Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Srpska IT scena - problemi i resenja?

[es] :: Vodič za posao :: Srpska IT scena - problemi i resenja?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 12786 | Odgovora: 36 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+836 Profil

icon Re: Srpska IT scena - problemi i resenja?11.04.2013. u 16:45 - pre 134 meseci
Citat:
Vanja Petreski: Ali da ne skrecemo sa teme, ovde poenta moze recimo biti da je ovo tip poslodavca koji je nepozeljan za IT strucnjake, jer u sustini zeli da ga plati sto je moguce manje.

Pazi svi zele da plate sto manje, a da sa druge strane dobiju max kvalitet, to je normalno.
Problem je sto on ne zna, kao sto kazes, da li placa puno ili malo, tj. po njegovom "osecaju" misli da ga deru.

To(osecaj), slozices se je problematicno..
 
Odgovor na temu

anon315

Član broj: 315
Poruke: 1657
95.180.60.*



+13 Profil

icon Re: Srpska IT scena - problemi i resenja?11.04.2013. u 16:56 - pre 134 meseci
Pa da, ali to je realno i cesto jeste tako.

Da dam banalan primer:

Treba da se isprogramira odredjeni algoritam koji je neophodan da bi se zavrsila funkcionalnost.

Programer objasnjava kako je to komplikovan problem (sto nije iskljuceno) i da mu treba nedelju dana da to zavrsi.

Programer resi problem za 10 minuta tako sto iskoristi gotovu besplatnu biblioteku.

Poslodavac nema pojma o tome, nit zna sta je biblioteka, nit ima pojma koliko stvarno treba da se to odradi.
 
Odgovor na temu

Igor Gajic

Član broj: 93194
Poruke: 747
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+987 Profil

icon Re: Srpska IT scena - problemi i resenja?11.04.2013. u 17:06 - pre 134 meseci
Programer zavrsi za 10 min, ali mu je trebalo 10 godina da dodje do tog nivoa.


Za neupucene programer samo gleda u monitor i nesto kucka po tastaturi i trazi pare za to. Zato su najbolji menadzeri u IT-u oni koji su i sami programeri.
 
Odgovor na temu

anon315

Član broj: 315
Poruke: 1657
95.180.60.*



+13 Profil

icon Re: Srpska IT scena - problemi i resenja?11.04.2013. u 17:12 - pre 134 meseci
Ziva istina.

Ali sa druge strane, poslodavac moze da kaze - pa da, ali ja te zato i placam po satu toliko, zato sto imas 10 godina iskustva. On za te pare i ocekuje da budes brz i efikasan.

Drugim recima, placa te dobro, zato sto si brz/efikasan.

A ti ga dodatno razvlacis za vreme. Sa njegove tacke gledista - ti ga krades.
 
Odgovor na temu

Igor Gajic

Član broj: 93194
Poruke: 747
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+987 Profil

icon Re: Srpska IT scena - problemi i resenja?11.04.2013. u 17:26 - pre 134 meseci
Nazalost, neke stvari se nece promeniti u skorije vreme. Jednostavno psiha ne evoluira koliko tehnologija brzo napreduje.

Ne mozes ocekivati da ce neko dati XYZ sumu za brzinu koju neki postizu sa svojim iskustvom.

Recimo moja fiirma je uradila jedan websajt za 3 dana koji su klijenti POKUSAVALI da naprave 8 MESECI. Bio je to sprint na kvadrat. I kako sada pravedno to naplatiti?

[Ovu poruku je menjao Igor Gajic dana 11.04.2013. u 18:43 GMT+1]
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+836 Profil

icon Re: Srpska IT scena - problemi i resenja?11.04.2013. u 17:35 - pre 134 meseci
Citat:
Igor Gajic :Recimo moja fiirma je uradila jedan websajt za 3 dana koji su klijenti POKUSAVALI da naprave 8 MESECI. Bio je to sprint na kvadrat. I kako sada pravedno to naplatiti?

Po funkcionalnosti.
Klijent je vec stekao iskustvo, tj. okusio stativu od 8 meseci..
 
Odgovor na temu

Igor Gajic

Član broj: 93194
Poruke: 747
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+987 Profil

icon Re: Srpska IT scena - problemi i resenja?11.04.2013. u 17:38 - pre 134 meseci
I opet se vracamo na poziciju da treba neko ko je vec u tim vodama...
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Srpska IT scena - problemi i resenja?11.04.2013. u 17:39 - pre 134 meseci
Citat:
Vanja Petreski:
A sta je sa dobrim potencijalima tipa studenti/juniori, zar nije za njih realno da prvo zapocnu karijeru lokalno?

Nimalo, oni prilicno dobro barataju sa netom sigurno, ako ista vrede, dovoljno znaju sta se moze vani, sigurno ce pre probati da rade preko neta, nesto sto "ne mora da uspe" i gde mogu da odu ako zele, nego nesto gde su fizicki vezani.

Citat:
Ne razumem sta hoces da kazes. Zar nema dovoljno ljudi koji ne zele da idu, a opet zele da rade za bolje pare telecommuting za strance? Ja licno znam dosta takvih.

To sam i rekao otprilike. Zele da rade za bolje pare za strance i mogu da rade ODAVDE.
Za razliku od recimo hirurga ili elektricara koji mora otici na licu mesta, pa mora da prihvati sta ima ovde, ili da dosta ulozi da ode van.
IT-evac ne mora nista osim malo vremena da ulozi.

Citat:
A kako onda objasnjavas, recimo, 100+ aktivnih oglasa na Infostudu u sekciji IT?

Objasnjavam tako sto to smatram malim brojem ;) Veliki broj bi bio nesto tipa 10.000 oglasa najmanje.

Citat:
Pa mogu, to je cinjenica, ali evo postoji ovaj problem - ima dosta njih koji ne rade sa strancima, jer prosto nisu spojeni sa njima, a postoji potraznja i mogli bi bolje da naplate svoje znanje.

Sta imaju da budu spajani, odu na eLance i slicne sajtove, potraze poslove koji im odgovaraju, bum, spojeni su.

Ako mislis na nesto na duze staze da se radi, to mora da se pokazes uvek. Nema tu spajanja, prvo ide dokazivanje.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Srpska IT scena - problemi i resenja?11.04.2013. u 17:53 - pre 134 meseci
Citat:
Vanja Petreski:
Pa da, ali to je realno i cesto jeste tako.

Da dam banalan primer:

Treba da se isprogramira odredjeni algoritam koji je neophodan da bi se zavrsila funkcionalnost.

Programer objasnjava kako je to komplikovan problem (sto nije iskljuceno) i da mu treba nedelju dana da to zavrsi.

Programer resi problem za 10 minuta tako sto iskoristi gotovu besplatnu biblioteku.

Poslodavac nema pojma o tome, nit zna sta je biblioteka, nit ima pojma koliko stvarno treba da se to odradi.


Zato je najbolje: Ja hocu otprilike toliko vremena za to i toliko novca. Da li tebi to odgovara? Odgovara? Za**** posle misljenja da te potkradam. Ne odgovara? OK, idi dalje.

Za koju bransu sam ovo rekao? Za SVAKU. Ako kupac ne razume ono sto kupuje, nema veze da li je IT, bravar ili tunguzoengemolac :) Mislice da ga potkradaju.
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Srpska IT scena - problemi i resenja?11.04.2013. u 19:15 - pre 134 meseci
Citat:
Vanja Petreski: Pa da, ali to je realno i cesto jeste tako.

Da dam banalan primer:

Treba da se isprogramira odredjeni algoritam koji je neophodan da bi se zavrsila funkcionalnost.

Programer objasnjava kako je to komplikovan problem (sto nije iskljuceno) i da mu treba nedelju dana da to zavrsi.

Programer resi problem za 10 minuta tako sto iskoristi gotovu besplatnu biblioteku.

Poslodavac nema pojma o tome, nit zna sta je biblioteka, nit ima pojma koliko stvarno treba da se to odradi.

Jedan besplatan savet za prijatelja :)

Takve situacije se vrlo lako rešavaju prostom komparacijom ponuda. Dakle, postoji potreba za određenim programerskim poslom, kontaktira se nekoliko programera/IT firmi i zatraže se ponude. Recimo, stignu sledeće ponude:

1.000 EUR
1.050 EUR
2.500 EUR
1.200 EUR
500 EUR
950 EUR

Iz tih ponuda se jasno vidi da je realna tržišna cena za takav projekat oko 1.000 EUR i to je to. A ovaj drugi deo priče, vezan za kompleksnost tog posla je potpuno nebitan, pogotovo naručiocu posla. Čak šta više, kada god sam na strani naručioca, u startu eliminišem svakoga ko uopšte započne priču o kompleksnosti projekta, a da ga prethodno nisam pitao za to. Vrlo prosto, ako nešto naručujem, mene uglavnom zanima da to radi po specifikacijama i koliko će to da me košta, ništa dalje od toga. Da li će on da sedi 10 dana i 10 noći pored kompa radeći na tome ili već zna za gotovu biblioteku koju će da implementira za 10 minuta, potpuno mi je nebitno, sve dok ta biblioteka nema neka ograničenja po pitanju licence za korišćenje koje bi mi onemogućile dalju upotrebu dobijenog rešenja.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1538
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+267 Profil

icon Re: Srpska IT scena - problemi i resenja?12.04.2013. u 07:29 - pre 134 meseci
Jutros sam isao za Beograd ... Bus je vec bio spreman; parkiran na stanici. I bez mene bi isao za Beograd. Ja ga zapravo nista nisam kostao, mogao me je odvesti za džabe. A vozač je u roku od 20 sekunda ispisao kartu i za to uzeo debele pare ....

Mislim da sam prevaren!
U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

anon315

Član broj: 315
Poruke: 1657
95.180.118.*



+13 Profil

icon Re: Srpska IT scena - problemi i resenja?07.05.2013. u 14:51 - pre 133 meseci
U duhu ove diskusije, otvoren je srpski IT Centar, pogledajte o cemu se radi:

Serbian IT
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
*.emea.verizonbusiness.com.

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Srpska IT scena - problemi i resenja?07.05.2013. u 14:54 - pre 133 meseci
I vec ste krenuli da spamujete mailove, kako vas nije sramota?
 
Odgovor na temu

574nk3
Software Developer
Freelance
Belgrade

Član broj: 38673
Poruke: 248
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+33 Profil

icon Re: Srpska IT scena - problemi i resenja?07.05.2013. u 18:49 - pre 133 meseci
Citat:
Branko Santo: I vec ste krenuli da spamujete mailove, kako vas nije sramota?


Meni u mailu stoji ?utm_source=JavaSvet, tako da kapiram da su dobili mejlove od JavaSvet grupe, sto uopste nije ok.

:) Ali svejedno opet kul sto sam cuo za ovo.
 
Odgovor na temu

anon315

Član broj: 315
Poruke: 1657
95.180.118.*



+13 Profil

icon Re: Srpska IT scena - problemi i resenja?08.05.2013. u 14:40 - pre 133 meseci
Daleko od svega toga :)

Zapravo, pokrenuta je relativno mala i pazljivo probrana "cold calling" kampanja, i to uglavnom kroz mreze licnih kontakata, sa ciljem da se pogode "early-adopteri", od kojih bi neki mogli da ucestvuju u smislu sugestija i slicno.

Za rane korisnike se cak priprema i gratis period za neke premium usluge koje ce postojati, ali o-tom-potom.

Jedan deo kampanje je segmentiran po jezicima (PythonSvet, RubySvet, JavaSvet (nema nikakve veze ni sa kakvom grupom), ItdSvet...), kako bi se dobila odredjena statistika.

Na kraju svakog mejla postoji "opt-out" varijanta, za one koji nisu zainteresovani da prate pricu.

Iz dosadasnjih statistika se jasno vidi da je izuzetno visok open i click rate i da ima skoro nula "complaints-a", i konverzija je jako dobra, sto govori da su ljudi koji su pogodjeni zapravo jako zainteresovani za celu pricu.
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
109.75.149.*

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Srpska IT scena - problemi i resenja?08.05.2013. u 15:55 - pre 133 meseci
Vanja izvini ali to samo znaci da ste probrano spamovali.
Ako postoji opt-out znaci da mora da sam ja uradio opt-in da bih dosao tamo?

Da zanemarimo ovaj deo i posvetimo se problemu. Mislim naravno da treba da postoje prilike da se poslodavci i poslotrazci nadju ono sto mene brine oko vaseg poslovnog modela (ili bi me brinulo da ga ja radim) jeste da treba da postoji nacin na koji cete popuniti bazu ili poslova ili kandidata. Imate li plan za to izuzev kampanje da se ljudi prijave?

Na osnovu cega bazirate mogucnost profita? Prodaja oglasa za posao, procenat ili headhunting usluge?
 
Odgovor na temu

anon315

Član broj: 315
Poruke: 1657
95.180.118.*



+13 Profil

icon Re: Srpska IT scena - problemi i resenja?08.05.2013. u 16:27 - pre 133 meseci
Da, ovo je jedan od primera gde je tzv. "cold-start" problem izrazen, narocito jer postoje dve strane u igri, ali isto tako postoje i strategije za resavanje istog ;)

Ne bih u ovom trenutku diskutovao o "lean canvas-u" (biz modelu), ali na dobrom si tragu..

 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Srpska IT scena - problemi i resenja?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 12786 | Odgovora: 36 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.