa tim parama daleko bolje zivi, i sam me razumes jer isto radis :) Naravno placao bi poreze za UK, srbiju nebi trebalo da interesuje odakle mi novac dolazi, jer sam svakako dvojno drzavljanin. Imam RS i HU pasos. Tacnije Srbiji to ide u prilogu jer im novac ulazu u drzavu. Dal si imao neke komplikacije od poslodavca ili slicno tome?

U svakom slucajnu hvala ti na dobroj volji i odgovoru.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Remote work for UK22.12.2015. u 10:14 - pre 101 meseci
Cao - ja to ne radim, radim od kuce ali u NL, pitao sam pravnu sluzbu u firmi da li mogu da radim iz Srbije konstantno (posto inace odlazim povremeno i radim iz Srbije) i rekli su mi da mogu da budem do 6 meseci godisnje van NL, i odobreno mi je od strane firme da budem do 6 meseci van NL, ali ne i da radim konstantno.
Srbiji ne ide u prilog da placas porez u UK, kao sto UK ne ide u prilog da im gradjani placaju porez u Monaku, drzavljanstvo nema sa tim veze, ja imam Srpsko drzavljanstvo ali sam poreski obveznik u NL.
Naravno - sve je stvar dogovora, i rizika koji si spreman da preuzmes i ti i tvoja firma.
 
Odgovor na temu

Bynor
system admin

Član broj: 324442
Poruke: 62
*.e-tabs.com.



+4 Profil

icon Re: Remote work for UK22.12.2015. u 10:30 - pre 101 meseci
Aha onda te nisam dobro razumeo. Sad mi je jasnije kako radis. Hm mislim da ima veze i sa drzavljanstvom, jer drugacije se gleda na EU pasose, komplikovanije je ako ga nemas. Jer npr.moj poslodavac nikakvog "cimanja" nije imao kad me je zaposlio jer sam imao svu dokumentaciju.

Nasao sam nesto na netu, pa kacim link ako jos nekog bude zanimalo.
https://www.gov.uk/guidance/paying-employees-working-abroad
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Remote work for UK22.12.2015. u 11:57 - pre 101 meseci
Opet - tvoje drzavljanstvo nema veze sa tim, evo ti wiki:

https://en.wikipedia.org/wiki/Tax_treaty#Tax_residency

Cisto da steknes osecaj kako naplacuju porez. Fora ovih ugovora je da ne naplate porez duplo, ali to ne znaci da ce da te puste da placas porez gde tebi vise odgovara ili da ga ne placas nigde, ovaj tvoj link prica o tome kako da radnik koji placa porez u UK a privremeno radi negde drugde, izbegne da plati porez negde drugde, ili kako da ne plati porez u UK ako ga je vec negde platio.
Tako da mozes biti Madjar koji sedi u US, a radi za firmu iz UK-a - ali ako si poreski resident u US, ima da placas porez u US ili ces da delis sudbinu Al Capone-a ;).
 
Odgovor na temu

zzz030

Član broj: 311572
Poruke: 272



+61 Profil

icon Re: Remote work for UK22.12.2015. u 12:41 - pre 101 meseci
Upravo tako. Gde god da si rezident porez moras da placas pa tako i u Srbiji barem po zakonu. Ja mislim da je to ovde labavo jos uvek i da se slabo proverava mada manje bi trebalo da te brine Srbija, bitno da je to ok sa UK.
 
Odgovor na temu

Bynor
system admin

Član broj: 324442
Poruke: 62
*.e-tabs.com.



+4 Profil

icon Re: Remote work for UK22.12.2015. u 13:45 - pre 101 meseci
Citat:
bananaphone:
Opet - tvoje drzavljanstvo nema veze sa tim, evo ti wiki:

https://en.wikipedia.org/wiki/Tax_treaty#Tax_residency

Cisto da steknes osecaj kako naplacuju porez. Fora ovih ugovora je da ne naplate porez duplo, ali to ne znaci da ce da te puste da placas porez gde tebi vise odgovara ili da ga ne placas nigde, ovaj tvoj link prica o tome kako da radnik koji placa porez u UK a privremeno radi negde drugde, izbegne da plati porez negde drugde, ili kako da ne plati porez u UK ako ga je vec negde platio.
Tako da mozes biti Madjar koji sedi u US, a radi za firmu iz UK-a - ali ako si poreski resident u US, ima da placas porez u US ili ces da delis sudbinu Al Capone-a ;).



Sad mi je jasnije, hvala ti puno na pomoci! :) Haha da delim sudbinu sa Al Caponeom :D
 
Odgovor na temu

Bynor
system admin

Član broj: 324442
Poruke: 62
*.e-tabs.com.



+4 Profil

icon Re: Remote work for UK22.12.2015. u 13:48 - pre 101 meseci
Citat:
zzz030:
Upravo tako. Gde god da si rezident porez moras da placas pa tako i u Srbiji barem po zakonu. Ja mislim da je to ovde labavo jos uvek i da se slabo proverava mada manje bi trebalo da te brine Srbija, bitno da je to ok sa UK.


Ha da kontam da se u Srbiji bas i ne kontrolise tolko. Jos cu videti sta cu i kako, za pocetak samo sa poslodavcem da dogovorim posle ce ici sve lako :)
 
Odgovor na temu

mrblaf

Član broj: 303389
Poruke: 112
92.36.194.*



+47 Profil

icon Re: Remote work for UK22.12.2015. u 17:50 - pre 101 meseci
Svuda u svetu je praksa da se mjesto placanja poreze odredjuje prema vremenu koje si proveo u odredjenoj drzavi u toku godine, tj. ti si poreski rezident one drzave u kojoj si proveo vise od sest meseci u datoj godini. Npr. na poreskim prijavama u USA pise da moras da prijavis i platis porez ako si proveo 183 ili vise dana u USA u toku godine, bez obzira koje drzavljanstvo i koju vizu imas, kako i ko ti je isplatio novac.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Remote work for UK22.12.2015. u 20:01 - pre 101 meseci
U US si duzan da placas porez Americi ako imas drzavljanstvo, bez obzira gde radis. Mislim da je to jedini slucaj na svetu.

Nije problem porez za ovakav rad - problem je sto firma ne moze da ti uradi vizu ako nisi kod njih zaposlen. A ako jesi, ne moras biti tax resident cak. Ali firme ne zele time da se bave, jer je ovako lakse.
 
Odgovor na temu

Bynor
system admin

Član broj: 324442
Poruke: 62
..nge217-42.btcentralplus.com.



+4 Profil

icon Re: Remote work for UK22.12.2015. u 20:44 - pre 101 meseci
Citat:
mrblaf:
Svuda u svetu je praksa da se mjesto placanja poreze odredjuje prema vremenu koje si proveo u odredjenoj drzavi u toku godine, tj. ti si poreski rezident one drzave u kojoj si proveo vise od sest meseci u datoj godini. Npr. na poreskim prijavama u USA pise da moras da prijavis i platis porez ako si proveo 183 ili vise dana u USA u toku godine, bez obzira koje drzavljanstvo i koju vizu imas, kako i ko ti je isplatio novac.


U UK se gleda na godisnjem prihodu, ako si ostvario vise od 10.000 funti prihoda za godinu dana onda placas porez, u suprotnom ne. A i ako ti skidaju na preseku koji se radi u aprilu trazis refundaciju.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Remote work for UK23.12.2015. u 08:27 - pre 101 meseci
Citat:
Bynor: U UK se gleda na godisnjem prihodu, ako si ostvario vise od 10.000 funti prihoda za godinu dana onda placas porez, u suprotnom ne. A i ako ti skidaju na preseku koji se radi u aprilu trazis refundaciju.


Joj gleda se jos po 1000 parametara u svakoj zemlji, i menja se % koji ce ti uzeti, odnosno koliki ce ti povrat poreza biti itd.
Ali ti pitao si za rad iz Srbije a placanje poreza u UK, i koliko vidim vecina ljudi ti je rekla da je boravak u UK jedan od uslova da bi bio poreski obveznik u UK. Naravno mogu biti i neki drugi parametri, recimo ako ti je posao takav da boravis po mesec dana u 12 razlicith zemalja u toku godine, ili ako firma dobije projekt u nekoj drugoj zemlji - koji traje duze od 6 meseci itd. Ali to nije tvoj slucaj, ti hoces da budes celu godinu u Srbiji i platis porez u UK... Sto moze - ali nije legalno ;)
 
Odgovor na temu

Aix

Član broj: 331490
Poruke: 186



+32 Profil

icon Re: Remote work for UK23.12.2015. u 08:44 - pre 101 meseci
kakogod okrenes ti moras imati neku rezidencu u UK otvoren bankivni racun gde da ti placaju, prakticno moras ziveti tamo. Mada tebi niko ne brani da radis od kuce u Engleskoj ili cak da budes i u Srbiji.

A jeftinije ti je da otovris firmu u Srbiji i tako radis za njih. A nesto mi govori da je i njima tako jeftinije.

Ne vidim logiku zasto bi UK firma dopustila nekom da radi komplet iz Srbije, a placala ga kao da je u UK ?!?
 
Odgovor na temu

Aix

Član broj: 331490
Poruke: 186



+32 Profil

icon Re: Remote work for UK23.12.2015. u 08:55 - pre 101 meseci
Citat:
bananaphone:
Ako mislis da zadrzis ugovor u UK a radis iz Srbije problem je oko poreza.
Ne znam konkretno za UK, ali ja permanentno radim od kuce, a ugovor sa firmom je u NL, tako da moram da budem bar 6 meseci u NL da bi placao porez ovde, ostalo vreme mogu da budem i u Srbiji.
Naravno teoretski mogao bih da radim celu godinu od kud hocu, niko mi ne dolazi kuci u NL da vidi da li sam tu 6m, NL ne bi trebalo ni da interesuje, posto porez i onako placam kod njih, jedino koga je briga je Srbija, ali ne znam da li se iko bavi sa tim u Srbiji. Znam za neke ljude koji rade tako (ugovor u NL a zive u Juznoj Africi i sl.), ali postoji rizik od poreskog prekrsaja...


ne mora da znaci.

Rezidenca ne znaci uvek da moras i da budes na tom mesto. Moze da se desi da te firma salje da radis citave godina u Koreju, a ti sa porodicom zivis i imas prijavljenu rezidencu u Amsterdamu. Nikakav problem. Potrebno je samo opravdati odsustvo kod nadleznih vlasti tj da oni znaju da je razlog tvog odsustva opravdan.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Remote work for UK23.12.2015. u 12:27 - pre 101 meseci
U tom slucaju ces ti biti obavezan da prijavis porez u Koreji. Firma kada te salje van, ona placa porez u svojoj zemlji, ali ti si DODATNO obaavezan da platis porez zemlje u kojoj provodis vise od 183 dana godisnje.

Varijanta da nisi zaposlen kod te UK firme, vec radis odavde, preko svoje firme jeste moguca varijanta, ali na taj nacin nemas pravo na duzu UK vizu. Moguce je da UK firma to zeli da izbenge, ako im budes zatrebao tamo, jer ce opet imati papirologiju.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Remote work for UK23.12.2015. u 21:46 - pre 101 meseci
Citat:
Aix:
ne mora da znaci.

Rezidenca ne znaci uvek da moras i da budes na tom mesto. Moze da se desi da te firma salje da radis citave godina u Koreju, a ti sa porodicom zivis i imas prijavljenu rezidencu u Amsterdamu. Nikakav problem. Potrebno je samo opravdati odsustvo kod nadleznih vlasti tj da oni znaju da je razlog tvog odsustva opravdan.


Pa procitaj sta sam napisao, pravna sluzba firme mi je rekla da moram da budem 6+ meseci u NL da bi bio legalan tax resident u NL.

Stvari su jos komplikovanije kod prodaje servisa ili robe, recimo tvoja firma u UK-u ne moze da proda servis firmi iz NL-a i plati porez u UK-u, a posle tebe posalje da odradis uslugu u NL-u. Ako ce da salje tebe da radis u NL, treba da otvori lokalno predstavnistvo, proda servis ili robu lokalno, plati porez u NL, i posle toga i moze tebe da posalje sa tvojim UK contractom da odardis posao u NL i tako - da ne upetljavam dalje...
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Remote work for UK24.12.2015. u 01:08 - pre 101 meseci
Mmmm, nesto mislim da nisi za ovo u pravu, u stvari siguran sam. Za prodaju softvera se placa VAT po mestu registrovanja firme, i prodajes ga sa tim VATem bilo gde unutar EU, ako nemas lokalno predstavnistvo. To je bas i ideja EU.
I Amazon ako salje robu iz UK u NL, placa UK VAT, ako se ne varam.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Remote work for UK24.12.2015. u 06:38 - pre 101 meseci
Citat:
Dexic: Mmmm, nesto mislim da nisi za ovo u pravu, u stvari siguran sam. Za prodaju softvera se placa VAT po mestu registrovanja firme, i prodajes ga sa tim VATem bilo gde unutar EU, ako nemas lokalno predstavnistvo. To je bas i ideja EU.
I Amazon ako salje robu iz UK u NL, placa UK VAT, ako se ne varam.


Polako - i ja sam bio siguran u mnoge stvari ;).

Super sto si me podsetio za Amazon.co.uk, ovo je jednostavan primer, ja sam ih kontaktirao davno zato sto su mi naplacivali stvari skuplje, evo njihovog odgovora:

===

Greetings from Amazon.co.uk.

This is a follow up email for the conversation we had on the Amazon.co.uk.chat.

I understand that you had noticed an increase in the order total cost at the checkout.

We can confirm that Amazon.co.uk applied the VAT rates applicable in Netherlands to your order because this is the EU country of destination. Amazon.co.uk is registered for VAT in this country and remits the VAT that is collected to the local tax authorities in accordance with the local VAT legislation.

When you purchase an item on our website, the price you see initially is the price that includes the rate of VAT applicable within the United Kingdom. If your order is marked to be delivered to another member state of the European Union, we will re-calculate the price during the checkout process of your order by taking the price of the item, excluding UK VAT and adding VAT at the rate applicable in your country. Since VAT rates differ widely within the EU, the final price of your order will often change to reflect the VAT rate that is in place in the EU country of destination. For example, most member states of the European Union charge VAT on books whereas the United Kingdom does not.

In accordance with the laws governing members of the European Union, Amazon.co.uk is obliged to register and charge for VAT on all orders delivered to destinations in member countries of the EU.

When VAT applies to an order, the relevant charges will be clearly reflected on your e-mail confirmations and invoices at your local rate.

To find the applicable VAT rates for your country please visit the following URL:

http://www.amazon.co.uk/gp/hel...mer/display.html?nodeId=502578

Please remember that VAT charges only apply to orders being sent to member countries of the EU.

Further information can be found on the Payment Options and VAT page in our Help section, which can be found at the following URL:

http://www.amazon.co.uk/gp/hel.../display.html?nodeId=200792760

We look forward to seeing you again soon.
===


 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Remote work for UK24.12.2015. u 15:05 - pre 101 meseci
Izgleda da si, barem vecim delom, u pravu.
Da ne pricamo dzaba, u stvari, evo kako to stvarno ide:
http://ec.europa.eu/taxation_c...s/vat_on_services/index_en.htm

Dakle ima i dalje delova gde je seller's VAT, a ne customer VAT, ali je manje nego ranije.
Za softver i dalje stoji isto, kada je non-taxable entity u pitanju, ali za biznis korisnike je izmenjeno.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Remote work for UK

Strane: 1 2

[ Pregleda: 4428 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.