Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...

[es] :: Windows desktop :: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 15075 | Odgovora: 84 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

p0peye
Nenad Nikolić
Bg

Član broj: 64580
Poruke: 183
82.117.206.*



+9 Profil

icon Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...25.02.2014. u 18:03 - pre 123 meseci
Neke stvari mi nisu jasne. A rekao bih za sebe da nisam totalni amater što se tiče tehnike, IT , softvera i hardvera...

Da počnem diskusiju, pa ćemo videti u kom pravcu ide priča...

Na više različitih kompijutera, sa XPom ili sedmicom:
Često se dešava da komp uspori - ja otvorim task menadžer i - opterećenost procesora zanemarljiva.
Nekada, kada je 100%, mogu videti koji proces / program "pravi gužvu" i da donesem odluku - čekam ili ukidam ako se oduži...
Ovako sam zbunjen - kao nešto radi, a ne vidi se šta...
Je li softverski problem?
Puk'o vindous?
Malo memorije?
Slab procesor?
Prepun hard?

I zašto ne može da postigne svih 100% a ne 10% pa da 10x brže završi to što radi? Pretpostavljam da ima veze i optimizacija programa...

Negde ima "usko grlo", i totalno mi je čudno da je toliko usko. Koja je to optimizacija - kao da na ferari staviš gume 11/80-15, pa mora lagano sa gasom da ne bi stalno šlajfovale gume...? Šta je onda poenta 400+ konja?

Dešava se recimo da presnimavam nešto sa eksternog harda, i onda procesor pokazuje opet relativno malo opterećenje, ali ja apsolutno osećam da dosta sporije radi komp.
Ovde pretpostavljam da je usko grlo USB magistrala - ali opet - imam utisak da su se ti inženjeri koji su projektovali komponente malo sprdali sa nama...

Kako videti koja je najslabija karika - logično je da je džabe imati i7 na 12GHz, a ddr1 memoriju na 333Mhz (karikiram) - ali shvatate suštinu - postoji li neka logika koja memorija, količina iste, bzina FSB magistrale najbolje odgovara odredjenom procesoru?

Svaki konstruktivni savet, pa i odgovor na ne posravljeno pitanje, a u kontekstu ove teme (koki će pomoći da se skine deo vela sa ove velike misterije) je više nego dobrodošao...
:)

Koga ne mrzi da čita...:

Komp koristim od ranih osamdesetih, spektrum, komodor 64, i-286...

Mogao bih reći da sam u IT pogledu solidno potkovan (ima mnooogo potkovanijih, naravno), i dok je intel procesore označavao sa Pentium i Celeron, a AMD sa Sempron i Athlon - dosta toga mi je bilo jasno.

Međutim - sa promenom bračnog i roditeljskog statusa došlo je do hroničnog nedostatka vremena, a od prilike u to vreme je došlo i do fenomenalne ideje ova dva giganta kako da zbune korisnike i da sebi otvore novi manevarski prostor kako da istima prodaju mačke u džaku. E5200, P5000, Phenom, A-4, i5-320, i7-2600, core solo, core2 duo (ali i core duo), Quad, Exreme...
Igranka bez prestanka...
Ajoš se nismo ni dotakli matičnih ploča, grafičkih kartica...

Pre godinu dana sam se na primer zaprepastio kada sam se raspitivao oko optimalnog laptopa za moje potrebe. Jedan od kandidata je imao integrisanu grafiku (i procesor, serija 3će generacije), i zasebnu grafičku karticu.
Čitajući testove sa neta, ispostavilo se da je eksterna grafika maltene slabijih karakteristika od integrisane!?
Tačno mogu da zamislim prosečnog ili još bolje ispod-prosečnog korisnika IT tehnologije (po znanju) kako zahteva u radnji lap top sa eksternom grafikom, i zadovoljno se smeška, iako ga je prodavac savetovao da uzme ovaj jeftiniji, sa integrisanom. Kupac zadovoljan odlazi, i sam za sebe komentariše: "pa nisam ja od juče..."
Nisam ni ja.
Ali me nije sramota da izjavim:


"MENI VIŠE NIŠTA NIJE JASNO!!!"

Ima li još uvek IT-expert samarićana koji bi mogli da puste malo svetlosti na ovu zavijenu u tajnoviti plašt temu?

Hvala unapred:)

--
++Only bikers know why a dog sticks his head out of a car window++

pozdrav, p0peye
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Moderator
Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...25.02.2014. u 18:37 - pre 123 meseci
Hm... nisi nigde naveo konkretnu konfiguraciju koja je pravila problem, ali iz opšteg utiska rekao bih da ti treba brži, odnosno noviji hard disk, a još bolje ako možeš da nabaviš ssd disk, to ubrzava svakodnevni rad u sistemu kao ništa drugo. Naravno, matična ploča bi trebalo da podržava bar SATA2 da bi to radilo kako treba.

Što se tiče laptopova, nema šanse da je integrisana grafika bila bolja od zasebne, moguće da nisi pažljivo čitao testove
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...26.02.2014. u 14:06 - pre 123 meseci
Nesto iz prakse... Meni se to desilo par puta, mozda tri puta ukupno 'u zivotu', i stvarno je iritirajuce. Prvi put je bilo odavno, mislim da je bilo u vreme neke dual kor masine... i sta god da sam probao, kako god da sam analizirao softver, setovanja,hardver i sve sto je palo na pamet meni i drugarima koje sam kontaktirao - nista nije bilo jasno, sve je ok u ocitavanjima a kompjuter radi sve sporije. Resenje je bilo "format c" i nakon toga nema problema.

Drugi put kad se to desilo nisam mogao da radim formatiranje but diska jer sam bio u nekom procesu rada koji je zahtevao komplikovano setovanje sistema i nekih programa sto je podrazumevalo jako puno vremena da se "izgubi" na dizanje sistema i svega ostalog. I onda je slucajno u telefonskom razgovoru doslo resenje! :) Covek me zove i pita imam li vremena za pricu da me nesto pita, ja kazem da imam jer me nesto zeza komp pa sporo kopira... na sta je on reagovao sa "pa mnogo kopiras od kako si ukljucio kompjuter, isprazni, bre, kopi bunar bez dna i sve ce biti u redu", ja ga pitam sta mu je to a on kaze "ja tako zovem varijantu kontrol + c > kontrol + v na Windows-u, isprazni Clipboard i instaliraj neki Clipboard Manager sa kojim ces ograniciti te fore pa cak i iskljuciti tu varijantu i imaces lepsi zivot..."! :) I tako je i bilo! Cim sam to uradio i od tada - vise nemam nikakvog problema sa usporavanjem sistema kad cesto i puno kopiram!

U principu za kopiranje (i uglavnom svaki rad sa fajlovima) koristim Total CMD i izuzetno retko koristim Win varijantu Ctrl + C i Ctrl +V. A inace odavno imam/koristim veoma koristan gadget "Clipboard" koji mi uvek pokazuje da li i koliko je zauzece a moze i da bude koristan, stavim u setovanju da ima "neograniceno" pa samo setam izmedju fajlova za kopiranje... ili ogranicim na jedan ili dva fjala... Uglavnom izbegavam Windows kopiranje jer Total Commander to radi savrseno a nigde nista ne baferuje, ne pamti...

Pa sad... ja imam takvo iskustvo - sve moguce provere pokazuju da je softverski i hardverski sve ok a kopira sporo i usporen ceo sistem (ma kakva konfiguracija bila!). Resenje sam opisao, moje/za mene resenje, pa ako nekome pomogne - odlicno. :)


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...26.02.2014. u 14:14 - pre 123 meseci
Citat:
Miroslav Jeftić: ...
Što se tiče laptopova, nema šanse da je integrisana grafika bila bolja od zasebne, moguće da nisi pažljivo čitao testove :)

Potpuno tacno, sem da nije u pitanju graficka koja je u osnovi losija od integrisane, ali ko bi normalan tako nesto stavio?! :)

Kod laptopa ima fora da se setuje desavanje kad ima integrisana i dodatna graficka kartica. I nije komplikovano a radi odlicno. Bar na HP i-5 koji ima i HD4200U integrisanu i AMD Mobility™ Radeon® HD 8670M je to lako i radi besprekorno, obe u isto vreme a sam dodeljujem sta ce koja i koliko da radi/obradjujem. Nije mi tu (kod kuce) taj HP pa ne znam napamet kako se zove program za to ali je dosao sa HP-om na kome je preinstaliran W8PRO i tako se i koristi mada mislim da moze da se nadje i skine kao free na Net-u.


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...26.02.2014. u 15:02 - pre 123 meseci
Citat:
Sceka:Uglavnom izbegavam Windows kopiranje jer Total Commander to radi savrseno a nigde nista ne baferuje, ne pamti...
TC ima fino podešavanje kopiranja pa može da se eksperimentom dobije najbolja kombinacija.
 
Odgovor na temu

Siki 5

Član broj: 240086
Poruke: 116
*.adsl-a-9.sezampro.rs.



+2 Profil

icon Re: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...26.02.2014. u 18:42 - pre 123 meseci
Jedan od načina da se isprazni,izbriše sadržaj Clipboarda je :


1. Kliknite desnim tasterom miša na desktop i iz kontekstnog menija izaberite opciju New > Shortcut. Otvoriće se okvir za dijalog New Shortcut.
2. U polje Shortcut location unesite sledeću komandu:
cmd /c “echo off / clip”
Prečica za brisanje sadržaja Clipboarda je kreirana, i sada možete da izvršite dalja podešavanja.
3. Kliknite desnim tasterom na ikonicu i iz kontekstnog menija izaberite Properties.
4. U padajućem meniju Run izaberite opciju Minimized. Ovde takođe možete da dodelite i taster za prečicu.
5. Ako kliknete na dugme Change Icon a zatim potražite sledeći fajl, možete da pronađete ikonicu Clipboarda:
%SystemRoot%\system32\shell32.dll
To je sve. Sada ako želite da izbrišete sadržaj Clipboarda, dovoljno je da kliknete na ikonicu koju ste upravo kreirali.

Snić
 
Odgovor na temu

p0peye
Nenad Nikolić
Bg

Član broj: 64580
Poruke: 183
82.117.206.*



+9 Profil

icon Re: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...27.02.2014. u 17:31 - pre 123 meseci
Ima logike u tome što pišete, ali ja ipak mislim da tu nešto nije dobro usklađeno/ upareno.

Ne dešava se samo na jednom kompjuteru. Kod mene, kod ćaleta, kumova, prijatelja... Doduše, imam jednog kuma koji kaže da mu komp radi super...

Naravno, nemaju svi sve i identične probleme, ali se vidi da tu nešto ne štima...

Ako procesor pokazuje slabo optereženje, a meni sa eksternog harda nešto presnimava i uspori komp - nije li to znak da je laički rečeno usb magistrala prespora za taj procesor?

Kao što rekoh (i svi znamo) - brzina procesora, memorije, hard diska, magistrale, usb magistrale moraju biti nekako usklađeni.

Ja nikako da skapiram šta je u usklađeno kada tako radi.

Po meni bi procesor trebao da bude stalno oko 100% opterećen dok god nešto radi - a ne da npr. 5 sekundi otvara fajerfoks a procesor na 20-40%.
Što ne radi na 100% i otvori ga za 2 sekunde?

Ili se to ne dešava i vama?

I koliko brzina memorije na primer ima uticaja? Naravno da će brža memorija brže odraditi posao, ali da li bi na primer sa memorijom koja je za tu ploču najbrža omogućila procesoru da radi (toliko) brže?

I šta je sa har diskom. Bilo nekad ... .... ATA100, pa ATA133, SATA, SATA2...

Koliko oni uspevaju da ne koče ostatak sistema? Slažem se da je SSD trenutno najbolje rešenje, ali i najskuplje, i nisam siguran koliko bi imalo smisla na ovu konfiguraciju stavljati. A kada se zameni konfiguracija, neće ostati para za SDD...

I tako u krug...

p.s. - konfa: E5200, Gigabajt GA 945GCM-S2L, 2GB DDR2 na 800MHz, 1TB HDD (Neki SATA u svakom sl.)...

p.p.s. - Gigabajt GA 945GCM-S2L ima 2 slota, i ako stavim 2x2GB rama, prijavljuje instalirano 4gb, ali raspoloživo 3gb. Hardverski ograničeno. :( A ja mislim da mu dam veštačko disanje sa još 2GB bar još neko vreme...
pozdrav, p0peye
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Moderator
Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...27.02.2014. u 21:28 - pre 123 meseci
Citat:
p0peye: Ako procesor pokazuje slabo optereženje, a meni sa eksternog harda nešto presnimava i uspori komp - nije li to znak da je laički rečeno usb magistrala prespora za taj procesor?


Ne, to samo znači da tvoj hard disk nije dovoljno brz da istovremeno kopira podatke i još radi nešto treće zadovoljavajućom brzinom - drugim rečima hard disk ti je usko grlo. SSD od 64GB, koji bi onda služio samo za operativni sistem (postojeći hard disk za podatke) košta oko 55€, to ti je trenutno ubedljivo najjeftiniji način da dođeš do boljih performansi.

Ono što još možeš probati je da ponovo instaliraš Windows (ako znaš kako se to radi), jer ako je davno instaliran moguće je da više ne radi optimalno, ali to samo u nekim slučajevima pomaže, nije isključeno da u tvom slučaju ne bi imalo nikakvog (pozitivnog) efekta.
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...27.02.2014. u 21:51 - pre 123 meseci
Citat:
SSD od 64GB, koji bi onda služio samo za operativni sistem (postojeći hard disk za podatke) košta oko 55€,


Da li mozes da predlozis neki model?
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Moderator
Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...27.02.2014. u 22:05 - pre 123 meseci
Koliko mogu da vidim na brzaka, izbor modela od 64GB je jako slab u poređenju s prošlom godinom, može recimo da se nađe Kingston V300 za nekih 6400 dinara, malo stariji model, ali za te pare je ok. Ja lično bih za nešto više para uzeo Samsung 840 EVO od 128MB, on je oko 10.000, ali ako je cena prioritet, pomenuti Kingston je verovatno jedino što dolazi u obzir.

Uzgred, ovo je sve samo moje lično mišljenje, što se tiče brzine rada komponenti jako teško je biti siguran ovako napamet, tako da ništa ne garantujem
 
Odgovor na temu

dusans
Stojanov Dušan
Pančevo

Član broj: 9551
Poruke: 1343
*.dynamic.sbb.rs.



+311 Profil

icon Re: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...27.02.2014. u 22:51 - pre 123 meseci
Citat:

Kao što rekoh (i svi znamo) - brzina procesora, memorije, hard diska, magistrale, usb magistrale moraju biti nekako usklađeni.


Nije mi jasno šta si ovime hteo da kažeš?
Ako si mislio da sve komonente rade istom brzinom, onda debelo nisi u pravu, niti rade, niti bi trebale da rade niti će (verovatno) ikada raditi.

Citat:

Po meni bi procesor trebao da bude stalno oko 100% opterećen dok god nešto radi - a ne da npr. 5 sekundi otvara fajerfoks a procesor na 20-40%.
Što ne radi na 100% i otvori ga za 2 sekunde?


Zato što u radu sistema učestvuje NE SAMO PROCESOR VEĆ I OSTALE KOMPONENTE, i svaka radi svoj deo posla.
Iza kulisa, kada pokređeš Firefox, HDD mora da pročita exe + gomilu drugih fajlova, da to smesti u RAM,
onda da procesor da krene sa izvršavanjem programa, usput da izvrši jos stotine API poziva ka OS (koji opet u sebi mogu
raditi slične stvari i koristiti opet neke druge HW komponente), zatim da prikaže GUI koji se na kraju izrvšava delom preko grafičke karte, itd...

Dakle, svo to vreme u toku pokretanja se troši na razna izvršavanja na različitim komponentama.
Da procesor već ima sve što mu treba da izvrši na tacni, i da ne mora da čeka na HDD, RAM, GPU, LAN...
onda bi i izvršavao 100% brzinom, inače ovako "vrti u prazno".

Primer 1. Ako uzmeš neki program za Video Encoding, videćeš da će procesor raditi na 100%, zato što je posao takav,
nema puno čitanja sa HDD-a a ima jako puno proračuna gde su glavni procesor i RAM.

Primer 2. Pokreneš neki veći download sa interneta, videćeš da će procesor raditi na 0%, zato što je posao takav,
nema ozbiljnog posla za procesor i RAM, oni samo primaju podatke u bafer i šalju ih na HDD, sve ostalo je čekanje na podatke koji stižu sa interneta.

Uglavnom, gotovo svuda je najsporija komponenta HDD, ko nije probao SSD ne zna o čemu pričam.
 
Odgovor na temu

Burgos
Nemanja Borić
Amazon Web Services
Berlin

Član broj: 12484
Poruke: 1947
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: stackoverflow.com/users/1..


+480 Profil

icon Re: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...27.02.2014. u 23:51 - pre 123 meseci
Citat:
p0peye:

Ako procesor pokazuje slabo optereženje, a meni sa eksternog harda nešto presnimava i uspori komp - nije li to znak da je laički rečeno usb magistrala prespora za taj procesor?


Na ispravnom računaru, za kopiranje je zadužen DMA kontroler, kopiranje ide mimo procesora, pa procesor ne bi uopšte ne bi trebalo da pokazuje opterećenje. Ako ti je računar usporen prilikom kopiranja, a procesor ne pokazuje opterećenje (kopiranje nije u programiranom modu), sva je verovatnoća da ti je hard disk (na kome je sistem instaliran) prespor, pa ne može da odgovori na istovremeno kopiranje i čitanje.

Citat:
Po meni bi procesor trebao da bude stalno oko 100% opterećen dok god nešto radi - a ne da npr. 5 sekundi otvara fajerfoks a procesor na 20-40%.
Što ne radi na 100% i otvori ga za 2 sekunde?


Retko koji od svakodnevnih poslova je procesorski zahtevan (eventualno reprodukovanje flash videa), pa procesor radi na niskom opterećenju (pritom, taj procesor ima dva jezgra, pa je to 40% zapravo 80% opterećeno jedno jezgro - pogledaj u Performance tabu Task managera), što je dobro jer a) manje se greje b) troši manje struje. Ako je RAM memorija puna, hard disk spor, pa onda mora da se prebaci stranica iz RAM memorije na hard disk, pa onda sa hard diska da se učitaju svi fajlovi i da se pokrene izvršni program... Već ti je rečeno gore..

Citat:

Ili se to ne dešava i vama?


Dešavalo se, dok nisam kupio SSD-ove za skoro sve računare u kući. Na jednom laptopu (bez SSD-a) se i dalje dešava.

Citat:
I koliko brzina memorije na primer ima uticaja? Naravno da će brža memorija brže odraditi posao, ali da li bi na primer sa memorijom koja je za tu ploču najbrža omogućila procesoru da radi (toliko) brže?


Malo uticaja za svakodnevni rad, pogotovo ako je višestruko brža od hard diska.

Citat:
I šta je sa har diskom. Bilo nekad ... .... ATA100, pa ATA133, SATA, SATA2...


Već SATA II ispunjava sve moje zahteve, a SATA 3 je već deo standardne opreme. Više pažnje obrati na to da ti je eksterni hard disk povezan sa pločom preko USB 3 interfejsa (zahteva i hard disk i ploču sa USB 3 podrškom).

Citat:
Koliko oni uspevaju da ne koče ostatak sistema? Slažem se da je SSD trenutno najbolje rešenje, ali i najskuplje, i nisam siguran koliko bi imalo smisla na ovu konfiguraciju stavljati. A kada se zameni konfiguracija, neće ostati para za SDD...


Za razliku od ploče, procesora i memorije, SSD možeš preneti i u narednu konfiguraciju, tako da se neće baciti, a verovatno će biti najbolja investicija. Ploča ima SATA 2 kontroler, tako da će sve raditi sasvim korektno.
 
Odgovor na temu

p0peye
Nenad Nikolić
Bg

Član broj: 64580
Poruke: 183
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+9 Profil

icon Re: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...28.02.2014. u 01:58 - pre 123 meseci
Citat:
dusans:
Citat:

Kao što rekoh (i svi znamo) - brzina procesora, memorije, hard diska, magistrale, usb magistrale moraju biti nekako usklađeni.


Nije mi jasno šta si ovime hteo da kažeš?
Ako si mislio da sve komonente rade istom brzinom, onda debelo nisi u pravu, niti rade, niti bi trebale da rade niti će (verovatno) ikada raditi.


Naravno da ne. Mislim da sve komponente moraju nekako da se uklope. Prvi post:
Citat:
p0peye:
... Koja je to optimizacija - kao da na ferari staviš gume 11/80-15, pa mora lagano sa gasom da ne bi stalno šlajfovale gume...? Šta je onda poenta 400+ konja?
....

Kako videti koja je najslabija karika - logično je da je džabe imati i7 na 12GHz, a ddr1 memoriju na 333Mhz (karikiram) - ali shvatate suštinu - postoji li neka logika koja memorija, količina iste, bzina FSB magistrale najbolje odgovara odredjenom procesoru?


Citat:

Citat:

Po meni bi procesor trebao da bude stalno oko 100% opterećen dok god nešto radi - a ne da npr. 5 sekundi otvara fajerfoks a procesor na 20-40%.
Što ne radi na 100% i otvori ga za 2 sekunde?


Zato što u radu sistema učestvuje NE SAMO PROCESOR VEĆ I OSTALE KOMPONENTE, i svaka radi svoj deo posla.



Već ovde cupkam na stolici spreman da napišem "pa o tome i pričam - sve te komponente nisu dobro uparene - negde je usko grlo", ali onda pročitah ostatak teksta, i shvatam da sam i pre ovog posta znao da 1 mašina ne može biti optimizovana za sve procese, ali mi je nekako u glavi svo vreme ono "za surf će ti posao više nego dobro raditi i celeron od pre 10 godina"... Hm. Pa sad ispade da baš i nije tako...

Citat:

Iza kulisa, kada pokređeš Firefox, HDD mora da pročita exe + gomilu drugih fajlova, da to smesti u RAM,
onda da procesor da krene sa izvršavanjem programa, usput da izvrši jos stotine API poziva ka OS (koji opet u sebi mogu
raditi slične stvari i koristiti opet neke druge HW komponente), zatim da prikaže GUI koji se na kraju izrvšava delom preko grafičke karte, itd...

Dakle, svo to vreme u toku pokretanja se troši na razna izvršavanja na različitim komponentama.
Da procesor već ima sve što mu treba da izvrši na tacni, i da ne mora da čeka na HDD, RAM, GPU, LAN...
onda bi i izvršavao 100% brzinom, inače ovako "vrti u prazno".


Ovo mi se dešavalo.
Može li se laički zaključiti da je (ZA OVU NAMENU) procesor prejak za ostatak konfe?

Citat:


Primer 1. Ako uzmeš neki program za Video Encoding, videćeš da će procesor raditi na 100%, zato što je posao takav,
nema puno čitanja sa HDD-a a ima jako puno proračuna gde su glavni procesor i RAM.


I ovo mi se dešavalo.
Može li se laički zaključiti da je (ZA OVU NAMENU) procesor preslab za ostatak konfe?

Citat:


Primer 2. Pokreneš neki veći download sa interneta, videćeš da će procesor raditi na 0%, zato što je posao takav,
nema ozbiljnog posla za procesor i RAM, oni samo primaju podatke u bafer i šalju ih na HDD, sve ostalo je čekanje na podatke koji stižu sa interneta.


I ovo mi se dešavalo.
Može li se laički zaključiti da je (ZA OVU NAMENU) procesor prejak za ostatak konfe?

Citat:


Uglavnom, gotovo svuda je najsporija komponenta HDD, ko nije probao SSD ne zna o čemu pričam.


... Pričajte još malo o SSD-u i čini mi se da će to biti prva komponenta za zamenu - svakako će ostati i za sleceću nadogradnju konfe...

Inače poslednjih 10tak godina sam (re)instaliram vindous. Što kad stigne nova konfa, što po potrebi kad baš uspori. Međutim, što se neke optimizacije tiče, sem installiranja drajvera, antivirusa i izbegavanja sumnjivih sajtiva nisam neki stručnjak. Registry uglavnom ne diram, razne programe za optimizaciju izbegavam posle prvih par pokušaja koji su prošli sa usporavanjem kompa...
Imam dosta prijatelja koji mene smatraju za stručnjaka pa zovu. Nekad im rešim probleme (oni su amateri pa nije teško) nekad ne znam ni ja pa pitam dalje, nekad ne zna nis ledeći krug, pa reinstaliram OS, nekad ni to ne pomogne

Pomenuti kum koji je zadovoljan kako mu radi konfa ima E5400 ali i 4GB rama na dosta boljoj ploči i jaku grafiku.
Kod njega smo probali da otvorimo FireFox sa 30tak tabova i onako na brzinu mu je sve radilo ok. Dosta brže nego kod mene. Kapiram da je tu u pitanju odnih dodatnih 2GB rama, jer kod mene samo FajerFoks zna da ode na 1,9GB (u paru - moj i moje drage profil - cirka toliko) - i onda mora da stalno prebacuje sa RAMA na Hard... Svestan sam da je to dobar deo problema. Zato sam i hteo da pazarim još 2 GB rama, ali sam digao ruke kada sam skapirao da je (matora, a i onda ne baš sjajna) ploča hardverski ograničena na 3GB. Ipak će se menjati i ostatak konfe.

I kada smo se već dotakli moje konfiguracije, za ovo sam mislio da otvorim novu temu, pa evo vam link ako neko ima savet...
http://www.elitesecurity.org/t474159-0#3417584 (premeštena tema)

p.s. - mali me probuio da piški i ode sat vremena opušteno... A i ja sam se ras.... khem. Ko će ustati sutra tj. danas za posao... - nije da kukam - zahvalan sam na vašem vremenu koje ste tek vi mogli korisnije da upotrebite. Ja sam dosta naučio pa još jednom - hvala...




[Ovu poruku je menjao p0peye dana 28.02.2014. u 12:31 GMT+1]
pozdrav, p0peye
 
Odgovor na temu

llux

Član broj: 63288
Poruke: 419
178.79.22.*



+253 Profil

icon Re: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...28.02.2014. u 08:44 - pre 123 meseci
Ne razumem ovo za clipboard. Pa sa svakim restartom, clipboard se brise. I dovoljno je da se iskopira parce teksta pa da citav clipboard bude zamenjen tim tekstom.
 
Odgovor na temu

p0peye
Nenad Nikolić
Bg

Član broj: 64580
Poruke: 183
82.117.206.*



+9 Profil

icon Re: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...28.02.2014. u 11:35 - pre 123 meseci
Ja sam uglavnom tako radio posle kopiranja velikog fajla sa kopi paste i sl.
Inače koristim Total Commander a pre njega davno kako beše - Norton komander...?
pozdrav, p0peye
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...28.02.2014. u 12:23 - pre 123 meseci
@pOpeye

Tvoje razumevanje performansi računara je vrlo površno. Ono što je jasno, to je da ti treba novi (jači) računar.

Sada malo o procentu zauzeća procesora - to je samo jedan od parametara, kojem si dao preveliku vrednost. Osim procesora tu imaš i gomilu drugih komponenti. Na primer, svaki PCI uređaj ima DMA (direct memory access). Ako treba da se prebaci blok podataka, na primer između grafičke kartice i memorije, ili između diska i memorije, taj uređaj postaje master na memorijskoj magistrali i dok on ne završi transfer, CPU ne može da pristupi memoriji. Tako imaš situaciju da se pokazuje nisko zauzeće procesora, a sve radi usporeno.
Drugo, potpuno pogrešno je uverenje da ako procesor nije na 100%, da si bezveze dao pare. Razmotrimo sledeći teoretski slučaj: u toku 10s procesor je bio zauzet 50%. Na sistemu je startovano 5 procesa i svaki od njih zahteva 1s procesorskog vremena. U najgorem slučaju, svih 5 procesa je zahtevalo procesor u istom trenutku. Procesor izvršava proces p1, pa p2 pa redom do p5. Prvi proces je čekao 1s da se posao završi, drugi 2s, dok je poslednji, peti čekao 5 sekundi (4s da završe procesi p1..p4 i jednu sekundu da se završi njegov posao). Srednje vreme za svih 5 procesa da završe obradu je (1+2+3+4+5)/5=3s. Dakle, sa 50% zauzeća procesora, vreme da se završi posao je 3 puta veće nego da je startovan samo jedan proces. U principu, ako je zauzeće procesora p, tada je vreme odziva sistema 1/(1-p), što znači da u proseku zauzeće procesora od 50% znači da se tvoj posao radi 2 puta sporije, 75% znači da je 4 puta sporije, 90% znači 10 puta sporije, a ako je zauzeće 100%, tada se tvoj proces možda neće nikada ni završiti (ako je, recimo, algoritam dodele procesora tako da proces sa najmanjim ID koji čeka dobije procesor, pa onda tvoj proces nikada ne stigne na red).

Zaključak, uživaj dok ti je zauzeće procesora, memorije i ostalih resursa ispod 50%, a razmišljaj o zameni ako je veće.

Čisto kao upoređenje, ako motor tvog automobila može da razvije 5000 obrtaja u minuti (6000 ako ode u "crveno") nemoj da kukaš što si kupio takav motor, jer i onako ne prelaziš 4000 obrtaja, nego uživaj u vožnji sve dok se ne ispostavi da veći deo vremena voziš iznad 3000 obrtaja.
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...28.02.2014. u 17:02 - pre 123 meseci
Citat:
a pre njega davno kako beše - Norton komander...?

windows commander pa ih je microsoft tuzio zbog naziva.

Miroslave...Mislio sam nesto sto si probao a cena kvalitet mogu da prodju.Ja nisam do sada imao iskustva.Pricaju o odredjenom broju upisivanja,da li to znaci ogranicen vek trajanja?
 
Odgovor na temu

dusans
Stojanov Dušan
Pančevo

Član broj: 9551
Poruke: 1343
*.mts.telekom.rs.



+311 Profil

icon Re: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...28.02.2014. u 17:28 - pre 123 meseci
Lave, dobro je rekao, Norton Commander, pre Win Commandera, jos iz doba Dos-a.
 
Odgovor na temu

NenadSM
Sremska Mitrovica

Član broj: 70835
Poruke: 208
*.ptt.rs.

ICQ: 373516076
Sajt: srem022.blogspot.com


+16 Profil

icon Re: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...28.02.2014. u 22:01 - pre 123 meseci
Citat:
dusans: Lave, dobro je rekao, Norton Commander, pre Win Commandera, jos iz doba Dos-a.

Jes vala, bas tako,
Norton Commander
a bio je i Dos Navigator...
Dos Navigator
Imam Yugo. Nije neki, mozete misliti kakav je. Dobio sam ga kao drugu nagradu na Tomboli.
Prva nagrada je bila TORTA!
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...28.02.2014. u 22:11 - pre 123 meseci
Da,sada sam se setio,ali nikako ga nisam mogao svariti ( nortona) sa njegovim reklamama prednje strane.
A antivirus je bila posebna prica.
 
Odgovor na temu

[es] :: Windows desktop :: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 15075 | Odgovora: 84 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.