Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Oporezovanje IT izvoza i rada od kuće (freelancera)?

[es] :: Vodič za posao :: Oporezovanje IT izvoza i rada od kuće (freelancera)?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 468583 | Odgovora: 512 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

burex
Software developer
Iterro
46°05'N 19°39'E

Član broj: 24964
Poruke: 987
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+679 Profil

icon Re: Oporezovanje IT izvoza i rada od kuće (freelancera)?26.05.2012. u 18:32 - pre 143 meseci
Citat:
@Preeky
stani bre malo, kako to mislis ne koriste sredstva zemlje? Sta je sa zdravstvom? Sta je sa vodom? Sta je sa strujom? Sta je sa policijom? Obrazovanje?

Verujem da je to o čemu komentatori na B92 pričaju. Zdravstvo znamo kakvo je, voda se plaća (itekako), struja se plaća (dobro, ne baš realna cena, ali zna se). O policiji i njihovom radu možemo do sutra.
Dakle, verujem da je zapravo problem u tome što Preeky kaže... nije da se neko setio da ta freelancerska manjina postoji, pa da bi bilo lepo da se takva grana privrede malo reguliše, razdradi i dovede u balans, nego se odmah državnički udarilo na njihova dugovanja i izbegavanje plaćanja poreza. Ukratko - videla stoka gde ima šuške, pa počela da peni.

I sada dok malinari mogu da cmizdre, da poljoprivrednici blokiraju puteve, da radnici u državnim jaslama mogu da protestuju i da zapravo izdejstvuju nešto, freelanceri godinama kukaju kako im treba 4 meseca da unovče ček, da ne mogu da prime wire transfer a da ne budu odrani, da nemaju taj prokleti i preterano forsiran PayPal (i njemu slične usluge), da ne mogu da naruče knjigu ili rač. opremu iz inostranstva a da im carinik ne skine kožu sa leđa, da je stanje telekomunikacija i informatike u Srbiji užasno, i niko ih ne 'ebe ni 2%. Ne znam ni da li Srbija ima regulisan sistem "rada od kuće", ali koga sam god kvalifikovanog pitao, uvek se sve svodi da je potreban poslovni prostor sa klonjom da bi se neko doo preduzeće otvorilo.
A man is smart. People are stupid.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Oporezovanje IT izvoza i rada od kuće (freelancera)?26.05.2012. u 18:34 - pre 143 meseci
Citat:
shadow-bg: @Preeky

stani bre malo, kako to mislis ne koriste sredstva zemlje? Sta je sa zdravstvom? Sta je sa vodom? Sta je sa strujom? Sta je sa policijom? Obrazovanje?


A ja mislio racun za struju, vodu i pregled kod doktora placa to... kad ono, treba i porez da se plati jos.... au.... :)


Sto se tice poreza, ne moze se nista konkretno nazalost uraditi samo za IT izvoznike (kao fizicka lica). To se vrlo lako moze zloupotrebiti. Firme izvoznici nemaju nikakva realna olaksanja (imaju za povracaj PDV-a, za sta IT izvoznike zabole 100%).
Jedina stvar koja se tu moze uraditi je nesto tipa poreski kredit po ulasku kapitala u zemlju. I onda fizicka lica kada izvoze usluge (ili robu) dobijaju poreski kredit, tj. imaju manji porez.
To se moze i prosiriti na pravna lica, tako sto i ona dobijaju poreski kredit za poreze i doprinose za zaposlene.


I ajde da malo uredimo ove cifre za poreze... pricati koliko od neto ode negde je nebuloza - ako je neto, od toga ne ide nista, sve ostaje. Znaci, gledamno od ukupne bruto cifre:
- ugovor o delu: 44.8% od bruto sume (20% porez + 36% doprinose od 80% bruto sume, zbog normiranih troskova = 56% od 80% = 44.8%)
- autorksi ugovor za softver: ~37% (56% od 66% bruto sume, zbog 34% noriranih troskova)
Zarada je komplikovanija, jer zavisi od visine. Ali moze ici i preko % za autorski ugovor.
Nema poreza na dobit za fizicka lica ;) POrez na extraprofit je 10% iznad 1.9 miliona za proslu godinu, i 15% na preko 3.8m (3x, tj. 6x prosecnih godisnjih bruto plata u Srbiji)
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Oporezovanje IT izvoza i rada od kuće (freelancera)?26.05.2012. u 18:44 - pre 143 meseci
^mozes ti da objasnjavas od cega koliko gde ide i svi to znamo, ali ono sto boli je sledece: ako zelim 1000 da potrosim, moram da zaradim 1600+ (da ne ulazim u detalje)
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Oporezovanje IT izvoza i rada od kuće (freelancera)?26.05.2012. u 18:45 - pre 143 meseci
Kad mi neko kaze da daje 105% na porez, ne da to nema smisla, nego bash udara u oko. Pa mora nekako da se regulise, tj. bar to da svedemo na isti jezik.

Ima neko bolji predlog za regulaciju od poreskog kredita?:)
 
Odgovor na temu

Dragan
Dragan Gajic
Software Architect
Novi Sad

Član broj: 1596
Poruke: 76
*.dynamic.sbb.rs.



+15 Profil

icon Re: Oporezovanje IT izvoza i rada od kuće (freelancera)?26.05.2012. u 18:56 - pre 143 meseci
Cini mi se da je tekst napisan tako da izazove negativne komentare, ali u sustini pitanje je da li mozete nesto da radite a da ne platite porez. I odgovor je NE. I pustite molim vas price o neefikasnoj drzavi, birokratiji i slicno...To isto opterecuje i one koji placaju porez. Sem toga, siguran sam da i vi u bliskom okruzenju imate nekog ko zavisi od tog poreza i doprinosa koje ne placate, roditelji penzioneri, mladja rodbina studenti, ucitelji, lekari, trudnice, policajci,...

Ja tu vidim dve grupe, IT firme koje placaju ljude na crno i freelancere. Za ove prve mislim da ne sme da bude milosti, postoji mnogo IT firmi koje rade sve legalno i placaju sve doprinose i one trpe negativnu konkurenciju. Em placaju ljude vise (bruto), em je teze zaposliti dobre ljude jer im ovi koji rade na crnjaka mogu ponuditi vise posto zakinu drzavu za 65%.

Za freelancere je malo komplikovanije, pametna drzava bi trebala da uvazi specificnost posla i da maksimalno pojednostavi papirologiju i ja sam ubedjen da bi ljudi placali poreze. Znaci prvo drzava da povuce potez, definise pravila igre i onda kontrolise.

Da li IT treba da bude privilegovana grana ili ne je stvar strategije razvoja, i ja sam za to da se biraju one stvari koje daju najveci benefit drustvu u celini. Ako su to maline, ili sire poljoprivreda i ako vise ljudi ima koristi od toga nego da je to IT onda nema ljutnje.

Ne mogu da zamerim ni onima koji ce gledati da izvrdaju najavljene mere, ukoliko drzava ostavi ovu oblast nedefinisanom, pocne sa oporezivanjem pausalno i haoticno - ja ne vidim drugog nacina. Ako jedan partner u poslu (a ja tako shvatam odnos gradjanin freelancer - drzava) menja pravila i zavrce ruku jer mu se moze, onda ne mogu ni ja da igram posteno.

Mislim da nam treba udruzenje, esnaf koje bi bilo u stanju da pregovara sa drzavom - od ovih kojekakvih "predstavnika" do sad nije bilo vajde.


"The most likely way for the world to be destroyed, most experts agree, is by
accident. That's where we come in; we're computer professionals. We cause
accidents." - Nathaniel Borenstein
 
Odgovor na temu

marko1101
beograd

Član broj: 6917
Poruke: 403
*.maksnet.org.



+42 Profil

icon Re: Oporezovanje IT izvoza i rada od kuće (freelancera)?26.05.2012. u 19:05 - pre 143 meseci
@bureks

pa postoji , kako ti kazes rad od kuce ... pa to je regulisano sa ugovorom o delu, kad su u pitanju firme .

npr. kad neko fizicko lice napravi sajt za neku firmu .. ta firma po zakonu, mora sa njim da potpise ugovor o delu ... da njemu da npr. 500eura za sajt i jos 105% drzavi (mozda je manje , ali ne mnogo)

a zasto 105% , pa zato sto od tog gradjanina drzava nema pare redovne, a on redovno koristi npr. vojsku i policiju ... mislim sve to ima logike ... ali i slazem se da treba napraviti neke izmene i da te cifre treba da budu manje.



ne znam kako je kad fizicko lice uradi neku uslugu za fizicko lice, ali verovatno isto tih 105% ... to bi bilo zanimlivo ako neko zna tacno sta kaze zakon u vezi toga.



@Preeky

ja se slazem da to treba urediti maksimalno, doneti odredjene izmene, ali ne da se odbija placane potpuno i to apriori.

freelenser ne koristi zdravstvo ... to jest nema ga ... jer ga i neplaca ...

pa npr. onda necu ni ja da placam .. ne treba mi ... :)


... ali ja to ne mogu , ja moram da placam ... btw, mora i freelenser.


mozda moze da se u zakon unese, ko nece zdravstvo ne treba da placa ... pa kako freelenseri, tako i domace zaposleni programeri.



e sad,
neko ce reci meni ne treba zastita vojske i policije ... necu da placam ni ostale poreze ... ;)

... vidis, nije to bas tako lako resivo ... sta ako svi nadju neki razlog da ne plate porez.



... ako je srbiji lose ... i nama je lose ... mozda neko nadje posao, od danas do sutra ... ali da bi imali te stabilne poslove koje svi zeljno iscekuju, prvo zemlja mora da bude stabilna/jaka.


kad se gore pomenuta zgrada raspada, svi dajemo kinutu/rad, da bi sredili zgradu , a ako je kucni savet problem, menjamo ga ... isto treba da se ponasamo i prema srbiji


a mesetari i ostali prevaranti, profiteri i mufloni po foteljama i agencijama, ... doci ce na red, kad tad.

... ko ovako ne misli, mislim da dzabe gubi vreme u srbiji.
 
Odgovor na temu

burex
Software developer
Iterro
46°05'N 19°39'E

Član broj: 24964
Poruke: 987
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+679 Profil

icon Re: Oporezovanje IT izvoza i rada od kuće (freelancera)?26.05.2012. u 19:38 - pre 143 meseci
Citat:
pa postoji , kako ti kazes rad od kuce ... pa to je regulisano sa ugovorom o delu, kad su u pitanju firme .

Ne želiš da vidiš kako te pogledaju ovi iz NZSa kada kažeš da imaš ugovor o delu, odmah traže overene kopije i ostale trange frange :)

Što se tiče poreza, kao što kažeš, veoma je lep (preuzet iz jedne druge teme):


'Ajd sad, kako funkcioniše ugovor o delu sa nekim iz inostranstva?

Što se tiče zdravstva i policije, naravno da tu nema izbora hoće li se plaćati, ali država mora da bude svesna da dotične institucije nisu baš neki "plus" za radnika i treba u skladu sa aktuelnom realnošću da deluje.
A man is smart. People are stupid.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Igor Gajic

Član broj: 93194
Poruke: 747
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+987 Profil

icon Re: Oporezovanje IT izvoza i rada od kuće (freelancera)?26.05.2012. u 20:08 - pre 143 meseci
Zanimljivo mi je i to sto se strancima daju stimulacije od minimum 2.000 E po otvorenom radnom mestu, a nasi ljudi koji uspeju da se snadju i otvore firmu, i uredno zaradjuju devize, se lupaju po usima. Pa u cijem interesu radi ova administracija ?!?
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Oporezovanje IT izvoza i rada od kuće (freelancera)?26.05.2012. u 20:23 - pre 143 meseci
Citat:
Igor Gajic: Zanimljivo mi je i to sto se strancima daju stimulacije od minimum 2.000 E po otvorenom radnom mestu, a nasi ljudi koji uspeju da se snadju i otvore firmu, i uredno zaradjuju devize, se lupaju po usima. Pa u cijem interesu radi ova administracija ?!?

Konkretno u tom slučaju, u interesu države.

Naši ljudi su već - naši. Nema potrebe da ih stimulišemo nešto preterano da otvaraju radna mesta u Srbiji, jer je to u najvećem broju slučajeva logičan sled događaja.. Međutim jednom Kanađaninu ili Nemcu koji želi da outsourceuje proizvodnju je sasvim svejedno da li će istu premestiti u Srbiju, Surinam ili Kambodžu, i u tom kontekstu država Srbija treba da učini sve da privuče takve investitore...

Inače taj sistem stimulacije nije baš takav da se neki stranac pojavi na blagajni i neko mu izbroji par hiljada evra po radniku odmah na ruke, već je prilično inteligentno osmišljen... Od odobrenih sredstava, neophodno je prvo položiti bankarsku garanciju za 100% sredstava. Potom 25% sredstava se povlači nakon kupovine zemlje, 25% nakon građevinske dozvole, 25% nakon upotrebne dozvole i poslednjih 25% nakon zapošljavanja definisanog broja ljudi. Ti ljudi moraju biti zaposleni minimum 3 godine, i tek nakon toga se bankarska garancija vraća i to postaje de-fakto subvencija. Međutim lako je izračunati koliko se novca vrati državi na ime poreza na zarade kroz te tri godine, ako uzmemo samo za primer prosečnu platu, pa se iz toga vidi vrlo lako da tu Srbija čak i kratkoročno profitira (pored dugoročnih prednosti).

I konkretno za investitore to poklanjanje građevinskog zemljišta ili taj podsticaj po radnom mestu nije toliko značajna finansijska stavka (za veliku većinu odobrenih projekata je može se reći i beznačajan), međutim politički značaj takvog poteza države je mnogo značajniji jer država pokazuje investitoru podršku ne samo rečima, već i sa nečim konkretnim, što veoma mnogo znači.
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Oporezovanje IT izvoza i rada od kuće (freelancera)?26.05.2012. u 20:24 - pre 143 meseci
Zašto ugovor o delu kad freelancer može da se registruje kao preduzetnik paušalac, da plaća državi 150e mesečno na ime poreza i doprinosa a da se ostalo što zaradi stavlja u džep? Ko dobro radi može i preko 2000e mesečno da stavi u džep a da ne pređe limit za paušalce (koji je 3 miliona).

Inače velika većina nameta od 65% ide na doprinose, porez je tu zapravo najmanja stavka, on je samo 10%. Najviše odnosi PIO a svi znamo zašto je to tako, prosto ima mnogo penzionera a malo prijavljenih radnika i to mora _odnekuda_ da se finansira. Sa ovim problemom se suočavaju i druge zamlje.

Ventura je već spomenuo sam srž problema a to je da su nameti veliki upravo zato što ih svi ne plaćaju. Mnogo se radi na crno, mnogo se taji a onda oni koji plaćaju moraju da se oderu kako bi se skupile pare i za radnike i za neradnike i za penzionere... Kada bi SVI plaćali onda bi to pojedinačno bili mnogo manji nameti.

Druga stvar koja doprinosi nejednakosti a o kojoj se malo priča je kako su oporezovani bogataši (iliti biznismeni). Naime, radnici žive od _plate_ i to je najskuplji život jer te oderu sa pomenutih 65% plus na kraju godine godišnji porez na dohodak građana (neki to pogrešno nazivaju porez na ekstraprofit). Sa druge strane bogataši, iliti bolje rečeno biznismeni koji vrte mnogo veće pare žive od _dividendi_. U najgorem slučaju ih dočeka 19% poreza (porez na dobit firme plus porez na dividendu) a doprinose uopšte ne plaćaju (zapravo plaćaju 50e mesečno, na minimalnu osnovicu) i potpuno su izuzeti od godišnjeg poreza na dohodak građana. Znači preko dividende ti možeš da "zaradiš" milijardu dinara, da sve to postane tvoje plaćanjem 19% poreza (i to u najgorem slučaju jer i tu postoje brojne olakšice i legalni načini da to bude manje), nikakvih doprinosa i nikakvog plaćanja poreza na dohodak građana na kraju godine. Još ako koristiš "prednosti" off shore biznisa, porez možeš svesti na cifre koje bi se mikroskopom tražile. Ovo je jedan od većih problema gde se ogromna lova u takozvanom viskom biznisu vrti bez skoro ikakvih nameta a da bi se sistem održao opterećuju se sitni privrednici (preduzetnici) i zaposleni radnici koji žive od _plate_.

Što se tiče tog godišnjeg poreza na dohodak građana koji je 10% ili 15% ako se pređe trostruka ili šestostruka prosečna zarada, on se računa samo na tu razliku, znači ne plaća se na ukupan iznos. Takođe i tu postoje neke olakšice i na kraju taj porez uopšte ne ispadne tako dramatičan kako se inicijalno čini. Naravno osim ako nisu u pitanju baš neke velike zarade.

 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Oporezovanje IT izvoza i rada od kuće (freelancera)?26.05.2012. u 20:29 - pre 143 meseci
Citat:
Igor Gajic: Zanimljivo mi je i to sto se strancima daju stimulacije od minimum 2.000 E po otvorenom radnom mestu, a nasi ljudi koji uspeju da se snadju i otvore firmu, i uredno zaradjuju devize, se lupaju po usima. Pa u cijem interesu radi ova administracija ?!?


Bullseye.... pravo u srz!

Citat:
burex: 'Ajd sad, kako funkcioniše ugovor o delu sa nekim iz inostranstva?

Potpuno isto, samo sto sam prijavljujes po srednjem kursu na dan fakture, a placanje/prijava u roku od 15 dana od dana prijema novca. Obrazac je PP-OPO
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Oporezovanje IT izvoza i rada od kuće (freelancera)?26.05.2012. u 20:37 - pre 143 meseci
Citat:
S A J A: Inače velika većina nameta od 65% ide na doprinose, porez je tu zapravo najmanja stavka, on je samo 10%. Najviše odnosi PIO a svi znamo zašto je to tako, prosto ima mnogo penzionera a malo prijavljenih radnika i to mora _odnekuda_ da se finansira. Sa ovim problemom se suočavaju i druge zamlje.

Ta cifra nije menjana decenijama, a PIO fond se debelo pomaze drugim sredstvima iz budzeta (u prevodu i to nije dovoljno).

PIO fond ne sme da radi po principu "radnici" odrzavaju "penzionere". To bi bila obicna piramidalna sema :D Vec on mora da investira sta ima itd. Posto kod nas nije imalo sta, kako i gde da se investira vec.... koliko ono postoji ova drzava? ... tko efektivno PIO fond i jeste piramidalna sema.


Da svi placaju poreze i doprinose... pa sta mislis koliko bi se povecao prihod? To je isto kao kad RIAA poredi pirteriju i "gubitak" zbog nje. Da neko nije piratovao ne znaci da bi platio ista da gleda/slusa. Isto bi vazilo i za porez - da ga svi placaju, ne znaci da bi bilo vise poreza naplaceno. Ako se ne nadju nacini da se porez smanji, onda ce prosto gradjani imati manje novca, pa ce manje kupovati, samim tim i manje ce biti PDV-a naplaceno, a i manje robe prodano, pa ce zarada biti manja, i tako u krug.

@subvencije :) A zasto se te subvencije daju samo firmama sa 50+ radnika? Zasto se mali biznis ne motivise?
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: Oporezovanje IT izvoza i rada od kuće (freelancera)?26.05.2012. u 20:58 - pre 143 meseci
Citat:
S A J A:
Ventura je već spomenuo sam srž problema a to je da su nameti veliki upravo zato što ih svi ne plaćaju. Mnogo se radi na crno, mnogo se taji a onda oni koji plaćaju moraju da se oderu kako bi se skupile pare i za radnike i za neradnike i za penzionere... Kada bi SVI plaćali onda bi to pojedinačno bili mnogo manji nameti.


Ovo mi je prilicno neverovatno da vidim da neko kaze. Znaci Drzava vidi da se mnogo radi na crno i umesto da to spreci i pohvata te koji rade na crno, ona stavlja vece namete postenim gradjanima i potencijalno mozda freelancerima. Genijalno resenje. :D
A i ovo "kada bi svi placali, onda bi cvetale ruze" ne pije vodu, jer drzava ako ima vise para vise i trosi, sigurno nece smanjiti namete. Pre ce se desiti da zaposli jos partijskih ispijaca kafe i da organizuje vise namestenih tendera za nabavke novih prozora kako bi njihove firme ucarile kintu.
Nemojmo biti naivni da ce vlastodrzci da rade protiv sebe i pisaju u bunar iz kojeg piju vodu.

Poenta je da je drzava trula i takvu ne vredi hraniti i izigravati budalu placanjem poreza dok se povlasteni hrane na drzavnoj sisi i dok se po ulicama vidjaju klinci od 18 ljeta koji voze dzipove. Umesto da se glas dize protiv velikih lopova, boranija se medjusobno kolje. Umesto da se napada SRZ problema, napadaju se sitni medjusobno. Umesto da se Drzavni mufloni obeleze masnom farbom, dize se glas protiv freelancera. Za neverovati.


Ko sto rekoh ranije, ukoliko ponude normalne uslove i pravnu zastitu ovde, rado ce svaki freelancer platiti porez u svojoj drzavi. Ako uspostave fer pravila i pojednostave propise tako da ne moras trositi 15 dana mesecno po salterima, onda se niko nece buniti sto traze da se placa porez. Kada drzava bude radila svoj posao korektno, ostali ce biti korektni. Kada se sa drzavne sise skine 50% ljudi koji su tamo zaposleni preko partijske veze i dobijaju plate od TOG POREZA koji hoce da nametnu, onda se niko nece buniti i pokusavati da izbegne placanje svojih obaveza.

Do tada, mufloni iz drzavne uprave mogu da puse.
U suprotnom gradjanska neposlusnost.
Ili u krajnjem, kolac, nenamascen.
Simple as that.
- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

Mister Big Time
The Consigliere
enterparadajz
Belgrade

Član broj: 15306
Poruke: 4747

Sajt: www.go2bed.net


+43 Profil

icon Re: Oporezovanje IT izvoza i rada od kuće (freelancera)?27.05.2012. u 01:28 - pre 143 meseci
Australija "otvorila vrata" za strane radnike, sindikati protestvuju
http://gdeinvestirati.com/osta...-radnike-sindikati-protestvuju

Sta mislite, kada se ovako bune zbog upliva stranih radnika, da li osakacuju svoje gradjane koji iz inostranstva uvlace pare u svoju zemlju kao freelancer-i kod nas? :) I don't think so.


 
Odgovor na temu

New Village DC
Projektant hardvera
Srbija

Član broj: 65539
Poruke: 438
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.itnetwork.rs


+222 Profil

icon Re: Oporezovanje IT izvoza i rada od kuće (freelancera)?27.05.2012. u 02:18 - pre 143 meseci
Srpska drzavna (republicka i lokalna) uprava je sve probleme resila, pa je sada eto dosao red na neke freelancere koji samostalno zaradjuju za zivot i nikoga ne diraju.

Najavljuju akciju, ali se nadam da jos uvek nece ciniti nesto spektakularno.

Ima "par" prioriteta, koje bi trebalo da rese, a tek onda da krecu u lov na sivu zonu poslovanja IT frilensera.




Ovi se prepanuše, a Marko, onako srdit iza sna, uze jednog po jednog darivati: kog
sabljom, kog buzdovanom. Nije se ni triput okrenuo, a već svih sedam s dušom rastavi.

 
Odgovor na temu

dragancesu
subotica

Član broj: 38340
Poruke: 2189
*.adsl.eunet.rs.



+73 Profil

icon Re: Oporezovanje IT izvoza i rada od kuće (freelancera)?27.05.2012. u 10:15 - pre 143 meseci

Citat:
PIO fond ne sme da radi po principu "radnici" odrzavaju "penzionere". To bi bila obicna piramidalna sema :D Vec on mora da investira sta ima itd. Posto kod nas nije imalo sta, kako i gde da se investira vec.... koliko ono postoji ova drzava? ... tko efektivno PIO fond i jeste piramidalna sema.


Ali u ovom periodu postojanja prakticno tako radi. Odnos radnika i penzionera je otprilke 1:1 i se uskoro nece poboljsati. Kod nas se PIO mnogo dotira i to se ne svidja MMF-u i nekim drugima jer takav sistem nije odrziv na duzi period. U Bosni je sada realan pa penzioner ima resenje na 450KM a dobiva 280KM jer visoki predstavnik kaze da ima toliko para, realnih. Nas sistem ce morati da se reformise i to nece biti prijatno. Istorija kaze da je bilo para i da su potrosene kada je nekom trebalo, hrvatska za mediteranske igre, bosna za olimpijadu, srbija za sava centar. A takav fond bi trebao da ulaze i investira, i da ima prihoda. Kad dodju privatni penzioni fondovi bice tako. Malo sam otisao od teme pa da se vratim.

Sticem neki utisak da drzava sprema hajku na freelancere umesto da prvo sagleda problem i nadje neko resenje. Ali ovo je lakse, klepis nekoliko malih i uplasis ostale, zato sto ne smeju da diraju velike. Takva nam se drzava.

Ne znam koliko je realno, ali zar ne bi mogla da se napravi neka agencija (privatna, ne drzavna) koja bi to odradjivala ljudima. Mislim da mnogi ovde tako zaradjuju, agencija naplati, uzme sebi 10%, plati neki porez i ostalo isplati. Sa inostranstvom bi bilo malo komplikovanije ali verujem da nije nemoguce.


Pomozite Micro$oftu u borbi protiv piraterije, poklonite prijatelju Linux
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Oporezovanje IT izvoza i rada od kuće (freelancera)?27.05.2012. u 10:47 - pre 143 meseci
Citat:
dragancesu: Ali u ovom periodu postojanja prakticno tako radi. Odnos radnika i penzionera je otprilke 1:1 i se uskoro nece poboljsati. Kod nas se PIO mnogo dotira i to se ne svidja MMF-u i nekim drugima jer takav sistem nije odrziv na duzi period. U Bosni je sada realan pa penzioner ima resenje na 450KM a dobiva 280KM jer visoki predstavnik kaze da ima toliko para, realnih. Nas sistem ce morati da se reformise i to nece biti prijatno. Istorija kaze da je bilo para i da su potrosene kada je nekom trebalo, hrvatska za mediteranske igre, bosna za olimpijadu, srbija za sava centar. A takav fond bi trebao da ulaze i investira, i da ima prihoda. Kad dodju privatni penzioni fondovi bice tako. Malo sam otisao od teme pa da se vratim.

Apropo toga, ko je tada bio na vlasti i ko je odlučivao o tome gde će da spčkaju te pare, nego ljudi koji su sada penzioneri i kojima konačno treba da se daju plodovi njihovog rada...

Vezano za to, ja bi im napravio javne kuhinje da ne umru od gladi, i prihvatne centre u kojima imaju krevet i osnovne sanitarne uslove da zimi ne umru od hladnoće, a za sve ostalo moraju sami da se snađu, jer šta su uradili danas nama koji im to sve plaćamo, bolje nisu ni zaslužili.
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Oporezovanje IT izvoza i rada od kuće (freelancera)?27.05.2012. u 12:29 - pre 143 meseci
Citat:
dragancesu
Sticem neki utisak da drzava sprema hajku na freelancere umesto da prvo sagleda problem i nadje neko resenje. Ali ovo je lakse, klepis nekoliko malih i uplasis ostale, zato sto ne smeju da diraju velike. Takva nam se drzava.


Freelanceri su obuhvaćeni zakonom isto kao i svi drugi zaposleni radnici ili privatni preduzetnici. Uprošćeno rečeno, zakon je za SVE propisao da se na prihode plaćaju porez i doprinosi. Kad si zaposlen, porez i doprinosi se skidaju automatski sa plate, kad imaš svoju firmu onda moraš da se registruješ i sam plaćaš porez i doprinose za sebe i svoje radnike. Pogrešno je skretati priču na to da su freelanceri do sada bili izuzeti od oporezivanja pa eto sad država pravi hajku na njih da ih oporezuje. Freelanceri su oduvek bili u obavezi da plaćaju porez i doprinose (isto kao i svi ostali) samo što su zbog prirode posla bili nevidljivi za poresku upravu pa ih niko nije kontrolisao. Naime, poreska uprava je jedna glomazna birokratska ustanova koja zbog slabe tehnološke opremljenosti i znanja nije uspevala da kontroliše softverski i internet biznis. Kako taj biznis uzima sve više maha i poreska uprava se modernizuje i oni su u poslednje vreme dosta napredovali u tom pogledu. Tako da nije ni malo čudno da hoće da se umešaju u kontrolu poslovanja koja se odvija u "virtuelnoj" zoni. Uostalom, tako je to svuda u svetu. Svako je mogao da pretpostavi da će jednom do toga doći. Dakle nije ovo nikakva hajka na freelancere već samo namera da se i oni stave pod poresku kontrolu. Ja razumem da je freelanceru najbolje da sve što zaradi stavi u svoj džep ali opet ponavljam da to nije fer prema drugima koji plaćaju porez. Što se tiče drugog dela priče koji se bavi time da li je plaćanje poreza u Srbiji opravdano ili ne, da li vlast taj novac koristi kako treba ili ga stavlja u svoje džepove, to je sasvim druga tema i ja ne bih ulazio u to jer takva polemika nema kraja. Ja ne mogu da utičem na to da vlast poštenije obavlja svoj posao, ne verujem da može bilo ko odavde, pa prema tome nema preteranog razloga da gubimo vreme oko takve rasprave.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Oporezovanje IT izvoza i rada od kuće (freelancera)?27.05.2012. u 14:00 - pre 143 meseci
Citat:
S A J A:Ja razumem da je freelanceru najbolje da sve što zaradi stavi u svoj džep ali opet ponavljam da to nije fer prema drugima koji plaćaju porez.


Prema drugima u Srbiji koji placaju porez a zaradjuju na tudjoj grbaci u 90% slucajeva? Ili ponekoj IT firmi koja radi outsourcing odavde i placa poreze i doprinose? Ili prema Indusima i Kinezima koji isto ne placaju porez, pa oni nisu fer prema nama?

Za prvo - itekako je fer :)
Za drugi slucaj - djene/djene... taj programer ima platu, ne mora sam da trazi posao. A sef SIGURNO nalazi nacina da plati smesne poreze.
Za treci slucaj - treba ovde svi da pocnu da prijavljuju porez kako bi Kinezi i Indusi koji ne prijavljuju sada mogli da daju jos nize cene ?:)
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: Oporezovanje IT izvoza i rada od kuće (freelancera)?27.05.2012. u 14:26 - pre 143 meseci
K'o sto rekoh, kad budu pitali vlasnike raznih NGO i nevladinih i ostalih preseravanja, odakle njima auto, onda jos i da imaju nekog osnova da istu stvar pitaju i freelancere. Ili sto kaze @dragancesu kad budu pitali klinca od 18god. otakle mu dzip, onda nek' vataju i freelancere slobodno. Eto @Ventura, ne moraju ni da ulaze u stan i gledaju kakav je LCD TV kao sto si predlozio, vec je dovoljno preko kovane ograde da bace pogled... ALI ocigledno to ne rade...??? Ili @Dexic sto spomenu silne Kineze, pa kad njih dovedu u red onda da se krenu da kaznjavaju dalje...

Jos jednom, ja jesam za placanje poreza, ali kad zauzvrat od drzave dobijem pravne i zakonske okvire pod kojima mogu da zivim normalno i jednako kao i svi. Meni je zao sto kasirka i lekar placaju porez, ali ja necu da placam dok god ne placa onaj mali (ili njegov cale) sa dzipom i kovanom ogradom. Kad se digne hajka na njega, onda moze i na freelancersku mafiju.

Samo mi nije jasno kako ti (o poslusni gradjanine) nije zasmetao prvo onaj komsija dve kuce dalje sto je sagradio vilu za pola godine i kupio sinu BMW X6?! Zasto nisi postavio pitanje tada i digao glas, makar na forumu?! Kako ti nije palo na pamet da se pobunis za to?! Kako ti nije palo na pamet da kazes, "Evo ja placam poreze, okle' komsiji tol'ke pare, cika Drzava reaguj molim te, komsija izgleda mulja nesto." Jok, bunis se sto freelancer zaradjuje 2k eur.

Kako neki imaju tako iskrivljenu sliku i poremecene vrednosti, da tako blatantno previdjaju mnooogo vece probleme od pisljive zarade freelancera, pardon freelancerske mafije (da, u vestima mozemo taj izraz ocekivati uskoro).


Ovakav dzukacki nacin uvodjenja oporezivanja od strane drzave, je naopak i izaziva revolt kod dela gradjanja. Postoji mnogo kulturnijih nacina za tako nesto. Treba preloziti nove, moderne nacine, kako bi se ti freelanceri zadrzali u ovoj ludoj drzavi, kako bi i dalje nastavili da unose devize.
OK, drzava nije kontrolisala freelancere ranije, jbg, ko joj kriv, stanje je sad ovakvo. Aj da vidimo kako da napravimo da svima bude dobro, da bude win-win situacija. Da vidimo sta drzava moze da ponudi freelancerima, tako da ovi svoja primanja uvedu u legalne tokove, tako da placaju poreze, tako da NE odu iz ove sj*bane drzave...

Treba da freelancere drze ko malo vode na dlanu - ukoliko lanceri ne unose pare u drzavu, slabiji je promet robe - slabiji priliv od pdv-a u budzet - manje para za penzije i policiju/vojsku - losije stanje u drzavi - vise nezadovoljstvo stanovnistva - freelanceri ne rade, veca ne zaposlenost - freelanceri odu iz drzave, odliv mozgova, drzava bez buducnosti - slabija konkurentnost na svetskom trzistu - propadanje drzave. Ne kazem da su lanceri kljucni, vec da je to samo JOS JEDNA nit koja ce se otkinuti i otici u nepovrat, kao i mnoge dosad.

- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Oporezovanje IT izvoza i rada od kuće (freelancera)?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 468583 | Odgovora: 512 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.