Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zadatak - Odnos Dve prave.

[es] :: Matematika :: Zadatak - Odnos Dve prave.

[ Pregleda: 1261 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

TricksterGod
Stefan Rados
Idjija, Srbija

Član broj: 324591
Poruke: 1
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Zadatak - Odnos Dve prave.11.08.2014. u 23:32 - pre 117 meseci
Ovako glasi zadatak.

Naći tačku E koja je simetrična tački D(2,-5) u odnosu na pravu y= -x+5

Imam listu zadataka koju treba da uradim, ima nekih 20 zadataka, ostala su mi samo 3 zadatka ovog tipa.
Znam sve formule i osnove tako da mi ne bi trebalo sire objasnjenje. Otpocinjao sam ga vise puta ali nesto mi nikad ne ispadne dobro i nisam siguran na kraju,
trazio sam po internetu neku formulu ili neki pustupak, izlazili su mi vektori. Nisam nesto posebno dobar sa vektorima inace, jedva sam izvukao 3.
Jednostavno ne znam kako da otpocnem zadatak i kojim postupom da ga resim.
Nisam uspeo da nadjem nikog da mi objasni tako da mi je ovo na neki nacin jedino resenje.

Hvala Unapred.
-S
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Zadatak - Odnos Dve prave.12.08.2014. u 00:27 - pre 117 meseci
Preko vektora bi to svakako rješio najbrže, ne sjećam se sad formula, davno je to bilo, ali znam da ko od šale možeš postaviti npr. pravu kroz tačku X koja je normalna na neku drugu pravu.

U svakom slučaju, postupak pešice bi ja nekako ovako:

Ako je data prava y(x) = ax + b, onda sve prave koja su normalne na tu pravu moraju imati oblik yn(x) = -1/a x + c.
Dakle, koeficijent pravca mora biti recipročan i suprotan po znaku, a od koeficijenta c zavisi tačno gdje je ta neka konkretna normalna prava postavljena u odnosu na orginalnu.

E sad, pošto ti imaš tačku D(2, -5) onda odaberi taj koeficijent c tako da ta normala prolazi baš kroz tu tačku.

Zatim nađeš gdje se tvoja orginalna prava i ova koja je normalna na nju ukrštaju, recimo da je to tačka P.

Dalje je valjda lako naći traženu tačku E koja leži na toj normali i za koju znaš da je jednako udaljeno od tačke P kao i tačka D.
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Zadatak - Odnos Dve prave.

[ Pregleda: 1261 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.