Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Oprema za link na veliku daljinu

[es] :: Wireless :: Wireless oprema :: Oprema za link na veliku daljinu

[ Pregleda: 2521 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Urkelele
Sistem Administrator

Član broj: 21350
Poruke: 516
212.200.71.*



+141 Profil

icon Oprema za link na veliku daljinu10.07.2012. u 21:45 - pre 142 meseci
Pozdrav drugari,
hajde da vas prvo uvedem malo u problematiku pa da vam navedem sta me interesuje.
Iz jednog grada treba da se dopremi Internet na drugu lokaciju koja je udaljena vazdusnom linijom nekih 23-24km. Stvar je u tome sto na toj lokaciji ima samo fiksnih i mobilnih telefona (bez 3G-a) a tamo ima oko 30-ak ljudi koji bi koristili Internet. Ne postoje tehnicki uslovi za adsl, a nece jos dugo za 3g ili nesto vise. U dogovoru bi se skupile pare za opremu da se dovede kakav-takav Internet.

Znaci ovako, naravno, ne postoji opticka vidljivost ali sa dve tacke izmedju je moguce ostvariti opticku vidljivost.
Prvi link od Interneta do prve tacke (bridge-a) ima 15km sa 100% optickom vidljivoscu.
Drugi link od prve do druge tacke ima 8km sa, hajde da kazemo 96% opticke vidljivosti (postoje neke dve krosnje drveta koje smetaju ali koje ne mogu da se uklone).
Treci link od druge tacke do krajnje tacke (oko 2km) sa 100% optickom vidljivoscu.

Znaci, da uprostim, potrebno je 6 kompleta rutera i antena. E sad, ja sam napravio uzi izbor opreme koju bih koristili i sa kojom mislim da bi to moglo da se odradi. Na vama je samo da mi kazete koja ce biti sigurnija i odnos cene/kvaliteta.

1. MikroTik RouterBoard Groove5Hn (ili a5Hn) + neka odgovarajuca antena od 23-27dBi
2. Ubiquiti AirGrid AGM5-1114 (on ide zajedno u kompletu sa 23dBi ili 27dBi)
3. Ubiquiti Bullet5 + odgovarajuca antena 23-27dBi
4. Ubiquiti NanoStation5 (ili M5).

E sad, moje obrazlozenje opreme:
1. Kvalitetna oprema. Mana: Ja nisam mnogo radio sa mikrotikom pa ne znam kako bih se snasao, a po prici on ide sa L3 licencom koja ne podrzava Bridge mod (jesam li u pravu?).
Ubiquiti opremu sam koristio na poslu i za sada sam zadovoljan njenim radom. Pominju je da je odnos cene i kvaliteta dobra.
2. Ja sam najvise za ovu varijantu jer je sve u jednom, i kako sam procitao da moze da radi u bridge modu.
3. Paaa... slican kao Mikrotik, aliiii... dok se ne proba nista.
4. Ove varijante, kao sto sam napisao, koristim na poslu i zadovoljan sam njihovim radom. Iako imam informaciju da bi radili pouzdano na 40km ne bih se bas upustio sa njima... ili mozda gresim?

Neko ko je koristio ovu opremu mogao bi da napise koju rec kako se pokazala na tako velikim daljinama. Od onih koji dobro poznaju Wireless opremu mogli bi reci da li je moguce sa njom to uraditi, ili eventualno nesto bolje, ali da bude tu negde u rangu sa cenom.

Hvala unapred.
qq meni, ja da sam normalan pored vas bih poludeo!
Tek sad znam koliko ne znam...
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Oprema za link na veliku daljinu10.07.2012. u 22:12 - pre 142 meseci
Par napomena:

Gledaj da korsitiš opremu istog proizvođača za sve. Biće ti mnogo lakše za održavanje. A kad to odlučišp, onda ti je Mikrotik rešenje jer on ima rešewa za sve što može da ti zatreba za razliku od ovih drugih.

Ne treba ti bridž mod za linkove.

Optička vidljivost je neophodna. Nemoj se igrati za bilo čim drugim i to obavezno proveri fresnelovu zonu za link.

Izbegavaj opremu sve uejdnom, osim za krajnje korsinike. Kad tad ćeš morati nešto da promeniš pa je bolje ako možeš da promeniš jedan element a ne sve jer je integrisano.




 
Odgovor na temu

Urkelele
Sistem Administrator

Član broj: 21350
Poruke: 516
212.200.71.*



+141 Profil

icon Re: Oprema za link na veliku daljinu10.07.2012. u 22:29 - pre 142 meseci
Predraze, tebe sam trazio ali nisam mogao da te nadjem.
Salim se, citao sam tvoje postove koji su mi u nekim slucajevima dosta pomogli. Hvala ti na tome.
Svakako cu da koristim istu opremu, samo da odlucim koju.

I ja sam za Mikrotik, ali sam napomenuo da sam slabo radio sa njim pa nisam bas siguran oko podesavanja (nadam se da cu moci da zatrazim pomoc ako mi bude bila potrebna). E sad, ostaju podpitanja: da li je moguce to odraditi sa L3 licencom? i, jel je moguce sa njim da ide na medju-tackama kabal iz jednog u drugi ruter ili je potreban switch?

Opticku vidljivost na ovoj drugoj razdaljini (8km) imam al' za malo. U stvari, tu postoji jedan televizijski link na 1,2GHz, ali koliko znam on je otporan prepreke.

A sad idem na pretragu da nadjem "fresnelovu zonu"...
qq meni, ja da sam normalan pored vas bih poludeo!
Tek sad znam koliko ne znam...
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Oprema za link na veliku daljinu11.07.2012. u 00:59 - pre 142 meseci
Mikrotik nije komplikovan ako se razumes u umrežavanje i wireless. Za ovo što tebi sad treba sve su to osnovne stvari koje svakako moraš da znaš.

Nemaj brige oko L3 licence. Uređaji koji je imaju su namenjeni za krajnje korsinike i ni za šta drugo. Dakle, nemoj koristiti uređaje sa L3 licencom. Brini se o brzini procesora, jer će ti ona biti kritična da bi mogao da kroz linkove proturiš dobar protok. Groove5Hn je slab za tako nešto.

Bilo koja dva RouterBoard (to jest bilo koja dva mrežna uređaja) možeš spojiti kablom. Ne treba svič između njih. Presaberi da li ti je isplativije da umesto dva uređaja uzmeš jedan koji ima mogućnost da se u njega stave dve minipci wifi kartice. To ti daje još jednu butnu prednost: možeš da biraš koju ćeš karticu da upotrebiš.

Za wireless ne postoji optička vidljivost al zua malo. Ima je tek ako su ispunjeni i svi uslovi za čistu Fresnelovu zonu, a to je više nego da se samo puko vide dve tačke između sebe. no, verovatno si već izguglovao sve o tome :)









 
Odgovor na temu

Urkelele
Sistem Administrator

Član broj: 21350
Poruke: 516
212.200.71.*



+141 Profil

icon Re: Oprema za link na veliku daljinu11.07.2012. u 07:36 - pre 142 meseci
Razumem se ja u umrezavanje... ae da budem skroman, malo vise od onog osnovnog
Da ne brinem za L3 licencu a da ne koristim uredjaje sa L3? Sto se tice mreznih uredjaja znam da je moguce povezati, ali kod nekih to zavisi od software.

No dobro... pored ove opreme u kombinaciji je bio i RouterBoard RB433. Po performansama nisam video da je nesto bolji od Groove-a. Ali, kada se saberu 4 komada RB433 sa 6 kartica, antene, konektori, kablovi... to nam ispadne malo mnogo. A dodatna komplikacija bi bila oko tih kablova za antenu i njihovog spajanja (nemam alat i nemam nikog u blizini koji bi to mogao da mi odradi).

Ili ipak da razmatram i tu soluciju? Onda, koja kartica bi bila zadovoljavajuca?

Hvala puno na informacijama...
qq meni, ja da sam normalan pored vas bih poludeo!
Tek sad znam koliko ne znam...
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: Wireless oprema :: Oprema za link na veliku daljinu

[ Pregleda: 2521 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.