Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

UPS - Pumpa za centralno ("peglanje" napona)

[es] :: Elektronika :: UPS - Pumpa za centralno ("peglanje" napona)

[ Pregleda: 5130 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

hidicm
amater
Tuzla

Član broj: 220960
Poruke: 12
*.teol.net.



Profil

icon UPS - Pumpa za centralno ("peglanje" napona)01.11.2012. u 16:13 - pre 139 meseci
Pozdrav! Ima dosta slicnih tema(sve sam ih procitao) ali nema rjesenja mog "problema"
Spojio sam UPS APC BackUp pro 650 (410W) na auto akumulator 66Ah i prikljucio sijalicu 75W koja je radila 3 sata bez problema i pekida, napon na akumulatoru pao je sa 12,5V na 12,3V (sto je super, bar po meni). E sad sam to spojio na pumpu od centralnog grijanja (70W) koja je u rezimu rada sa akumulatora pocela da cudno radi (bruji). Izmjerio sam izlazni napon i on je iznosio 190V, iz karakteristika UPS-a izlazni napon nije sinus.
Moje pitanje je da li se napon moze "podici" sa kakvim kondenzatorom i da li se napon moze ispeglati kakvom prigusnicom (npr. za neonke). Ako neko ima kavo prakticno iskustvo da mi pomogne.
Dosad sam koristio UPS HP T1000 koji je radio na dva akumulatora po 66Ah spojenih u seriju (posto radi na 24V) i sve je radilo perfekto dok ga nisam spalio (preklemo sam plus akumulatora na oklop UPS-a i neisplati se popravak)
 
Odgovor na temu

gigabyte091
Nezaposlen
Zagreb

Član broj: 307424
Poruke: 466
*.st2.cable.xnet.hr.



+21 Profil

icon Re: UPS - Pumpa za centralno ("peglanje" napona)01.11.2012. u 19:28 - pre 139 meseci
Citat:
E sad sam to spojio na pumpu od centralnog grijanja (70W) koja je u rezimu rada sa akumulatora pocela da cudno radi (bruji).


Bruji zbog oblika napona koji je vjerojatno pravokutni, a motoru takav napon ne odgovara jer je to asinkroni motor pa su gubici veliki, struja koju vuče iz pretvarača je isto veća od nazivne i motor bi mogao pregoriti.

Citat:
Moje pitanje je da li se napon moze "podici" sa kakvim kondenzatorom i da li se napon moze ispeglati kakvom prigusnicom (npr. za neonke). Ako neko ima kavo prakticno iskustvo da mi pomogne.


Nemožeš dobiti uz pomoć prigušnice i kondenzatora sinusni oblik napona na izlazu. Napon ti pada jer motor vjerojatno povuće struju veću nego što pretvarač može dati. Rješenje, priključiti preko ampermetra pumpu na struju, izmjeriti koja je max struja koju potegne motor pri pokretanju te kupiti inverter koji može kratkotrajno dati tu struju bez da se uključi prekostrujna zaštita. Inverter mora biti sinusni.
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
77.243.22.*



+292 Profil

icon Re: UPS - Pumpa za centralno ("peglanje" napona)01.11.2012. u 21:53 - pre 139 meseci
Ne beri brige, čitav niz godina mi tako funkcioniše
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

Lala 021

Član broj: 100852
Poruke: 515
212.69.24.*



+12 Profil

icon Re: UPS - Pumpa za centralno ("peglanje" napona)07.11.2012. u 10:03 - pre 139 meseci
napravio sam desetak pretvaraca (kopirao sam neki nemacki) sa 12/220V, radili su automatski, kad dodje struja, pune accu, motoru pumpe nece nista faliti (negde sam procitao da sam motor potire neki harmonik, parni ili neparni, nesecam se) posle sam pravio one sa pauzom izmedju cetvrtki sa 4017 ali mislim da je samo komfor u pitanju. Vazno je za motor da prekidanje napajanja mora biti vece od 2mm (pise u uputstvu koje sam citao kad sam spalio jednu pumpu). Na severovim pumpama je pisalo 25W ali to je meh. snaga. Meri struju na accu kad ukljucis sijalicu pa posle pumpu, ustvari poslusaj Horvat I-a teraj i ne razmisljaj ako bas nekome zvuk ne smeta
 
Odgovor na temu

Nory
prodavac
Konzum

Član broj: 328996
Poruke: 7
..243.144-dsl.net.metronet.hr.



Profil

icon Re: UPS - Pumpa za centralno ("peglanje" napona)21.05.2015. u 11:12 - pre 108 meseci
I ja isto imao takvih problema sa pumpom za centralno grijanje. I jednostavno zanemario to sve, i još mi je sve u super stanju. Funkcionira i dalje.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: UPS - Pumpa za centralno ("peglanje" napona)

[ Pregleda: 5130 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.