Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Wireless na veću daljinu - Koja oprema?

[es] :: Wireless :: Wireless na veću daljinu - Koja oprema?

[ Pregleda: 4610 | Odgovora: 17 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

icobh
Igor Pejašinović
Network Admin
Navigo SC d.o.o.
Banja Luka

Član broj: 18738
Poruke: 1319
*.inecco.net.

Sajt: www.nsc.ba


+4 Profil

icon Wireless na veću daljinu - Koja oprema?18.03.2009. u 19:52 - pre 183 meseci
Htjeo sam samo da pitam, ali opet bolje da nacrtam, pa da onda pitam, jer se ne razumijem baš u wireless, pa se bojim da nećete razujmeti pitanje, jer ga možda neću objasniti dobro itd... :)



Naime, zanima me da li je moguće ostvariti komunikaciju na ovoliku daljinu i šta mi je sve potrebno od opreme (Mislim na ovo oivčeno kvadratom) i kolika je cijena ovakve investicije, otprilike...
I ♥ ♀

Ovaj post je zlata vrijedan!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

glackop
Le.

Član broj: 168452
Poruke: 1143
*.ninet.rs.



+26 Profil

icon Re: Wireless na veću daljinu - Koja oprema?18.03.2009. u 21:32 - pre 183 meseci
Ja mislim da si i dalje ne jasan,tebe ne zanima gde se nalazi provajder a takodje ni daljina medju baznih stanica kao ni broj u nizu linkova,da skratimo ako se kacis na AP 2 koliko si udaljen od njega?
 
Odgovor na temu

_maximus_

Član broj: 168421
Poruke: 18
*.broadband.blic.net.



Profil

icon Re: Wireless na veću daljinu - Koja oprema?19.03.2009. u 08:59 - pre 183 meseci
mislim da pita koja oprema treba da se koristi za AP1 i AP2 da bi se premostila ta velika udaljenost.

da li je uopste moguce povezati tacke koje su udaljenje 10-15 KM (bez Wi-Max)?
 
Odgovor na temu

icobh
Igor Pejašinović
Network Admin
Navigo SC d.o.o.
Banja Luka

Član broj: 18738
Poruke: 1319
*.inecco.net.

Sajt: www.nsc.ba


+4 Profil

icon Re: Wireless na veću daljinu - Koja oprema?19.03.2009. u 11:35 - pre 183 meseci
Da, znači zanima me da li postoji neki AP/Bridge koji može da hvata signal na ovoliku daljinu tj. 15km vazdušnom linijom. Koja je to oprema, koji proizvođač preporučujete i koliko je para, odokativno. Ovaj drugi AP2 je manje bitan...
I ♥ ♀

Ovaj post je zlata vrijedan!
 
Odgovor na temu

_maximus_

Član broj: 168421
Poruke: 18
*.broadband.blic.net.



Profil

icon Re: Wireless na veću daljinu - Koja oprema?20.03.2009. u 07:13 - pre 183 meseci
ne mogu da vjerujem da ovo niko ne zna?!
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Wireless na veću daljinu - Koja oprema?20.03.2009. u 08:12 - pre 183 meseci
Naravno da ima ko zna i to vise njih, ali je verovatno postalo smorno ponavljati jedno te isto. Kako se radi proracun linka je objasnjavano mnogo puta.
 
Odgovor na temu

icobh
Igor Pejašinović
Network Admin
Navigo SC d.o.o.
Banja Luka

Član broj: 18738
Poruke: 1319
147.91.197.*

Sajt: www.nsc.ba


+4 Profil

icon Re: Wireless na veću daljinu - Koja oprema?20.03.2009. u 12:56 - pre 183 meseci
A kljucna rijec za pretragu je? (Kazem, ne poznajem ovu materiju dovoljno, zato moram ovako da pitam. Da znam sta da trazim, ja ovdje nebih ni pitao)
I ♥ ♀

Ovaj post je zlata vrijedan!
 
Odgovor na temu

fade
Šalingrad

Član broj: 43688
Poruke: 2906
91.150.106.*



+69 Profil

icon Re: Wireless na veću daljinu - Koja oprema?20.03.2009. u 17:08 - pre 183 meseci
Nazovi vlasnika tog ap-a udaljenog 15 km i pitaj ga kakvu antenu ima tamo. Ako je ruralni predeo, onda ce ostvarivanje tog linka biti mnogo lakse,ako je grad,ja bih zaboravio na to. A i na kraju, sve zavisi sta taj ap ima .
Ko zna zna, ko ne zna 6.
 
Odgovor na temu

icobh
Igor Pejašinović
Network Admin
Navigo SC d.o.o.
Banja Luka

Član broj: 18738
Poruke: 1319
*.inecco.net.

Sajt: www.nsc.ba


+4 Profil

icon Re: Wireless na veću daljinu - Koja oprema?20.03.2009. u 20:10 - pre 183 meseci
Jeste, ruralni je dio što se geografije tiče. Danas sam pitao ovog "Provajdera" da li oni mogu da urade nešto ovako, odgovor je bio NE. Valjda oni moraju da premoštavaju konekciju svakih 5km, što očigledno znači da imaju lošu opremu ili sl.
I ♥ ♀

Ovaj post je zlata vrijedan!
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Wireless na veću daljinu - Koja oprema?20.03.2009. u 21:13 - pre 183 meseci
Ključna reč je Google: "+proracun +linka".

To što provajder neće da premošćava takvo rastojanje može da znači i da drže do kvaliteta, to jest, neće igraju se provajdera nego rade kvalitetno.
 
Odgovor na temu

icobh
Igor Pejašinović
Network Admin
Navigo SC d.o.o.
Banja Luka

Član broj: 18738
Poruke: 1319
*.inecco.net.

Sajt: www.nsc.ba


+4 Profil

icon Re: Wireless na veću daljinu - Koja oprema?22.03.2009. u 03:23 - pre 183 meseci
Ma meni je čudnije od svega što oni neće pare. Mi nudimo sve, samo da se riješimo dial-up-a, a oni ni da čuju...
I ♥ ♀

Ovaj post je zlata vrijedan!
 
Odgovor na temu

tox master
RS

Moderator
Član broj: 57200
Poruke: 2706
87.250.118.*



+122 Profil

icon Re: Wireless na veću daljinu - Koja oprema?22.03.2009. u 09:37 - pre 183 meseci
pozdrav

mozda vas se malo skupilo pa se ljudima ne isplati da vuku link i postavljaju opremu ako ce biti vas 5 korisnika.
inace nevidim drugi razlog.
a tu radaljinu bi mogli da premostite sa nekim malo boljim uredjajem (ap) i sa satelitskim tanjirom pod uslovom da kod provajdera nije neka mala omni antena.
mada za sigurno proracunavanje linka kao sto rece Predrag potrebno vam je da znate kakvu opremu provajder ima da ne bi to sve postavili a protok mizeran ili ga nema nikako.
koliko vas potencijalnih korisnika ima i koliko protoka bi vam ukupno trebalo?
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Wireless na veću daljinu - Koja oprema?22.03.2009. u 11:18 - pre 183 meseci
Citat:
icobh: Ma meni je čudnije od svega što oni neće pare. Mi nudimo sve, samo da se riješimo dial-up-a, a oni ni da čuju...


Ne interesuje njih da li ste vi na dial-up u ili ne nego koliko kosta da vas povezu, koliko od vas mogu da naplate i kako ce sve to da se odrzati na kvaltiet cele njihove mreze. Nije sve u parama, odnosno, ako se sve radi kao treba, para ce da bude.
 
Odgovor na temu

icobh
Igor Pejašinović
Network Admin
Navigo SC d.o.o.
Banja Luka

Član broj: 18738
Poruke: 1319
*.inecco.net.

Sajt: www.nsc.ba


+4 Profil

icon Re: Wireless na veću daljinu - Koja oprema?22.03.2009. u 18:38 - pre 183 meseci
Mi smo kontaktirali Blic.NET i Zona.Ba. Zona bi se mogla malo jednostavnije dovući, ali su skupi, traže nam 100€ po korisniku samo za priključak, dok je Blic.NET korektan sa cijenama i opremom, s tim da oni ne idu dalje od 5km. Ako ćemo Zonin Wireless, onda je kod nas u selu 5 potencijalnih u vrh glave, jer su jednostavno skupi. Da je Blic, bilo bi 20 korisnika odmah, dok ima još 20 potencijalnih + njihov link bi išao preko još jednog područija gdje bi bilo također 40-50 korisnika itd...

Zato smo mislili da potpomognemo Blic, tako što bi mi kupili nešto od te opreme koja je potrebna, pa i kvalitetniju ako je potrebno, a da za uzvrat dobijemo isti tretman kao korisnici u Čelincu ili Banjaluci, barem što se cijena tiče...
I ♥ ♀

Ovaj post je zlata vrijedan!
 
Odgovor na temu

icobh
Igor Pejašinović
Network Admin
Navigo SC d.o.o.
Banja Luka

Član broj: 18738
Poruke: 1319
*.inecco.net.

Sajt: www.nsc.ba


+4 Profil

icon Re: Wireless na veću daljinu - Koja oprema?08.05.2009. u 17:43 - pre 182 meseci
Moram ponovo upitam ovdje nešto, pošto su izgleda propali svi pregovori. Blic.NET ne želi da čuje, Zona.ba se javila nakon skoro 3 mjeseca, po meni su aljkavi i skupi, dok su poslednji pregovori sa nsc.ba izgleda završeni, pošto se ljudi jednostavno više ne javljaju na telefon... Prvo su obećavali dok na kraju ne žele uopšte da komuniciraju. Mislim, čekali smo dosta vremena, možemo i dalje čekati ali me jednostavno nervira, kad mi neko kaže: "nazovi me sutra", a onda sutra malte-ne ugasi telefon...

Znači, pogledao sam malo Peđin site, dosta toga mi je jasnije ali jednostavno ne mogu da sklopim jednu funkcionalnu cjelinu, jer se stvarno nikad nisam bavio ovom materijom niti bilo kakvim mrežama. Stoga me zanima šta bi činio kompletan AP? Znači, od preuzimanja konekcije do dijeljenja iste...

Ono što sam ja uspio skontati da nam treba:

1. Bandera i struja na istoj
2. Usmjerena antena za uzimanje linka
3. Mikrotik (PC) sa wlan karticama
4. Omni antena ili bar 3 sektorske, ali mislim da je omni OK jer su svi korisnici u krugu od 1km, gdje je optička vidljivost 100%, a etar na 2.4 GHz skoro prazan...

E sad mi nije jasno, da li ovaj Mikrotik može da i preuzima link, ali i da odašilja signal, ili moram imati još neki fabrički AP koji će biti povezan sa ovim Mikrotik-om kroz LAN/whatever?

Naravno, ovo me zanima zbog procjene, koliko novca nam je potrebno za ovu investiciju. Neću ja ništa spajati, ne bojte se
I ♥ ♀

Ovaj post je zlata vrijedan!
 
Odgovor na temu

tox master
RS

Moderator
Član broj: 57200
Poruke: 2706
94.250.84.*



+122 Profil

icon Re: Wireless na veću daljinu - Koja oprema?08.05.2009. u 21:55 - pre 182 meseci
uzmi neki p3 ili eventualno p4 za neke male pare,instaliras u njega mikrotik,ubacis dve wlan kartice (za odg.opseg) i to je to.
ovo je kombinacija da imas jednu antenu za link i jednu za predaju a ako hoces sektor antene onta ti toliko kartica treba za predaju koliko ima antena mada ima varijanta da spojis dve antene na jednu karticu preko splitera ali to se nije bas pokazalo kao dobro resenje.
naravno sve to ide na neku visoku tacku i gde naravno ima struje i u neku vodonepropusnu kutiju.
neki ljudi uzmu ormaric od struje i kompletno kuciste kompa stave unutra a mozes i da uzmes neku malo vecu plasticnu kutiju u koju ces sloziti maticnu plocu,napajanje...
sve u svemu prilicno prosto ako znas sta radis.
a mozes da uzmes i neki fabricki ruterboard koji je predvidjen za tako nesto i koji vec ima mikrotik u sebi i onda ti preostaje samo podesavanje i naravno postavljanje.
na tebi je da odlucis koja ti varijanta bolje odgovara.

pozdrav
 
Odgovor na temu

icobh
Igor Pejašinović
Network Admin
Navigo SC d.o.o.
Banja Luka

Član broj: 18738
Poruke: 1319
*.opera-mini.net.

Sajt: www.nsc.ba


+4 Profil

icon Re: Wireless na veću daljinu - Koja oprema?08.05.2009. u 22:07 - pre 182 meseci
Znaci, sve smo nasli, lokaciju, struju, banderu... Ako treba neka platforma za banderu, to ce moj stari napraviti itd... Najveci problem je naci dobrog strucnjaka koji moze to sve pospajati i podesiti za 1 dan... Znaci, niti ima tih strucnjaka, a ako ih ima, nemaju 5min. slobodno. Drugi problem su finansije. Mislim, nije meni ali tesko je objasniti covjeku zasto mora sem para za paket (clanarinu za wireless community), dati jos 50€ za neku tamo opremu koja usput "zraci", kad moze dobiti ADSL za 1KM. A Adsl necemo dobiti nikad, a mozda ni tad...
I ♥ ♀

Ovaj post je zlata vrijedan!
 
Odgovor na temu

winprint
neko neko
pitaj boga

Član broj: 133647
Poruke: 14
*.arhisoft.net.



Profil

icon Re: Wireless na veću daljinu - Koja oprema?11.05.2009. u 21:09 - pre 182 meseci
Nabavi jedan racunar pentium dvojcica,mada ce posao da zavrsi i neku kec ,hard disk 200MB,dve tp link 551-g kartice i jednu mreznu d-link po mogustvu sto kaze onaj deda,instaliraj mikrotik i obavezno fa-20 antene i to ima da gruva na 30 km.Ako te nesto muci pisi na pp ima da resimo,nista ne kosta.Internet narodu.
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: Wireless na veću daljinu - Koja oprema?

[ Pregleda: 4610 | Odgovora: 17 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.