Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zašto mladi danas nemaju posao

[es] :: Ekonomija :: Zašto mladi danas nemaju posao

Strane: << < .. 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 621923 | Odgovora: 2925 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nerminz
Nermin Zejnilović

Član broj: 80975
Poruke: 144
31.176.198.*



+107 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao02.08.2013. u 04:18 - pre 130 meseci
Buducnosti nema, nikad je nije ni bilo, niti ce je ikad i biti, bez truda i rada.
Mi (tu mislim na moju generaciju) nosimo jako naslijedje iz SFRJ.
Tamo su svi znali da ce prije ili kasnije dobiti posao, bez obzira na to dali su zavrsili bilo kakvu ili nikakvu skolu, dali znaju bilo sta da radi itd....
To naslijedje se svjesno ili nesvjesno prenosi na nove generacije.
Pisao sam, mislim vec nesto tako.
I zato sad imamo generacije mladih ljudi koji zavrse skolu i cekaju posao.
Tesko da mozemo krivit njih jer nece da rade bilo sta za neku crkavicu.
Pa ljudi moji, dali je iko ikad toj djeci rekao da idu skolu, ali da tamo nece nauciti nista "korisno" za buduci posao.
Da nikad nece dobiti posao jer u toj skoli nikad nece steci potrebna znanje.
Naprotiv, djeca se uce da obavezno moraju ici u skolu jer bez skole nema nista.
Tako su nas ucili u SFRJ, ali tamo je tada tako i bilo. Diploma je garantovala posao u struci.
Ali sada to vise nije slucaj. Tim mladim ljudima bi mnogo ranije trebalo skretati paznju na to.
U praksi oni to shvate sami, ali tak kad zavrse skolovanje i pocnu da traze posao.
S punim pravom se oni protive tome da rade bilo kakav posao. S pravom traze posao u struci.
Vec nekoliko godina unazad se prica i o uvodjenju obaznog Srednjoskolskog obrazovanja.
Zar nije malo glupo uvasti obaveznu srednju skolu, ako ta skola nece iskolovati sposobne kadrove.
Da malo banalizujem, "Moras ici u srednju skolu iako tamo prakticno, neces nauciti nista korisno, niti ce ti skola garantovati bilo kakvo zaposlenje.
Prakticno, natjerace djecu da po zakonu moraju da izgube 3-4 godine.
Bez toga, drzava bar moze reci ih nije tjerala u skolu.
U skolu su ih tjerali roditelji, pa su valjda oni krivi za te izgubljene godine.

I ponovo podvlacim: "posla niti ima niti ce biti za sve" morace svako za sebe da se izbori za svoje mjesto pod suncem.
Koliko neko bude bio sposoban da se izbori, toliko ce i dobiti.
Sve drugo su izuzetci i manjina su. Ti kojekakvi (podobni) i sl. Njih je uvijek bilo i uvijek ce biti i ima ih svugdje.
Mali je to broj u odnosu na ukupan broj radno sposobnih tako da mislim da je mozda cak i zanemariv.
Ne poznajem tu statistiku pa neka neko ispravi ako grijesim.

Da bi se situacija bitnije promijela, drzava bi morala da promijeni cijeli sistem skolovanja.
Da skoluje djecu tako da iz skole izlaze potpuno osposobljeni za buduca radna mjesta.
Da maksimalno olaksa i pomogne koliko god moze, ljudima da idu iz zemlja ako vani mogu naci posao.
Da nasim ljudi koji su vec stekli neki kapital, olaksaju da taj kapital investraju u svojoj zemlji.

Kada bi se ispunila ova 3 uvjeta. Situacija bi se jako brzo bitno poravila.
Za ovo prvo treba malo vise vremena. Ali za ovo drugo drzava moze lako da stvori uslove. Zasto to ne rade to opet znamo svi.
Komplikovan drzavni aparat se lako pojednostavi, samo sto ce onda mnogi (podobni) ostati bez posla, zarad zajednickog interesa.
A ti koji bi ostali bez posla su upravo oni koji ionako nerade nista ili skoro nista. Ispijaju kafe po kancelarijama.
Ali koga je briga za boljitak svih, njima je bitno da je njima dobro.

Pa ljudi moji, drzava ce uraditi sve sto moze da sprijeci ljude da idu vani.
Nece uraditi nista da olaksa ljudima investiranje u svojoj zemlji.
Sve, suprotno onome sto bi moglo donijeti boljitak.
A u isto vrijme ce se kleti da sve radi u interesu Drzave i Naroda.

Pa dajte neka mi neko objasni kako je moguce:
- Svi koji dodju na vlast govore kako su krivi oni prije njih.
- 20 i vise godina su svi najbolji, rade sve najbolje, a Drzava sve vise tone, nerod sve losije zivi.
- Pa ako je ovo sto oni rade najbolje, ja bih rado na vlast dove one najgore.
Nekako mi se cini da ni najgori nebi mogli napraviti gore od ovih "najboljih"....

I kad bi se sve uradilo na najbolji moguci nacin, i kad bi nekim slucajem postali najbogatija drzava na svijetu, posla opet nece biti za sve.



[Ovu poruku je menjao nerminz dana 02.08.2013. u 05:33 GMT+1]
 
Odgovor na temu

ser_nicky
BI Developer

Član broj: 307062
Poruke: 97
*.posted.co.rs.



+32 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao02.08.2013. u 10:46 - pre 130 meseci
Citat:
Homer J. Simpson:
Oni koji imaju 30+ godina nemaju nikakvu pa ni svetlu buducnost


Au, veću glupost odavno ne pročitah...Pa, znači mi koji imamo preko 30 treba da izvršimo kolektivno samoubistvo:)...
Navešću svoj primer: imam 34 godine, završio sam fakultet (društvene nauke) pre 10 godina i, nažalost, mogu tu diplomu da okačim mačku o rep...Mogu i da čekam posao u struci i da jedem mušmule u međuvremenu...Ali, JA to neću. Prošle godine, dakle sa pune 33 godine (sudeći po tvom mišljenju, ja sam već tad bio beznadežan slučaj) počeo sam da učim programiranje, upisao Visoku školu, očistio prvu godinu u junu, a paralelno i sam učim iz tutorijala i knjiga (hvala svima na ovom sjajnom forumu za preporuke i linkove)...Planiram da završim školu u roku, naravno uz konstantan samostalan rad, jer ja školu kapiram kao okvir koji ti pruža mogućnost da nešto naučiš, a dokle ćeš stići zavisi samo od tebe...Tako razmišljam sad sa 34 godine, a siguran sam da ću isto razmišljati i sa 74 (daće Bog da ih doživim)...Dakle, rad na sebi i ulaganje u sopstveno znanje MORA da se isplati. OK, razumem da nema svako afiniteta i mogućnosti da se baci u IT vode, ali ima gomila zanata koji se mogu naučiti i od kojih se može dodatno prihodovati.

Apsolutno se slažem sa nerminz, godine nikako nisu merilo nečije svetle/mračne budućnosti, onaj ko je parazit sa 25, biće parazit i sa 75, i obratno...
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao02.08.2013. u 11:09 - pre 130 meseci
Komercijalista ili ti prodavac - ovo svi smatraju najtuznijim poslom a to je posao u kojem mozes da se okusas vrlo brzo i jeftino i da napravis karijeru za respekt. Ali to je mnogima ispod casti.

Jedan od primera je Cepter...u pocetku je licno prodavao serpe i po njegovim recima prelazio 100K km godisnje. I da danas mu se slepci smeju i pokusavaju da ga uvrede govoreci da je prodavac serpi...
 
Odgovor na temu

nerminz
Nermin Zejnilović

Član broj: 80975
Poruke: 144
31.176.198.*



+107 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao02.08.2013. u 11:51 - pre 130 meseci
Citat:
Homer J. Simpson:
Oni koji imaju 30+ godina nemaju nikakvu pa ni svetlu buducnost


Citat:
Homer J. Simpson:
Kakvu buducnost moze da ima neko od 60-70 godina ?


Kako da shvatim ovaj nagli skok.
To kao 30-40 god nije nista. 30; 60; 70... to mu ga dodje kao svejedno...

Sa 30 se moze sve kao i sa 20 ili 18. (ubijedjen sam da moze i vise i bolje)
Sa 70 god...realno, niko i ne ocekuje da gradi neku karijeru, mada ima primjera ljudi koji su i u tim godinama upisivali fakultete.
Naci ces dosta primjera Ljudi u 70-tim (u Srbiji) koji se bave zemljoradnjom, i rade fizicke poslove upored sa 30-to godisnjacima.
Ali priznaces da je izmedju 30 i 70 ipak malo povelika razlika (otprilike pola ljudskog vijeka i malo vise od toga).

Evo malo jednostavne matematike.
Od 30-50 godine (za 20 god) covjek dobije posao, ozeni se, s malo srece, truda i volje uradi jos mnogo toga cak i spremi dijete na Fakultet.
U tih 20 godina se dijete rodi i odraste do fakulteta.

Ako covjek sa 70 ne moze nista....
Sta po tebi moze od 50-70 (za 20god)

Ja sam sa 50 uveliko radio sa Wirelessom, verao se svakodnevno po krovima i montirao antene.

Jedan moj prijatelj, koji je ostao u tom poslu i dan danas.
Kad je poceo da se bavi tim poslom nije imao pojma sta je MikroTik a kamoli sta vise.
Dane i noci je bukvalno bdio je nad masinama da nesto nauci.
Noci provodio u garazi uceci.
Bukvalno je krenuo od NULE. A imao je tada oko 50, mozda i visa ali nesmijem da tvrdim.
Da ne zaboravim reci a bitno je, (prije rata je bio pilot u JNA)
Ostao bez posla i svega ostalog da ne nabarjam stan kucu itd....

Stariji je od mene, mislim da sad ima preko 60-g. i zaposljava vise od 10 ljudi. itd......

 
Odgovor na temu

Homer J. Simpson
Zombilend

Član broj: 307921
Poruke: 688



+923 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao02.08.2013. u 12:32 - pre 130 meseci
Lakse ces shvatiti 'skok' ako izmedju ta 2 citirana ubacis onaj treci post (koji je i napisan izmedju ta 2) ...

@ ivan.mojsilovic:
Vec sam pisao u vezi prodaje - Kina , Pancevo , Segedin pa oglasi , pijaca/buvljak. To je isplativije i popularnije nego biti komercijalista

@ ser_nicky:
Malo-malo , pa neko ubaci svoj (ili blizak) primer u IT-u.
Ljudi , to su izuzeci a ne pravilo.
Za IT vecina ljudi nije , za programiranje nemaju logiku , za administraciju zivce. A o znanju da ne pricamo.
I to je tako , i tako ce i ostati (a da nije tako i da ima jos par stotina hiljada IT vi bi kukali kako je cena rada smanjena)

Znaci izuzeci nisu pravilo , IT nije resenje.

Sto se zanata tice , ni tu nema bas mnogo mesta za popunjavanje.
Posebno npr. za devojke/zene (a one cine 50% od 51% nezaposlenih mladih).
Mislim da previse usko posmatrate problem a resenje jos uze (totalno subjektivno)
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao02.08.2013. u 12:39 - pre 130 meseci
Citat:
Homer J. Simpson: Lakse ces shvatiti 'skok' ako izmedju ta 2 citirana ubacis onaj treci post (koji je i napisan izmedju ta 2) ...

@ ivan.mojsilovic:
Vec sam pisao u vezi prodaje - Kina , Pancevo , Segedin pa oglasi , pijaca/buvljak. To je isplativije i popularnije nego biti komercijalista



To prosto nije tacno. Ne govorim i poslu komercijaliste gde ti ides od prodavnice do prodavnice i prodajes orbit zvake. Vec prodavcu koji prodaje odredjene proizvode firmama koje te proizvode koriste za svoj posao.

Ne mora da prodaju softver (otvoreno trziste samo tako) mogu traktore, masine, usluge razne 100 djavola ima. Koliko vidim u Somboru niko ne prodaje vodu za firme (bar nisam nasao) a voda po selima je ocajna.
 
Odgovor na temu

Homer J. Simpson
Zombilend

Član broj: 307921
Poruke: 688



+923 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao02.08.2013. u 12:49 - pre 130 meseci
Pa koliko ima tih za orbit zvake a ne nekih specijalizovanih ?
Posto znam i jedne i druge (a i bivse komercijaliste koji su presli na sverc-komerc i(li) preprodaju) znam da ovi drugi zaradjuju vise
Kad si vec pomenuo Ceptera , zar on nije ozenio neku bogatu babu pa onda krenuo da se siri ?
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao02.08.2013. u 12:56 - pre 130 meseci
Homer J. Simpson@ komercijalisti u delti zaradjuju od 500e do 800e! svi imaju srednje skole! oni prodaju od zvaka pa do testenina! i nista im ne fali!
em upoznaju svoje regione, em ostvare kontakte za nove poslove!
 
Odgovor na temu

Homer J. Simpson
Zombilend

Član broj: 307921
Poruke: 688



+923 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao02.08.2013. u 13:00 - pre 130 meseci
Bas lepo , ali oni su 'malo' iznad proseka. A i koliko ih ima , 20 ?
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao02.08.2013. u 13:06 - pre 130 meseci
nee ima ih 21!
 
Odgovor na temu

vos
Novi Sad

Član broj: 285814
Poruke: 134
82.117.203.*



+91 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao02.08.2013. u 13:10 - pre 130 meseci
Homere za tebe je dobra ona stara izreka "Ko hoce, nadje nacin. Ko nece, nadje razlog"
 
Odgovor na temu

ser_nicky
BI Developer

Član broj: 307062
Poruke: 97
*.posted.co.rs.



+32 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao02.08.2013. u 13:15 - pre 130 meseci
Citat:
Homer J. Simpson:

@ ser_nicky:
Malo-malo , pa neko ubaci svoj (ili blizak) primer u IT-u.
Ljudi , to su izuzeci a ne pravilo.
Za IT vecina ljudi nije , za programiranje nemaju logiku , za administraciju zivce. A o znanju da ne pricamo.
I to je tako , i tako ce i ostati (a da nije tako i da ima jos par stotina hiljada IT vi bi kukali kako je cena rada smanjena)

Znaci izuzeci nisu pravilo , IT nije resenje.

Sto se zanata tice , ni tu nema bas mnogo mesta za popunjavanje.
Posebno npr. za devojke/zene (a one cine 50% od 51% nezaposlenih mladih).
Mislim da previse usko posmatrate problem a resenje jos uze (totalno subjektivno)


Opet se ne slažem...Uvek ima mesta za popunjavanje, reci mi koliki je problem za nekoga da nauči da sklapa montažne elemente od drveta (kuhinje, police i slično) ili da nauči neke osnovne vodoinstalaterske poslove, tipa promene slavine, ventila i slično...Pa ako radi dobro i ne fušeri i ne "dere" svoje mušterije, svakako će uvek imati po neki poslić da odradi, bar u najbližem komšiluku. Eto, to mi prvo pade na pamet, a nema veze sa IT...

Što se devojaka tiče, evo ti primer devojke mog kuma - radi kao medicinska sestra u jednoj Bgd bolnici, plata mala i sve to, devojka lepo zasukala rukave, završila kurs za manikira, radi one neke nadogradnje, ukrašava nokte nekim cvetićima i slično...U svom stanu prima mušterije van svog radnog vremena u bolnici i, nećeš verovati, uopšte joj ne ide loše...

 
Odgovor na temu

Homer J. Simpson
Zombilend

Član broj: 307921
Poruke: 688



+923 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao02.08.2013. u 13:15 - pre 130 meseci
@ vos:
Ako nisi primetio , prica se o preko 200.000 ljudi (i cifra raste , u poslednjih 4-5 godina za 15-20%) a ne o meni

@ ser_nicky:
Koliko se kupuju kuhinje , police i sl. Poznajem dvojicu koji se time bave vec nekoliko godina (jedan 7-8 , drugi 3-4) - nema dovoljno posla ni za jednog.
Majstora znam nekoliko (od elektricara i vodovoda/grejanja do hausmajstora) - kazu ljudi da imaju 2-3 puta manje posla nego pre 10 godina.
Sto se tice 'poslica' - od poslica se ne zivi.

Frizerki i kozmeticarki pun ku[r]ac , sto u salonima sto po kucama i uglavnom sede besposlene
 
Odgovor na temu

vos
Novi Sad

Član broj: 285814
Poruke: 134
82.117.203.*



+91 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao02.08.2013. u 13:22 - pre 130 meseci
@Homer

Ti ocekujes da ti se da jedno resenje za svih 200k ljudi?
 
Odgovor na temu

Homer J. Simpson
Zombilend

Član broj: 307921
Poruke: 688



+923 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao02.08.2013. u 13:24 - pre 130 meseci
Da , da Foxconn otvori pogon u Srbiji ...
Ili da onaj neonazi sto se mota po temi dodje na vlast pa napravi neki logor pa 200k krampova i udri ...

Aj idi troluj negde drugde
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao02.08.2013. u 13:30 - pre 130 meseci
Citat:
Homer J. Simpson:
Kad si vec pomenuo Ceptera , zar on nije ozenio neku bogatu babu pa onda krenuo da se siri ?

Cepter je najpre prodavo AMC posuđe, pa je "lansirao" svoj brend... Pričalo se svojevremeno da je falcifikovao AMC, ali to su možda izjave ljubomornih... A možda i nisu?!
 
Odgovor na temu

ser_nicky
BI Developer

Član broj: 307062
Poruke: 97
*.posted.co.rs.



+32 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao02.08.2013. u 13:38 - pre 130 meseci
Citat:
Homer J. Simpson:

@ ser_nicky:
Koliko se kupuju kuhinje , police i sl. Poznajem dvojicu koji se time bave vec nekoliko godina (jedan 7-8 , drugi 3-4) - nema dovoljno posla ni za jednog.
Majstora znam nekoliko (od elektricara i vodovoda/grejanja do hausmajstora) - kazu ljudi da imaju 2-3 puta manje posla nego pre 10 godina.
Sto se tice 'poslica' - od poslica se ne zivi.


Ok, jasan mi je tvoj stav, tako da neću više da pokušavam...

Citat:
Frizerki i kozmeticarki pun ku[r]ac , sto u salonima sto po kucama i uglavnom sede besposlene


Ovako paušalno tvrđenje neću ni da komentarišem, ja sam ti dao primer devojke koju lično jako dobro poznajem...Pitaću je u čemu se sastoji njena formula uspeha, pa da možeš da kažeš tim "tvojim" frizerkama i kozmetičarkama što sede besposlene:)
 
Odgovor na temu

Homer J. Simpson
Zombilend

Član broj: 307921
Poruke: 688



+923 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao02.08.2013. u 13:45 - pre 130 meseci
U tome i jeste problem - 1 primer na ko zna koliko.
Mogu i ja da dam primer 1 frizerskog salona , radi odlicno , mozda 1h dnevno ne rade.
Ali onda navedem jos 10 salona koji jedva rade i taj 1 primer vise ne znaci nista.
Tako i cika dacha , zna 1 komercijalistu koji zaradjuje 800 a ne prica o desetinama onih koji zaradjuju 300€

Kad bi bilo bar 5-6 od 10 pa i nekako , ovako 1 od 10 (ili vise) ne znaci nista
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao02.08.2013. u 14:00 - pre 130 meseci
http://www.kurir-info.rs/ovo-s...e-koje-niko-nece-clanak-919173

posla ima!
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao02.08.2013. u 14:08 - pre 130 meseci
Homere ako do sada nisi shvatio da ne postoji carobnjak Merlin koji ce carobnim stapicem zaposliti 200K+ vec da mora postojati 200K+ carobanjak koji ce sami sebe nekako zaposliti onda mi te zao.

Svako je ovde naveo nekoliko primera na koje si ti pausalno pljunuo. Sto rece @vos, samo ti trazi razloge da ne radis.

Foxconn nikad, ali nikad nece doci u Srbiju. Od tih 200K on ne moze da probere ni 5K ljudi kakvi njemu trebaju.
 
Odgovor na temu

[es] :: Ekonomija :: Zašto mladi danas nemaju posao

Strane: << < .. 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 621923 | Odgovora: 2925 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.