Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Izbor fotoaparata

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Izbor fotoaparata

[ Pregleda: 4156 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bsrdjan
Beograd

Član broj: 304000
Poruke: 8
*.pool.mediaWays.net.



+6 Profil

icon Izbor fotoaparata09.06.2012. u 14:40 - pre 144 meseci
Pozdrav,

posle duže analize foruma i dalje sam u dilemi oko aparata koji planiram uskoro da nabavi. Nisam profesionalni fotograf, hobi amater sa željom da uči.

Ovo su varijante

Canon 1100D ili
Nikon D3100 ili
Canon 600D

sa

Tamron SP AF 17-50 2.8

Cena kombinacije je od 750 do 950 eur, zavisno od aparata.

Jeftinije alternativa

Canon S100
Canon G12
Coolpix 7100

Šta bi te mi preporučili, u obe klase?

Hvala!
Srđan
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8358
*.dynamic.sbb.rs.



+1344 Profil

icon Re: Izbor fotoaparata09.06.2012. u 14:46 - pre 144 meseci
Dobrodošao na ES- :)

Predlažem ti aparat koji nije na tim spiskovima, a smatram da je najbolji izbor u tvom slučaju: Canon G1X
 
Odgovor na temu

bsrdjan
Beograd

Član broj: 304000
Poruke: 8
*.pool.mediaWays.net.



+6 Profil

icon Re: Izbor fotoaparata09.06.2012. u 15:53 - pre 144 meseci
Kao hobi-korisnik nije mi baš jasno ko kupuje G1X koji je skoro 2X skuplji od G12 i skuplji od nekih DSLR modela sa moje liste. Iz mog ugla gledanja, za ca 750 eur, koliko G1X košta, zašto bih kupio njega a ne DSLR, neki sa liste su jeftiniji od G1X. U principu mi nije jasno ko su kupci kompakta koji koštaju skuplje od nekih DSLR i to DSLR sa dobrom objektivom?

Uglavnom pratim testove ovde (de) (za engleski prevesti Google-om), gde su mišljenja o G1X podeljena. Uvod počinje sa, "optički zum samo 4X, ne ističe se ni kao širokougaoni, ni kao tele, F5,8 u tele-opsegu ništa posebno. Samo 14,3 piksela, ne baš ergonomsko kućište" itd.

Na US Amazonu se žale da je spor i sporo fokusira, u principu prihvatljvo ali za tu cenu ...?

Ne mogu da sudim o kvalitetu sajta (nisam profi fotograf) ali kad vidim ovakav uvod, o aparatu koji i onako mislim da je preskup, ne čitam baš puno dalje. To je otprilike razlog zašto mislim da G1X nije za mene. U svakom slučaju, hvala na preporuci.

[Ovu poruku je menjao bsrdjan dana 09.06.2012. u 17:07 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao bsrdjan dana 09.06.2012. u 17:07 GMT+1]
 
Odgovor na temu

MirosIav
Pert

Član broj: 62687
Poruke: 479
*.dynamic.isp.telekom.rs.

ICQ: 33441225


+29 Profil

icon Re: Izbor fotoaparata09.06.2012. u 20:08 - pre 144 meseci
G1X ima senzor koji je višestruko veći od G12 i neznatno manji od senzora u DSLR-ovima koje si pomenuo. Zato mu je kvalitet slike mnogo bliži aparatima sa izmenljivim objektivima nego kompaktima. Zbog toga je toliko skup.

Ko su kupci? Većina ljudi koja kupi neki aparat sa izmenljivim objektiviom nikad ne kupi drugi objektiv. Objektiv kod G1X počinje sa blendom 2.8, a ima 4x optički zum, što je bolje od bilo kog kit objektiva. Canon njime želi da privuče ljude koji bi inače uzeli neki entry level DSLR ili mirrorless i koristili ga samo sa 3x kit zumom koji počinje na F3.5.

Od aparata sa tvoje liste, moj izbor pada na EOS 600D. Što se onih kompakata tiče, sa pojavom G1X i novog Sony-ja RX100, oni postaju veoma loš izbor, pa ti savetujem da ih zaobiđeš.
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Izbor fotoaparata09.06.2012. u 22:17 - pre 144 meseci
Citat:
bsrdjan:  U principu mi nije jasno ko su kupci kompakta koji koštaju skuplje od nekih DSLR i to DSLR sa dobrom objektivom?


Samo krajnje ozbiljni ljudi.




Nikako deca.
 
Odgovor na temu

bsrdjan
Beograd

Član broj: 304000
Poruke: 8
*.pool.mediaWays.net.



+6 Profil

icon Re: Izbor fotoaparata10.06.2012. u 08:21 - pre 144 meseci
ma nisam dete i sa malo vise para bio bih mnogo ozbiljniji :-)

jasno mi je da ima primenu za ozbiljne ljude (razumem kao profesionalac ili neko ko se u svakom sl. razume mnogo vise nego ja), mislio sam na prosecnu vecinu. Na Amazonu ga komentarise dosta ljudi koji snimaju svadbe i koriste ga kao dslr backup a ja sam daleko od toga. Cilj mi je da ucim i vidim da su pojedini dslr-ovi sa cenom blizu kompakta, ali kolko vidim, kao pocetniku valjace mi u principu bilo koji od gore pomenutih.
 
Odgovor na temu

miko.s
istra

Član broj: 62273
Poruke: 1191
*.dsl.optinet.hr.



+32 Profil

icon Re: Izbor fotoaparata10.06.2012. u 10:46 - pre 144 meseci
manje bitno koje tijelo uzimas, a vise bitno koji objektiv. ne znam kakva je ta sigma , bitno da tebi pase. pogledaj testove i kako se af ponaša.
a dal ce to bit canon ovaj ili onaj, nikon ovaj ili onaj, sam si vidi. razlika je minorna, osobito sa aparatima zadnje i predzadnje generacije. navodno je nova generacija nikona jako dobra, ali osim toga, ne znam ti rec nista, jer ne pratim (mislim na nikone d3200, 5200...). jedino koliko sam vidio, nikoni imaju i af assist led i strobiranje, dok canoni samo strob. tako je barem sa starom generacijom, d3000 vs 450d. i ja bi u tom slučaju uzeo nikona jer me strobiranje smeta. ne znam dali sad noviji canoni imaju af assist ledicu, ne pratim, ali ako ti je to vazno, pogledaj testove.

recimo, ja nisam uzeo dslr zbog veličine, ne treba mi cigla iako bi bila puno bolje rješenje od onoga šta već imam (imao sam bridge tih dimenzija i jako cesto je bio doma). dslr ću uzet prije mog putovanja zivota. a to ce bit po nekim kalkulacijama za 15tak godina...

ako ti je bitno uzet dslr, uzmi ga. ako ti je vise bitno imati aparat uvijek sa sobom (meni je to na prvom mjestu) uzmi neki bolji kompakt. canon s100, samsung ex1... iako nemoj ocekivati ne znam kakve rezultate.

 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Izbor fotoaparata10.06.2012. u 10:50 - pre 144 meseci
Kao hobi amater koji je imao D3100 sa objektivom 18-105 mogu da kažem da je to više nego dovoljno za sve amaterske potrebe. Čak i više od toga ako se pametno upotrebi. Kad sam to imao pre godinu dana cena nije bila velika a sad verujem da je još povoljniji. Veoma preporučujem da se preskoči kit objektiv 18-55 i odma pređe na 18-105, razlika je OGROMNA. Međutim, meni kao amateru je smetala veličina. DSLR prosto nije namenjen "nošenju svuda". Negde će žešće da ti smeta a negde ćeš sa njime "da privlačiš pažnju". Zato sam ga prodao i prešao na neke malo manje varijante kao što je je E-PM1. Visoka cena G1X-a je upravo u tome što pruža (koliko toliko) snagu DSLR-a ali u manogo manjem pakovanju. Naravno, to samo po sebi mora da košta. Ovde na forumu je bio test G1X aparata ali nikakve korisne informacije nisu mogle da se nađu kako bi se zaključilo da li je dobra kupovina ili nije (konkretno mene zanima koliki shutter speed može da se izvuče u noćnim uslovima u prosečno osvetljenom stanu i pod podnošljivim iso vrednostima i kakav bokeh pravi kad se slika portret u varijantama samo glava, do pola i cela figura) i do dotičnih informacija nije lako doći za kratko vreme i na jednom mestu. Napraviti test aparata od 750e i staviti samo par _dnevnih_ slika kakve mogu da se naprave i mobilnim telefonom je izuzetno beskorisno i uopšte ne oslikava snagu nečega što toliko košta.
 
Odgovor na temu

bsrdjan
Beograd

Član broj: 304000
Poruke: 8
*.pool.mediaWays.net.



+6 Profil

icon Re: Izbor fotoaparata10.06.2012. u 14:59 - pre 144 meseci
Hvala na svim komentarima. Koji objektiv preporucujete za pocetak, za Nikon 5100/3200 ? Slikam ljude, prirodu i arhitekturu.
 
Odgovor na temu

MirosIav
Pert

Član broj: 62687
Poruke: 479
*.mts.telekom.rs.

ICQ: 33441225


+29 Profil

icon Re: Izbor fotoaparata10.06.2012. u 18:52 - pre 144 meseci
Citat:
bsrdjan: Hvala na svim komentarima. Koji objektiv preporucujete za pocetak, za Nikon 5100/3200 ? Slikam ljude, prirodu i arhitekturu.


Pa onaj ti je Tamron sa konstantnom blendom sasvim OK. Naravno, uzmi verziju sa stabilizacijom.

[Ovu poruku je menjao MirosIav dana 11.06.2012. u 07:38 GMT+1]
 
Odgovor na temu

BiiigMuzzy
Beograd

Član broj: 98691
Poruke: 333
95.180.11.*



+19 Profil

icon Re: Izbor fotoaparata11.06.2012. u 16:06 - pre 144 meseci
Citat:
miko.s: recimo, ja nisam uzeo dslr zbog veličine, ne treba mi cigla iako bi bila puno bolje rješenje od onoga šta već imam ...

Citat:
S A J A: DSLR prosto nije namenjen "nošenju svuda". Negde će žešće da ti smeta a negde ćeš sa njime "da privlačiš pažnju"...


Neko nosi i 7D + komplet objektiva svuda i uvek sa sobom Zabole me da li cu nekome privlaciti paznju ili ne (i bez aparata privlacim paznju ). Tako da argument "DSLR nije namenjen nosenju svuda" nije validan, vec je samo subjektivno misljenje

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

bsrdjan
Beograd

Član broj: 304000
Poruke: 8
*.pool.mediaWays.net.



+6 Profil

icon Re: Izbor fotoaparata11.06.2012. u 18:54 - pre 144 meseci
slažem se da je subjektivno ali nije zanemarljiv faktor. Na kratkom službenom putu na primer, u mom slučaju, nosim notebook i minijaturni kofer i kompakt je mnogo pogodniji "za usput"', sa DSLR kao da idem na foto safari

Čak sam juče gledao na stolu stari Dynax 505si pored novog mini Sony kompakta, zaista jeste razlika, ali razlika je i kad čovek pogleda neke fotografije, što je u mom sl. prevagnulo. Uzeću uskoro d5100, sačekaću da slučajno ne padnu malo cene kada se pojavi RX 100.
 
Odgovor na temu

BiiigMuzzy
Beograd

Član broj: 98691
Poruke: 333
95.180.11.*



+19 Profil

icon Re: Izbor fotoaparata13.06.2012. u 00:02 - pre 144 meseci
Citat:
bsrdjan: slažem se da je subjektivno ali nije zanemarljiv faktor...


Kao sto rekoh, ima nekih koji nose i 7D + komplet objektiva svuda i uvek sa sobom Znaci, njima to (velicina) jeste zanemarljiiv faktor... nekima jeste, nekima nije - tipicno subjektivno i ne moze se generalizovati pravilo da velicina nije zanemarljiv faktor Nekome je foto safari, a nekome je lagana setnjica

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

MirosIav
Pert

Član broj: 62687
Poruke: 479
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 33441225


+29 Profil

icon Re: Izbor fotoaparata13.06.2012. u 08:10 - pre 144 meseci
Citat:
BiiigMuzzy: Kao sto rekoh, ima nekih koji nose i 7D + komplet objektiva svuda i uvek sa sobom ;)

Sve zavisi koliko neko hoće da istrpi za kvalitetnu sliku ili film, tj. šta je nekom kvalitet. Za najbolji mogući video npr., neko bi možda nosio uvek sa sobom ovo



;)
ali meni npr. ne pada na pamet da nosim ranac sa foto opremom na koncert, plažu ili na nalaženje sa prijateljima. E-PL1 + jedan objektiv u torbicu i to je to...
Nekom drugom je i tih 400-500g mnogo, pa nosi kompakt, a nekom je dovoljan i mobilni.
 
Odgovor na temu

BiiigMuzzy
Beograd

Član broj: 98691
Poruke: 333
95.180.11.*



+19 Profil

icon Re: Izbor fotoaparata13.06.2012. u 09:46 - pre 144 meseci
Citat:
MirosIav: Sve zavisi koliko neko hoće da istrpi za kvalitetnu sliku ili film, tj. šta je nekom kvalitet.


Bas tako! U potpunosti se slazem

Pozdrav!

P.S. Simpaticna slicica
 
Odgovor na temu

MirosIav
Pert

Član broj: 62687
Poruke: 479
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 33441225


+29 Profil

icon Re: Izbor fotoaparata13.06.2012. u 10:08 - pre 144 meseci
Citat:
BiiigMuzzy: Simpaticna slicica :D


To je 4320p video kamera za TV prenose. Sa rezolucijom od 7680×4320 piksela i makar 24 slike u sekundi cenim da bi i kao foto aparat davala više nego pristojne slike :).
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Izbor fotoaparata

[ Pregleda: 4156 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.