Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zašto mladi danas nemaju posao

[es] :: Ekonomija :: Zašto mladi danas nemaju posao

Strane: << < .. 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 622423 | Odgovora: 2925 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao21.08.2013. u 14:02 - pre 130 meseci
Citat:
@Marko_L
To što ne pišem na ovoj temi ne znači da je ne pratim i da nemam šta da kažem. Kao prvo sada radiš klasičnu zamenu teza. Ja sam ti lepo rekao da mi lepo neko pokaže da je normalno od 2 radnje imati sve ono na zapadu i onda ću poverovati da je normalno i u Srbiji. Zanimljivo, niko nije na to odgovorio, dakle ili ste vi pobegli od toga ili (pošto ja već znam odgovor) to nije normalno. Takav sistem ponašanja (uz nenormalne odnose koji su vladali u toj firmi) je ranije dovodio do buna. Ne pozivam na bunu nego samo skrećem pažnju.

Ne zamenjujem ja teze nego ti trebaš da se odlučiš o čemu ćeš pričaš. Ti si taj koji je započeo priču o tome kako 3-4 radnika zarađuju jednom poslodavcu vile, jahte, BMW-e, a da ih ovaj plaća minimalac. Kada sam rekao da je to nemoguće i ponudio ti da dokažeš suprotno tako što ćeš da mi dovedeš te ljude što zarađuju milione, da ih ja uposlim i da im dam 50% od tog milionskog profita, pa i da ti zaradiš od toga, vešto si pobegao iz te priče. Pa si onda potpuno prebacio fokus priče na to da li je u redu da neko plaća radnike minimalac, a istovremeno zarađuje milione (što je potpuno drugačija priča jer nije isto zarađivati nekome milione ili raditi za nekoga ko zarađuje milione). I na kraju si sveo priču na to da li je na zapadu normalno da neko sa dve radnje zarađuje sve to, što veze nema sa prve dve priče, niti je uopšte moguće diskutovati o tome. Zašto ? Zato što niko ovde ne zna da li je to normalno, niti postoji jedinica mera kojom to možemo da izmerimo. Možda nije uobičajeno, ali ako neko ima dve radnje koje prodaju jahte, verovatno da može od njih da zaradi koje milionče. I o čemu onda pričamo ? A što je najbitnija stvar u celoj priči, sve to nikakve veze nema sa glavnom temom, niti sa podtemama koje smo pokrenuli, a koje se tiču prava radnika. Taj čovek, sve i da je tačno to što pričaš, ne krši nikakav zakon plaćanjem minimalca. Ako nešto krši, onda je to neki tvoj lični moralni zakon, ali pošto ničije moralne zakone nije obavezno poštovati, šta tu ima dalje da se priča. U tovjoj firmi poštuj moralne zakone koje hoćeš. Ostale firme su samo u obavezi da poštuju zakone države u kojoj rade.
Citat:
Što se tiče kršenja prava prvi ti, ali i @ivan.mojsilovic ste tvrdili kako pojave u kojoj se krše zakoni (već doneti) o mobingu, ali i sam zakon o radu, nepostoje ili da su mizerne. Kada je druga ekipa dokazala da postoje, onda uz pomoć Ivana Dimkovića (sa kojim što se stanovišta priče o ekonomiji uglavnom slažem, sem u nekim stvarima koje ću kasnije napisati) ste uspeli da dođete do toga da zakoni ako nisu primenjivi treba da se ukinu?!? Cool. A ja sam mislio da zakoni su tu da se primenjuju, a ako nešto nije u praksi se pokazalo kao dobro, država treba da pronađe neki drugi način kako da osmisli sprovođenje istog. Dakle instituciju mobinga ne treba ukidati, jer ona je ok i štiti osnovno ljudsko dostojanstvo i civilizacijska je tekovina, nego treba osmisliti drugačiji način kako da se ova institucija sprovodi. To što poslodavcima nešto ne odgovara, a tiče se prava drugih, ne znači da je za ukidanje. Za ukidanje je samo ono što sprečava normalno poslovanje i usporava ga i tera na trošenje energije ne neprofitne gluposti (dao Bog ova država je prepuna besmislene papirologije i gluposti, ali i poreza koji su više nego glupi). I da još nešto Marko, to što neko se iživljava na radnicima - nisu džaba izmišljena radnička prava i upravo zbog takvih sam i pomenuo zakon o mobingu koji postoji i koji treba da postoji (takvih koji se iživljavaju, a ima ih podosta ovde).

Opet vodiš pogrešnu diskusiju, da ne kažem, mačuješ se sam sa sobom. Niko od nas nije rekao da kršenje zakona i prava ne postoji. Ja samo kažem da to nije tako masovna pojava kako vi pokušavate da predstavite. Čak šta više, kada se uporedi sa stanjem ekonomije, poprilično je retka. A inače, nije mnogo važno šta poslodavcima odgovara, već radnici imaju mnogo veću ulogu u tome. Znaš, ako nijedan radnik ne pristaje da radi na crno, onda poslodavac tu ne može ništa da uradi osim da plaća na belo. Ali je situacija takva da većina radnika zapravo nema problem da radi na crno, jer im time ostaje više novca. Ja sam siguran da nijednom poslodavcu nije problem da plaća bruto platu radniku, kao što se radi u USA recimo. Ali država to neće da dozvoli. A znaš li zašto ? Pa zato što bi onda ogromna većina radnika kršila zakon time što ne bi plaćala porez i obavezno zdravstveno, kao što sada dobar deo građanstva ne plaća druge dažbine, poput struje, vode, grejanja, a država tek onda ne bi mogla da najuri sve dužnike. Toliko o poštenom srpskom radniku.
Citat:
Problem je u tome što se veoma malo od toga poštuje u zemlji Srbiji. Samo zato što tako odgovara eliti ove zemlje. Negde davno (sigurno ima 20 strana od toga) da za ovakvu situaciju u Srbiji su najviše kriva država sama, ali i sindikati i poslodavci, koji jednostavno nemaju interesa da se bave rajom, tačnije postavili su se na poziciju da je raja tu da ispunjava njihove prohteve, a ne da su oni na toj poziciji zbog te iste raje.
Raja ako krene da poceća druge na to, onda neće valjati, jer zna se kako se to radi.

Zakon je moguće masovno kršiti, samo ako masa pristane da krši taj zakon. Isto kao zakon o pirateriji. Masa ljudi je spremna da downloaduje muziku, filmove, softver i ostalo sa interneta, pa samim tim taj zakon, iako postoji, gotovo je nemoguće primeniti ga u praksi i biće tako sve dok masa ne postane svesna da je to zabranjeno i počne da prijavljuje svoje komšije koje taj zakon krše. Upravo takvo stanje je i sa zakonom o radu. Dok god je masa spremna da radi na crno, radi duže radno vreme, ipos minimalca ili šta već, jer im je to u interesu, umesto da prijavljuju takve poslodavce, i taj zakon o radu će biti mrtvo slovo na papiru. Simple as that.

Kao što već rekoh, postoji ta neka simbioza gde poslodavcu svakako odgovara da radnika plaća minimalno, a da mu ostatak keša da na ruke, gde poslodavcu sasvim odgovara da mu radnik odradi 12 sati i da on nešto više plati, umesto da mora da ima još jednog radnika koji pola radnog vremena neće imati šta da radi i slično, a sve to odgovara i radnicima čim masovno to rade, a niko se ne seti da prijavi takve nepravilnosti. I opet pitam, po treći put... od koga onda očekujete da to reši ? Od Marsovaca ?
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.hsi.kabelbw.de.



+7177 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao21.08.2013. u 14:03 - pre 130 meseci
I, jel pala korupcija?
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao21.08.2013. u 14:05 - pre 130 meseci
Korupcija je bila manja pod Milosevicem nego posle. A i nepotizam, o partijasenju i da ne govorim.

Jedini nacin da se iskoreni korupcija bi bio potpuni krah drzave, bankrot, nema para, platnog promenta. Niente !
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.hsi.kabelbw.de.



+7177 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao21.08.2013. u 14:11 - pre 130 meseci
I posle tog kraha, kada se ponovo pocne kreirati drzava - nekom magijom nece biti korupcije, ili?

Posle potpunog kraha ekonomije dolazi do perioda godina i godina ekonomske praistorije, sa barterom, prezivljavanjem kako se ko snadje, itd. To bas i nije najbolje okruzenje za promovisanje niske korupcije.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao21.08.2013. u 14:13 - pre 130 meseci
@braksi
Nije tačno. Korupcija se smanjuje tako što narod odluči da neće više da sponzoriše korupciju. Kada god je u svetu dolazilo do nekih promena, to je dolazilo od naroda. Narod shvati da mu korupcija šteti, i onda naprosto odluči da neće više da daje mito, a kad većina neće da daje mito, ovi što traže isti neće imati od koga da traže. Takođe, zastupljenost korupcije je u direktnoj srazmeri sa jačinom ekonomije. Tamo gde je ekonomija slaba, korupcija cveta... u jačim ekonomijama, korupcija je na jako niskom nivou. Zašto, zato što se ne isplati. Tako da, tom tezom da se kompletnim krahom ekonomije eliminiše korupcije, nikako ne može biti tačno, jer je upravo to najpogodnije tle za korupciju.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao21.08.2013. u 14:15 - pre 130 meseci
Mislio sam da ces razumeti moju ironiju. Hteo sam reci jedini nacin da nemamo korupciju je da nemam privredu, zato sto je korupcija strahovito ukorenjena.

Politicari su kumovi korupcije u Srbiji. Npr cesto sudije cak kazu kako nije bilo politicke volje da se resi neki slucaj. Stariji inspektori ce po nalogu kesina sa vrha stopirati mlade siljokurane koji sam sto nisu otkrili slucaj i dr.
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao21.08.2013. u 14:25 - pre 130 meseci
Citat:
@staticInt
... i da mukotrpno radi narednih 20-30 godina kako bi se izvukla iz ovog stanja.

Od kad sam bio klinac slusam ovu pricu. A sada imam uzasno puno godina i pun mi je kufer tih i tako slicnih "parola" i resenja jer je to nesto sto me prati od kad znam za sebe. Uvek se pominje neki naredni period koji mora da protekne u mukotrpnom radu i stezanju kaisa zarad boljitka svih nas... Strašno - pa ako 50+ godina to nije rezultiralo nicim osim bombardovanjem i onim sto imamo sada, zasto bi se i dalje teralo tom logikom?! Nemam pojma, nemam ama bas nikavu ideju ali znam da ovo citirano nema veze sa vezom. Kazem da nemam pojma i da nemam ideju ali me, iskreno, i ne interesuje da mozgam o tome. Zato sto niti sam skolovan za to niti imam drzavnicki/diplomatski... "pedigre" da bih znao dovoljno o tome da mogu relevantno da razmisljam a nemam ni sustinski potrebne informacije jer nisam ni na koji nacin u situaciji/polozaju da ih imam. Sve sto mogu, kao i 99% diskutanata na forumu!, je to da povrsno procesuiram podatke dostupne najvise putem medija i to na nekom manje vise dnevnom nivou uz prisecanje "istorijskih" momenata, pa sve to, kao, u "blender" pa sta skontam to bi trebalo da bude - sta?!

Citat:
@staticInt
... naime drzava mora da se skoncentrise na uvoz sirovina i materijala za proizvodnju a ne da uvozi cokolade i cackalice koje mozemo i sami da proizvedemo.

A sta da se proizvodi tim sirovinama i materijalima? Znam konkretno za cackalice - jeftinije ih je uvoziti nego prizvoditi kod nas, ne isplati se proizvodnja cackalica. I sa strasno velikim brojem ostalih proizvoda je isto. Pa sad...?

Napomena: @staticInt - prvi citat nema veze sa tobom licno, samo uzet kao lajtmotiv za razmisljanje u vezi onoga sto sam nakon citata napisao.


Pozdrav!


"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao21.08.2013. u 14:28 - pre 130 meseci
pa verovatno Sceko nikako da stegnemo kajis i mukotrpno radimo pa zato i ponavljamo te svete parole. I ponavljacemo ih joste.

pozdrav :-)
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+837 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao21.08.2013. u 14:47 - pre 130 meseci
Nemojte da vas loze, ovde se racionalizuje, kako raja treba da naj*be, da bi drzavni sektor preziveo. Onaj ko radi za 200-300 eur u privatnom sektoru je vec konkurentan u odnosu na kineskog&indijskog kolegu. Cak je i 'sivi' deo ekonomije 'posteniji' od ovog tkz. sistema.

Predpostavljam da ce se ekipa posle par meseci bauljanja sa tkz. reformama, 'dosetiti' da proda eps i telekom, zasto je i doveden Bambi.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Homer J. Simpson
Zombilend

Član broj: 307921
Poruke: 688



+923 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao21.08.2013. u 14:48 - pre 130 meseci
Korupcija ce se smanjiti kad davanje mita ne bude kaznjavano (vec bude nagradjivano) a primanje bude drasticno kaznjavano.
Tako ce se resiti najveci % korupcije , one sitne.
Visoka ce naravno ostati ali to je neminovno

@ dejanet:
Sto pre prodaju to (i potrose pare) pre ce izgubiti zaledjinu i sredstva za vaskrsavanje posle brljotina
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
91.232.237.*

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao21.08.2013. u 15:18 - pre 130 meseci
@Marko_L
Ma daj čoveče. Kao prvo, nisam se ja ni iz čega izvlačio i čitava priča je bila priča poverenja, gde ti meni neveruješ ili ne želiš da veruješ, tako mi je sve jedno. Ovo tipa, pošalji mi te radnike da meni zarađujem milione su samo floskule kojim si pokazivao koliko neveruješ nekom u priči, ali istovremeno očekuješ da tebi svi veruju kada ti nešto kažeš. Kao drugo, nenormalan odnos prema radnicima, plate odnosno moje pitanje normalnosti i logičnosti da gazda zarađuje milione, a ima samo 3-4 zaposlena i plaća ih minimalac je postavljen odmah, prvi put kada sam pomenuo taj primer. Pošto sam dobio samo salvu objašnjenja plave ekipe kako je to normalno, ja sam postavio pitanje, ako je normalno, neka mi neko pokaže primer sa zapada da je to normalno. Opet tvoja tvrdnja da to niko ne može da dokaže ne pije vodu, jer ovde ima dosta ljudi koji su na "zapadu" i koji to mogu da vide. Usput dao sam i primer kako to izgleda na zapadu, jer i radim sa njima i imam veći deo rodbine po čitavom svetu, sa kojim komuniciram i imam dobru sliku šta može, šta ne može da prođe. I usput, fokus priče nisam ja prebacivao, nego tema koja je dosta lutala. Ako se malo setiš, nije jedini primer koji sam pomenuo ta firma i dao sam dosta različitih primera, ali sa tvoje strane nisam dobio ni jedan kontra primer sem tvog teoretisanja.

I ne mačujem se ja sam sa sobom, nego vrati se unazad pa gledaj šta smo pisali, gde ste nas ubeđivali kako je nemoguć takav odnos prema radnicima da postoji jer radnici bi sami podavali otkaze, jer bože moj, niko to ne trpi. Sećaš se onih tvojih osuda kako na patetiku pokušavam da te ubedim zašto samohrana majka ne sme da reskira da da otkaz i pored uslova koje je imala??? Tek posle mnogo ubeđivanja ste dopustili mogućnost da to zaista postoji u Srbiji, šta više kada se Ivan Dimković aktivno uključio u priču, pojedinci su dobili krila i počeli da nas ubeđuju kako to tako treba, šta više trebalo bi još više. I nije retkost u Srbiji, šta više dosta česta pojava, pogotovu u preduzećima koji zapošljavaju radnike za čija radna mesta vlada veliki pritisak jer može jako mnogo ljudi da konkuriše. A toga, na žalost ima i previše. I lepo je objašnjeno, sada više ne mogu da se setim ko je lepo objasnio, zašto radnici ne smeju da prijave poslodavce i zašto bi trebalo neke stvari izmeniti. Kada pominješ rad na crno, njega ima svuda u svetu. Ko kontroliše rad na crno i prijavljuje poslodavce ako takvo nešto rade? Radnici? Opet grešiš. Svuda u svetu radnici koji rade na crno se nečega boje, što poslodavci koji to omogućavaju znaju i iskorištavaju maksimalno. Država je ta koja se svuda u svetu bori protiv toga, jer rad na crno je protiv interesa države. Probaj u SAD da živiš, a da neprijaviš primanja, biće ti malo jasnije. I to nema nikakve veze sa bruto i neto platama. Ono što ti neshvataš, je da je svuda u svetu isto, ako se dozvoli anarhija. Šta misliš, da u Nemačkoj, SAD.. kada bi država rešila da ne kontroliše poslodavce, relativno brzo se ne bi došlo do ovoga što sada imamo u Srbiji???

Zakon će se masovno kršiti dok nepostoji država. Kada ti recimo inspektor za visok kriminal ulovi da si koristio torrent, na osnovu toga dobije nalog za "pretres" tvog stana i računara i zakuca ti na vrata, dotle će piraterija biti dozvoljena. Misliš da je to nemoguće uraditi? Moguće je ako država ima interes. Evo Kina drži blokirano šta god hoće, samo zato što joj je u interesu, misliš da se to ne bi moglo uraditi i sa ostatkom sveta? Moglo bi veoma lako i SAD je već nekoliko puta slično probala da progura na mala vrata, samo je pitanje šta se dobija, a šta gubi.

I opet da se osvrnem na tvoj zaključak... Dokle god država ne reši da postane država, dokle god se ne postavi neki normalan status, dotle će poslodavci moći da ucenjuju radnike kako hoće. Misliš da radnik hoće da radi na crno ili da prima minimalac, a ostatak da ga neko plaća na ruke? Ne, on je primoran. Zašto? Zato što prima tako male pare, da ne može da preživi, pa će prihvatiti bilo šta samo da bi dobio te pare. Šta misliš, kada bi radniku bila plata 3000€, da li bi pristao da mu plata bude 2000€, ali da bude prijavljen na sve pare, ili bi se držao 3000€ ko mutav? Kada je plata 300€, a troškovi života 600€ prihvatiće i crnog đavola... To je ono što ti nikako da shvatiš...



[Ovu poruku je menjao vladared dana 21.08.2013. u 17:46 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao21.08.2013. u 16:39 - pre 130 meseci
I Losonc i mmix i Odin previse potenciraju analizu na mikronivou, a takav pristup je odbacen jos od Keynesa i sledili su ga i antikeynzijanci, a na svoj nacin.

Npr Losonc ce uvek krenuti od analize male firme i malog coveka. A Odin sa njegovim cuvenim parabolama isuvise potenciraju resavanje slucaja na mikronivou kao da je ovo vreme Adama Smitha ! Mmix pak takodje jeste za anarhiju darvinistickog tipa cime je prakticno modernu ekonomsku teoriju sveo na nivo horde.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao21.08.2013. u 16:52 - pre 130 meseci
Ne znam na osnovu cega si ti to zakljucio? Anarhija darvinistickog tipa je samo posledica iracionalnog insistiranja na necemu sto je u usprotnosti sa zdravom pamecu. Kad ta razmazena gomila, navikla na bele jastuke, rasproda i raskuci buducnost sopstvenih unuka onda je jedino sto ostane ta anarhija o kojoj pricas.

Problem se zaista resava na mikro nivou a kao posledica poritisaka sa makronivou. Ne zivis ti na mesecu vec na kugli zemaljskoj gde je Kina onoliko daleko koliko je potrebno brodu da dodje od nje. Moderna ekonomska teorija, jos uvek, a narocito pre 10, 20 godina, bila je vise politicka nego ekonomska i vreme ju je pregazilo. Potrebne su nove ideje za novo doba i trenutna ideja fercera sasvim fino, jedino sto ne uzima u obzir zelje i cestitke ljudi naviknutih na zivot u masnom. Dakle, ili ce se zivalj "zapadnog" sveta pomiriti sa privremenim padom svog standarda ili ce pojesti sami sebe kao banda aarvinistickih anarhista.

[Ovu poruku je menjao mmix dana 21.08.2013. u 18:11 GMT+1]
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao21.08.2013. u 16:53 - pre 130 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Citat:
mr.ako
Ne stavljam ti ja u usta besmislice, ovo si ti pisao. Jasno se vidi na sta se odnosilo to tvoje sto sam citirao i odgovorio. Posle ti mozes da obrazlazes da si mislio na osobe ovakve ili onakve, ali je prilicno jasno "k'o na slici" sta je bila originalna namera. :)


To se zove vadjenje stvari iz konteksta posto sam N puta na ovoj temi napisao sustu suprotnost od "menjanja sistema samog od sebe" i svakome ko je procitao ceo post i par postova pre njega je jasno o cemu se radi i na sta se citirano odnosi.

Samo trol uzima deo jednog posta, vadi ga iz konteksta i pokusava od toga napraviti argument. A trolcina je trol koji je jos od ranije ukljucen u diskusiju, replicirao je na ranije postove gde je ustanovljen kontekst pa se posle pravi blesav.

Kada bi se tako diskutovalo, ljudi bi morali da kace tabelu svih referenci i misljenja iz proslih postova sa svakim postom, sto bi diskusiju ucinilo apsolutno nemogucom posto bi svaki post imao N strana.

Prema tome, prestani da trolujes - posto nisi retardiran pa da nisi u stanju da shvatis misljenje svojih sagovornika posto si ukljucen u diskusiju od ranije. Ili diskutuj kao odrasla osoba sa ostalim odraslim ljudima ili nadji neku drugu zanimaciju posto ima drugih ucesnika na temi koji bi zaista da diskutuju.



Nemoj biti licemeran, upravo si to ti radio sa mojim postovima, vadio jednu recenicu iz citavog konteksta i na tome gradio svoj argument. Kad osetis takvu praksu na svojoj kozi, onda se bunis i pozivas na fer raspravu.

Kao sto ti kazes da nesto treba da se podrazumeva za tvoje postove, isto tako je jasno svakome ko je "procitao moj ceo post" i "postove pre njega o cemu se radi i na sta se odnosi", al' to tebe nije sprecilo da ih seciras ili se hvatas za neki delic.
- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao21.08.2013. u 17:03 - pre 130 meseci
@vladared
Ne vredi, uporno pokušavaš da menjaš fokus priče. Zapravo, stvorio si tri različite priče koje koristiš kao jednu istu priču kako ti i gde odgovara. Ja ni u jednom momentu nisam sporio istinitost tvoje priče da postoji taj neki poslodavac koji se kupa u milionima (vile, jahte, automobili...), a da pritom ima 3-4 zaposlena na minimalcu. Ono što ja sporim je tvoja tvrdnja da su mu te milione zaradili upravo ti radnici i ja i dalje stojim iza toga da je to nemoguće. Da bi 3-4 zaposlena nekome zarađivali milione, to bi moralo da znači da ti radnici imaju izvanredne sposobnosti i znanja, jake kontakte ili nešto slično što nije uobičajeno za prosečnog radnika. Takav nema šanse da bi pristao da radi za minimalac. Ne zato što mu pare ne trebaju, već zato što sa takvim mogućnostima može da bira gde će da radi i za koju platu. U tom kontekstu je i bila moja ponuda, koja nije floskula, već realna ponuda koja još uvek stoji. Dovedi te ljude koji su sposobni da zarađuju milione i ja ću im dati 50% profita, što je mnogo više od minimalca koji sada zarađuju.

Dakle, ako je ta tvoja priča istinita, u šta, kao što već rekoh, uopšte ne sumnjam, ti milioni nemaju veze sa tim radnicima o kojima ti pričaš, već ili ih je taj poslodavac zaradio negde drugde ili je toliko sposoban da je uspeo da sa 3-4 najjeftinija radnika organizuje firmu koja će da zarađuje milione. Ako je ovo drugo, onda tog čoveka treba proglasiti za preduzetnika godine i dati mu medalju, a ne pljuvati po forumu. A ti radnici o kojima pričaš su apsolutno nebitni za priču, jer se mogu zameniti sa bilo koja druga 4 radnika i opet će zarađivati milione. I zašto bi ih on onda delio sa bilo kojim radnikom, kad je očigledno da su ti milioni rezultat njegovog rada i sposobnosti, a ne tih radnika. I u tom slučaju bih ponovio venturinu ponudu. Daj nas upoznaj sa tim čovekom da naučimo nešto o poslu.

A to što si upleo u priču normalnost svega toga, zaista ne vidim koja je svrha. To što si ti opisao u toj priči jeste jedna potpuno neuobičajena situacija, kako ovde, tako i na zapadu, pa se samim tim može podvesti pod nenormalno (u smislu iskače iz nekih uobičajenih normi). Prema tome, ako tako nešto postoji na zapadu, onda je isto toliko retko kao i ovde. Međutim, to opet ništa ne govori o ugnjetavanju radnika, nepoštovanju prava radnika, kršenju zakona... Kad nađeš zakon koji kaže da je zabranjeno zarađivati milione i radnicima plaćati minimalac, onda možemo da pričamo.

A ovo za samohranu majku si isto tako sve povadio iz konteksta i isprojektovao kako se tebi učinilo da je neko rekao. Ja sam samo konstatovao da ako ta samohrana majka spada u ova 3-4 radnika koji zarađuju poslodavcu milione, a radi za minimalac, onda je retard ako ne ode negde drugde da radi, jer će zaraditi mnogo više. Ne samo zbog sebe, nego i zbog odgovornosti prema deci koja će sigurno bolje živeti ako im majka zarađuje više od minimalca. Kakva je to majka koja je sposobna da zaradi milione, a radi za minimalac sa kojim ne može ni da prehrani tu decu ? Ako to pak nije ta priča, opet, pominjao si nekakve opasne hemikalije sa kojima se radi bez zaštite. Opet isto pitanje, kakva je to majka koja dovodi sebe u situaciju da ugrožava sebi život i rizikuje da joj deca završe na ulici, radeći za minimalac ? Da ne pričamo o tome da te hemikalije mogu da se prenesu i na decu. Mislim, na stranu kolika je Srbija kaubojština, ali to su ozbiljne stvari koje se moraju prijaviti, što zbog sebe što zbog drugih radnika.

Iako, moram da priznam, cela ta priča mi deluje totalno nelogično, ali da ne zalazim sad tu, jer će opet da ispadne da ti ne verujem. Lično mi je teško da prihvatim da postoji poslodavac koji bi svesno terao nekoga da radi sa opasnim hemikalijama bez zaštite, čija je cena mizerna u odnosu na druge troškove poslovanja, pogotovo što ja još nisam sreo poslodavca koji tako nešto radi, a suprotne primere viđam na redovnoj bazi, tj. da se poslodavci ubijaju da nateraju radnike da koriste zaštitnu opremu, a da ovi odbijaju, recimo na građevini, gde je većina u fazonu "ko će da nosi šlem na ovu vrućinu".
Citat:
I opet da se osvrnem na tvoj zaključak... Dokle god država ne reši da postane država, dokle god se ne postavi neki normalan status, dotle će poslodavci moći da ucenjuju radnike kako hoće. Misliš da radnik hoće da radi na crno ili da prima minimalac, a ostatak da ga neko plaća na ruke? Ne, on je primoran. Zašto? Zato što prima tako male pare, da ne može da preživi, pa će prihvatiti bilo šta samo da bi dobio te pare. Šta misliš, kada bi radniku bila plata 3000€, da li bi pristao da mu plata bude 2000€, ali da bude prijavljen na sve pare, ili bi se držao 3000€ ko mutav? Kada je plata 300€, a troškovi života 600€ prihvatiće i crnog đavola... To je ono što ti nikako da shvatiš...

A ti nikako da shvatiš da država nije neki vanzemaljski entitet koji odlučuje šta će da postane i kako će da radi. Država je skup svih građana i svi odlučuju u kom pravcu će ići ta država, svako na svoj način. Pošto najveći deo države čine upravo ti radnici čija su prava ugrožena ili šta god, to će se menjati onda kada ti radnici budu odlučili da se to promeni. Ne može 3% poslodavaca da utiče na 100% tržišta i određuje uslove, a da se 97% radnika ništa ne pita. Situacija je ovakva kakva je zato što radnicima iz nekog razloga to odgovara. Simple as that.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao21.08.2013. u 17:14 - pre 130 meseci
Citat:
Marko_L: Pošto najveći deo države čine upravo ti radnici čija su prava ugrožena ili šta god, to će se menjati onda kada ti radnici budu odlučili da se to promeni. Ne može 3% poslodavaca da utiče na 100% tržišta i određuje uslove, a da se 97% radnika ništa ne pita. Situacija je ovakva kakva je zato što radnicima iz nekog razloga to odgovara. Simple as that.

Cak da su te brojke tacne zaista, ti i dalje nemas kontakt sa realnoscu. Koliki uticaj imaju ti radnici na drzavu i politicare, a koliki uticaj imaju poslodavci? :)
(OK, mozemo da se igramo izbora i kazemo "Narod bira!"TM, pa da se pravimo da politicku kampanju nisu finansirali ti poslodavci i da oni nista ne traze za svoje pare... ali aj' da probamo da budemo realni ko zaista ima koliki uticaj i ko je u podredjenom polozaju. ;) )

A ovo na kraju "situacija je ovakva kakva je zato što radnicima iz nekog razloga to odgovara" je hit zaista! Pa sta ti mislis da su svi radnici mazohisti pa im odgovara to?!

EDIT: izbrisan "hinging point opportunity" deo zbog pojedinaca :)

[Ovu poruku je menjao mr. ako dana 21.08.2013. u 18:31 GMT+1]
- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao21.08.2013. u 17:20 - pre 130 meseci
Braksi, pa neces valjda i ti sad da zakomplikujes :) Kako je bilo na odmoru?
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao21.08.2013. u 17:38 - pre 130 meseci
Brojke su nebitne, lupio sam ih paušalno, ali je činjenica da radnika ima mnogo više nego poslodavaca. Samim tim, možda neki poslodavci imaju veći uticaj na političare koji su trenutno na vlasti, ali radnici imaju mnogo veći uticaj na to koji će političari biti na vlasti. Isto tako, poslodavci nemaju načina da nateraju nekoga da radi na crno, a radnici uvek imaju izbor da ne rade na crno, što znači da imaju mnogo veći uticaj na to da li će rad na crno biti nešto što je uobičajena pojava ili nešto čija se učestalost meri promilima. Isto važi i za prekovremeni rad, i za rad bez zaštite i za sve drugo.

Dakle, sasvim je jasno i logično da radnici imaju mnogo veći uticaj na tržište rada i da mogu da ga promene ako to žele. Naravno, te promene mogu da se izdejstvuju na dva načina, veštačkim i prirodnim putem. Veštačkim, može recimo 500.000 ili milion radnika da izađe na ulicu, da blokiraju sve živo i drže celu državu blokiranom dok se ne donese zakon da je minimalac 1.000 evra, da je radno vreme 2 sata, da firma mora da obezbedi limuzinu svakom radniku da ga preveze od kuće do posla i nazad. I šta, vlast ne bi imala drugi izbor nego da donese takve zakone. Međutim, onda bi se desilo sledeće... 99% ili više radnih mesta bi se pozatvaralo, došlo bi do nestašice svega i svačega, svako bi sebi morao da lovi hranu... generalno, vratili bismo se u praistoriju.

Drugi način, tj. prirodnim putem, jeste onaj koji su prošle sve zemlje koje se danas smatraju razvijenim, a to je da se radi mnogo i na sebi i na poslu, bez obzira na platu i uslove, samo da se radi i stvara nova vrednost, gradi privreda, jača ekonomija, pa se samim tim povećava životni standard, poboljšavaju uslovi na radu i sve ostalo što uz to ide.

Treća opcija je upravo ovo što je sad, da se mnogo kuka, a da se radi koliko mora, pa makar i za minimalac i onda se ništa ne pomera nigde nego se drži status quo. A kao što smo već konstatovali, rad na nečemu nešto može i da promeni. Nerađenje bilo čega vodi tome da stvari ostanu iste. Pa, kome šta odgovara. Ako većina bude bila za promene stvari će se menjati. Ako većina bude protiv promena, stvari se neće menjati. Videćemo šta će se dešavati. Stay tuned :)
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao21.08.2013. u 17:39 - pre 130 meseci
Citat:
Braksi: I Losonc i mmix i Odin previse potenciraju analizu na mikronivou, a takav pristup je odbacen jos od Keynesa i sledili su ga i antikeynzijanci, a na svoj nacin.

Npr Losonc ce uvek krenuti od analize male firme i malog coveka. A Odin sa njegovim cuvenim parabolama isuvise potenciraju resavanje slucaja na mikronivou kao da je ovo vreme Adama Smitha ! Mmix pak takodje jeste za anarhiju darvinistickog tipa cime je prakticno modernu ekonomsku teoriju sveo na nivo horde.


Mjere koje ti zagovaras nisu moguce u modernom svijetu. Te tvoje teorije "mi smo ovakvi", a "oni su onakvi" vise ne pale, jer moderna ekonomija ne poznaje te granice niti ju je briga za njih.
Neki pametni i snalazaljivi biznismen u US nema nikakvih problema niti zapreka da radnu snagu ili sirovine za svoj biznis nabavlja iz Kine, a ne iz mase redneck-ova iz svog komsiluka, ako misli da je tako bolje za njegov posao.
To je situacija koja se vise ne moze vratiti natrag jer jednostavno granice koje bi bilo ko mogao da postavi sve i da hoce nisu nikakva prepreka za trenutno stanje tehnike i tehnologije.

Globalizacija nije samo moderni fenomen vec uopste istorijski fenomen i integralni dio ljudske civilizacije uopste. Svijet se ukrupnjava, a ne usitnjava, jos od kada su se horde pocele udruzivati u rodove, ovi u plemena, ova u narode, nacije, unije/saveze/federacije nacija itd... Za sto godina, a mozda i ranije (jer se brzina promjena u svijetu ubrzava eksponencijalno), uopste je pitanje da li ce biti danasnjih drzava ili u bilo kakvom obliku slicnom ovome.

Dakle, u modernom vremenu samo neuk covjek moze ocekivati da buducnost njega i njegovog naroda/nacije lezi unutar nekih nacionalnih granica i da je to rjesenje za nesto.
Stoga je investiranje energije, vremena, materijala, bilo cega... u takve projekte cist promasaj.
Takodje, covjeku modernog vremena, kome je - uz pomoc nauke, tehnike i modernih saobracajnih sredstava - citava planeta na dlanu, tesko da je moguce fokusirati interes samo na njegovo "selo".
To je rezervisano za skucene ljude, a koji pak za ekonimiju i nisu od narocitog interesa, jer je i njihov ekonomski doprinos jednako skucen.

Sto se tice toga sto ti nazivas "mikronivo", to je zapravo i jedini moguci put danas.
Nije vise moguce motivisati pojedince da zrtvuju licno zarad opsteg. To ne pali u 21. vijeku i treba se okaniti tih iluzija da je to vise moguce.
Jedini funkcionalan motiv-pokretac za danasnje doba je licna dobrobit.
Ako dovoljan broj pojedinaca ostvari neki licni uspjeh i poboljsanje svog licnog polozaja, u zbiru ce to imati odjeka i na opstem nivou.
Obratno nije moguce iz dva razloga:

- prvi je onaj gore pomenuti, koji podrazumjeva zrtvovanje licnog zarad opsteg, a to danas ne pali;
- a drugi je sto kolektivno otreznjenje nije moguce fokusirati u neki uzi vremenski period jer je kolektivno otreznjenje ipak prosta suma individualnih otreznjenja, a u tom procesu svako individua ima neki svoj tempo, a cije je statisticko rasipanje preveliko da bi imalo efekta kao neki "trenutni dogadjaj" koji bi doveo do pokretanja necega.

Jos je prije vijek i po (a vjerujem da bi se ta misao mogla pratiti i do antickih vremena) jedan mudri Skot napisao:

"Men, it has been well said, think in herds; it will be seen that they go mad in herds, while they only recover their senses slowly, and one by one."
(Iz knjige “Extraordinary Popular Delusions and the Madness of Crowds” Charles-a Mackay-a).





 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao21.08.2013. u 17:58 - pre 130 meseci
@Marko_L
Hajde ovako, pošto ti nije jasno. Ovde nema 3 različite priče, nego jedna priča, a ti baci svetlo sa kog god hoćeš aspekta. Ovu priču opet nisam koristio za objašnjavanje ugnjetavanje radnika, kako ti pokušavaš da prikažeš, nego drugu, bivšu moju firmu, bivšu firmu moje žene... Dakle, ova priča je korišćena samo za položaj radnika i realnosti plata. Ta samohrana majka za koju je neko rekao, je moja drugarica već 18 godina i živi nekoliko kuća dalje od mene, tako da nisam morao da slušam druge i da je projektujem po potrebi, nego je viđam svaki dan. Ono što se ne sećaš, ta samohrana majka je trpela dokle nije uspela da nađe bolji posao, zamisli radi sada u državnoj firmi - komunalnoj policiji, plata joj je relativno dobra, da nema bolesti, moglo bi se reći da je napokon malo osvetlilo sunce. A odgovor na tvoje pitanje kakva to majka dovodi sebe u rizik i svoju budućnost i budućnost tvoje dece, je veoma jednostavan. Ona majka koja nema mogućnosti da bira i ona koja je primorana na takve korake. Da je dobila otkaz, zato što je protesovala gazdi zašto radi sa opasnim hemikalijama u prostoriji gde su jedina ventilacija vrata, onda ne bi imala ni taj minimalac, a deca bi verovatno uživala jedući šta??? E tu je upravo problem i to je poenta čitave priče, na stranu odnosi u firmi (koje samo usput sam naglasio da nisu bili dobri), nego nelogičnost rada u lošim uslovima, ne mogućnost promene posla jer nema gde da se ode, nelogičnost minimalne plate i raskalašnog života gazde, koliko god on dobar organizator bio.

Što se tvojeg poimanja države tiče, ima jednu veliku rupu. Radnici, kao entitet, imaju jako mali uticaj na istu. Poslodavci, pogotovu veliki poslodavci, jako veliki. Koliko ko utiče na državu i politiku iste govori finansiranje stranaka, gde su veliki i sami priznali da finansiraju sve stranke, neku više neku manje, ali sve (da se ispravim) bitne stranke. Šta misliš, koja je poenta finansiranja stranaka? E ta poenta i govori koliko običan narod ima uticaj na politiku jedne države.

I ti opet o nekom izboru. Kakav crni izbor kada nema dovoljno posla? Ljudi su srećni kada imaju bilo kakav posao, pa makar bio i na crno, jer nema para, nema posla... Ti nikako to da prihvatiš.

Što se tiče tvog prirodnog i veštačkog puta. Prvo mi odgovori na pitanje, za 500000 ljudi da bi izašlo na ulice mora da postoji neka organizacija, neko ko bi ih pozvao na ulice, jer ako danas izađe hiljadu, sutra hiljadu i tako x dana, to neće videti. Koja je to grupacija koja će ih organizovati? Sindikat? Da li je to onaj isti sindikat koji u njihovo ime pregovara sa poslodavcima i ne bori se za njihova prava? On otpada. Dakle ko? Drugo, vlast ima i druga sredstva za kontrolu masa. Jedan je i zabrana okupljanja na javnim mestima, koju je ova vlast donela. Drugi je policija, vojska i druge "organizacije" koja su uređena po komandnoj odgovornosti. Da bi ova sredstva "zakazala" morao bi neko da im to naredi. Ko će to u Srbiji uraditi?

Što se prirodnog načina tiče, nemam ništa protiv. Treba mnogo raditi i to niko ne spori, ali gde? Lepo je upravo Ivan objasnio o odnosu države, privredi i korumpiranosti. Kada veliki "narede" jer im tako odgovara da se donese zakon po kome 3 godine se radnici mogu zapošljavati na određeno (mada već sada ne poštuju onu odredbu od godinu dana), kada se iz potroišačke korpe izbacuju proizvoljno proizvodi, lupaju proizvoljne cifre da bi se kreirala veštačka korpa, kako misliš da će se prirodnim putem bilo šta postići? Ovde jedini prirodni put bi bio da neko političkoj eliti zaista reši da započne ozbiljno da razmišlja o zapošljavanju radnika, a manje o tome da udovoljava "lobistima". Samo je pitanje volje.

Ovo treće, status quo, je ustvari što većini poslodavaca odgovara. Da imaju kontrolu, da mogu da rade kako hoće... To je ono čemu se teži već 20 sigurno, a verovatno i mnogo više godina unazad. Ako ih nešto ne trgne, tako će ostati što duže...

I'll be back
 
Odgovor na temu

[es] :: Ekonomija :: Zašto mladi danas nemaju posao

Strane: << < .. 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 622423 | Odgovora: 2925 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.