Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Azija, Juzna Amerika i Afrika su buducnost imigracije koja je vec pocela

[es] :: Vodič za emigraciju :: Azija, Juzna Amerika i Afrika su buducnost imigracije koja je vec pocela

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 19125 | Odgovora: 89 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
*.static.tpgi.com.au.



+128 Profil

icon Azija, Juzna Amerika i Afrika su buducnost imigracije koja je vec pocela13.04.2013. u 17:12 - pre 134 meseci
Ljudi su ovde usmereni iskljucivo na tradicionalne zemlje emigracije koje imaju sve vise nezaposlenosti i problema.
Ekonomski bum nije u tim zemljama vise. Najveci rast je u Kini, Indiji, Brazilu...
Tamo su najvece mogucnosti.




 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
109.75.149.*

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Azija, Juzna Amerika i Afrika su buducnost imigracije koja je vec pocela13.04.2013. u 17:46 - pre 134 meseci
Da dodam onda i ovo :)

Citat:
Istanbul -- Deca i unučad turskih gastarbajtera sve češće, nakon obuke ili karijere u Nemačkoj, odlaze u Tursku.

Oni tamo, naime, vide bolje izglede za poslovanje. A i turska vlada nastoji da priveče dobro obrazovanu radnu snagu.

Mnoge nemačke Turke privlači domovina njihovih roditelja, dedova i baka. Prema podacima nemačkog Zavoda za statistiku, u 2011. godini je iz Turske u Nemačku došlo nešto manje od 31.000 ljudi, dok je u istom periodu 33.000 ljudi iz Nemačke otišlo u Tursku. Taj trend traje od 2006. i ne prekida se.

Jedan od glavnih razloga je privredni napredak Turske i samim tim i veća mogućnost zapošljavanja. Turski ministar industrije Nihat Ergun prilikom nedavne posete Berlinu hvalio je uslove poslovanja u Turskoj i pozivao dobro obrazovane stručnjake.

"Nemačka bi trebalo u Tursku da pošalje stručnu radnu snagu, a ne obrnuto." Turski ministar je naglasio da su dobrodošli ne samo oni turskog porekla, nego i Nemci.



Mislim da ce tesko u blizoj buducnosti 10-20 godina bilo koja od zemalja iz Afrike, Azije ili Juzne Amerike biti hit destinacija za emigraciju. Oni koji grabe prilike ce da idu tamo gde je rast najveci a to moze biti u BRICS ili slicnim zemljama. U ovim zemljama isto tako postoji i dosta nepoznanica i nesigurnosti (socijalno, zdravstveno, penziono, bezbednost). Od mogucih destinacija u Aziji bile bi mi interesantni Singapur, Japan, Hong Kong i Juzna Koreja, Afriku bih potpuno preskocio a sa Juznom Amerikom nisam upoznat. Ovo je naravno iz ugla otici, tamo raditi i ziveti od toga.

Postoji i druga strana medalje zivota na jeftinom mestu ali koliko sam primetio i u jeftinim podnebljima gde god je kvalitet zivota dobar tu je i cena "dobra".
 
Odgovor na temu

Nemanja
Informatiker

Član broj: 4663
Poruke: 1539
..6.238.wireless.dyn.drei.com.



+583 Profil

icon Re: Azija, Juzna Amerika i Afrika su buducnost imigracije koja je vec pocela13.04.2013. u 18:04 - pre 134 meseci
Vec je pocela emigracija Portugalaca , pre pocetka ekonomske krize u Angoli ih je bilo 30.000 sada ih ima preko 100.000 ... obrazovani belci koji znaju jezik , obicno u svojim bivsim kolonijama, mogu imati dobro placene poslove, narocito tamo gde ima nafte ... ako uspe da izdrze.
 
Odgovor na temu

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
*.static.tpgi.com.au.



+128 Profil

icon Re: Azija, Juzna Amerika i Afrika su buducnost imigracije koja je vec pocela14.04.2013. u 12:48 - pre 134 meseci
Citat:
Branko Santo:
Mislim da ce tesko u blizoj buducnosti 10-20 godina bilo koja od zemalja iz Afrike, Azije ili Juzne Amerike biti hit destinacija za emigraciju. Oni koji grabe prilike ce da idu tamo gde je rast najveci a to moze biti u BRICS ili slicnim zemljama. U ovim zemljama isto tako postoji i dosta nepoznanica i nesigurnosti (socijalno, zdravstveno, penziono, bezbednost). Od mogucih destinacija u Aziji bile bi mi interesantni Singapur, Japan, Hong Kong i Juzna Koreja, Afriku bih potpuno preskocio a sa Juznom Amerikom nisam upoznat. Ovo je naravno iz ugla otici, tamo raditi i ziveti od toga.

Postoji i druga strana medalje zivota na jeftinom mestu ali koliko sam primetio i u jeftinim podnebljima gde god je kvalitet zivota dobar tu je i cena "dobra".


U zemljama koje se tek razvijaju postoji traznja za kadrovima koji rade na razvijanju infrastrukture, tipa gradjevinski i elektro inzenjeri.
Za pokretanje biznisa su takodje atraktivne jer je konkurencija vrlo slaba ili je nema uopste.

U BRICS ima svega, sta ko voli, i infrastrukture, i proizvodnje i usluga.
Singapur, Hong Kong, Republika Koreja i Japan su vec poodavno razvijene zemlje, tu je fokus na uslugama.

Sigurnosti vise nema nigde po pitanju toga sto si naveo (socijalno, zdravstveno, penziono) tako da treba samo gledati gde ima vise mogucnosti i gde tebi licno odgovara.
Licno mislim da je velika greska fokusirati se iskljucivo na najrazvijenije zemlje ignorisuci prilike na drugim lokacijama.

 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
109.75.149.*

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Azija, Juzna Amerika i Afrika su buducnost imigracije koja je vec pocela14.04.2013. u 13:07 - pre 134 meseci
@Noskich
Ja sam vrlo oprezan sa bezbednoscu sebe i svoje porodice i to je jedan od aspekata nesigurnosti, ove ostali su mi bile nepoznanice :)
Na socialno i penziono ne racunam kao na sigurne ni tu gde sam ali realno gledajuci mislim da imam vise sansi da dobijem "neku" penziju u zemlji EU nego u Africkoj/Azijskoj zemlji. Ako se ne varam u Singapuru kada odlazis kao emigrant posle X godina dobijes tipa penziono i socijalno ili tako nesto u kesu pa radi sta hoces sa tim.

Iz Indije imam direktne informacije od bivsih kolega kako Indijaca tako i Evropljana/Amerikanaca i ne vidim niti jedan razlog zasto bih pomislio da tamo zivim/radim.

Kada bih razmisljao o zemlji u kojoj bih imao dobru mogucnost da napravim biznis donoseci know-how i neki kapital pa dosao bih u Srbiju. Imam izgradjena poznanstva, cena zivota je prihvatljiva i "kucenje" je kudikamo lakse nego u Centralnoj Evropi a da ne pricamo o Zapadnoj. Poznavanje mentaliteta naroda je veliki benefit i siguran sam da bih lakse organizovao i kontrolisao ljudske resurse nego u zemlji gde bih morao da adaptiram svoja znanja i komunikaciju sa zaposlenima. Sledece na listi bi mi verovatno bile Rumunija i Bugarska zato sto su u EU i imaju tu specificnu prednost u poredjenju sa Srbijom.
 
Odgovor na temu

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
*.static.tpgi.com.au.



+128 Profil

icon Re: Azija, Juzna Amerika i Afrika su buducnost imigracije koja je vec pocela14.04.2013. u 13:19 - pre 134 meseci
Problem sa Srbijom je sto zemlja nazaduje, srednja klasa izumire a time i traznja. A konkurencije nije da nema.
Tako da za biznis u Srbiji da se takmicis za srpsko trziste mislim da bi bilo dosta izazovno, osim ako ne nameras da radis za inostrane musterije.

A za bezbednost opet tu ima dosta predrasuda. Najverovatnije pola sveta da pitas ocenilo bi Srbiju kao izuzetno nebezbednu zemlju.
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
109.75.149.*

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Azija, Juzna Amerika i Afrika su buducnost imigracije koja je vec pocela14.04.2013. u 13:27 - pre 134 meseci
Slazem se, ja samo i razmisljam o poslovanju na globalnom nivou i trgovina uslugama.

Da pojednostavim razmisljanje o bezbednosti, ne zelim da idem tamo gde sam vizuelna manjina. :)
 
Odgovor na temu

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
*.static.tpgi.com.au.



+128 Profil

icon Re: Azija, Juzna Amerika i Afrika su buducnost imigracije koja je vec pocela14.04.2013. u 13:31 - pre 134 meseci
Ako ti je to merilo bezbednosti zasto onda prihvatas Singapur, Hong Kong i Koreju kao mogucnost?
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
109.75.149.*

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Azija, Juzna Amerika i Afrika su buducnost imigracije koja je vec pocela14.04.2013. u 13:50 - pre 134 meseci
Singapur i HK su svetske metropole i "stranci" su normalna stvar.
Juzna Koreja je po ideji koju imam i nivou razvoja ali da u pravu si da po tim parametrima ne bi trebala da se ubraja, te lokacije sam nabrojao iz glave kao neke dovoljno napredne lokacije.

Upravo gledam demografiju i iznenadjen sam da je HK 95% stanovnistvo etnicki kinesko imao sam utisak da je mnogo drugacije. U Singapuru je vrlo slicna situacija (40% stranaca ali mahom ostatak Azije). Valjalo bi mi razmisliti mozda imam neke pogresno ustanovljene stavove koji su zreli za reviziju :)
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Azija, Juzna Amerika i Afrika su buducnost imigracije koja je vec pocela14.04.2013. u 20:54 - pre 134 meseci
Noskich, javi kad stignes u neku od perspektivnih zemalja da nam prepricas prakticna iskustva !
 
Odgovor na temu

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
*.static.tpgi.com.au.



+128 Profil

icon Re: Azija, Juzna Amerika i Afrika su buducnost imigracije koja je vec pocela15.04.2013. u 15:01 - pre 134 meseci
Pazi, ne tvrdim ja da MORA da se ide u te delove sveta posto poto i da je to 100% bolje za sve.
Ne, samo ukazujem da ne treba a priori potpuno otpisivati kao mogucnost.
Ta stara podela na prvi, drugi i treci svet je zastarela i uopste ne odrazava realnost sveta u kojem zivimo sada.

 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
109.75.149.*

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Azija, Juzna Amerika i Afrika su buducnost imigracije koja je vec pocela15.04.2013. u 17:29 - pre 134 meseci
@noskich
Tu se vec potpuno slazemo. Da covek radi remote za pola kalifornijske IT plate i zivi na Filipinima imao bi kvalitetniji zivot nego da ima dve kalifornijske plate u Kaliforniji :) Koncept 1.2.3. svet je gotov. Eto cujem u Srbiji direktor jedne velike IT firme ima 100k eura mesecnu platu. :)
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Azija, Juzna Amerika i Afrika su buducnost imigracije koja je vec pocela16.04.2013. u 11:31 - pre 134 meseci
Citat:
noskich:
Pazi, ne tvrdim ja da MORA da se ide u te delove sveta posto poto i da je to 100% bolje za sve.
Ne, samo ukazujem da ne treba a priori potpuno otpisivati kao mogucnost.
Ta stara podela na prvi, drugi i treci svet je zastarela i uopste ne odrazava realnost sveta u kojem zivimo sada.



Ok, now you talk.

Znas, na zapadu je recesija i ljudi se dovijaju. Ovaj prilog nije nista novo. Oduvek su ljudi odlazili na razna mesta. Medjutim da bi neka zemlja bila privlacna za imigrante ona mora da bude pre svega ugledna. Dakle, ne samo da moze da se zaradi vec i da se zivi lepo i kvalitetno. Evo recimo Mosambik. Kakva je to mislim drzava 10 % hiv pozitivno, cetvritna su sirocici i dr... O kulturi da ne govorim i sad ti neko kaze bice ti plata, koliko 1000, 2000, 3000, a ostalo ? Gde ces izlaziti, sa kim ces se druziti, sta ako se razblis, gde ce ti rasti deca...

To je prica bila i kod nas 80tih pa se odlazilo na ra du Afriku, doktori, inzenjeri, gradjevicni, ali nesto ne verujem da je iko ostao.

+

HK, Singapur i JK nikako ne mogu da se strpaju u isti kos sa ostatkom sveta posto su to zapadne drzave bas kao sto su i AUS, NZ i jos par mesta na svetu. Vec ostatak Azije je upitan, J. Amerika slicno mada opet slicnija zapadu, dok je Afrika stvarno za kamikaze.
 
Odgovor na temu

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
*.static.tpgi.com.au.



+128 Profil

icon Re: Azija, Juzna Amerika i Afrika su buducnost imigracije koja je vec pocela17.04.2013. u 10:58 - pre 133 meseci
Medjutim da bi neka zemlja bila privlacna za imigrante ona mora da bude pre svega ugledna. Dakle, ne samo da moze da se zaradi vec i da se zivi lepo i kvalitetno. Evo recimo Mosambik. Kakva je to mislim drzava 10 % hiv pozitivno, cetvritna su sirocici i dr... O kulturi da ne govorim i sad ti neko kaze bice ti plata, koliko 1000, 2000, 3000, a ostalo ? Gde ces izlaziti, sa kim ces se druziti, sta ako se razblis, gde ce ti rasti deca...

Ne znam mnogo o Mozambiku, ali tamo gde ima imigranata postoje privatne bolnice koje pruzaju kvalitetne usluge za povoljnu cenu. Isto vazi i za skole, postoje skole za imigrantsku decu gde god za tim ima potrebe. I tako dalje, kada ima potraznje ima i ponude.
Imigranti se cesto druze medjusobno, i obicno pocetni krug prijatelja stices na poslu pa se to onda prosiruje, ako se bavis nekim sportom na primer drustvo iz teretane, ili neka druga aktivnost koju praktikujes.
A to o kulturi, obicno se na nedostatak kulture zale oni koji nikada u zivotu nisu otisli da vide operu i balet. Verujem da vecina ljudi nece propasti bez toga, cak i pravi ljubitelji.

Sto pomenu Branko, nedostatke nadoknadjuju brojne prednosti u smislu odnosa prihoda i troskova. Cesto se povoljno moze platiti dadilja-kuvarica, ziveti u prostranoj kuci sa bazenom i slicno.
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
*.emea.verizonbusiness.com.

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Azija, Juzna Amerika i Afrika su buducnost imigracije koja je vec pocela17.04.2013. u 11:08 - pre 133 meseci
@noskich
To je istina sto pricas ali recimo Ceh koji ima mogucnost da posalje dete u drzavno zabaviste placa 60e mesecno. Stranac koji ne uspe ili ne zeli, mora da salje dete u privatno koje kosta 600e (prave cifre, gledao pre tri dana). Dvoje dece = 1080e mesecno. Naravno i neki Cesi nece uspeti da ubace svoju decu u drzavno ili nece hteti, i oni ce da placaju 600e. Istopi se prednost u nekim slucajevima dosta brzo.
 
Odgovor na temu

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
*.static.tpgi.com.au.



+128 Profil

icon Re: Azija, Juzna Amerika i Afrika su buducnost imigracije koja je vec pocela17.04.2013. u 11:15 - pre 133 meseci
Branko to sad sto pominjes je specificnost zemlje, ne moze da se generalizuje. Pretpostavljam da su drzavne jaslice relikt socijalizma.
U Australiji to ne postoji i nikada nije postojalo. A platiti jaslice se veoma cesto ne isplati jer kosta oko 60-70% prosecne plate tako da jedan od roditelja ostaje kod kuce ili radi part-time.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Azija, Juzna Amerika i Afrika su buducnost imigracije koja je vec pocela17.04.2013. u 11:22 - pre 133 meseci
zivot u nekoj vrsti modernog geta nije prihvatljiv za mnostvo ljudi.
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
*.emea.verizonbusiness.com.

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Azija, Juzna Amerika i Afrika su buducnost imigracije koja je vec pocela17.04.2013. u 11:25 - pre 133 meseci
Jeste specificnost zemlje. Ne pricam o jaslicama 0-3 godine nego o predskolskom uzrastu 3-6 godina. Jaslice su privatne slicna cena dok je u drzavne skoro pa nemoguce uci jer ih skoro pa i nema u celoj drzavi.

Ostajanje jednog roditelja kod kuce je ok ako postoji znacajna disproporcija primanja. Onog trenutka kada se supruznicima priblize plate udarac na ukupni budzet je poprilican.
Da li bi smeo u jednoj od tih zemalja da ostavis dete ili decu lokalnoj strucnoj osobi (dadilja, pedagog, kako god)? I sta cemo za onaj period od 3-6 godine, sa dvoje dece jedan roditelj bi trebao da bude odsutan 8-9 godina sa posla. Mislim da je to ipak mnogo ukoliko neko nije full time roditelj i nema plan da ponovo radi.
 
Odgovor na temu

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
*.static.tpgi.com.au.



+128 Profil

icon Re: Azija, Juzna Amerika i Afrika su buducnost imigracije koja je vec pocela17.04.2013. u 12:45 - pre 133 meseci
Upravo je to i prednost Branko jer bi mogao da platis dadilju-kuvaricu-cistacicu 300 dolara mesecno plus stan i hrana.

Braksi, imigranti veoma cesto dobrovoljno prave svoja geta. A i u razvijenim zemljama ima krajeva gde nije preporucljivo zalaziti.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Azija, Juzna Amerika i Afrika su buducnost imigracije koja je vec pocela17.04.2013. u 12:57 - pre 133 meseci
kao sto rekoh na pocetku: samo izvoli...

a i sasvim je druga prica kad ljudi iz kulturne zemlje odu zarad puuuno vece plate u neku divljinu, nego kad neki basibozuk dodje u civilizaciju pa onda pravi svoja geta.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Azija, Juzna Amerika i Afrika su buducnost imigracije koja je vec pocela

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 19125 | Odgovora: 89 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.