Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Bus Plus Beograd Srbija u cemu je tacno fora?

elitemadzone.org :: MadZone :: Bus Plus Beograd Srbija u cemu je tacno fora?

Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 142057 | Odgovora: 809 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Bus Plus Beograd Srbija u cemu je tacno fora?22.07.2012. u 15:42 - pre 143 meseci
Citat:
boccio
Prolog: mrzelo me da prepesacim nekih 2-3km do reke, a teo sam laganica da se vratim kuci peske, pa reko ajd' idem autobusom... Trafika ispred zgrade, tacno prekoputa stanice, protagonisti ja i batica iz trafike
Ja: Jednu kartu za autobus, molim
Batica: (vidno smoren, pokazuje rukom negde ispred na staklo) Pise ti sve tu...
Ja: (pogledah na pokazano mesto, nesto "busplus", neke tri kartice, personalizovana, depersonalizovana, nista mi nije jasno...) OK vidim, a jel mogu samo da dobijem jednu kartu?
Batica: (sad vec iznerviran): PISE TI SVE TU!!!
Ja: Ok, ali meni ne treba nikakva depersonalizovana nesto, ja bih samo kartu...
Batica: (stavlja me na 'ignore')

Epilog, ja bez drugih opcija usao u bus, izvezao se tih 2-3 stanice, naravno, bez karte ni kriv ni duzan...

Na osnovu ovoga meni nista nije jasno...

Moze li neko da napise koliko kosta karta za jednu voznju? Znaci kao sto je @boccio hteo da se vozi. Jedna voznja! Cena?
 
Odgovor na temu

boyan3001
BG

boyan3001
Član broj: 284396
Poruke: 424
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: rs.linkedin.com/pub/bojan..


+647 Profil

icon Re: Bus Plus Beograd Srbija u cemu je tacno fora?22.07.2012. u 15:43 - pre 143 meseci
Ok, jeste, sve to stoji. I ne kazem ja da elektronski sistem nema nikakvih prednosti. Sve je pitanje samo kontrole. Cinjenica je da je kontrola bila vrlo slaba i to je ceo problem. Da su bili redovniji i nepredvidljiviji, narod bi se teze svercovao. Takodje nema potrebe za naplacivanjem kazni (niti postoji zakonski osnov za to, al' to je vec druga prica), dovoljno bi bilo izbacivati ih sve na prvoj sledecoj. Nasa kontrola je u buseve upadala ustvari samo da bi uzimala pare za kaznu i nista drugo. Nikome nije stvarno bio interes da se kontrolisu putnici. Koliko puta sam video, a jako se retko vozim gradskim prevozom vec dugi niz godina unazad, da udju, kad uvate jedno, dvoje odma, dalje ni ne pregledaju karte, samo sidju na sledecoj (i odu na kafu verovatno). E to je suludo. Valjda treba izbaciti svakog ko se svercuje. Kad bi tako radili sistematski stalno i bili dosadni ko osice, svakom bi preselo da se svercuje vrlo brzo. Ali jbga, nama se pos'o radi preko qurca... odnosno njemu plata leze u svakom slucaju, a niko ga ne kontrolise.
Realno...
 
Odgovor na temu

newtesla
Aleksander Segedi
CEO / owner
Tim011 Digital doo
N 44.69344 - E 20.38175

newtesla
Član broj: 147164
Poruke: 1532
91.143.208.137

Sajt: www.knjigovodja.in.rs


+404 Profil

icon Re: Bus Plus Beograd Srbija u cemu je tacno fora?22.07.2012. u 16:51 - pre 143 meseci
Citat:
the_tosic: Prednosti ima dosta u odnosu na stari busacki sistem. Jedino je pitanje da li sve to vredi 8% prihoda od celokupne prodaje karata/markica itd...


Ne, brate mili: prednosti su moguće, a za sada ih nema.

@ ventura: Slažem se da je sudstvo loše - i to stravično loše u ovoj državi, i da svaki problem nastaje uglavnom zbog ovakvog nam sudstva: ali, zašto ja da budem natrćena stranka ako nam sudstvo ne valja - jer su ga syebhali političari??? Neću da se lomi preko moje grbače! Ako može - neka ga popravi onaj što prima platu za to, valjda ministar nepravde.

A inače, ostalima za nauk: karta košta 120 dinara, da se razumemo: karta košta ko kilo nafte; na trafici se karta kupuje sa 50% popusta, kod vozača je prava cena. dakle, jedna karta košta toliko.

Više karata košta svaka po 60/95, u zavisnosti od zone. Nosač/medij za nosanje kredita košta 40/250 dinara.

@ivan mojsilovic: Odlično, lafe, rezonovanje: ti onda kupuj kvarno mleko i kisele ćevape - u nadi da će da se jednog dana popravi usluga. Ja neću.
====

U Birmingemu mesečna karta za zaposlene košta 24 funte - o higijeni autobusa, i redu vožnje, neću trošiti reči, tj. tastaturu. kako li se njima isplati da voze po svega 10-20 putnika, nije mi jasno... verovatno busevi idu na jedra, možda solarni?
======

Svojevremeno je DžiEsPi napustio rad na noćnim linijama: kao - nerentabilno, i ne isplati im se... I evo, privatnici na istom mestu, u istom gradu, sa istim polascima: ubiše se od para, i otvaraju nove polaske.

Koga bre oni, s'oproštenjem...?
======

Sećam se kao juče: 2001, ja u Kraljevu, u restoranu sa prijateljicom, i njenim rođacima: brat i sestra koji nikada nisu kročili u Srbiju do tada, ali savršeno znaju srpski, ono porodica i okolina... elem, u po večere u restoranu, nesta struje: restrikcija. Skače konobar, baca žicu na akumulator, pali romantiku od 21W iznad svakog stola :) upali se i naša sijalica - a ovo dvoje stranaca (ako se dobro sećam, Švedska) - bledi kao krpa!!!! Usrrr... se totalno!!! Ovaj me pita: da nije bombardovanje opet??

ja: nije bombardovanje, nego restrikcija.
on: šta je to - restrikcija?
ja: pa vidi, nema struje dovoljno za sve, pa malo imamo mi, pa malo oni, i tako po 4 sata...
on: aha... a što ne pređete na drugu kompaniju za struju, kad već ova nema dovoljno?
........
...kad sam mu rekao da imamo samo jednu, samo je procedio: ali to je monopol, zabranjeno je....

I sad, kako strancu da objasniš da je nama normalno da nas trti ko kako stigne sa vlasti????
Kad, tokom pravljenja Nes kafe, umesto da uzmeš mleko iz friza tamo ustvari staviš Nes konzervu - shvatiš koliko je multitasking za*ebana i pipava rabota :)
 
Odgovor na temu

boyan3001
BG

boyan3001
Član broj: 284396
Poruke: 424
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: rs.linkedin.com/pub/bojan..


+647 Profil

icon Re: Bus Plus Beograd Srbija u cemu je tacno fora?22.07.2012. u 16:59 - pre 143 meseci
Nemoj se iznenaditi, ali po Evropi danas busevi idu na sve samo ne na dizel. Praksa je, koliko je meni poznato, bar deset i vise godina unazad da se sva vozila gradskog saobracaja prebacuju na alternativna goriva. To su najcesce metan, a ima u odredjenom procentu i vodonika. Skoro sam cuo da i kod nas ima par autobusa na metan. Poslovicno mi uvek kasnimo i ne razmisljamo na duge staze.
No svejedno i ja smatram da je karta suvise skupa, posebno sto osim te jedne, ne postoje alternativni oblici, kao sto su vec odavno po svetu uvede vremenske karte.
Realno...
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Bus Plus Beograd Srbija u cemu je tacno fora?22.07.2012. u 17:09 - pre 143 meseci
Citat:
newtesla:

@ ventura: Slažem se da je sudstvo loše - i to stravično loše u ovoj državi, i da svaki problem nastaje uglavnom zbog ovakvog nam sudstva: ali, zašto ja da budem natrćena stranka ako nam sudstvo ne valja - jer su ga syebhali političari??? Neću da se lomi preko moje grbače! Ako može - neka ga popravi onaj što prima platu za to, valjda ministar nepravde.

A inače, ostalima za nauk: karta košta 120 dinara, da se razumemo: karta košta ko kilo nafte; na trafici se karta kupuje sa 50% popusta, kod vozača je prava cena. dakle, jedna karta košta toliko.

Više karata košta svaka po 60/95, u zavisnosti od zone. Nosač/medij za nosanje kredita košta 40/250 dinara.

@ivan mojsilovic: Odlično, lafe, rezonovanje: ti onda kupuj kvarno mleko i kisele ćevape - u nadi da će da se jednog dana popravi usluga. Ja neću.
====

U Birmingemu mesečna karta za zaposlene košta 24 funte - o higijeni autobusa, i redu vožnje, neću trošiti reči, tj. tastaturu. kako li se njima isplati da voze po svega 10-20 putnika, nije mi jasno... verovatno busevi idu na jedra, možda solarni?
======

Svojevremeno je DžiEsPi napustio rad na noćnim linijama: kao - nerentabilno, i ne isplati im se... I evo, privatnici na istom mestu, u istom gradu, sa istim polascima: ubiše se od para, i otvaraju nove polaske.

Koga bre oni, s'oproštenjem...?
======

Sećam se kao juče: 2001, ja u Kraljevu, u restoranu sa prijateljicom, i njenim rođacima: brat i sestra koji nikada nisu kročili u Srbiju do tada, ali savršeno znaju srpski, ono porodica i okolina... elem, u po večere u restoranu, nesta struje: restrikcija. Skače konobar, baca žicu na akumulator, pali romantiku od 21W iznad svakog stola :) upali se i naša sijalica - a ovo dvoje stranaca (ako se dobro sećam, Švedska) - bledi kao krpa!!!! Usrrr... se totalno!!! Ovaj me pita: da nije bombardovanje opet??

ja: nije bombardovanje, nego restrikcija.
on: šta je to - restrikcija?
ja: pa vidi, nema struje dovoljno za sve, pa malo imamo mi, pa malo oni, i tako po 4 sata...
on: aha... a što ne pređete na drugu kompaniju za struju, kad već ova nema dovoljno?
........
...kad sam mu rekao da imamo samo jednu, samo je procedio: ali to je monopol, zabranjeno je....

I sad, kako strancu da objasniš da je nama normalno da nas trti ko kako stigne sa vlasti????


Karta kosta 60 koliko je na trafici, oni zele da ne kupijes kod vozaca jer im je to vrlo komplikovano (vreme, kusur) tako da iskuliraj sa takvim stavom.
I ne moras da jedes kiselo, idi brate peske.

A ta prica o strancima i monopolu, mani se ko da si pao sa marsa. S jedne strane svi zele da budu komunisti i da sve imaju za dzabe i vrhusnko a sa druge se prica o monopolu. Kad ne bi bilo tog monopola onda bi vam kapitalizam bio kriv stoje karta 200 dinara, sto je struja 3 puta skuplja itd.

 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Bus Plus Beograd Srbija u cemu je tacno fora?22.07.2012. u 17:59 - pre 143 meseci
Citat:
ivan.mojsilovic: Karta kosta 60 koliko je na trafici...


Citat:
newtesla: Više karata košta svaka po 60/95, u zavisnosti od zone. Nosač/medij za nosanje kredita košta 40/250 dinara.


Ako dobro razumem, karta za jednu voznju ne kosta 60. vec 100din.!?

Ne znam kolika je cena bila ranije, ali 100din. za samo jednu voznju od par stanica je zaista mnogo.
 
Odgovor na temu

newtesla
Aleksander Segedi
CEO / owner
Tim011 Digital doo
N 44.69344 - E 20.38175

newtesla
Član broj: 147164
Poruke: 1532
91.143.208.137

Sajt: www.knjigovodja.in.rs


+404 Profil

icon Re: Bus Plus Beograd Srbija u cemu je tacno fora?22.07.2012. u 18:00 - pre 143 meseci
Pričaš ti meni o cenama u Jevropi - meni, koji 5 megabita internet plaćam 125 evra mesečno... koji vidi koliko košta Polimark majonez, Čipsi, Jafa keks, Mačmelou - u inostranstvu.

Nemoj, molim te. I nemoj te fore "svi bi, bla bla..." Ja ne kažem šta bi drugi - ja kažem šta ja bih, a koliko vidim imam podosta istomišljenika.
====

elem, jedan link:
http://www.dokonapopadija.com/...oz-vasa-prava-kontrolor-i.html
Kad, tokom pravljenja Nes kafe, umesto da uzmeš mleko iz friza tamo ustvari staviš Nes konzervu - shvatiš koliko je multitasking za*ebana i pipava rabota :)
 
Odgovor na temu

boccio
Boris Krstović
Spoonlabs.com
nbgd

boccio
Član broj: 7594
Poruke: 2458
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: bocc.io


+771 Profil

icon Re: Bus Plus Beograd Srbija u cemu je tacno fora?22.07.2012. u 18:28 - pre 143 meseci
Citat:
newtesla
Sećam se kao juče: 2001, ja u Kraljevu, u restoranu sa prijateljicom, i njenim rođacima: brat i sestra koji nikada nisu kročili u Srbiju do tada, ali savršeno znaju srpski, ono porodica i okolina... elem, u po večere u restoranu, nesta struje: restrikcija. Skače konobar, baca žicu na akumulator, pali romantiku od 21W iznad svakog stola :) upali se i naša sijalica - a ovo dvoje stranaca (ako se dobro sećam, Švedska) - bledi kao krpa!!!! Usrrr... se totalno!!! Ovaj me pita: da nije bombardovanje opet??

ja: nije bombardovanje, nego restrikcija.
on: šta je to - restrikcija?
ja: pa vidi, nema struje dovoljno za sve, pa malo imamo mi, pa malo oni, i tako po 4 sata...
on: aha... a što ne pređete na drugu kompaniju za struju, kad već ova nema dovoljno?
........
...kad sam mu rekao da imamo samo jednu, samo je procedio: ali to je monopol, zabranjeno ?


Joj, nemoj samo da mi šveda priča šta je monopol :)))
Jeff, one day you’ll understand that it’s harder to be kind than clever.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Bus Plus Beograd Srbija u cemu je tacno fora?22.07.2012. u 18:43 - pre 143 meseci
Citat:
newtesla
ja: nije bombardovanje, nego restrikcija.
on: šta je to - restrikcija?
ja: pa vidi, nema struje dovoljno za sve, pa malo imamo mi, pa malo oni, i tako po 4 sata...
on: aha... a što ne pređete na drugu kompaniju za struju, kad već ova nema dovoljno?

Možda je offtopic, ali trenutno ti EPS prodaje struju po ceni koja je najmanje duplo manja od tržišne, a realno 3-4 puta manja ako se izbace svi socijalni faktori. Prema tome, i da se pojavi konkurent EPS-u, ne verujem da bi bilo mnogo zainteresovanih da plaćaju 'kvalitetniju' struju (BTW EPS nudi sasvim korektnu uslugu, barem u većim gradovima/naseljima, a po zabačenim selima situacija ne bi bila ništa bolja ni da se pojavi neki totalno drugi operater). Takođe, to što tržište ima više operatera opšte neće uticati na sam kvalitet struje, jer svi oni distribuciju vrše preko iste mreže.

A što se tiče cena po kWh, evo ti jedna mala tabela poređenja sa EU u koje sam ubacio i Srbiju, cene su za domaćinstva:

Denmark € 0.3078
Germany € 0.2781
Belgium € 0.2215
Netherlands € 0.2202
Italy € 0.2164
Ireland € 0.2162
Spain € 0.2154
Cyprus € 0.2131
Austria € 0.2128
Sweden € 0.2066
Luxembourg € 0.2013
Portugal € 0.1925
Malta € 0.1822
Slovakia € 0.1815
Hungary € 0.1787
United Kingdom € 0.1676
Slovenia € 0.1649
Poland € 0.1600
Finland € 0.1574
Czech Republic € 0.1541
France € 0.1478
Greece € 0.1403
Lithuania € 0.1378
Romania € 0.1207
Latvia € 0.1174
Estonia € 0.1130
Bulgaria € 0.0934
Serbia € 0.0480

Sledeći put kad ti tođe taj prijatelj iz Švedske, priupitaj ga da li bi on voleo da struju plati četiri puta jeftinije nego sada, a da dobije uslugu kakvu ti imaš trenutno.

BTW prosečna cena električne energije na tržištu za proteklu godinu je oko €50/MWh (€0.05/kWh) prema EEX-u. Srbija inače uvozi oko 30% elektricne energije da bi zadovoljila domacu potrošnju, i kupuje je upravo na tom tržištu. Dakle, EPS kupi MW po 50 evra, plati troškove kapaciteta, interkonekcije i transporta do granice koji su još sigurno 15 evra u proseku, plati EMS-u još 5 evra za korišćenje mreže unutar Srbije, gradi, održava i servisira postojeću mrežu trafo stanica, što je sigurno još minimum 30 evra po MW, da bi tebi kao potrošaču naplatili samo pola te cene. A gde je tu još profitna margina za EPS (ili nekog potencijalno stranog partnera koji bi EPS kupio na privatizaciji).

Trenutna realna struja za potrošače u Srbiji je 13-15 evrocenti, ali odoh ja daleko od BusPlus teme...


[Ovu poruku je menjao ventura dana 22.07.2012. u 19:56 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Marko83
bez

Član broj: 264513
Poruke: 122



+767 Profil

icon Re: Bus Plus Beograd Srbija u cemu je tacno fora?22.07.2012. u 19:01 - pre 143 meseci
^^
Ovo ti je poredjenje kao kad bi poredio cenu benzina u Venecueli sa cenom benzina u celom svetu i ocekivao da poraste cena benzina u Venecueli jer im nije rentabilno....u gubitku su
Besmisleno

Edit:
Nisam siguran ni koliko je tacan podatak o 30% uvoza struje...
Zato što, kada uporediš VW i BMW koji koštaju isto, shvatićeš da za svaki taj evro koji čini cenu ta dva auta, kod VW dobijaš više nego kod BMW-a. Isto važi i MB.
 
Odgovor na temu

Boris Tadić

Član broj: 248314
Poruke: 313
*.opera-mini.net.



+1622 Profil

icon Re: Bus Plus Beograd Srbija u cemu je tacno fora?22.07.2012. u 19:08 - pre 143 meseci
Malo matematike:

Kamion sa 28t tereta troši oko 40l/100km (36-43, kako koji).

Autobus sa 10t putnika(~140x70kg) i 8t svoje težine neka troši 50l/100km(onako "domaćinski" neispravan).

Neka je relacija od početka do kraja linije 10km i neka mu za to treba 30 minuta.

Dakle, za jedan "krug" pređe 20km, odnosno 1h.

Vozi se dnevno 20h, tj. 20 "krugova" (od 04-24h) i pređe 400km za radni dan.

Utrošak goriva = 200l = 200e.
Amortizacija neka je 30%(a nije), dakle 60e max.
Vozačeva dnevnica 10e.

Još nešto ?

Ukupno 270e/dan, odnosno 8100e/mesec.

Ne znam za vas, ali rekao bih da se iole aktivna linija "otplati" još pre 7 ujutru(a gde su tek špicevi u 8, 13 i 16h...)
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Bus Plus Beograd Srbija u cemu je tacno fora?22.07.2012. u 19:12 - pre 143 meseci
Citat:
Marko83
Ovo ti je poredjenje kao kad bi poredio cenu benzina u Venecueli sa cenom benzina u celom svetu i ocekivao da poraste cena benzina u Venecueli jer im nije rentabilno....u gubitku su
Besmisleno

Nešto ne razumem tvoju logiku, pa jel bi mogao da pojasniš? Možda nisam u toku, pa EPS kad kupuje novi transformator on samo izrazi želju a prodavac ga pošalje besplatno, i još plati montažu pride? Ili je možda razlog nešto drugo.

Citat:
Marko83
Nisam siguran ni koliko je tacan podatak o 30% uvoza struje...

Možeš da budeš 100% siguran da je tačan.

Citat:
Boris Tadić
Utrošak goriva = 200l = 200e.
Amortizacija neka je 30%(a nije), dakle 60e max.
Vozačeva dnevnica 10e.

Još nešto ?

Ukupno 270e/dan, odnosno 8100e/mesec.

A autobus e dobiješ za džabe kao poklon od Mercedesa, kojim inače nikada ne treba ni servis ni nove gume ni ostali potrošni delovi, ostale prateće troškove (garaže, administracija i sl.) ne plaćaš i svi volontiraju da rade za džabe u takvoj firmi.

 
Odgovor na temu

Boris Tadić

Član broj: 248314
Poruke: 313
*.opera-mini.net.



+1622 Profil

icon Re: Bus Plus Beograd Srbija u cemu je tacno fora?22.07.2012. u 19:20 - pre 143 meseci
Amortizacija 30%, 60e... za 1 autobus, za 1 dan. Pa x 1200 autobusa ili koliko ih već ima... Pa sve i da im pucaju gume na svakih 15 minuta, pa će stići da se zakrpe :)

Sigurno ima 60% "lufta" za zaradu i uz najgori mogući kredit i najtrapavije mehaničare i najbahatije šefčiće/strine/zaove.

Eventualno ako sa trenutnom "ekonomskom" i "socijalnom" cenom karte strašno pate i muku muče sa samo 50% radnog vremena čistog profita...

Uostalom, kao i uvek, jedva čekam da me neko demantuje.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Bus Plus Beograd Srbija u cemu je tacno fora?22.07.2012. u 19:27 - pre 143 meseci
Citat:
Boris Tadić: Amortizacija 30%, 60e... za 1 autobus, za 1 dan. Pa x 1200 autobusa ili koliko ih već ima... Pa sve i da im pucaju gume na svakih 15 minuta, pa će stići da se zakrpe :)

Sigurno ima 60% "lufta" za zaradu i uz najgori mogući kredit i najtrapavije mehaničare i najbahatije šefčiće/strine/zaove.

Eventualno da sa trenutnom "ekonomskom" i "socijalnom" cenom strašno pate i muku muče sa samo 50% radnog vremena čistog profita...

Uostalom, jedva čekam da me neko demantuje.

Post ti je toliko glup da nema potrebe da ga bilo ko demantuje.

Ponovi kalkulaciju gde ćeš računati da jedan autobus košta 100-150 hiljada evra (ništa fancy kao oni što se vozaju po EU, takvi koštaju 250-350 hiljada), godišnji servis za njega je sigurno 10% od vrednosti, i računaj da firma koja kupuje više autobusa može da dobije lizing za 6.5% godišnje kamate...

Takođe računaj da ti na manju flotu od 50 autobusa treba negde 4 zaposlenih po jednom autobusu, dok na 200+ autobusa taj broj pada na 2.5 zaposlena po autobusu.

A koliko koša jedan depo (garaža za autobuse), najbolje možeš pročitati u ovom članku, pa i to nekako ubaci u računicu, pošto i to mora neko da plati...

Preračunaj to pa nam javi kakvi su ti zaključci.
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Bus Plus Beograd Srbija u cemu je tacno fora?22.07.2012. u 20:22 - pre 143 meseci
Boris Tadić cena goriva ti nije dobra jer gsp nemaju istu cenu goriva kao mi civili! tako da je zarada mnogo veca!

ventura@ izvoz struje je 30% a ne uvoz!
a drugo dunav koji vrti turbine nista ne kosta! radnici u epsu imaju srpske plate u dinarima! TE obrenovac koristi nas ugalj tako da kosta samo iskopavanje i to je opet placeno kroz srpske plate ako koriste gas ruski opet ga dobijaju po manjoj ceni nego nemci ili ostali!!!! i kako onda moze da bude cena na evropskom nivou cena struje kad nemaju istu visinu troska proizvodnje!!!
mozda bih tebi odgovarala veca cena jer je proizvodis na biogas tamo u alibunaru ili gde vise!
za autobuse ne treba garaza najmodernije evo oni u NS stoje napolje godinama i ne vidim da im nesto fali! limarija ne truli dok je autobus na parkingu! nego truli od rupa i soli na drumu!
 
Odgovor na temu

Boris Tadić

Član broj: 248314
Poruke: 313
*.opera-mini.net.



+1622 Profil

icon Re: Bus Plus Beograd Srbija u cemu je tacno fora?22.07.2012. u 20:23 - pre 143 meseci
1) Dok se godišnja amortizacija popne na 10% vrednosti novog vozila, proći će 10 godina, a dotle ćeš imati više nego dovoljnu rezervu novca za kompletan novi vozni park. Daj bože da je preko 2%, niko ne menja ni gume prvih 5 godina.

2) Sa toliko aktivnih jedinica imaš neuporedivo više manevarskog prostora pri kupovini delova nego pri pojedinačnoj kupovini, tako da platiš maksimalno 20% od svega što uzmeš odmah, a ostatak u nekom roku od 6-36 meseci. I daleko ispod maloprodajne cene. I subvencionisano gorivo.

A za depo kredit nije sigurno kraći od 20 godina, tako da i to izađe kao 0.5 autobusa godišnje, što je skoro pa smešno u celoj priči.

Dovoljno je 12 meseci grejs perioda da se zakrpe sve rupe.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Bus Plus Beograd Srbija u cemu je tacno fora?22.07.2012. u 20:41 - pre 143 meseci
Citat:
cika dacha
ventura@ izvoz struje je 30% a ne uvoz!

A odakle ti taj genijalan podatak?

Pazi, istina je da EPS ponekada i izvozi struju. Ali kada EPS ima dovoljno struje za izvoz, tada je svi imaju, nikome ne treba i najjeftinija je... Trgovci strujom nekada mogu da dođu u apsurdnu situaciju da im EPS plati 5 evra po MW samo da prihvate višak struje da EPS ne bi morao da gasi elektrane... Tako da to što EPS ponekada izveze struju za 20 evra, a kada mu treba kupuje po 85 evra, to nema apsolutno nikakvog značaja...

Citat:
cika dacha
a drugo dunav koji vrti turbine nista ne kosta! radnici u epsu imaju srpske plate u dinarima!

Samo što treba da imaš određeni vodostaj kako bi nešto moglo da vrti turbine... Inače, od prošle godine hidrološka situacija na rekama je katastrofalna, a pravi udar se očekuje tek na jesen ove godine... Prosečna cena struje ima da ode na preko 80 evra na tržištu zbog toga...

Citat:
cika dacha
TE obrenovac koristi nas ugalj tako da kosta samo iskopavanje i to je opet placeno kroz srpske plate

Bez obzira čij je ugalj, on ima neku tržišnu vrednost, kao i uostalom ta električna energija koju pravi...

Citat:
cika dacha
ako koriste gas ruski opet ga dobijaju po manjoj ceni nego nemci ili ostali!!!! i kako onda moze da bude cena na evropskom nivou cena struje kad nemaju istu visinu troska proizvodnje!!!

ahhahaha pa to je strašno... braća rusi nas časte jeftinim gasom... kako da ne...

Citat:
cika dacha
mozda bih tebi odgovarala veca cena jer je proizvodis na biogas tamo u alibunaru ili gde vise!

Proizvođači iz OIE već imaju cene kakve im odgovaraju, tako da ih generalna cena struje nešto posebno i ne zanima... A i taman da nam je OIE tržište totalno razvijeno, i da su sve kvote popunjene, te cifre bi bile na nivou statističke greške u odnosu na generalnu potrošnju u državi.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Bus Plus Beograd Srbija u cemu je tacno fora?22.07.2012. u 20:51 - pre 143 meseci
@ventura
navedena cena struje u tabeli je po kilovatu, ali treba da uzmes u obzir da je to samo u zelenoj tarifi i da je prosecna cena bar 10 euro centi.

Realnu cenu struje dobijes kada ukupan racun za struju podelis sa brojem potrosenih kilovata.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Boris Tadić

Član broj: 248314
Poruke: 313
*.opera-mini.net.



+1622 Profil

icon Re: Bus Plus Beograd Srbija u cemu je tacno fora?22.07.2012. u 21:00 - pre 143 meseci
U tekstu piše da imaju godišnje 8.000.000.000e sa 60.000 autobusa.

To dođe 133.333e za 1 autobus za 1 godinu (otplati sam sebe),
tj. 11.111e za 1 autobus za 1 mesec,
tj. 370e za 1 autobus za 1 dan.

Uzmi kredit za 100 autobusa i depo, recimo 15 miliona evra, od toga 13.5 za autobuse, 1.5 za depo.

Na 20 godina to dođe ugrubo oko 800.000 godišnje(kamatu kasnije dodaj po želji)

Neka imaš 2.5 čoveka po autobusu, svaki neka ima platu po 1500e, to je 2.5x100x1500ex12meseci = 4500.000e godišnje

Neka je amortizacija 5%(što nije nikada), odnosno 6500e po autobusu, odnosno 650.000e godišnje

To je ugrubo 6 miliona e rashoda godišnje.

A zarada je 37000e dnevno na 100 autobusa, tj. 37000x365 = 13 500 000 godišnje.

Dakle, duplo :)

Najmanje.

A zamisli tek sa platama radnika od 300 evra ili 250e, sa subvencionisanim gorivom koje platiš u limburgu mesecu na 60 rata(i to ako te baš jure da platiš)... Pa ko ne bi hteo da se tako muči i bude "socijalno odgovoran"...
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Bus Plus Beograd Srbija u cemu je tacno fora?22.07.2012. u 21:33 - pre 143 meseci
Citat:
bakara: @ventura
navedena cena struje u tabeli je po kilovatu, ali treba da uzmes u obzir da je to samo u zelenoj tarifi i da je prosecna cena bar 10 euro centi.

Realnu cenu struje dobijes kada ukupan racun za struju podelis sa brojem potrosenih kilovata.

Prosečna cena od 4.8 c€/kWh je ona koja je ukupno naplaćena svim domaćinstvima za godinu dana. Dakle ukupna potrošnja/ukupno fakturisano = 4.8 c€/kWh.

Ako računamo i privredu koja plaća nešto skuplju struju (što je sumanuto, al ajde), prosek se diže na 5.5 c€/kWh.

To su ti zvanični podaci za 2011. godinu od ministarstva energetike (MIE), odnosno EPS-a i lokalnih distributivnih ćerka firmi (EDB, EDV, ES i JI).

Godišnji izveštaj EPS-a je nažalost najnoviji iz 2010 godine, i tamo na strani 23 imaš sledeći pasus:
U 2010. godini na konzumu EPS-a ostvarena je prosečna
prodajna cena električne energije za eksterne isporuke od
4,973 din/kWh.
Dostignuti nivo prosečne godišnje cene električne energije
za eksterne isporuke u 2010. godini nakon povećanja cene od 1.
marta 2010. godine u proseku za deset odsto bio je 5,05 din/kWh


Izvor:
http://www.eps.rs/GodisnjiIzve...Godisnji%20izvestaj%202010.pdf

[Ovu poruku je menjao ventura dana 22.07.2012. u 22:47 GMT+1]
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Bus Plus Beograd Srbija u cemu je tacno fora?

Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 142057 | Odgovora: 809 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.