Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Objasnjenje kola

[es] :: Elektrotehnika :: Objasnjenje kola

[ Pregleda: 2359 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Konstantin91
Konstantin Petrovic
Mladenovac

Član broj: 57918
Poruke: 168
178.219.6.*



+34 Profil

icon Objasnjenje kola24.07.2012. u 12:32 - pre 142 meseci
Naleteo sam na jedno kolo sa jednog snimka na youtube



To kolo bi trebalo da predstavlja kolo za emp koje sam nasao na youtube


Kapiram sta je poenta, da se napune svi kondenzatori i onda da se isprazne u "isto vreme", a na kraju prllozene slike kola se nalazi 5 krugova uvijene zice.

Takodje znam i sta su diode i cemu sluze (usmeracke u ovom slucaju ako ne gresim) ali ne znam konkretno u ovom slucaju cemu potreba za njima i prekidacem. Zar se kondenzatori mogu puniti ukoliko je kolo prekinuto (prekidac na slici)

Generalno mene ne interesuje mnogo EMP koji je ovde objasnjen jer kapiram sta je, kako nastaje bla bla bla. Interesuje me kako ovo kolo funkcionise, tj onaj deo oko dioda i prekidaca koji ne razumem. Ako bi neko mogao da mi objasni ?

Hvala
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+292 Profil

icon Re: Objasnjenje kola25.07.2012. u 17:21 - pre 142 meseci
Zagrej stolicu sa knjigama iz osnova elektrotehnike,objašnjvati nekom ko nema osnove je preteško, riskantno i neodgovorno za ovu oblast.
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

Konstantin91
Konstantin Petrovic
Mladenovac

Član broj: 57918
Poruke: 168
178.219.6.*



+34 Profil

icon Re: Objasnjenje kola25.07.2012. u 18:27 - pre 142 meseci
Imam ja osnove iz ove oblasti ali kod nas, u Srbiji (ne znam za ostale zemlje) reforma obrazovanja tezi zapadu, pa zato neko ko studira pretezno programiranje nije da nema predmet Osnove elketrotehnike, ima ga (jos uvek) ali se niko ne trudi da razvija logiku kod studenata vec sablonsko ucenje i ucenje na pamet su uobicajene stvari....

Znam ja vrlo dobro osnovne stvari ali mi nije jasno cemu sluze diode ovde ???

Znam generalno sta su diode, usmeracke (propustaju struju u jednom smeru a u drugom ne, tj veoma malu inverznu struju, PN spj, itd.....) znam i za cener diode, etc...... ali nije mi jasno u ovom kolu cemu sluze diode, zar nije moguce vezati kondenzatore kao sto i jesu vezani ali bez dioda ili bi se u tom slucaju oni praznili nazad ka transformatoru (jer je sa druge strane otvoren prekidac) ukoliko ne bi bilo ovih dioda ? Stvarno ne znam sta je odgovor i mogu samo da nagadjam (verovatno da lupim neku krajnju glupost) zato sam i pitao cemu sluze diode u ovom slucaju......
 
Odgovor na temu

marko0309
Marko Radic

Član broj: 219857
Poruke: 132
194.106.172.*



+1 Profil

icon Re: Objasnjenje kola26.07.2012. u 06:22 - pre 142 meseci
http://www.falstad.com/circuit/
i trebas instalirati java programcic ima link na njihovom sajtu i vidices jako dobar simulator el. kola i komponenti.
meni je dosta pomoglo da razumem neke stvari.
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+292 Profil

icon Re: Objasnjenje kola26.07.2012. u 17:01 - pre 142 meseci
Šema je đubre,napisano je ac ali i polovi +- Ispravljanje u sekundaru pogrešno...
Žalosno je što je internet prepunjen diletantima u popularnim temama energetike, pendelovi motori,proizvodnja vodonika,alternativno dobijanje energije...

Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

Konstantin91
Konstantin Petrovic
Mladenovac

Član broj: 57918
Poruke: 168
178.219.6.*



+34 Profil

icon Re: Objasnjenje kola26.07.2012. u 18:59 - pre 142 meseci
@marko0309 Elcetronic workbench sam nasao kao daleko korisniji program, hvala sto si me podesetio na to, zaista moze pomoci kada "zabodes" negde pa ne znas sta i kako dalje....

@Horvat I pa kapiram da vecina ljudi voli copy paste rad, i prikazuje kao svoje, a veoma je malo onih koji zaista sami nesto naprave... Ali osim konstatacije kakva je sema mogao si da das ispravku iste i odgovor na moje pitanje...
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+292 Profil

icon Re: Objasnjenje kola27.07.2012. u 21:41 - pre 142 meseci
Citat:
Konstantin91:

@Horvat I Ali osim konstatacije kakva je sema mogao si da das ispravku iste i odgovor na moje pitanje...

Eto vidiš, Čekao sam da potvrdiš moju konstataciju iz 2.posta teme, uputio sam te na greške i da si stvarno upućen u osnove znao bi da umesto 2 diode treba grez, i da 5 navoja žice predstavlja kratku vezu za DC i dato mora prekidački element.

Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektrotehnika :: Objasnjenje kola

[ Pregleda: 2359 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.