Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

SSD-ovi "nove generacije", istine i obmane

[es] :: Vodič za kupovinu - PC hardware :: SSD-ovi "nove generacije", istine i obmane

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 212037 | Odgovora: 191 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon SSD-ovi "nove generacije", istine i obmane24.10.2012. u 09:39 - pre 138 meseci
Razmisljam da uzmem Vertex4 512Gb, i prilicno cesljam internet ovih dana (sa obizrom na cenu koja nije mala).

Ima mnogo hejta prema OCZu zbog SandForce brljotine sa Vertex3 i veoma je tesko doci do nekih realnih podataka jer proizvodjaci uglavnom kriju implementacione detalje a fanboji i hejteri fantaziruja na obe strane u neopevanim kolicinama. Cisto me interesuje da li neko ima neke zvanicnije informacije ili je radio research i slicno, svaki savet je dobrodosao.

Kad kazem "nove generacije" mislim na ove skorije i koji sad dolaze koji kroz kontrolersku madjiju podizu seq write i 4k IOPS na cirka 500Mb/s i 80k+. Kroz celu pricu sa indilinx Vertex4 (a koliko vidim i novim samsungom koji tek dolazi) provejava "informacija" da je to sve super dok se ne napuni cirka 50% diska nakon cega write performanse rapidno opadaju, sto je i demonstrirano benchmark grafovima. Kontra argument njima je da to nema veze sa mozgom i da ti SSD diskovi nisu predvidjeni za benchmarkovanje te vrste (kao HDD) i enterprise okruzenje i da je arhitektura diska takva da mu je neophodan periodicni idle time. Objasnjenje je da ti diskovi imaju appx 50% fast i slow NANDa i da se prvo pise u fast i da GC u idle periodu prebacuje "prezivele" stranice u slow NAND oslobadjajuci fast i osiguravajuci performance when-needed. Taj rezon odgovara benhmarku i obezervacijama nekih reviewera, ako u jednom cugu ispises sve stranice na disku GC nema ni vremena da cisti niti ima sta da se pocisti jer su sve celije pune.

Opet ako je to tacno, to resava problem performansi ali mi se cini da dize problem write amplifikacije, pa opet neki reviewri navode da je bukvalno u rangu intelovih kontrolera:
Write amplification was always a concern with the Octane - it is no longer a major issue with the Vertex 4. OCZ and its Indilinx team have reduced write amplification to roughly the levels of Intel's controllers

Naaravno, nikakav "izvor" te informacije ne postoji.

Jedan review npr je ovde: http://www.anandtech.com/show/...cz-vertex-4-review-256gb-512gb


Ako je tacno ovo gore, onda pretpostavljam da je ovo teski shajz za enterprise okruzenje u kojima serveri non-stop drljaju po diskovima (ali pretpostavljam da u startu MLC nije za takva okruzenja). Medjutim u home/soho okruzenju resenje deluje kao idealno jer idle time uvek postoji. I tu je sad moja zbunjenost, ko tu laze, ko govori istinu? (Sajotve proizvodjaca naravno ne racunam, svaki ciga hvali svoga konja).

Da odmah napomenem o SLCu ne razmisljam, ne bavim se poslovima u kojima imam konstantan write output (video produkcija etc) pa mi wear leveling nije neki problem pod uslovm da apmplifikacija nije nesto monstruozno. Mnogo vaznije mi je da radi brzo i pouzdano kad mi treba.

[Ovu poruku je menjao mmix dana 24.10.2012. u 10:55 GMT+1]
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: SSD-ovi "nove generacije", istine i obmane24.10.2012. u 10:40 - pre 138 meseci
Citat:
mmix:Mnogo vaznije mi je da radi brzo i pouzdano kad mi treba.


Ako je već tako, zašto ne bi jednostavno uzeo neko već provereno rešenje? Samsung 830, Intel 520 i sl?

 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: SSD-ovi "nove generacije", istine i obmane24.10.2012. u 11:07 - pre 138 meseci
Skoro duplo manji seq write i tri puta manji 4k IOPS koji vec opasno pada u odnosu na trenutno raspolozive kontrolere. A cena je veca. A Intela ovog ne bih uzeo zbog SandForce kontrolera.

Razmisljao sam i o Samsungu 840 Pro, posto koliko sam prokapirao on ima isti/slican mehanizam, samo sto nece biti raspoloziv kad ja idem u Nemacku gde jedino i mogu da kupim ovakve zveri, to se kod nas ne uvozi.

Znam da je generalno u poredjenju sa trenutnim HDD RAID0 bilo koji SSD bolji, ali kao sto rekoh ranije, kupujem redje ali top of the line. Jedini razlog zasto razmisljam o Vertexu je Indilinx Everest 2 koji je njihov i mogu da kontrolisu i proizvodnju i R&D, da su ostali na SandForcu otkacio bi ih odmah. Generalno ne volim diskove koji kompresuju podatke jer uglavnom ne snimam nule na diskove.

[Ovu poruku je menjao mmix dana 24.10.2012. u 12:32 GMT+1]
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16681
*.hsi.kabelbw.de.



+7166 Profil

icon Re: SSD-ovi "nove generacije", istine i obmane24.10.2012. u 11:30 - pre 138 meseci
@mmix,

Ako hoces pouzdanost, zaobidji OCZ. OCZ jednostavno ima varijabilan kvalitet sve ove godine, sto uopste ne cudi posto su to samo glorifikovani lemioci memorija koji su u poslednjih nekoliko godina uspeli da se probiju na drugim trzistima. Neces naci mnogo ozbiljnih OEM-a koji bundluju OCZ resenja.

Kada vec ne zelis da uzimas enterprise SLC resenja, uzmi ili Samsung ili Intel. Samsung 830 jeste sporiji od najbrzih SSD-ova danas ali je Samsung firma koja je SSD OEM izbora za sve velike proizvodjace desktop/workstation masina - a to su zasluzili svojim QA-om.

Ne znam kada ides u DE, ali koliko vidim 840 Pro stize 7-mog novembra.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: SSD-ovi "nove generacije", istine i obmane24.10.2012. u 11:45 - pre 138 meseci
Idem 16og, ali kontam da nece to bas biti svuda na policama prvog dana. A i ne mogu nigde da nadjem pricing informacije za njega u DE. Ako uporedim pricing informacije u USA sa vertex4 cenom na amazon.de ispasce samsung oko 600e sto je ipak previse, pricamo o 50% vecoj ceni. Trenutno je ne-pro verzija 450e.

I zar nije cela prica sa Indilinxom upravo ta, da ne budu vise glorifikovani lemioci i da im proizvodni proces i brend zavisi od zainteresovanosti proizvodjaca kontrolera?
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

rambo
Dejan Petković
Beograd

Član broj: 6095
Poruke: 190
*.dynamic.sbb.rs.



+6 Profil

icon Re: SSD-ovi "nove generacije", istine i obmane25.10.2012. u 05:05 - pre 138 meseci
Da se ubacim u priču, pošto ovo i mene zanima.

Gde se u celoj ovoj priči nalazi Corsair?

Recimo, ovo?

Takođe, pogledajte šta još ovi imaju u ponudi, možda nađete nešto čega ipak ima kod nas :)

Disclaimer: Ne reklamiram firmu, već samo dajem link na najbolju ponudu koju sam ja našao.
"There is a theory which states that if ever anybody discovers exactly what the
Universe is for and why it is here, it will instantly disappear and be replaced by
something even more bizarre and inexplicable. There is another theory which states
that this has already happened."
-- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: SSD-ovi "nove generacije", istine i obmane25.10.2012. u 10:44 - pre 138 meseci
E jbg, ode tema tamo gde nisam hteo da uopste i bude. ne treba mi neko da mi cita kataloge, interesuje me tehnoloska prica. A tek sto nije vodic za kupovinu jer ovo o cemu ja pricam nema da se kupi u rbiji, ovde se valja samo low end ponuda.


@rambo, to je SandForce based uredjaj ciji benchmark je baziran na highly-compressible podacima gde se bandwidth dobija na kompresiji, kad pustis nekompresovane podatke (filmove, slike, itd, skoro svi formati dana koriste neki stepen kompresije) na takve diskove vidis da je realni spec daleko ispod toga.




Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16681
*.hsi.kabelbw.de.



+7166 Profil

icon Re: SSD-ovi "nove generacije", istine i obmane25.10.2012. u 11:33 - pre 138 meseci
Citat:
mmix: Idem 16og, ali kontam da nece to bas biti svuda na policama prvog dana. A i ne mogu nigde da nadjem pricing informacije za njega u DE. Ako uporedim pricing informacije u USA sa vertex4 cenom na amazon.de ispasce samsung oko 600e sto je ipak previse, pricamo o 50% vecoj ceni. Trenutno je ne-pro verzija 450e.

I zar nije cela prica sa Indilinxom upravo ta, da ne budu vise glorifikovani lemioci i da im proizvodni proces i brend zavisi od zainteresovanosti proizvodjaca kontrolera?


Problem je sto ni Indilinx nije bas bio neki super proizvodjac kontrolera pa da kazes da je OCZ sa kupovinom dobio zesci know-how.

Pogledaj koliko im je vremena trebalo da pocnu da izbacuju proizvode sa tim inhouse kontrolerima.

Iskreno, kao sto rekoh, ako ti je prva stvar koju gledas pouzdanost, onda je najbolje da uzmes SSD od firmi koje proizvode svoju memoriju (jos bolje ako proizvode i svoje kontrolere) zato sto imaju najvise iskustva sa menadzmentom flash memorije. Plus, male firme ne mogu da imaju toliko jak QA.

Takodje, ne bih ti savetovao da uzimas nista osim kvalitetnog MLC-a (one TLC diskove bih zaobisao dok se ne vidi koliko su dobri).

Razlike u brzini izmedju modernih SSD-ova srednje i vise klase u desktop radu (ne server, ne neka video produkcija) su jednom recju - marginalne. SSD-ove koristim jos od 2007-me godine... razlike su nekada davno bile drasticne, ali su vec par godina akademske, sto se desktop rada tice... Ono, aplikacija ce ti se ucitati za 1.1 ili 1.3 sekunde, iskopiraces fajlove za 30 ili 35 sekundi, OS ce ti se butovati za 9 ili 10 sekundi. Totalno irelevantno.

Sto se pricing informacija za Samsung 840 Pro u DE tice, evo ti info:

256 GB: http://geizhals.at/de/841490
512 GB: http://geizhals.at/de/841491

256 GB ce se valjati za ~220-250 EUR online
512 GB ce se valjati za ~500-550 EUR online

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Ha-Nocri

Član broj: 45144
Poruke: 1192
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10 Profil

icon Re: SSD-ovi "nove generacije", istine i obmane25.10.2012. u 16:06 - pre 138 meseci
840 pro 128G je 150$ u Americi. Znaci ocekuje se cena oko 130-140 ojra kod nas. Dosta skuplje od 830 koji je 100e. Hmm, verovatno cu uzimati 830...
i5-750 @4GHz with CM Hyper 212+
GTX 580 Lightning XE 3GB
Corsair HX750
CM Sniper
 
Odgovor na temu

pmv
Predrag Trajkovic
pmv trajkovic
Beograd

Član broj: 307472
Poruke: 11
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.registracijavozila-pm..


Profil

icon Re: SSD-ovi "nove generacije", istine i obmane26.10.2012. u 10:37 - pre 138 meseci
Imam neku informaciju da 840 nece preci 120 e.
 
Odgovor na temu

Silencer
Mitrović Stevan
Smederevo

Član broj: 399
Poruke: 480
*.dynamic.isp.telekom.rs.

ICQ: 76958890


+72 Profil

icon Re: SSD-ovi "nove generacije", istine i obmane26.10.2012. u 12:15 - pre 138 meseci
Ajde da ne otvaram novu temu, ako moze neko da mi kaze ovde sta da ja kupim :)
Planiran datum kupovine Januar / Februar 2013 ^^

SSD SATA3 240GB Kingston HyperX 3K SH103S3B/240G, 555/510MB/s - 23.5k
SSD SATA3 240GB Mushkin Chronos Deluxe 560MB/s, MKNSSDCR240GB-DX - 19k
SSD SATA3 256GB Samsung 830 Series MLC, 520/400MBs MZ-7PC256B/WW - 21.4k
SSD SATA3 240GB Corsair Force 3 550/510MBs, CSSD-F240GB3-BK - 19k

E sad ono sto mene interesuje kada pogledam cene. Da budem iskren uzeo bi Mushkin, Corsair mozda samsung zbog 16gb vise xD
Sad posto zivim u Srbiji, i opet gledam svaki dinar, da li je neka velika razlika kada bi uzeo Kingston HyperX, ili ce meni isti posao da zavrsava Corsair?

Zauzece HDD bi bilo minimum 100GB do 120GB

Ono sto cu raditi je Snimanje Video sadrzaja iz igrica uz pomoc FRPSA-a u realnom vremenu, znaci sve ce biti pokrenuto na SSD-u snimace se na drugom HDD ili SSD disku.

Tako da imate u vidu o cemu se radi, fajlovi koji se pisu su bukvalno po 4gb velicine - 30 sekundi traje jedan fajl / video od 4gb. Cim prodje 30 sekundi krene odmah da pise drugi fajl, i tako dok ne prekinem.

Posle to ja sklapam i editujem u sony vegas pa renderujem, tu mi vec nije bitan SSD.

Trenutno bez SSD-a snimam FRAPS 720p 60fps bez problema, hocu da to prebacim na 1080p bar konstantnih 30 fps-a da imam. Kad bi mogao 60 fps-a da izvucem na 1080p ja bi bio srecan ko kuce :)

Komp mi je nov:
Intel i7 3770k 3.5ghz
asus Maximus V Gene
8 GB Kingston 2400mhz
Geforcer GT460 1GB 196bit

BTW, Fraps snima uncompressed.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16681
*.dip.t-dialin.net.



+7166 Profil

icon Re: SSD-ovi "nove generacije", istine i obmane26.10.2012. u 12:58 - pre 138 meseci
I Mushkin i Kingston imaju Sanforce kontroler i Toggle MLC NAND.

U principu oba kao i Samsung SSD 830 su high-end sto se consumer SSD-ova danas tice.

Razlike izmedju njih su do kontrolera - Sandforce diskovi sa MLC NAND-om imaju specificno ponasanje sa penalima u upisu kompresovanog materijala, dok Samsung ne pati od toga ali ima nesto nize uncompressed write performanse od SF diskova sa Toggle MLC-om.

Mada, opet, ako snimas RAW materijal on je kompresibilan do neke mere tako da ne bi trebalo da imas velike penale zbog SF kontrolera sa MLC memorijom - takodje, podaci su bekapovani tako da ti ne treba enterprise-pouzdanost.

Sve u svemu, Mushkin ce ti raditi posao a i najjeftiniji je od svih njih.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Silencer
Mitrović Stevan
Smederevo

Član broj: 399
Poruke: 480
*.dynamic.isp.telekom.rs.

ICQ: 76958890


+72 Profil

icon Re: SSD-ovi "nove generacije", istine i obmane26.10.2012. u 13:56 - pre 138 meseci
Ok Ivane Hvala na strucnom odgovoru, problem je sto ja nisam pratio razvoj SSD-a i sto iskreno ne kapiram sta si ti meni sad napisao, sem poslednje recenice ;)

Ono sto bi me interesovalo je i vise pouzdanost samog uredjaja.

Ne patim ja sad od razlike izmedju bootovanja 10 sekundi i 8-9. Niti patim od bas neke brzine gde je razlika 2-3 sekunde.
Patim od pouzdanosti uredjaja, normalne brzine pisanja / citanja koja je sigurno ko zna kolko puta bolja od trenutnog SATA II HDD-a ;)

Realno ja koji god budem kupio perforamnse cu osetiti 80% u radu sto posto. Al opet kad covek treba da ulozi 20.000,00 din u nesto, neka doda i 5 hiljada zbog ili boljih performansi ili pouzdanosti... To je sto me interesuje ;)
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16681
*.dip.t-dialin.net.



+7166 Profil

icon Re: SSD-ovi "nove generacije", istine i obmane26.10.2012. u 16:06 - pre 138 meseci
Sto se pouzdanosti tice, secam se da su SandForce kontroleri imali neke bagove koji su izazivali BSOD-ove sa Sandy Bridge i Windows 7 masinama ali koliko znam to je ispravljeno u novijim verzijama firmware-a.

Sa druge strane, cinjenica je da SandForce kontroleri rade kompleksniju transformaciju podataka verovatno znaci vise mogucnosti i za bagove (veca kompleksnost = vise sansi za probleme) tako da, ako ti je pouzdanost najbitnija stvar, ja bih zaobisao SandForce kontrolere.

Ja imam 2 SandForce SSD-a (doduse, bazirana na SLC flash-u) - ali meni pouzdanost nije toliko kriticna posto su svi podaci backupovani. U najgorem slucaju bih izgubio nekoliko sata rada ako bi disk odlucio da vrisne iz nekih samo njemu znanih razloga.

BSOD-ove nisam video, mada ne koristim standardni Sandy Bridge chipset (vec C602 sa Xeon E5 2600 serijom CPU-ova) sistem niti iste diskove koristim za boot... tako da nisam dobar primer za testiranje SF pouzdanosti.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Silencer
Mitrović Stevan
Smederevo

Član broj: 399
Poruke: 480
*.dynamic.isp.telekom.rs.

ICQ: 76958890


+72 Profil

icon Re: SSD-ovi "nove generacije", istine i obmane26.10.2012. u 20:57 - pre 138 meseci
Dobro bre Ivane jel ti mene zajebavas sad ili sta :)

Pa nije valjda tolko brzi diskovi sve najbolje o njima citam, sad mi ti dodjes sa pricom o BSOD LOlol :)

Ja kako sad tebe kapiram ako zelim pouzdanost da uzmem Samsung.

Ne planiram backup, planiram da uzmem jedan SSD gde ce biti sledece:

1. SSD - Sve ukupno racunao sam 120-140 GB ima da zauzme
Windows
Program Files (Znaci svi programi sa kojim radim kako bi se brze izvrsavali).
Instalacija igrica koje Frapsujem (kako bi se igre brze citale obzirom da wow zauzima 30-40GB, pa loaduje stalno neke teksture iz kompresovanih fajlova).

2. SSD - Prazan disk
Mesto gde ce da se upisuju snimljeni fajlovi samo :)

3. Klasican HDD, gde ce da se vrsi finalan prozivod - renderovan video zapis ;)

Sad ako ja tebe razumem kako si mi rekao moguce je da moze da mi se desi kako cu da izgubim podatke sa 1 SSD disku u 21 veku, ili ok mozda ja nisam dobro skapirao ;)

Ili ako je neko pametan mozda da ne uzmem 2 SSD za snimanje.
Ako moze klasican HDD da vrsi posao za upis, sad ko je volje da pogleda Write Speed na Sata III disku, gde se 4GB snimi video zapis od 30 sekundi. Mozda mi i ne treba SSD za to ?

-------------------------

I ono pitanje bi bilo sta ja da kupim da je pouzdano (Najmanje sanse za BSOD, a da performanse budu ok, sto se bar citanja tice, jer ja ne planiram da vrsim upis na tom SDD disku). Ovo se odnosi na prvi disk koji je sistemski.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16681
*.dip.t-dialin.net.



+7166 Profil

icon Re: SSD-ovi "nove generacije", istine i obmane26.10.2012. u 21:29 - pre 138 meseci
SandForce diskovi su patili od BSOD problema:

http://www.anandtech.com/show/...bsod-issue-fix-available-today

SandForce je resio ovaj problem - tako da ni jedan SF disk koji se danas prodaje ne bi trebalo da pati od toga.

Mada... neki tvrde da problemi i dalje postoje: http://forum.notebookreview.co...-unreliable-used-year-ago.html - ali pitanje je koliko su ti problemi zaista vezani za SSD drajvove a ne za neki drugi aspekt, pogotovu ako se uzme u obzir da PC entuzijasti koji pisu po tim forumima cesto budze svoje masine i preko granica :-)))

U svakom slucaju, SandForce kontroleri su kompleksni - koriste real-time kompresiju podtaka, i ta kompleksnost sigurno znaci veci firmware kod i vecu povrsinu za potencijalne probleme.

Ako ti je pouzdanost #1 stvar, SandForce ne bi trebao da bude prvi izbor, iz prostog razloga sto je mogucnost za firmware bugove veca zbog samog nacina na koji ti kontroleri rade.

Sa druge strane, ta kompleksnost nudi odredjene prednosti u pogledu dinamicke kompresije - pa ti kontroleri blistaju na materijalu koji je kompresibilan.

Citat:

Sad ako ja tebe razumem kako si mi rekao moguce je da moze da mi se desi kako cu da izgubim podatke sa 1 SSD disku u 21 veku, ili ok mozda ja nisam dobro skapirao ;)


Sa tvojim uzim izborom sanse da ti crkne SSD su mnogo manje nego da ti crkne HDD.

Opet, ako zelis da budes siguran da neces imati apsolutno nikakve firmware probleme - uzmi Samsung i uzivaj.

Sandforce diskovi danas ne bi trebalo da imaju firmware gremlina ali, kao sto rekoh gore, kada je nesto preterano kompleksno, to znaci da su i vece sanse da iskoci neki novi problem.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Silencer
Mitrović Stevan
Smederevo

Član broj: 399
Poruke: 480
*.dynamic.isp.telekom.rs.

ICQ: 76958890


+72 Profil

icon Re: SSD-ovi "nove generacije", istine i obmane27.10.2012. u 06:33 - pre 138 meseci
Znaci Samsung 830 ? :) 840 ako bude bilo u prodaji u Srbiji i ako je cena korektna :)

U svakom slucaju hvala na informativnom tekstu, bas cu da se malo informisem da skapiram ja to bolje malo :)

[Ovu poruku je menjao Silencer dana 27.10.2012. u 08:29 GMT+1]
 
Odgovor na temu

flighter_022
L2 Applications Administrator
NS

Član broj: 18499
Poruke: 735
41.71.142.*

ICQ: 23089150


+232 Profil

icon Re: SSD-ovi "nove generacije", istine i obmane27.10.2012. u 12:16 - pre 138 meseci
Meni Plextor (SATA3, 128GB) na VAIO masini radi super, ne mogu da se pozalim ni 1% za sada. Jedino mi nedostaje drugi slot za hard disk (a koji sam imao na HP-u, 17"), da ubacim jos jedan pa u mirror, cisto da glava ne boli kad nesto strada.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.abakusbp.net.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: SSD-ovi "nove generacije", istine i obmane28.10.2012. u 11:38 - pre 138 meseci
I jos nesto, ako ce biti u laptopu, treba obratiti paznju i na potrosnju razlicitih modela,
kome je bitno trajanje baterije i obraca paznju na svaki dodatni watt. Za desktop je prilicno nebitno...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16681
*.dip.t-dialin.net.



+7166 Profil

icon Re: SSD-ovi "nove generacije", istine i obmane28.10.2012. u 12:30 - pre 138 meseci
^ This.

Mnogima ce mozda izgledati cudno, ali neki SSD-ovi mogu vuci vise struje od 2.5" HDD-ova! Pogotovu enterprise-grade SSD-ovi cija je peak potrosnja cesto preko 5W a idle potrosnja preko 1W.

Evo sta kaze Anand:

http://www.anandtech.com/show/...ung-ssd-840-pro-256gb-review/7

Ono sto treba da vas zanima na laptopu je idle power-draw, posto ce disk trositi >90% vremena u idle rezimu. Kada nesto permanentno vucara preko 1W u idle rezimu, to ce se sigurno osetiti na vremenu autonomije laptopa.

Interesantan je slucaj Samsung-a 830, cija potrosnja u idle rezimu skace 3x za 512 GB disk. To je verovatno zbog duplo vise NAND cipova i/ili vise aktivnih kontrolerskih kanala.






DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za kupovinu - PC hardware :: SSD-ovi "nove generacije", istine i obmane

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 212037 | Odgovora: 191 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.