Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Potreban savet oko izrade meraca induktivnosti

[es] :: Elektronika :: Potreban savet oko izrade meraca induktivnosti

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 13958 | Odgovora: 55 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

MILANAN
MILAN ANDRIC
OPERATRER,PCRACUNARA
SVRLJIG,SRBIJA

Član broj: 257039
Poruke: 876
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10 Profil

icon Potreban savet oko izrade meraca induktivnosti16.02.2015. u 22:21 - pre 111 meseci
Pozdrav svima.Napravio bih merac induktivnosti Maksvelov-Vinov most pa me interesuje kako oko izbora frekvencije.Imam lc metar i svaku induktivnost koju merim pokazuje na displeju vrednost koja pise na zavojnici pa me interesuje koju frekvenciju izabrati za most jer proracun induktivnosti i Xl sa razlicitom frekvencijama daje razlicite rezultate.Pitanje je mozda glupo ali nikad nisam razmisljao o tome kako je odabrana frekvencija i ostalo u fabrickom lc metru da pokazuje vrednosti koje je dao proizvodjac zavojnica,da li se radi o nekom usvojenom standardu i kako odrediti vrednosti za most ?
MILAN ANDRIC
 
Odgovor na temu

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3937



+9457 Profil

icon Re: Potreban savet oko izrade meraca induktivnosti17.02.2015. u 00:10 - pre 111 meseci
Mostovi su obično na 1khz, a možeš da dodaš i 10 khz, za manje kapacitete i induktivnosti.
100 hz je dobro za velike kondenzatore. 10 khz traži pažnjivu izradu. Imaš li neku šemu ?
Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Potreban savet oko izrade meraca induktivnosti17.02.2015. u 09:06 - pre 111 meseci
Citat:
Imam lc metar i svaku induktivnost koju merim pokazuje na displeju vrednost koja pise na zavojnici pa me interesuje koju frekvenciju izabrati za most jer proracun induktivnosti i Xl sa razlicitom frekvencijama daje razlicite rezultate


Procitaj ovo
http://www.tpub.com/neets/book9/34a.htm

i videces da je sa frekvencijom prakticno reaktansa drugacija. Tako da ako vec imas upotrebljiv LC metar, ne treba ti drugi.

Ponasanje zavojnice u kolu zavisi od raznih faktora, nekada je i pozicija zavojnice bitna, tako da, posto imas vec neku informaciju o zavojnici, ostalo je stvar konstrukcije i "finog podesavanja" uredjaja. Funkcionisanje zavojnice u kolu je u direktnoj interakciji sa ostalim komponentama, a tu je osciloskop daleko korisnija sprava nego dodatni LC metar.
 
Odgovor na temu

MILANAN
MILAN ANDRIC
OPERATRER,PCRACUNARA
SVRLJIG,SRBIJA

Član broj: 257039
Poruke: 876
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10 Profil

icon Re: Potreban savet oko izrade meraca induktivnosti17.02.2015. u 10:01 - pre 111 meseci
--Ponasanje zavojnice u kolu zavisi od raznih faktora--

Da,bas zbog toga me je da kazem informativno interesovalo kako je to odredjeno u fabrickom uredjaju jer tu vidimo skoro bas te vrednosti koje pisu na zavojnicama (ako nisu ostecene).Merenjem u mostu i menjanjem uslova merenja mozemo da vidimo dosta toga kako se ponasa zavojnica,zasicenje i td a osciloskop naravno nikako ne treba izbaciti iz upotrebe.Samo bih pitao jos nesto.Ako napravimo most i uvedemo mu uz ostalo i na pr 1KHz i izmerimo zavojnisu na kojoj pise da je na pr 5mH a po proracunu merenja koje imamo na mostu dobijemo na pr 2mH, Kako da znamo da li je zavojnica ispravna? Naravno javice se promene u ponasanju zavojnice zbog drugacijih faktora merenja pa ce i dobijena vrednost biti drugacija od one koju je dao proizvedjac.
MILAN ANDRIC
 
Odgovor na temu

emiSAr
penzioner
Sarajevo, BiH

Član broj: 286119
Poruke: 3681
46.36.165.*



+357 Profil

icon Re: Potreban savet oko izrade meraca induktivnosti17.02.2015. u 10:11 - pre 111 meseci
RLC mostovi najcesce izvedeni ka Vitstonov most koji poredi mjerenu velicinu sa etalonom.-
Maksvel-Vinov most je poseban oblik Vitstonovog mosta gdje se ravnoteza postize eliminacijom reaktivnih komponenti u granama a to je pri rezonantnoj
frekvenciji L i C ukljucenim u most. Nacrtaj i vidi. Napajanje takvog mosta je p r o m j e nj lj i v o m frekvencijom.

pOz

Nebom stupa, nebom lupa moja generacija., jedan po jedan, srest ćemo se svi...

 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Potreban savet oko izrade meraca induktivnosti17.02.2015. u 10:48 - pre 111 meseci
Ja mislim da se malo pobrkalo sta je prioritet.

Prioritet je funkcionalno kolo, a ne zavojnica koja je ove ili one vrednosti induktivnosti.

Proracun podrazumeva neke parametre i neku zelju da zavojnica nesto radi u nekom kolu. Da li je filter, oscilator, pomerac faze, ili izvor kasnjenja... ili sta god, proracuni su okvirni a finalni efekat se definise u samom KOLU. Odnosno uredjaju.

Toliko je "realnih" parametara u igri da je prakticno nemoguce imati, tacan proracun, zatim sve uticaje okoline na zavojnicu, ili zavonice na okolne komponente, i pride, sve parazitne kapacitivnosti, koje da kazemo ometaju funkciju zavojnice.

Postoje recimo dva slucaja, najcesca. Ili se pravi neki nov uredjaj, ili se popravlja neki gotov. U oba slucaja je LC most dovoljna komponenta, s tim sto za prvi slucaj je situacija navedeno slozenija..moraju se savladati svi realni problemi, za koje neki drugi most ili neka frekvencija prakticno nisu resenje.

Ne vidim svrhu imanja dva mosta za taj nivo poslova...

Jedan je parametar induktivnost, cesto samo okvirne vaznosti..od proste induktivnosti to uspesnog postavljanja zavojnice u kolo je mnogo slozeniji put..
Nekada je vaznij Q faktor, nekada NACIN motanja zavojnice, cesto do uvek je vazna pozicija zavojnice u kolu...
Mislim da se previse gubi vreme(materijal i paznja) sa dodatnim LC mostom.
 
Odgovor na temu

emiSAr
penzioner
Sarajevo, BiH

Član broj: 286119
Poruke: 3681
46.36.165.*



+357 Profil

icon Re: Potreban savet oko izrade meraca induktivnosti17.02.2015. u 11:21 - pre 111 meseci
@vladd, potpuno si u pravu

Ja sam onaj, odnosno obojica deda sa balkona "Mupett show-"-a, posmatram sta se dogadja i komentarisem.
@MILANAN polako ulazi u zonu rezonantnih pretvaraca pa su mu mnogi parametri , kako L tako i C potrebni pri sagledavanju potpune slike
dogadjanja u takvim pretvaracima.-
U teoriji Mksvel-Vinov most (pisem po Vuku S K) mnoge od tih parametara moze izdiferencirati, ali put do vrijednosti je dug i zamrsen (proracun)
a i one poznate velicine R imaju i svoj L i C pa je lakse do tih velicina doci nekim konvencionalnijim metodama, recimo tim LC metrom koji vec
ima. Svakako se finalizacija uredjaja izvodi pazljivim podesavanjem i usaglasavanjem konkretnih ugradjenih komponenti.-

pOz

Nebom stupa, nebom lupa moja generacija., jedan po jedan, srest ćemo se svi...

 
Odgovor na temu

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3937



+9457 Profil

icon Re: Potreban savet oko izrade meraca induktivnosti17.02.2015. u 11:47 - pre 111 meseci
http://www.nist.gov/calibrations/upload/65c-3.pdf

http://www.k7jrl.com/pub/manua...650-A%20Impedance%20Bridge.pdf

http://www.nct-tech.edu.lk/Dow...nology%20Zone/AC%20Bridges.pdf

http://en.wikipedia.org/wiki/Maxwell_bridge

http://en.wikipedia.org/wiki/Wheatstone_bridge

http://sh.wikipedia.org/wiki/Wheatstoneov_most
Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
Odgovor na temu

MILANAN
MILAN ANDRIC
OPERATRER,PCRACUNARA
SVRLJIG,SRBIJA

Član broj: 257039
Poruke: 876
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10 Profil

icon Re: Potreban savet oko izrade meraca induktivnosti17.02.2015. u 12:18 - pre 111 meseci
-- U teoriji Mksvel-Vinov most (pisem po Vuku S K) mnoge od tih parametara moze izdiferencirati, ali put do vrijednosti je dug i zamrsen (proracun)
a i one poznate velicine R imaju i svoj L i C pa je lakse do tih velicina doci nekim konvencionalnijim metodama, recimo tim LC metrom koji vec
ima. --

Ustvari jedino sto sam hteo sa tim mostovima je merenje - pracenje ponasanja L u koliko toliko realnim radnim uslovima

branko tod
Odlicnu lteraturu si postavio.

Imao sam ja fabricki RLC metar lampas,i mogu da kazem nezamenljiv uredjaj koji nije bas "bezazleno" merio induktivnost,hocu da kazem neke od zavojnica su se cak i poprilicno zagrevale sto bar ja mislim da je ipak realnije merenje od RLC metra sa baterjom 9V ali nazalost promenio je vlasnika i sad sta je tu je.

[Ovu poruku je menjao MILANAN dana 17.02.2015. u 13:29 GMT+1]
MILAN ANDRIC
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Potreban savet oko izrade meraca induktivnosti17.02.2015. u 13:25 - pre 111 meseci
Struja je vazna, i frekvencija naravno, medjutim, zavojnica tek u sklopu ima svoju "pravu" funkciju. I tada dolaze do izrazaja sve njene osobine, i korelacija sa komponentama kolu.

Mislim da je sama induktivnost prakticno jednoznacno bitna u slozenim pojavama. Kada do izrazaja dolaze razni skin efekti, parazitne kapacitivnosti, uticaj polozaja, zracenja, Q faktora...

A to je sve dramaticno izrazenije kod filtarskih ili rezonantnih kola.

Ne kazem da nije dobro uraditi jednu dobru mernu spravu, ali je efekat tog merenja, cak i kvalitetnog, u jakom malom delu koristan za finalni projekat.

Recimo, skoro, pre nekoliko meseci, dok sam radio jedan mecing boks, za rf plazmu, dramaticno drugacije karakteristike podesavanja kola su sa zavojnicom + uzemljena pregrada(rf barijera) kao "izolacija" od ostalih komponenti..a induktivnost ista.
Pozicija bitna, smer okretanja u odnosu na ostale komponente takodje..(jos ako se setimo uputstava za zvucnicke skretnice)...
Nista od izmerenih karakteristika zavojnice nije bilo od uticaja na takve situacije.

P.S.
Da samo skrenem paznju na POTPUNO SILDOVANE komponente doticnog Maxwell-Wien mosta..u jednom od tekstova
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Potreban savet oko izrade meraca induktivnosti17.02.2015. u 15:25 - pre 111 meseci
Mislim da je Milana interesovala situacija oko merenja L za smps pretvarace jer kao sto vladd kaze u samom kolu se prigusnice ponasaju drugacije nego kada se mere nevezano van kola zbog DC bias a meriti prigusnice sa DC bias nije ni malo jednostavno odraditi.

Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3937



+9457 Profil

icon Re: Potreban savet oko izrade meraca induktivnosti17.02.2015. u 15:42 - pre 111 meseci
.





Tata svih mostova GR 1650A
Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

MILANAN
MILAN ANDRIC
OPERATRER,PCRACUNARA
SVRLJIG,SRBIJA

Član broj: 257039
Poruke: 876
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10 Profil

icon Re: Potreban savet oko izrade meraca induktivnosti17.02.2015. u 15:47 - pre 111 meseci
Ponajvise za smps i slicne namene,znaci nesto sto je bar priblizno realnim uslovima rada.Neznam koliko bi bilo moguce cak i temperaturno uticati na neko jezgro i pratiti pad induktivnosti,bar taj most nekosta da se proba i naravno u svemu tome trebalo bi da imamo i koliko je moguce sto tacniji rezultat.Za dc bias vec ne znam kako bi moglo mada mislim da je dota komplikovano to meriti jer su tu u pitanju vrlo male dc struje koje podosta uticu i obaraju induktivnost pa i nerazmisljam kako bih to moglo da se napravi jer za mene bi to bio krupan zalogaj.
MILAN ANDRIC
 
Odgovor na temu

MILANAN
MILAN ANDRIC
OPERATRER,PCRACUNARA
SVRLJIG,SRBIJA

Član broj: 257039
Poruke: 876
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10 Profil

icon Re: Potreban savet oko izrade meraca induktivnosti17.02.2015. u 15:54 - pre 111 meseci
branko tod , sad li nadje da zezas sa tim slikama,manje vise sto mi treba tako nesto a jos sam i ljubitelj takvih uredjaja. Salim se naravno,tako nesto vredi imati i kupiti pa makar i preplatiti
MILAN ANDRIC
 
Odgovor na temu

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3937



+9457 Profil

icon Re: Potreban savet oko izrade meraca induktivnosti17.02.2015. u 16:02 - pre 111 meseci
Kupi ovaj

http://www.ebay.com/itm/Vintag...%26sd%3D301089678203&rt=nc


Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
Odgovor na temu

MILANAN
MILAN ANDRIC
OPERATRER,PCRACUNARA
SVRLJIG,SRBIJA

Član broj: 257039
Poruke: 876
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10 Profil

icon Re: Potreban savet oko izrade meraca induktivnosti17.02.2015. u 16:21 - pre 111 meseci
Ma napravicu nesto.
MILAN ANDRIC
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Potreban savet oko izrade meraca induktivnosti17.02.2015. u 16:40 - pre 111 meseci
Citat:
MILANAN: Ma napravicu nesto.


Ma da, to se sve sa osciloskopom i par prostih pomocnih spravica da premeriti posebno oko ovih smps (llc) topologija.
Sve se svodi na nekakve frekvetne sweep-ove sa jednim, drugim, trecim opterecenjem ili nekim drugim parametrima od interesa.
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

MILANAN
MILAN ANDRIC
OPERATRER,PCRACUNARA
SVRLJIG,SRBIJA

Član broj: 257039
Poruke: 876
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10 Profil

icon Re: Potreban savet oko izrade meraca induktivnosti17.02.2015. u 16:48 - pre 111 meseci
Gadan taj LLC.obican HB u 90% slucajema odma proradi i malte ne nista netreba meriti ali rezonantni mora biti providan i da se sve vidi sta prolazi njegovim ulicama.Seva vatra i na obican mrezni trafo kad mu vezes na red kondenzator i ubodes rezonansu.
MILAN ANDRIC
 
Odgovor na temu

Gosha_Nish
Goran Ristic
Elektronicar
kuca
Nis

Član broj: 313701
Poruke: 355
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+35 Profil

icon Re: Potreban savet oko izrade meraca induktivnosti18.02.2015. u 22:30 - pre 111 meseci
Baci pogled na Universal Bridge MA4303, proizcvodnje ISKRA. Prilicno je jednostavan za kloniranje.
Koristim ga vec duze vreme i prilicno sam zadovoljan.
Ako ne nadjes semu javi pa da je ja iskopam odnekud
 
Odgovor na temu

emiSAr
penzioner
Sarajevo, BiH

Član broj: 286119
Poruke: 3681
46.36.165.*



+357 Profil

icon Re: Potreban savet oko izrade meraca induktivnosti18.02.2015. u 22:50 - pre 111 meseci
Sema ima u ovom dokumentu.-

pOz

Nebom stupa, nebom lupa moja generacija., jedan po jedan, srest ćemo se svi...

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Potreban savet oko izrade meraca induktivnosti

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 13958 | Odgovora: 55 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.