Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...

[es] :: Windows desktop :: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 15089 | Odgovora: 84 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Moderator
Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...01.03.2014. u 18:34 - pre 123 meseci
Citat:
gilopile: . Ali ko ima kesa, kupi dva kom od 120GB, metne ih u RAID0 i uziva


RAID0 super izgleda na sintetičkim testovima, ali u svakodnevnom radu je slabo primetna razlika, plus što ako jedan disk zabrlja odoše podaci. I dalje je mnog bolja opcija jedan od 250GB
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2611 Profil

icon Re: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...01.03.2014. u 18:42 - pre 123 meseci
Slazem se da nije bas preporucljivo to raditi na SSD, ali ako nista drugo, mnooogo se primeti na HDD. Imao sam dva WD 500GB u raid0 i pravo je osvezenje sto se odziva sistema tice, brzine instalacije, podizanja OS-a, kopiranja...tice. Dobije se oko 50% bolje performanse HDD-a sto nije bas zanemarljivo :)

Bitne podatke je najbolje cuvati na drugom HDD-u i nece biti problema ako jedan odapne.
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

p0peye
Nenad Nikolić
Bg

Član broj: 64580
Poruke: 183
..252.195.adsl.dyn.beotel.net.



+9 Profil

icon Re: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...01.03.2014. u 18:48 - pre 123 meseci
Citat:
ventura:
Citat:
p0peye: - avast sa normalnim podešavanjima.

Antivirus odmah izbaci, koji god da je. Jer nijedan virus ti neće usporiti računar toliko koliko smeće od antivirus softvera (a svaki antivirus je oksimoronsko smeće).


Tvoji postovi su dosta kontraverzni, pratim i "prošlogodišnji scenario" i odavno se spremam da ti (argumentovano) napišem par reči, ali nikako da uhvatim vremena. Ovaj savet ću shvatiti kao dokono šaljivo ćaskanje... Može, trebamo malo i da se opustimo, ne smao da pišemo ozbiljno... Evo i jedan smajli: :)
pozdrav, p0peye
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...01.03.2014. u 18:58 - pre 123 meseci
Pa ventura i odgovara samo na postove na kojima moze da kontrira, ali u ovom slucaju bih se stvarno slozio s njim sto se AV softvera tice. Za sve vreme mog koriscenja racunara, nekih pola godine sam sveukupno imao AV. Naravno da ima svoju poentu ali meni licno osetno usporava rad kompjutera.

Mada, sad kad vidim da se radi o 100+ tabova u browseru... pa sta ti radis sa tim browserom? Danas su browseri takvi da ce vrlo lako da povuku brdo resursa sa cak i par otvorenih tabova...
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
*.exe-net.net.



+784 Profil

icon Re: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...01.03.2014. u 19:23 - pre 123 meseci
Citat:
gilopile
Nego, sta vi mislite o onim oglasima, tipa, prodajem PIII kompletan, dobar za mutimediju i surf?
Taj PIII ne moze ni Blic da otvori kako treba, a da ne zabode, a o multimediji i da ne pricam, izuzev gledanja raspalog DivX-a i slusanje mjuze na winamp-u....


I mene odusevljavaju takvi oglasi,a ljudi su uglavnom ovce
Skoro je prijatelj jedan za malo kupio masinu na 3.2Ghz sa 2 gb memorijei grafikom od 256. U oglasu stoji babaroga za internet,Yt pogotovo

U stvari ono Barthon 3200+ sa 4x512 Mb memorije,i nekom starom 9200se sa 256 Mb,AGP naravno

Na papiru izgleda slicno kao mnogo novija konfiguracija,ali realno ovo ni YT ne moze da potera kako treba
A bolje da ne napisem trazenu cifru

 
Odgovor na temu

joojant200

Član broj: 1953
Poruke: 712



+47 Profil

icon Re: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...01.03.2014. u 19:37 - pre 123 meseci
Citat:
p0peye:
Čekaj . ja sam na više sveCkih foruma pročitao iste probleme i da je ploča hardverski ograničena na 3gb, da nikakav fleš biosa ne pomaže. Niko od postera nije napisao "OK, rešio sam problem tako i tako", već je par njih napisalo "Promenio sam ploču, rešio se bede..."


Nova ploca je odlicno resenje.
Ako to izuzmemo, koliko sam video rekli su da x64 ne moze vise od 3gb.(zbog ogranicenja chipseta) Niko nije rekao da je probao win7 (odnosno win2003) x32 sa pae patchom.
Ja to koristim godinama jos od win2003 i super radi.


Citat:

Jeste ako sam koristiš komp i nemaš ženu...

Slican slucaj, ako ti je za utehu :P Thinkad T model se jedini pokazao dovoljno izdrzljiv ;)

Citat:

Nego, dajte još malo podataka o principu rada komponenti i usklađivanju istih. Hvala unapred.
P.s. - trenutno stanje na HHDu:
C particija (win7) 20 od 40GB slobodno. (Znam, znam sada i ja da sam trebao da ostavim više mesta za Win 7 u startu, ali igrice ne igram, svi potrebni programi su instalirani i valjda je 20GB slobodnih dovoljno?
D particija: 16/680GB slobodno. Znalo je da bude i 4-5 GB samo slobodnog prostora. Ta particija se koristi samo za podatke, pa valjda ni tu nije problem?
N particija: 7,6/670GB Slobodno. Tu se rasteže - smanjuje (bilo i 3 retko) a najčešće je 30GB slobodno. Na tu particiju Torrent snima šta se skida.
Upravo režem retko potrebne stvari na DVDove, pa će uskoro biti po 50tak GB slobodno na D i N particijama. Videćemo ima li veze...

Opet, bio sam slican slucaj i svanulo mi je kada sam uzeo externi 1gb 3.0 usb disk - oslobodio mesta za normalan zivot.
c disk 250gb 7200rpm
e disk 1tb (torrent)
d disk manji (softwerski raid 0 - od c i e) za vazne stvari
externi disk: backup d, backup sa e nesto sto je vazno, prebaceno i oslobodjeno mesta sa e ono sto je za cuvanje ali nije toliko vazno da treba da ima i backup= prestanak potrebe za higijenom hard diska, ne daj boze rezanjem dvd-ova. :)

ps: nedostatak usb 3.0 diska=kratak kabl

[Ovu poruku je menjao joojant200 dana 01.03.2014. u 20:51 GMT+1]
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...01.03.2014. u 19:37 - pre 123 meseci
Citat:
p0peye:
Citat:
ventura:
Citat:
p0peye: - avast sa normalnim podešavanjima.

Antivirus odmah izbaci, koji god da je. Jer nijedan virus ti neće usporiti računar toliko koliko smeće od antivirus softvera (a svaki antivirus je oksimoronsko smeće).


Tvoji postovi su dosta kontraverzni, pratim i "prošlogodišnji scenario" i odavno se spremam da ti (argumentovano) napišem par reči, ali nikako da uhvatim vremena. Ovaj savet ću shvatiti kao dokono šaljivo ćaskanje... Može, trebamo malo i da se opustimo, ne smao da pišemo ozbiljno... Evo i jedan smajli: :)

Ako se i u poljoprivredu razumeš kao u računare, slobodno napiši, ljudima na forumu uvek prija malo šale i razonode :)
 
Odgovor na temu

p0peye
Nenad Nikolić
Bg

Član broj: 64580
Poruke: 183
..252.195.adsl.dyn.beotel.net.



+9 Profil

icon Re: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...01.03.2014. u 19:39 - pre 123 meseci
Za vremensko uključivanje torenata teroetski može, ali u praksi ne.
Supruga doji, i onda u pola noći kada završi sedne da vidi šta ima novo na fejsbuku (ja inače nemam nalog na FB - znači ne postojim ) , pauzira torente i kad završi legne da spava. "draga, moraš da uključiš torente kada završiš sa kompom" "da dragi, hoću". I tako svaki dan...

@ ventura:
Jedna stvar koja mi se kod tebe sviđa je da trpiš šalu i na svoj račun i ne cimaš se na razne provokacije (kojih ima dosta -sa razlgom ili bez) - tu smo bar slični Jbt - offujem sopstvenu temu...
pozdrav, p0peye
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Moderator
Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...01.03.2014. u 20:10 - pre 123 meseci
Citat:
joojant200:Nova ploca je odlicno resenje.


Nova ploča nije rešenje, jer mu onda treba i novi procesor i nova memorija, tj. onda može slobodno da kupi skroz novu konfiguraciju i eventualno zadrži samo stari hdd za podatke
 
Odgovor na temu

joojant200

Član broj: 1953
Poruke: 712



+47 Profil

icon Re: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...01.03.2014. u 20:19 - pre 123 meseci
Citat:
Miroslav Jeftić: Nova ploča nije rešenje, jer mu onda treba i novi procesor i nova memorija, tj. onda može slobodno da kupi skroz novu konfiguraciju i eventualno zadrži samo stari hdd za podatke :)


Kako god okrene treba prvo suprugi da kupi laptop, pa od onoga sto preostane da vidi sta ce :D
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Moderator
Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...01.03.2014. u 20:24 - pre 123 meseci
Može i tako
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2611 Profil

icon Re: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...01.03.2014. u 20:32 - pre 123 meseci
Citat:
KrkaCiC:
Citat:
gilopile
Nego, sta vi mislite o onim oglasima, tipa, prodajem PIII kompletan, dobar za mutimediju i surf? :D :D
Taj PIII ne moze ni Blic da otvori kako treba, a da ne zabode, a o multimediji i da ne pricam, izuzev gledanja raspalog DivX-a i slusanje mjuze na winamp-u....:)


I mene odusevljavaju takvi oglasi,a ljudi su uglavnom ovce :)
Skoro je prijatelj jedan za malo kupio masinu na 3.2Ghz sa 2 gb memorijei grafikom od 256. U oglasu stoji babaroga za internet,Yt pogotovo :)

U stvari ono Barthon 3200+ sa 4x512 Mb memorije,i nekom starom 9200se sa 256 Mb,AGP naravno :)

Na papiru izgleda slicno kao mnogo novija konfiguracija,ali realno ovo ni YT ne moze da potera kako treba :)
A bolje da ne napisem trazenu cifru :)



Dobar jeste taj Bartolomeo, ali ipak vise ne moze da se nosi sa danasnjim aplikacijama....Tvoj drugar je trebao malo bolje da se raspita o komponentama pre kupovine :) Cena? Pa kontam da je kesnuo 150E :D JEsam li pogodio?

(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
*.exe-net.net.



+784 Profil

icon Re: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...01.03.2014. u 20:42 - pre 123 meseci
Citat:
gilopile: Dobar jeste taj Bartolomeo, ali ipak vise ne moze da se nosi sa danasnjim aplikacijama....Tvoj drugar je trebao malo bolje da se raspita o komponentama pre kupovine Cena? Pa kontam da je kesnuo 150E JEsam li pogodio?


Na svu srecu nije kupio,planirao je da kupi,jer je cuo da grafika bar 256,i 2gb rama i bar 3000 Mhz je dobar racunar

Nisu u pitanju 150e,ali opet je bila velika cifra. Trazeno je bilo 80e za to,samo kuciste.
E onda sam malo iskopao po oglasima po mom kraju,i za 80e je uleteo Sempron Le na AM2,2 Gb ram-a ali ddr2 160Gb hdd i grafika neka krs sa 1gb,ali Hd ready,naravno Pci-E

Ovaj kilavi Le jede za dorucak Barthona velicanstvenog

Kad sam vec kod te generacije,skoro sam se nasao u servisu gde je tip obicnog semprona 2200+,512,80Gb,9550 dao kao 20e uz doplatu za novu konfiguraciju

A ja ga otkupio za drugara za selo za 25e E to je neka realnost
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...01.03.2014. u 21:50 - pre 123 meseci
Citat:
A ja ga otkupio za drugara za selo za 25e E to je neka realnost

Za selo.Pa to ce jos sporije raditi zbog napona.Jos ako cuje ovo za 100 tabova,moze slobodno da pusti youtub,zaore i kada se vrati pocinje prvi frejm.Naravno sa pauzom i baferisanjem.
eX,taj otkljucani barton je harao tim vremenom.
 
Odgovor na temu

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
*.exe-net.net.



+784 Profil

icon Re: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...01.03.2014. u 21:55 - pre 123 meseci
Citat:
Lavlja_Jazbina: Za selo.Pa to ce jos sporije raditi zbog napona.Jos ako cuje ovo za 100 tabova,moze slobodno da pusti youtub,zaore i kada se vrati pocinje prvi frejm.Naravno sa pauzom i baferisanjem.
eX,taj otkljucani barton je harao tim vremenom.


Ma trebao mu neki komp da moze da gleda filmove i za muziku
Kakav YT,tamo nema interneta,sem preko modema nekog mobilnog operatora
 
Odgovor na temu

p0peye
Nenad Nikolić
Bg

Član broj: 64580
Poruke: 183
*.mts.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...01.03.2014. u 22:45 - pre 123 meseci
Eto ti sad. Ofneš svoju temu na tren, i lavina krene...
Ajde da pitam za antivirus - na stranu moje mišljenje da anti virus ne drlja stalno već samo kada prikačite uređaje/ medije na kojima ima datoteka koje spadaju u rizičnu grupu (.exe npr), zqnima me koliko vas zaista ne koristi nikakv antivirus? I kako se branite?
Niko ne komentariše keš na procesoru i uticaj na rad...
pozdrav, p0peye
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...01.03.2014. u 22:55 - pre 123 meseci
Ja sam nekada koristio KAV ali od kada nemam novce da plaćam licencu, prestao sam da ga koristim i sada nemam nikakav antivirus. ;) Ne branim se, valjda zato što kod mene .exe ne mogu da se pokrenu dok ja to ne dozvolim a i to je emulirano.
 
Odgovor na temu

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
*.exe-net.net.



+784 Profil

icon Re: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...02.03.2014. u 03:17 - pre 123 meseci
Ja sam do skoro koristio nod32,i strasno je koliko zna da uspori sistem. Na gore opisanoj konfiguraciji to zna da bude bolno
Toliko pojede resurse da ni surf nije moguc bez kocenja,zastajkivanja... Ne uvek,vec samo kad radi neki periodicni scan,ili sta vec!
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...02.03.2014. u 10:28 - pre 123 meseci
Citat:
p0peye:
Eto ti sad. Ofneš svoju temu na tren, i lavina krene...
Ajde da pitam za antivirus - na stranu moje mišljenje da anti virus ne drlja stalno već samo kada prikačite uređaje/ medije na kojima ima datoteka koje spadaju u rizičnu grupu (.exe npr), zqnima me koliko vas zaista ne koristi nikakv antivirus? I kako se branite?
Niko ne komentariše keš na procesoru i uticaj na rad...

Tako što skeniraš potencijalno opasan fajl sa par desetina antivirus softvera odjednom preko online servisa:
http://virusscan.jotti.org/en
https://www.virustotal.com/
http://www.virscan.org/

U čemu je poenta da na računaru imaš antivirus koji će ti totalno usporiti rad, da bi sprečio da potencijalno zaradiš neki virus koji obično ne utiče na rad računara tako da ti primetiš (inače ne bi bio uspešan u propagaciji)?

To ti je kao da uzmeš pištolj i ubiješ se, da bi se zaštitio od rizika da te na ulici udari automobil i povredi.
 
Odgovor na temu

p0peye
Nenad Nikolić
Bg

Član broj: 64580
Poruke: 183
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...02.03.2014. u 12:44 - pre 123 meseci
To možda može osoba koja sama koristi kompjuter (i ima predstavu šta radi).
Iako još niam siguran da li se samo zezaš - počeosam da razmišljam u tom pravcu.
Možda posle sveže instalacije gost imidž ili sl. na eksterni bekap hdd, pa po potrebi vratiti imidž kad zagusti...
Uzeto u razmatranje.
Možda je i krajnje vreme da se napravi jedan user koji nije admin. Koristićemo ga i draga i ja stalno da se je bi šetali, a kada baš zatrebaju admin prava - ukucam lozinku i gotovo. Aliveć vidim paranoju kada joj prvi put bude komp zatražio da ukuca šifru... ;)
Inače ja nisam do sada primetio da mi AV pravi zastoj. Ne kažem da nije, ali nikada nisam video njega u task menadžeru da šenluči. Pretpostavljam da bi on u tim trenucima skeniranja kada uspori komp trebao da pokaže primetnu aktivnost u task menadžeru?
Nego ajd' mi sada priznaj Ventura, onako drugarski, jel' ti to mene zajebavaš, da ne gubim dtlžabe vreme nna istraživanje...?
pozdrav, p0peye
 
Odgovor na temu

[es] :: Windows desktop :: Mala diskusija o principu rada PC-a - šta rade svi ti Mhzi, Gbi, DDri...

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 15089 | Odgovora: 84 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.