Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zvucna izolacija i iritantni zvukovi

[es] :: Ostali hardver :: Zvucna izolacija i iritantni zvukovi

[ Pregleda: 2788 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Zvucna izolacija i iritantni zvukovi08.04.2015. u 03:36 - pre 109 meseci
Pozdrav,

Vec skoro godinu dana imam jedan workstation PC, AMD 8320 na 4.5GHz, ATI R9 270X (takodje malo clockovana), raidmax 630w napajanje (nabrojao sam samo bitne komponente koje mogu imati veze sa zvukom), tu je Cooler Master 212 EVO za hladjenje CPU-a, grafika ima standardno hladjenje (PCS+ Powercolor), na kucistu je montirano jos ukupno 5 120mm ventilatora (CM SickleFlow) koji uglavnom rade na 30-40% (cilj je bio napraviti dobro, pravilno kruzenje vazduha uz minimalnu buku).

E sad, do skoro je to sve bilo prilicno tiho, stajalo je sa desne strane jednog stola, na posebnom stolu na "donjoj" polici, dok je gore bila jos jedna polica gde je stajao stampac, tako da je bilo prilicno daleko od usiju i sa dovoljno prepreka do njih.

Juce sam najednom primetio da se masina cuje malo glasnije nego sto bi trebalo i da je primetna razlika. S obzirom da je ogroman broj ventilatora unutra (ukupno 9 sa CPU kulerom i onim na napajanju + 2 za graficku) resio sam da gasim jedan po jedan kako bih ustanovio odakle dolazi taj "jak" zvuk. Ugasio sam sve SickleFlow-ove na kucistu i CPU kuler, nisam osetio ama bas nikakvu razliku u zvuku, znaci da oni nisu problem. Potom sam morao nasilno da zaustavim kulere na grafickoj jer softver dozvoljava da se smanje samo na 20%. Tu sam primetio da jedan malo "zvizdi" i da cak i na tih 20% minimalnih daju primetan zvuk, mada je kuciste tada bilo otvoreno. Potom sam nasilno ugasio i ventilator na napajanju, primetila se takodje mala razlika - dakle i on je u neku ruku krivac.

Problem je, cak i kad pogasim sve moguce ventilatore, i dalje se cuje to zujanje, vibriranje, brujanje, ne znam kako bih opisao taj zvuk. Pomislio sam da je HDD. Otkacio sam HDD, bootovao sistem posto se on nalazi na SSD-u i opet nista, HDD nije krivac za zvuk.

Recimo da HDD, graficka i PSU daju 30% doprinosa tome sto cujem, a nesto sasvim drugo "bruji" sto ne mogu da identifikujem.

Sve sam ocistio kompresorom i usisivacem koji je kupio prasinu koja je izlazila.

Ostao sam bez ideja, ono sto cu prvo da uradim je da nabavim gumene nogice za kuciste posto su trenutno plasticne kako i sto ne bi oscilovao zajedno sa kucistem, a onda sam razmisljao o zvucnoj izolaciji kucista jer mi ne pada vise na pamet sta da radim.

Da li neko ima ideju kako to najbolje da izvedem i da li mi je nesto promaklo?
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2611 Profil

icon Re: Zvucna izolacija i iritantni zvukovi08.04.2015. u 04:25 - pre 109 meseci
Ne znam, ali 10 ventilatora u kucistu je previse.

Ja imam jednu masinu PII X4 @3.4GHz, 2HDD-a, 8800GTS preko afterburnara podesim na nekih 20%, i ne cuje se ( igrice ne igram )......Ne pada mi na pamet da dodajem neke ventilatore...Greje se sve zivo, ali ne obracam paznju. Za komponentu je isto, grejala se 25 ili 55 stepeni c :) Sve sam max utisao, HDD su postavljeni na gumice, tako da bukvalno lebde. Sa Speed Fan-om ukrotim CPU FAN na 800RPM i ne dam da ide vise pa makar i eksplodirao proc. Ni jednom mi se komp nije ugasio, a znam proc i 80% da uposlim.

Naravno, kada se radi bas nesto zahtevno, stavim FAN na auto i drlja do 2500RPM...

Bukvalno se preko dana komp ne cuje i vrlo sam zadovoljan, ali kada je tisina preko noci i kada legnem da pogledam neki film to vec pocne da iritira. Cuje se HDD ( njegov motor ima uzasnu frekvenciju, ma koliko kucite da bude izolovano, smeta ) Kada ugasim komp pre spavanja to je toliko olaksanje da ne mogu da ti opisem.

Ko je god dosao kod mene, kaze da uopste ne cuje komp da radi i cudi se. Pitam se ja, kako li se tek njihovi dernjaju, jbt...

Sta da ti kazem, uzmes najkvalitetnije moguce FAN-ove , sto tise, i prepolovis kolicinu, Sta ce ti 1o kom... HDD vezi nekako da lebde, ako imas mesta, a ako ne postavi na dno kucista sundjer i tu ih naslazi jedan pored drugog...( nista im nece faliti, ja sam ih tako godinama drzao ), Ispod kucista obavezno neku gumetinu ili sto mekse gumene nogice/ loptice, sta god...

To sto bruji najverovatnije rezonira celo kuciste, stol...Mozda FAN u napajanju proizvodi neku odredjenu vibraciju pa celo kuciste `zvoni`, jer nema sta drugo ako si poiskljucivao sve zivo provere radi.

(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Zvucna izolacija i iritantni zvukovi08.04.2015. u 06:24 - pre 109 meseci
Ma nije 10 fanova na kucistu :)

5 su na kucistu, jedan sa strane duva direkt na graficku svez vazduh, 2 na vrhu, jedan pozadi i jedan napred :) ostalo sam nabrojao CPU kuler, 2 venta na grafickoj kao aktivno hladjenje, i kuler integrisan u napajanje :)

Bilo je potrebno dobro, dobro provetravanje jer je 8320 ipak sada 8x4.5GHz umesto stock 3.5GHz, a i graficka je gladna za strujom, u peaku vuce nesto ispod 300W. Treba to da bude dobro provetreno.

Palo mi je na pamet da moze i trafo u PSU da pravi taj problem sa zujanjem.

Komponentama ne smeta temperatura, ukoliko okolo nisu kondenzatori i ukoliko moras da vetris tako da bi obuzdao klokovan 8320 i graficku sa 200W rejtingom koja vuce do 300W :)

Gotovo nikad nisu fanovi na max, ali je tih 30-40% odlican spoj efikasnosti i tisine :) Inace, u centru BG-a sam, pored mene prolaze 3 tramvajske i 4 autobuske linije, navikao sam na buku od rodjenja, tako da se stvarno cuje komp i nije trip, a osoba sam koja ne moze da spava u mrtvoj tisini :)

Elem, ima li neko jos neku ideju sta bih mogao da probam? Vadjenje PSU-a, otvaranje, da vidim da li se trese trafo? Ne brine mene menjanje case fanova ali oni nisu problem nazalost u ovom slucaju :/
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2611 Profil

icon Re: Zvucna izolacija i iritantni zvukovi08.04.2015. u 16:51 - pre 109 meseci
Kreni lagano da gasis jedno po jedno, jer ti ne moze niko pomoci ovako na daljinu. Nemamo uvce tamo blizu pa da cujemo kako se to uopste cuje :) Ili zuje pokretni delovi, HDD, FAN ili neka zavojnica zuji, ali opet to ne moze da prenese bas toliko na kuciste...

Ako je bas neko specificno zujanje, ne bi bilo lose da pokusas da nam snimis Audio, pa okacis, cisto da vidimo o cemu se radi.

Pokusaj i PSU da otkacis sa ploce i startuj ga samog bez ista prikaceno na njega, pa ga uzmi u ruku i videces da li vibrira ili se cuje jace...

Koji PSU imas? Da li ima svoju regulaciju brzine FAN-a ili je zakucan na neku vrednost?

Vrlo lako moze da se uhvati sitna prasina neravnomerno na leptire i automatski ce jace da se cuje i vibrira - pricam za sve FAN-ove koje imas. Pogotovo ako se nesto malo jace greje i krene visi RPM.


Ranije dok se koristio DVD, imao sam jedan u kucistu i danima me je ebao jer je ostao neki CD unutra i prokletnik ga uopste nije zaustavljao kad se ne pristupa neko vreme, nego je non sop vrteo na neku nizu brzinu, a CD kakvi se kupuju kod nas, nisu bas dobro izbalansirani...:D
Kad sam skontao, ne da je leteo iz kucita, nego sam ga sutnuo na dvoriste :D Prokleti DVD...


EDIT: Aha, raidmax 630w. Promaklo mi je. Ne vidim u specifikacijama da li ima termal FAN kontrol, ali verovatno da ima...Da li se cuje jace da radi FAN kada se masina malo optereti?



[Ovu poruku je menjao gilopile dana 08.04.2015. u 18:09 GMT+1]
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Zvucna izolacija i iritantni zvukovi08.05.2015. u 16:56 - pre 108 meseci
Cisto da javim kako je sve ispalo, trebalo je malo vise vremena da se ubedim da je sve OK, a i praznici su bili i svasta nesto...

Izgleda je celo kuciste rezonovalo, malo sam pricvrstio srafove, malo stavio meksu podlogu za kuciste, malo se privikao na zvuk i to je to... jednostavno na 4.5GHz ne moze a da se ne cuje :) Po danu je OK, po noci malo kad je tiho ume da uzme paznju :) Trenutno ce biti ovako, dalje sta ce da bude videcemo.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

[es] :: Ostali hardver :: Zvucna izolacija i iritantni zvukovi

[ Pregleda: 2788 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.