Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

CD drajv ne prepoznaje više DVD medij

[es] :: Laptopovi :: CD drajv ne prepoznaje više DVD medij

[ Pregleda: 2296 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

codemaker
Borislav Pekic
Beograd

Član broj: 96807
Poruke: 67
188.120.97.*

Sajt: www.odraz.net/blog/index...


Profil

icon CD drajv ne prepoznaje više DVD medij10.08.2013. u 14:41 - pre 130 meseci
Pre par dana na laptopu Toshiba Qosmio mi je CD drajv iznenada počeo da čita i piše samo CD medije. Sa DVD medijima jednostavno odbija da ima bilo kakav kontakt - ignoriše ih i ne prepoznaje uopšte.
Svačega sam se načitao na netu ali ništa pametno sem - kupi drugi. Nije problem kupiti drugi ali bih voleo da znam kako je to uspeo da se posvađa samo sa DVD medijima a ne i sa CD???
Neko kaže virus, neko sočivo, neko pominje i branje višanja u Donjem Strnjištu ali nema rešenja za sada.

Ima li neko kakvu ideju šta da probam sledeće sem da isčupam prokletinju iz kučišta i gađam komšinicinog papagaja koji krešti po ceo dan? Onda u zjapeću rupu da stavim drugi drajv.

Ako i stavim drugi drajv, to mora biti baš za određeni model ili ima nekoh generičkih drajvova?
(mislim na boju i dimenzije kućišta i rupe u koju sve to ulazi)

 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: CD drajv ne prepoznaje više DVD medij10.08.2013. u 15:12 - pre 130 meseci
Za mene je iznenađenje da neki CD drajv uopšte čita DVD. A ako je ipak u pitanju DVD drajv, onda ništa čudno, za CD i DVD se koriste različiti laseri (sočiva, štagod) i nemaju veze jedno s drugim. Možda pomogne neko čišćenje, možda malo obrtanje šrafčića pored ;) ali je to ipak samo potrošni deo i ne isplati se trud, kupi neki koji pasuje (izgledom, dimenzijama, konektorima) i ne nerviraj se. Papagaj je tu najmanje kriv. ;)
 
Odgovor na temu

codemaker
Borislav Pekic
Beograd

Član broj: 96807
Poruke: 67
188.120.97.*

Sajt: www.odraz.net/blog/index...


Profil

icon Re: CD drajv ne prepoznaje više DVD medij10.08.2013. u 16:16 - pre 130 meseci
Ok, nisam se dobro "odrazio" :)
Radi se naravno o DVD DL capable drajvu.

Nisam sasvim ubeđen da je hardverski problem, mada najverovatnije grešim.
Naime, neposredno pre nego sam saznao da DVD drajv ne čita ono što mu ime kaže, nego je prešao u opoziciju pa me vara sa CD-om, trebalo je da instališem Windows 8 na neki drugi laptop.
Na tom drugom laptopu je DVD drajv u kvaru pa ne mogu da koristim narezan ISO fajl na DVD medij nego sam rešio da "narežem" ISO fajl na USB flash.
Za to sam koristio ISO to USB tool program.
Kad sam instalisao taj ISO to USB program, čini mi se da je AVAST nešto podivljao ali sad jednostavno ne mogu da se setim šta bi. Kao da je instalacija sadržala virus ili neke druge vrste malvare....
Sredio USB, instalisoa Windows 8 na drugi laptop.

Istog dana nakon par sati hteo da pogledam sadržaj DVD iz BUG časopisa i - ćorak. Nema DVD u drajvu je poruka. Stavim drugi neki DVD, isti problem. Stavim CD, mrcina čita bez gunđanja.
Od onda ne mogu čitati DVD.

Najverovatnije je AVAST imao neki false alarm, jer kasnije nikakav scan nije ništa pokazao
Ispada da se eto, utrefilo crkavanje DVD-a sa momen tom petljanja sa USB....

Što se tiče čišćenja optike, razmišljao sam da kupim onaj CD za čišćenje optike ali pitan je je koliko je to uopšte vredno truda.

Nije mi problem da kupim drugi drajv ali teško da ću naći takav da se lepo uklopi u dizajn kućišta moje Toshibe.

 
Odgovor na temu

codemaker
Borislav Pekic
Beograd

Član broj: 96807
Poruke: 67
188.120.97.*

Sajt: www.odraz.net/blog/index...


Profil

icon Re: CD drajv ne prepoznaje više DVD medij10.08.2013. u 17:23 - pre 130 meseci
Kupio CD za čišćenje i naravno, prema očekivanju - ništa. Uopšte mi nikada nije bilo jasno čemu ti CD-ovi služe, jer nikad nisam nigde čuo da je jedan rešio bilo kakav problem.
No, barem sam probao.
Najverovatnije mi sleduje traženje odgovarajućeg drajva.
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2611 Profil

icon Re: CD drajv ne prepoznaje više DVD medij10.08.2013. u 18:35 - pre 130 meseci
DVD i CD medije cita zaseban laser, tako da nista tu nije cudno. Obicno crkava onaj koji se vise koristi. Pokusaj dobro da ocistis socivo sa stapicem za usi i malo destilovane vode, jer kroz sloj jako sitne prasine moze da prodje zraka od CD lasera, dok DVD laser mnogo teze. Ako ne pomogne ciscenje, batali.
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: CD drajv ne prepoznaje više DVD medij10.08.2013. u 19:03 - pre 130 meseci
Okce još i može da se očisti (to bi mogao da uradi CD za čišćenje) ali je tu retko problem. Prizmu ispod ne čisti ništa što košta manje od novog drajva. ;) Ako nemaš gde da to besplatno opereš u ultrazvuku, onda se verovatno ne isplati.
Softverski problem ćeš najlakše da eliminišeš tako što ćeš da narežeš neki linux ili windows na RW DVD (ili žrtvuj neki običan) i probaš da ga pokreneš. Ako prođe i radi, onda možeš da razmišljaš o problemu sa te strane.
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2611 Profil

icon Re: CD drajv ne prepoznaje više DVD medij10.08.2013. u 19:11 - pre 130 meseci
^
Par puta mi je pomoglo ciscenje prizme. U zavisnosti od modela citaca, nekima se lepo moze podici socivo toliko da sa strane uguram tanju zicu na koju sam namotao malo vate i `prodzaram malo`. Neki modeli to ne dopustaju i pomaze jedino skidanje kompletnog drzaca sociva, ali ga posle Bog ne nacentrira i kanta ne gine :D Pricam za standardne DVD, ne za laptop.
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

codemaker
Borislav Pekic
Beograd

Član broj: 96807
Poruke: 67
188.120.97.*

Sajt: www.odraz.net/blog/index...


Profil

icon Re: CD drajv ne prepoznaje više DVD medij10.08.2013. u 23:41 - pre 130 meseci
Hvala vam na interesovanju, ali kako stvari stoje ne gine mi zamena drajva.

Nije mi to problem da kupim, sem što nemam pojma gde uopšte to da tražim, jer se radi o drajvu za laptop a ne eksterni.
Tu treba pogoditi i oblik i dimenzije i konektore ako nisu standard za sve laptopove i pitaj Boga šta još.

Gde uopšte da krenem da tražim drajv?
Jer, danas biti bez DVD čitača/pisača je suludo

Da li mogu da skinem sa jednog od starijih laptopova (Compaq) drajv a da paše na Toshibu Qosmio? Jesu li konektori i raspored standard ili se svaki proizvođač zabavljao za svoj groš?

 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: CD drajv ne prepoznaje više DVD medij11.08.2013. u 01:26 - pre 130 meseci
Pokušaj u servisima računara, posebno ovlašćenim za Toshiba laptopove.
Ako nemaju, mogu da naruče. Ili znaju koja je adekvatna zamena.
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2611 Profil

icon Re: CD drajv ne prepoznaje više DVD medij11.08.2013. u 04:04 - pre 130 meseci
Nisu isti kao za starije laptopove. Tebi treba SATA DVD RW. Imas ih na Kupindu od 1000din ispravni - polovni, do 3000 novi. Svi oni u vecini slucajeva pasu, a ponekad moze problem praviti prednja maskica. Ako nije problem, uslikaj nam taj.
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

[es] :: Laptopovi :: CD drajv ne prepoznaje više DVD medij

[ Pregleda: 2296 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.