Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li je bolje drzati bateriju u laptopu ili imati prikljucen kabal na struju bez baterije?

[es] :: Laptopovi :: Da li je bolje drzati bateriju u laptopu ili imati prikljucen kabal na struju bez baterije?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 16037 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

luaay

Član broj: 64504
Poruke: 1218



+36 Profil

icon Da li je bolje drzati bateriju u laptopu ili imati prikljucen kabal na struju bez baterije?11.09.2014. u 09:40 - pre 116 meseci
imam nedoumicu da li da drzim bateriju prikljucenu na struju ili da drzim laptop prikljucen bez struje da bih sacuvao bateriju.Citao sam na Googlu svasta po tom pitanju,sto kazu :"misljenje je kao dupe,svako ga ima i svakom smrdi"
Pa eto izvolite sa misljenjima.
NISAM TROLL!
 
Odgovor na temu

Emil Ranc
Hannover, DE

Član broj: 20995
Poruke: 1150
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+294 Profil

icon Re: Da li je bolje drzati bateriju u laptopu ili imati prikljucen kabal na struju bez baterije?11.09.2014. u 10:11 - pre 116 meseci
Ja se manje-više držim ovih uputstava:
http://www.batterycare.net/en/guide.html

Generalno, laptop mi je trenutno jedini računar, i stoji na struji non-stop. S vremena na vreme (iz potrebe, ili čisto onako) ga skinem sa struje gde potrošim uglavnom 20-80%, retko do kraja (to treba izbegavati). Radim i kalibraciju baterije na par meseci (imam program Baterycare koji me na to opominje). Za godinu dana koliko ga imam, čini mi se da se nije izgubio inicijalni kapacitet baterije (4 sata+- u zavisnosti od upotrebe).

Ako laptop koristiš bez struje, znači stalno moraš da ga dopunjavaš, ne da nećeš sačuvati bateriju, nego suprotno: i samo punjenje je "stresno" za bateriju (zbog grejanja), a što veći broj ciklusa, pre će ista da odapne...

Naravno, dok je laptop na struji, kad se baterija napuni, baterija se "gasi" i laptop se na dalje napaja sa adaptera...
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Da li je bolje drzati bateriju u laptopu ili imati prikljucen kabal na struju bez baterije?11.09.2014. u 10:19 - pre 116 meseci
Stavi tajmer i namesti da ti u toku dana prazni koliko ti baterija moze da uzdrzi (sat,dva),Nema da te boli glava.
 
Odgovor na temu

SStudio

Član broj: 254071
Poruke: 586



+308 Profil

icon Re: Da li je bolje drzati bateriju u laptopu ili imati prikljucen kabal na struju bez baterije?11.09.2014. u 21:03 - pre 116 meseci
Preporučljivo je, ukoliko se baterija ne koristi istu ostaviti van laptopa u polu napunjenom stanju na oko 50-60% napunjenosti.
Nije preporučljivo odlagati bateriju totalno praznu, niti skroz napunjenu.
Kada imas cekic sve ti lici na ekser
Simplicity is the ultimate sophistication.
 
Odgovor na temu

notebookFun
System Administrator
Novi Sad

Član broj: 226286
Poruke: 835



+20 Profil

icon Re: Da li je bolje drzati bateriju u laptopu ili imati prikljucen kabal na struju bez baterije?11.09.2014. u 21:37 - pre 116 meseci
Zasto bi bateriju drzao izvan laptopa? Kad nestane struje da mu se ostetne neke komponente u laptopu?
Bateriju treba drzati uvijek u laptopu a laptop na punjacu. Potrebno je po nekad odradit kalibraciju baterije (Potpuno praznjenje - pa punjenje), postoji program BatteryCare koji ce vas obavjestit kada treba da uradite kalibraciju.

Imam laptop od 2009 godine i dan danas je baterija u skoro istom stanju kao i kad je laptop kupljen, a Wear Level je 9%.
Ukoliko se treseš od ljutnje na svaku nepravdu onda si moj suborac. ~Che Guevara
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: Da li je bolje drzati bateriju u laptopu ili imati prikljucen kabal na struju bez baterije?12.09.2014. u 03:22 - pre 116 meseci
@luaay
Bolji i tacniji odgovor nisi mogao dobiti od ovog iznad (kao i onaj sto je dao Emil Ranc malo ranije).

A baterija ako nije u laptopu kad nestane struje, moze da ti crkne nesto ili da izgubis podatke ili neki bitan rad na kome si radio u trenutku nestanka. Baterija ti je UPS i fina odstupnica kada nestane struje.
Pa ljudi kupuju UPS-eve (bateriju) za desktope da bi sacuvali komponente i da bi imali 10minuta da urade "Save" i "Shut Down" kako treba... a ti imas svoj "UPS" za laptop i da ga ne koristis - bi bila zesca glupost.

Da, od velike toplote radni vek baterije se skracuje, ali je benefit daleko veci imati je uvek u laptopu kao backup napajanje. Makar psiholoski. :)



- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Da li je bolje drzati bateriju u laptopu ili imati prikljucen kabal na struju bez baterije?12.09.2014. u 09:03 - pre 116 meseci
Od skoro imam laptop a pošto se ranije nisam interesovao o načinu korišćenja baterije, sada sam razmišljao i pitanje nije toliko bez veze. Konkretno, verovatno nije ništa strašno da baterija uvek bude u laptopu ako je stalno uključen u struju ali šta sa čestim priključivanjem na punjač? Recimo hoću da prenesem laptop u drugu sobu pa otkačim bateriju sa napajanja (praktično sa punjača) i uključim je posle minut. Pa posle nekog vremena opet otkačim sa punjača, odnesem nazad pa prikačim. Spakujem laptop, odnesem ga negde, trošim pola sata bateriju, vratim se pa opet na punjač.

Bateriju na svom prvom (fiksnom) bežičnom telefonu sam upropastio za par meseci tako što sam slušalicu držao na bazi i onda u toku dana desetak puta skinem (sa punjača) pa vratim. Jedina razlika je što ta baterija košta nekoliko evrića. Sada slušalicu stavljam na bazu samo kada se isprazni i baterija traje godinama.

Šta bi se desilo sa baterijom mobilnog ako bi neko kad god bude kući uključivao telefon na punjač? Pa ode u drugu sobu, ponese oba pa tamo priključi. Pa izađe da prošeta, ponese mobilni i čim se vrati kući, odmah na punjač? Jeste da litijumske baterije manje pate od problema memorije ali da li je to dovoljno rešeno da može da se kaže da nema nikakvog problema sa tim?

Verovatno se pitanje na to odnosilo, ja bih pre koristio laptop kao mobilni ili bežični, uključen u struju dok baterija ne dođe do 100% a onda ili samo baterija ili samo struja. Jeste bolje da baterija radi kao UPS ali meni sada ni UPS ne radi jer je baterija otišla pa ako nestane struja, onda će i komp da strada.
 
Odgovor na temu

notebookFun
System Administrator
Novi Sad

Član broj: 226286
Poruke: 835



+20 Profil

icon Re: Da li je bolje drzati bateriju u laptopu ili imati prikljucen kabal na struju bez baterije?12.09.2014. u 09:33 - pre 116 meseci
@calexx
Malo je teze porediti bateriju od mobilnog telefona i laptopa. Laptop ima dosta bolji kontroler punjenja i kada se baterija napuni, struja prolazi do ploce i prestaje punjenje baterije dok je kapacitet baterije 100%.

Najvise zavisi na kojem mjestu je proizvodjac laptopa postavio bateriju i da li se ona grije. Sve je dobro dok baterija ne prelazi temperaturu od 50ºC. Ja imam ASUS K70AB i perfektno je odradjeno hladjenje laptopa. Baterija je skroz odmaknuta od prostora gdje se laptop najvise grije. Vjerovatno je ovo najvise uticalo na trenutno stanje baterije koja je poslije 5 godine u odlicnom stanju. U slucaju da baterija prelazi 50ºC onda je bolje izvaditi, mada svi noviji laptopovi su sigurno rijesili taj problem.

Ako stalno skidas laptop sa punjaca, moraces cesce da radis kalibraciju baterije jer ce vremenom kapacitet da varira i WEAR LEVEL ce se povecavati. Instaliraj BatteryCare i on sve prati, obavjestice te kad ti je potrebna kalibracija.


Ukoliko se treseš od ljutnje na svaku nepravdu onda si moj suborac. ~Che Guevara
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Da li je bolje drzati bateriju u laptopu ili imati prikljucen kabal na struju bez baterije?12.09.2014. u 10:43 - pre 116 meseci
Pitanje se više odnosilo na varijantu da odem negde na pola sata i trošim bateriju pa se vratim pa na punjač a baterija možda na 70% ili tu negde. Pa dopunim do 100% pa sutra opet otkačim na pola sata i baterija padne na 80% i posle opet punjač. Da li je bolje da se posle kratkog trošenja baterija koristi dok ne padne na određeni nivo ili ne smeta da se svaki dan dopunjuje od 70% do vrha?
Ako pretpostavim da skidanje sa struje i uključenje posle par minuta neće da skine kapacitet baterije (mada teoretski hoće) onda je ovo glavno pitanje.

Ovaj laptop je star 4+ godine mada je baterija od proleća a takođe mislim da je dobro postavljena, ona je skroz pozadi, hard je skroz napred a procesor sa sve hlađenjem negde levo na sredini.
 
Odgovor na temu

epidemija

Član broj: 194209
Poruke: 165
*.teol.net.

Sajt: www.poruka.ba


+6 Profil

icon Re: Da li je bolje drzati bateriju u laptopu ili imati prikljucen kabal na struju bez baterije?12.09.2014. u 14:21 - pre 116 meseci
A sto se tice macbook pro?! Da li je bolje drzati konstantno na punjacu ili kada se napuni koristiti bez punjaca?
 
Odgovor na temu

Joker
Subotica

Član broj: 646
Poruke: 1559
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: jokerleather.net


+79 Profil

icon Re: Da li je bolje drzati bateriju u laptopu ili imati prikljucen kabal na struju bez baterije?12.09.2014. u 16:02 - pre 116 meseci
Koristiš laptop kako ti odgovara, ne opterećuješ se baterijom. Nova na ebay-u je ~30$
format c: /udari_disk_o_beton /jako
 
Odgovor na temu

notebookFun
System Administrator
Novi Sad

Član broj: 226286
Poruke: 835



+20 Profil

icon Re: Da li je bolje drzati bateriju u laptopu ili imati prikljucen kabal na struju bez baterije?12.09.2014. u 17:05 - pre 116 meseci
Citat:
calexx: Pitanje se više odnosilo na varijantu da odem negde na pola sata i trošim bateriju pa se vratim pa na punjač a baterija možda na 70% ili tu negde. Pa dopunim do 100% pa sutra opet otkačim na pola sata i baterija padne na 80% i posle opet punjač. Da li je bolje da se posle kratkog trošenja baterija koristi dok ne padne na određeni nivo ili ne smeta da se svaki dan dopunjuje od 70% do vrha?
Ako pretpostavim da skidanje sa struje i uključenje posle par minuta neće da skine kapacitet baterije (mada teoretski hoće) onda je ovo glavno pitanje.

Ovaj laptop je star 4+ godine mada je baterija od proleća a takođe mislim da je dobro postavljena, ona je skroz pozadi, hard je skroz napred a procesor sa sve hlađenjem negde levo na sredini.


Po mojoj logici mislim da je bolje da je ispraznis skroz jer ces izbjeci laziranje kapaciteta baterije.

Citat:
Joker: Koristiš laptop kako ti odgovara, ne opterećuješ se baterijom. Nova na ebay-u je ~30$

Tesko da ces za te pare kupiti bas originalnu bateriju koja je dosla uz laptop. Na ebay vecinom prodaju REPLACEMENT baterije kojima je vijek trajanja dosta manji od originala. Ljudi kupuju takve baterije jer u prvih 40dana ne mogu da skontaju razliku i ne zale se na EBAY-u, ali kasnije nastaju problemi.
Ukoliko se treseš od ljutnje na svaku nepravdu onda si moj suborac. ~Che Guevara
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Da li je bolje drzati bateriju u laptopu ili imati prikljucen kabal na struju bez baterije?12.09.2014. u 17:06 - pre 116 meseci
Hm, za ovaj moj krš je oko 10 funti, jedino što još nisam kupovao tamo pa i ne znam proceduru. Mada ne bih za sada ulagao u ovaj laptop jer nisam siguran koliko će još da traje.

[Ovu poruku je menjao calexx dana 12.09.2014. u 21:44 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Emil Ranc
Hannover, DE

Član broj: 20995
Poruke: 1150
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+294 Profil

icon Re: Da li je bolje drzati bateriju u laptopu ili imati prikljucen kabal na struju bez baterije?12.09.2014. u 17:59 - pre 116 meseci
Citat:
notebookFun:Po mojoj logici mislim da je bolje da je ispraznis skroz jer ces izbjeci laziranje kapaciteta baterije.

Ovakav pogrešan savet nisam očekivao od nekog ko ima "notebook" u nick-u :)

Elem, tri stvari, kako su me učili, ubijaju bateriju (pričam isključivo o LiIon/Poly baterijama kakve su u laptopovima): Napon ispod dozvoljenog, napon iznad dozvoljenog i visoka temperatura.

Zbog toga se ni ne preporučuje da se baterija prazni do kraja (osim povremeno, zbog kalibracije). Često pražnjenje baterije do kraja povećava rizik od toga da napon padne u nedozvoljenu zonu. Opet što se tiče pogrešnog očitavanja kapaciteta, dosta je ako se jednom u par meseci reši kalibracijom.

Visoka temperatura verovatno može biti problem kod jeftinijih laptopova gde rešenje hlađenja nije najbolje rešeno. Kod mog laptopa je definitivno deo koji se greje dobro odvojen od baterije, jer i u nepreporučenim uslovima korišćenja (na krevetu i sl.) se ne greje mnogo. Inače u ovom momentu su mi temperature CPU 47c / HDD 40c / BAT 27c, (laptop na struji, baterija se ne puni).

Kao što je neko već rekao, ukoliko je baš bitno da se vek baterije maksimalno očuva, a laptop se "ne pomera" s mesta, idealno bi bilo izvaditi bateriju na nekih 40-50% napunjenosti i tako je uskladištiti bezbedno, u neku fioku, na suvo i hladno mesto. Na ovaj način baterija gubi najviše oko 2% svog kapaciteta na godišnjem nivou. Ipak, po meni je ovo suluda praksa, jer se nikad ne zna kad će nestati struja i sl. Zašto sebe uskratiti za jedan "besplatni" UPS :)

Ovo što je Joker rekao mislim da je najbolje rešenje:
"Koristiš laptop kako ti odgovara, ne opterećuješ se baterijom."
Dodao bih da valjda neku cenu ima i to da budeš opušten kad radiš, a ne opterećen, nonstop razmišljajući o njenom visočanstvu bateriji i sl. Uostalom, uz normalnu upotrebu, baterija će sigurno izdržati bar dve godine, pa i ako onda rikne, neka dobra kineska može da izvuče sigurno još godinu dana. A tada će po svemu sudeći i laptop da zastari :)


 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Da li je bolje drzati bateriju u laptopu ili imati prikljucen kabal na struju bez baterije?12.09.2014. u 19:22 - pre 116 meseci
Citat:
Joker:
Koristiš laptop kako ti odgovara, ne opterećuješ se baterijom. Nova na ebay-u je ~30$

Puno sreće sa zamenom baterije na Mekbuku. :)
 
Odgovor na temu

notebookFun
System Administrator
Novi Sad

Član broj: 226286
Poruke: 835



+20 Profil

icon Re: Da li je bolje drzati bateriju u laptopu ili imati prikljucen kabal na struju bez baterije?13.09.2014. u 00:41 - pre 116 meseci
Citat:
Emil Ranc:
Citat:
notebookFun:Po mojoj logici mislim da je bolje da je ispraznis skroz jer ces izbjeci laziranje kapaciteta baterije.

Ovakav pogrešan savet nisam očekivao od nekog ko ima "notebook" u nick-u :)

Elem, tri stvari, kako su me učili, ubijaju bateriju (pričam isključivo o LiIon/Poly baterijama kakve su u laptopovima): Napon ispod dozvoljenog, napon iznad dozvoljenog i visoka temperatura.


A sta ako se u ovom tvom slucaju pojavi napon iznad dozvoljenog? Ima ovdje milion faktora koje nisi naveo...ja nisam mislio na skroz praznjenje baterije da se laptop ugasi vec do nekih 5%. A mislim da ni calexx ne drzi bas svakih sat vremena laptop bez punjaca. Ako hoces pravo resenje, onda je bateriju najbolje drzati izmedju 40%-80% kapaciteta, tako pise, mada ja kroz licno iskustvo i dalje tvrdim da je najbolje povremeno skroz isprazniti bateriju pa je napuniti.

Kakav napon ispod dozvoljenog, objasni malo to pa da te mogu demantovat? Volio bih da malo tu tematiku objasnis, kako bih vidio da ti to razumije a ne da pricas price sta je tebi neko rekao!
Ukoliko se treseš od ljutnje na svaku nepravdu onda si moj suborac. ~Che Guevara
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: Da li je bolje drzati bateriju u laptopu ili imati prikljucen kabal na struju bez baterije?13.09.2014. u 02:58 - pre 116 meseci
Citat:
calexx:
Bateriju na svom prvom (fiksnom) bežičnom telefonu sam upropastio za par meseci tako što sam slušalicu držao na bazi i onda u toku dana desetak puta skinem (sa punjača) pa vratim. Jedina razlika je što ta baterija košta nekoliko evrića. Sada slušalicu stavljam na bazu samo kada se isprazni i baterija traje godinama.

Ne mozes porediti bateriju fiksnog bezicnog i bateriju laptopa, jer su lapovi sa modernim baterijama Li-polimer i nemaju izrazen memorijski efekat kao Ni-Mh koje su obicno bezicnim telefonima. Pored toga, laptop ima daleko bolji kontroler, k'o sto neko vec rece, i ta elektronika nece dozvoliti da se baterija osteti.

Zasto robovati bateriji, umesto da ona sluzi vama. :) Dok sluzi. Kad prestane, re-kalibracija, "poravka" ako je moguce, a u krajnjem kupovina nove. Do tada uzivati u carima laptopa bar onako kako ga je proizvodjac namenio, ako vec ne vise od toga. :)

- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Da li je bolje drzati bateriju u laptopu ili imati prikljucen kabal na struju bez baterije?13.09.2014. u 08:30 - pre 116 meseci
Naravno da se ne može porediti, samo sam naveo primer koji je doveo do toga da baterija ode i napisao da sa litijumskim nije takav slučaj ali ... verovatno postoji neko pravilo korišćenja. Ako ipak važi ono ... koristi kako hoćeš, puni kad i koliko hoćeš, nema problema ... onda OK.

E da, možda sam već pomenuo, ovaj laptop se čudno ponaša sa punjenjem. Drugar koji mi je dao laptop kaže da je i sa original baterijom bilo tako a i video sam da se to još nekima dešava ... kada prikačim punjač, baterija se malo puni, skoči nekoliko procenata i tu stane. Juče sam kao kalibrisao, laptop je radio oko 3 sata na prazno pa sam još oko sat nešto radio, negde na oko 5% ili manje (gledao sam pogrešnu brojku pa nisam siguran) se lagano ugasio displej pa onda i laptop. Prikačio sam ga na struju, upalio, pojavila se poruka da je zbog kritičnog kapaciteta sistem oboren i ponudio da vrati kako je bilo. Možda je trebalo i to da isključim pa da se baterija baš baš isprazni ali sam prevideo ta podešavanja.
Onda se punio do 13% i tu ostao. Celo veče nije mrdnulo a drugar je to rešavao tako što na trenutak isključi struju pa uključi. Onda se puni još nekoliko procenata pa stane. Tako više puta i onda polako ode na 100% ... odakle to? Da li postoji način da se to opravi i koliko je štetan ovakav lek?
 
Odgovor na temu

gazda Živan

Član broj: 325065
Poruke: 16



+33 Profil

icon Re: Da li je bolje drzati bateriju u laptopu ili imati prikljucen kabal na struju bez baterije?13.09.2014. u 11:42 - pre 116 meseci
Ja sam kupio produžni sličan ovom samo za punjače, ima po dugme koje reguliše on/off 4 utičnice u redu, pa povremeno pritiskom na dugme isključim laptop sa struje radi "treniranja" baterije.
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Da li je bolje drzati bateriju u laptopu ili imati prikljucen kabal na struju bez baterije?13.09.2014. u 18:00 - pre 116 meseci
Citat:
Emil Ranc:
Zbog toga se ni ne preporučuje da se baterija prazni do kraja (osim povremeno, zbog kalibracije). Često pražnjenje baterije do kraja povećava rizik od toga da napon padne u nedozvoljenu zonu.


A kako bateriju prazniš do kraja? Mislim, jel zakačiš neku sijalicu na nju pa pustiš da se izvuče sva struja ili kako? Ili gledaš procente napunjenosti na kompjuteru (u windowsu) pa 0% poistovećuješ sa praznom baterijom? Kad windows prijavi praznu bateriju, i isključi se, ta baterija je daleko od prazne, samo je napon oslabio do tačke da nije moguće kvalitetno napajanje pa se kompjuter sam isključi. Znači, slobodno se na laptopovima i mobinim telefonima može ići do 0%, to NIJE prazna baterija.
 
Odgovor na temu

[es] :: Laptopovi :: Da li je bolje drzati bateriju u laptopu ili imati prikljucen kabal na struju bez baterije?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 16037 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.