Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Oporezovanje IT izvoza i rada od kuće (freelancera)?

[es] :: Vodič za posao :: Oporezovanje IT izvoza i rada od kuće (freelancera)?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 468569 | Odgovora: 512 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

HelloCode
Novi Sad

Član broj: 254053
Poruke: 112
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+11 Profil

icon Oporezovanje IT izvoza i rada od kuće (freelancera)?25.05.2012. u 20:29 - pre 143 meseci
Oporezovati IT izvoz i rad od kuće

Citat:
Beograd -- Izvoz softvera iz Srbije u 2011. vredeo je oko 200 miliona dolara, što je za oko 60 miliona dolara više od vrednosti izvezenih malina.
Problem je, međutim, što taj zvanični izvoz softvera predstavlja samo 40 odsto vrednosti stvarnog izvoza.

To znači da je stvarna vrednost tog izvoza oko pola milijarde dolara, odnosno da Srbija godišnje u sivim tokovima IT izvoza izgubi oko 300 miliona dolara.

Zbog toga su u Poreskoj upravi najavili pojačanu kontrolu izvoznika softvera u 2012. godini, što će, kako kaže Dejan Vidojević, pomoćnik direktora Poreske uprave i direktor Sektora te uprave za razvoj i računarsku podršku, raditi Odeljenje za kontrolu legalnosti softvera.

Blagojević kaže da je "izvoz softvera dosta teško kontrolisati, s obzirom na to da ceo proces može da se sprovede preko interneta, pa mu je teško ući u trag. Možda je jedno od rešenja jača kontrola uplata iz inostranstva, jer softver koji je prozveden za inostranog klijenta verovatno mora biti na neki način plaćen preko računa. U svakom slučaju, nadležni organi moraju da se prilagode kontrolama ovih tehnološko razvijenih poslova kako bi efikasno sprovođenje zakonskog okvira bilo moguće".

Sama kontrola, koju inače podržavaju vodeći ljudi IT sektora u Srbiji će, međutim, biti veoma težak i mukotrpan posao, na šta ukazuje i Miloš Blagojević, menadžer za razvoj poslovanja kompanije Majkrosoft.

Milan Šolaja, direktor vojvođanskog IKT klastera, kaže da situaciju otežava činjenica da su ilegalni izvoznici uglavnom ljudi koji od kuće rade poslove za klijente u inostranstvu.

"Istovremeno treba utvrditi i zbog čega se ljudima više isplati da rade od kuće na crno. Potrebni su i određeni podsticaji od države kako bi se ti poslovi uveli u legalne tokove", kaže on, dodajući da pojedinci, u zavisnosti od obima posla i kvaliteta kojim rade, mesečno u ovom sektoru mogu da zarade i do četiri-pet hiljada evra.

Uglavnom je reč, kako kaže, o autsorsingu - kada se za klijenta iz inostranstva radi određeni posao. U tom slučaju, zapravo, IT stručnjaci iz Srbije predstavljaju podizvođače radova, za veće strane firme.
"To je odličan poslovni model i za legalne firme, a ne samo za pojedince koji rade u kućnoj radinosti", kaže Šolaja dodajući da je drugi model “pretvaranje i ugradnja” sopstvenog znanja o nekom procesu ili tehnologije u određeni softver koji će kasnije biti ponuđena na prodaju.


"Dobit je tu veća, ali zahteva i veća ulaganja u novcu i vremenu, zbog čega se više ljudi odlučuje da rade autsorsing. A time se više razvija inostrani nego domaći IT sektor", zaključuje Šolaja.

Govoreći o mogućim podsticajima IT sektoru u Srbiji, Milan Šolaja, direktor vojvođanskog IKT klastera, kaže kako je u Rumuniji IT sektor oslobođen poreza i doprinosa. "To znači da ako platite svog programera, ne morate i da plaćate doprinose za njega. Jeste da onda manje para ide u budžet, ali se otvara više radnih mesta u više legalnih firmi“, kaže Šolaja.


Izvor: http://www.b92.net/biz/vesti/s...05&dd=25&nav_id=612768

 
Odgovor na temu

Igor Gajic

Član broj: 93194
Poruke: 747
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+987 Profil

icon Re: Oporezovanje IT izvoza i rada od kuće (freelancera)?25.05.2012. u 20:58 - pre 143 meseci
Ako budu krenuli u slanje finansijskih inspekcija da "nadju" probleme i lupanje kazni, moze se ocekivati i krah IT sektora ovde. Dosta programera ostaje ovde zbog relativno dobrih plata, indexiranih u evrima. Ako im i to uzmete, nema nicega sto ce ih spreciti da odu preko grane i zaradjuju pristojne plate u svetu. A Srbija moze da ga....
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Oporezovanje IT izvoza i rada od kuće (freelancera)?25.05.2012. u 21:10 - pre 143 meseci
eto htedoh postaviti ovu temu, ali nekoje bio brzi.

Ne znam da li ste primetili ovog lika Milana Šolaju, direktor vojvođanskog IKT klastera. Verovatno jos jedan od menadzera s obzirom da nije programer, a i menadzment je zavsio u roku od 10 godina. vec se prosipao izjavama kako nemamo dovoljno kvalitetnih programera i slicna trabunjanja. http://www.b92.net/biz/vesti/s...01&dd=16&nav_id=574144

Vidim neko je rekao da on ima AES VPN zastitu. Bas briga poresku ona gleda ulaz na racunu.
 
Odgovor na temu

Deki11

Član broj: 30656
Poruke: 31
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Oporezovanje IT izvoza i rada od kuće (freelancera)?25.05.2012. u 21:18 - pre 143 meseci
Hajde mi odmah da pređemo na priču o najpogodnijim mestima u svetu za freelancere (u smislu poreza, ne-maltretiranja, slobode, ali i fine klime i okruženja).
Jer je jasno da će se priča kroz nekoliko godina završiti egzodusom većine programera
 
Odgovor na temu

HelloCode
Novi Sad

Član broj: 254053
Poruke: 112
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+11 Profil

icon Re: Oporezovanje IT izvoza i rada od kuće (freelancera)?25.05.2012. u 21:34 - pre 143 meseci
Slazem se sa tobom, mislim da je ovo cisto preterivanje i da ovome nije mesto u Srbiji, a ukoliko dodje do ovoga mozemo slobodno ocekivati masovan odliv programera iz zemlje.
 
Odgovor na temu

DownBall

Član broj: 283516
Poruke: 30
67.221.255.*



+17 Profil

icon Re: Oporezovanje IT izvoza i rada od kuće (freelancera)?26.05.2012. u 00:30 - pre 143 meseci
Ovo je reakcija nekog menadžera na tekst koji je bio pre mesec dana na B92: IT: Zarada od kuće i po 15.000 evra pa je neko video dobru priliku da uradi ujedno i analizu tržišta pa su došli do zaključka kako bi bilo veliki spas Srbije da oporezuju rad od kuće i poslodavce koji se "bezobzrazno bogate, a ne plaćaju državi korišćenje interneta" nemojte molim Vas sve mora da ide u državnu kasu, to su ipak zarade i po 15 000 eura... pa svi u Srbiji smo postali milioneri na osnovu interneta, još samo da taj rad od kuće strpaju u kategoriju "kontraverzni biznismeni" i to je zaključka cele priče... sve u svemu strašno...

Ovo je 100% naručen tekst od strane poljoprivrednika pošto malina stagnira i nemože da ostvari očekivani izvoz, a programeri beru pare na drveću pa je to malo prikočilo i zasmetalo pa su "potkupili" malo novinara... malina je malina... a software nije voćka da se jede....
 
Odgovor na temu

nnn
Tech Lead
Haxr.io
Beograd

Član broj: 16743
Poruke: 679
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+87 Profil

icon Re: Oporezovanje IT izvoza i rada od kuće (freelancera)?26.05.2012. u 14:03 - pre 143 meseci
To im je najveca glupost koju mogu da urade, posto ce onda dosta dobrih programera da ode da radi preko za neku firmu, dosta njih koje ja poznajem koji su ovde ostali rade kao freelanceri i lepo zive, ako im rebnu 40-50% porez na zaradu, ne pada im napamet da rade.

Ovako je mnogo bolje, posto te devize koje dodju ovde, ljudi trose, znaci pumpaju potrosnju.

Ja licno dok sam radio kao freelancer, sam oko 2 soma evra mesecno trosio ovde, na garderobu, restorane izlaske itd itd.
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: Oporezovanje IT izvoza i rada od kuće (freelancera)?26.05.2012. u 14:29 - pre 143 meseci
Muflon do muflona jbt. Da malo razmisle, Srbija ima vise koristi cak i od neoporezovanog evra koji se unosi na ovaj nacin u zemlju i pokrece potrosnju i time i privredu, nego sto ce imati od direktnog porezovanja freelancera.

E sad, kad uvedu ovo, freelanceri imaju bas dosta nacina da zaobidju ove muflone u drzavnoj upravi - Payoneer recimo (pa podizanje na bankomatu karticom), otvaranje virtuelnog Payoneer racuna, otvaranje racuna u Madjarskoj, otvaranje racuna bilo gde offshore, otvaranje recimo Delaware LLC kompanije ili negde offshore,... mogucnosti je dosta, a mufloni su nasli da se kace sa ljudima kojima Internet i racunari uopste nisu strani i uveliko premasuju njihova znanja i mogucnosti kao nefunkcionalnog drzavnog aparata.
Naravno tu je i selidba u neku lepsu i uredjeniju zemlju uvek, kojoj ti nece biti zao da platis porez.

Naravno, ukoliko ponude normalne uslove i pravnu zastitu ovde, rado ce svaki freelancer platiti porez u svojoj drzavi. Ako uspostave fer pravila i pojednostave propise tako da ne moras trositi 15 dana mesecno po salterima, onda se niko nece buniti sto traze da se placa porez. Kada drzava bude radila svoj posao korektno, ostali ce biti korektni. Kada se sa drzavne sise skine 50% ljudi koji su tamo zaposljeni preko partijske veze i dobijaju plate od TOG POREZA koji hoce da nametnu, onda se niko nece buniti i pokusavati da izbegne placanje svojih obaveza.

A ako postanu toliko bezobrazni i/ili uspesni u navatavanju ljudi koji im dovlace ZIV kesh (i isti pumpaju u ovu jadnu i siromasnu privredu), a istovremeno ne srede gore navedeno, onda je vreme da se srusi Vlada a nadlezni nabiju na kolac. Ne bi nam bio prvi put, samo sto bi sada bila bolja cistka i garnitura ne bi uspela da se vrati na vlast za koju godinu ponovo (jer su nabijeni na kolac, pravi, nenamasten).



- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Oporezovanje IT izvoza i rada od kuće (freelancera)?26.05.2012. u 14:48 - pre 143 meseci
Citat:
mr. ako: Muflon do muflona jbt. Da malo razmisle, Srbija ima vise koristi cak i od neoporezovanog evra koji se unosi na ovaj nacin u zemlju i pokrece potrosnju i time i privredu, nego sto ce imati od direktnog porezovanja freelancera.
...
Naravno, ukoliko ponude normalne uslove i pravnu zastitu ovde, rado ce svaki freelancer platiti porez u svojoj drzavi.

Zašto bi freelancer bio privilegovaniji od recimo nekog rudara, lekara ili kasirke u supermarketu? Svi oni plaćaju poreze na svoja primanja, a svakako ostatak troše u Srbiji baš kao i ti freelanceri.

I šta su to normalni uslovi? 5% poreza? 10% poreza? još država da te časti ako uneseš pare u Srbiju?

Trenutna poreska stopa na dohodak građana je među najnižima na svetu. Ako godišnje prihoduješ do 1.708.200 dinara ne plaćaš nikakav porez. Za prihode od 1.708.200 dinara pa do 3.416.400 dinara plaćaš 10% poreza, i preko tog iznosa plaćaš 15% (ali samo na onu razliku preko). I šta je to toliko problematično i nenormalno u navedenim poreskim stopama?

Citat:
mr. ako:
E sad, kad uvedu ovo, freelanceri imaju bas dosta nacina da zaobidju ove muflone u drzavnoj upravi...

Ponašate se kao neka priglupa derišta.

Ti 'mufloni' iz poreske uprave, da zaista žele da se cimaju sa nekim od vas, ne bi oni uzeli da se bakću sa raznoraznim payoneer karticama, AES VPN tunelima i sl. dečijim igrarijama, već bi došli kod tebe u stan i rekli:
- plazma TV 50", košta cirka toliko, odakle pare?
- imaš lepe patike, odakle pare?
- malo prelistaju tvoj privatni foto album, aa lepo ste se proveli u turskoj na letovanju prošle godine, odakle pare?
- hmm ključevi od auta, fino... odakle pare?
itd.

Naravno, ti možeš da se napraviš lud pa kažeš polonila mi tetka. Super, samo onda i nju uvučeš u svoje kolo, pa odu kod nje da se raspitaju za njena primanja i odakle njoj taj novac, i tako u krug sve dok ne priznaš i otvoriš im uvid u svoje realne finansije, na osnovu čega ti oni odrape kaznu ako nisi uredno izmirivao svoje obaveze.

 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: Oporezovanje IT izvoza i rada od kuće (freelancera)?26.05.2012. u 15:04 - pre 143 meseci
Citat:
ventura: Zašto bi freelancer bio privilegovaniji od recimo nekog rudara, lekara ili kasirke u supermarketu?

Zato sto lekar i kasirka ne unose devize u drzavu koja je gladna ino priliva.

Citat:
ventura: Ponašate se kao neka priglupa derišta.

Ti 'mufloni' iz poreske uprave, da zaista žele da se cimaju sa nekim od vas, ne bi oni uzeli da se bakću sa raznoraznim payoneer karticama, AES VPN tunelima i sl. dečijim igrarijama, već bi došli kod tebe u stan i rekli:
- plazma TV 50", košta cirka toliko, odakle pare?
- imaš lepe patike, odakle pare?
- malo prelistaju tvoj privatni foto album, aa lepo ste se proveli u turskoj na letovanju prošle godine, odakle pare?
- hmm ključevi od auta, fino... odakle pare?
itd.

Naravno, ti možeš da se napraviš lud pa kažeš polonila mi tetka. Super, samo onda i nju uvučeš u svoje kolo, pa odu kod nje da se raspitaju za njena primanja i odakle njoj taj novac, i tako u krug sve dok ne priznaš i otvoriš im uvid u svoje realne finansije, na osnovu čega ti oni odrape kaznu ako nisi uredno izmirivao svoje obaveze.

A ti se ponasas kao da si se juce rodio... Pa ko ce da ide po stanovima i gleda kakav TV imas?! Da vidim taj broj ljudi koji ce da iskontrolise hiljade freelancera...
Oni da zele, ne da ne mogu da te navataju, nego mogu samo da puse AKO im to dozvolis. Kako da te navataju kad imas firmu offshore i sredstva trosis sa kompanijske kartice recimo?! Aj da vidim nasu drzavu da izdvaja toliko sredstava da bi navatavala offshore kompaniju i njenu sitnu potrosnju ovde (koja je btw, legalna, jer Srbija nema nista sa radnikom offshore firme koji njene pare trosi gde god hoce).
A sto kazes, ima i tetka iz Svajcarske koja ti salje/donosi pare, pa si od toga kupio TV. Pa aj da vidim koja vlada ima kapacitet za takve provere.
Rekoh, mogucnosti je bezbroj, a drzava je poluraspadnuta. Nemoj biti smesan i naivan da postoji kapacitet (sto intelektulani sto ljudski) da uspeju da navataju hiljade freelancera.
Kad budu pitali vlasnike raznih NGO i nevladinih i ostalih preseravanja, odakle njima auto, onda jos i da imaju nekog osnova da istu stvar pitaju i freelancere.

Dodatno, nemam nista protiv placanja, da sve normalno funcionise i da su reseni neki mnogo veci problemi od ovog zbog kojih nestaju mnogo vece pare, a pre njih makar i ovi sitniji:
Citat:
Naravno, ukoliko ponude normalne uslove i pravnu zastitu ovde, rado ce svaki freelancer platiti porez u svojoj drzavi. Ako uspostave fer pravila i pojednostave propise tako da ne moras trositi 15 dana mesecno po salterima, onda se niko nece buniti sto traze da se placa porez. Kada drzava bude radila svoj posao korektno, ostali ce biti korektni. Kada se sa drzavne sise skine 50% ljudi koji su tamo zaposljeni preko partijske veze i dobijaju plate od TOG POREZA koji hoce da nametnu, onda se niko nece buniti i pokusavati da izbegne placanje svojih obaveza.


Do tada, mufloni mogu da puse.
U suprotnom gradjanska neposlusnost.
Ili u krajnjem, kolac, nenamascen.


- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Oporezovanje IT izvoza i rada od kuće (freelancera)?26.05.2012. u 15:23 - pre 143 meseci
Kažem, da hoće da se bakću sa freelancerima mogli bi glat da uđu u stan i da po scenariju koji sam naveo naprave kontrolu i naplate kazne. Znam neke upravo takve slučajeve kontrole po zapadnoevropskim zemljama, gde bukvalno popisuju garderobu, pretražuju porodične albume, nameštaj, posuđe, automobile, račune za telefon/internet/komunalije, sve živo, a onda od osumnjičenog traže da dokaže poreklo novca sa kojim je sve to kupljeno.

A to što ti tetka šalje pare nema nikakve veze sa obavezom da se porez plati... Da li sti ti 1.7 miliona dinara zaradio, ili dobio od tetke iz Švajcarske je apsolutno nebitno, u oba slučaja moraš da platiš porez na dohodak građana na tu cifru.
 
Odgovor na temu

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
94.228.236.*

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: Oporezovanje IT izvoza i rada od kuće (freelancera)?26.05.2012. u 15:29 - pre 143 meseci
Cek, ja to razumem kao:
Otisao sam u nemacku i iskopao kanal, uzeo pare, platio Nemackoj drzavi poreze za taj novac, ali mi za taj posao plate na racun u banci u Srbiji. Sad Srbija trazi da se taj deo oporezuje iako je u Nemackoj za taj moj dohodak placen porez? Ja tu nesto ne razumem.
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Oporezovanje IT izvoza i rada od kuće (freelancera)?26.05.2012. u 15:33 - pre 143 meseci
Citat:
Slobodan Milivojevic: Cek, ja to razumem kao:
Otisao sam u nemacku i iskopao kanal, uzeo pare, platio Nemackoj drzavi poreze za taj novac, ali mi za taj posao plate na racun u banci u Srbiji. Sad Srbija trazi da se taj deo oporezuje iako je u Nemackoj za taj moj dohodak placen porez? Ja tu nesto ne razumem.

Da.

Ako si zaradio više od 1.708.200 dinara (za godinu dana) moraš da platiš porez.

Čak i da ti godišnja neto plata u Srbiji, na koju si već platio debele poreze i doprinose prelazi taj iznos, opet moraš da platiš taj porez na dohodak građana.
 
Odgovor na temu

ognjeni
Argentina

Član broj: 138776
Poruke: 84



+3 Profil

icon Re: Oporezovanje IT izvoza i rada od kuće (freelancera)?26.05.2012. u 15:38 - pre 143 meseci
Jeli iko svestan da vi pricate o 1300 EURA MESECNO ? Da imam i ja dosta drugara koji zaradjuju i vise od toga ali sam isto tako 100 % siguran da velika vecina vas ne zaradjuje konstatno 1300e mesecno.

Tako da sta je onda problem ? Porez se ne placa na tu sumu..a ako zaradjujete vec avione i kamione onda se snalazite sa offshore varijantama.
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: Oporezovanje IT izvoza i rada od kuće (freelancera)?26.05.2012. u 15:39 - pre 143 meseci
Citat:
ventura: Kažem, da hoće da se bakću sa freelancerima mogli bi glat da uđu u stan i da po scenariju koji sam naveo naprave kontrolu i naplate kazne. Znam neke upravo takve slučajeve kontrole po zapadnoevropskim zemljama, gde bukvalno popisuju garderobu, pretražuju porodične albume, nameštaj, posuđe, automobile, račune za telefon/internet/komunalije, sve živo, a onda od osumnjičenog traže da dokaže poreklo novca sa kojim je sve to kupljeno.

Vidim ja sta ti kazes i ne verujem ocima...
Ako to kazes za zapadnoevropske zemlje, ja znam par takvih americkih primera i tu se slazem. Ali ono sto tebi nije jasno je da mi nismo zapadnoevropska zemlja niti Amerika. Kad budemo drzava tog kalibra, kada budemo imali kapaciteta i znanja za tako nesto, to ce znaciti da smo uredjena drzava - a tada mi nece ni biti zao da platim porez takvoj drzavi.

- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
94.228.236.*

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: Oporezovanje IT izvoza i rada od kuće (freelancera)?26.05.2012. u 15:40 - pre 143 meseci
Taj deo za oporezivanje ekstra dohotka preko 1.708.200 dinara je okej, ako sam ja zaradio te pare, bilo ovde ili u inostranstvu, a zivim u Srbiji ja moram da platim porez na taj ekstra priliv i to ne kazem nista, sve je to legitimno. Zar vec nije tako? Ako sam imao prilive na racunima zbirno preko te cifre moram da prijavim vlastima.

Za taj deo ne kazem nista, jedino sto sam ja razumeo da oni sve prilive (koji su ispod ove cifre) i za koje je vec placen porez u drzavi za koju se radio posao hoce da naplate porez ponovo?
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
Odgovor na temu

marko1101
beograd

Član broj: 6917
Poruke: 403
*.maksnet.org.



+42 Profil

icon Re: Oporezovanje IT izvoza i rada od kuće (freelancera)?26.05.2012. u 15:42 - pre 143 meseci
pa svaki programer u srbji, koji radi u nekoj domacoj firmi , i ima platu npr. 700eura ...

... i on zaradjuje 1300eura mesecno ... ali bruto.


zasto bi taj freelanser, sto ima 1300eura , imao neke povlastice.


pa valjda ovaj prvi treba da se budi ?!?!?!
 
Odgovor na temu

the_tosic

Član broj: 37314
Poruke: 381
*.ptt.rs.



+128 Profil

icon Re: Oporezovanje IT izvoza i rada od kuće (freelancera)?26.05.2012. u 15:42 - pre 143 meseci
Citat:
ventura: Da.
Ako si zaradio više od 1.708.200 dinara (za godinu dana) moraš da platiš porez.
Čak i da ti godišnja neto plata u Srbiji, na koju si već platio debele poreze i doprinose prelazi taj iznos, opet moraš da platiš taj porez na dohodak građana.


Ok radis recimo na Elance i ljudi ti uplacuju na racun.
Na kraju godine saberes oduzmes uplatili su ti ukupno 2.000.000 dinara.
Napises uplatnicu na 30.000 dinara platis i zavrsio si sa drzavom?
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Oporezovanje IT izvoza i rada od kuće (freelancera)?26.05.2012. u 15:44 - pre 143 meseci
Citat:
mr. ako: Zato sto lekar i kasirka ne unose devize u drzavu koja je gladna ino priliva.


Da ali se to onda rešava na drugi način a ne poreskom utajom. Svako ko zarađuje bi trebalo da plaća porez jer na taj način funkcionišu savremene države. Druga je priča što taj novac uglavnom ne završava tamo gde bi trebalo i polemika o tome prevazilazi i ovu temu i ceo ovaj forum ali to ne može biti argument zašto da neki plaćaju porez a neki ne. Ili svi plaćaju ili niko ne plaća, to je po meni pravedna situacija. A vlast treba da zakonski uredi neke poreske olakšice za zanimanja koja su od posebnog značaja, kao što kažeš jer u zemlju ulaze devize. Već postoje izvesne olakšice za izvoznike (a freelanceri mu dođu otprilike to) ali to i dalje nije dovoljno da bi se ljudi malo masovnije motivisali. Takođe, neprijavljivanjem prihoda iz inostranstva osoba nema zdravstvenu zaštitu i ne uplaćuje u penzioni fond. Sutra ako ti se nešto desi pa moraš u bolnicu (pu pu daleko bilo) biće ti pružena usluga koju su finansirali drugi od svoje zarade dok ti svoj novac u celosti stavljaš samo u svoj džep.
 
Odgovor na temu

marko1101
beograd

Član broj: 6917
Poruke: 403
*.maksnet.org.



+42 Profil

icon Re: Oporezovanje IT izvoza i rada od kuće (freelancera)?26.05.2012. u 15:57 - pre 143 meseci
Citat:
Cek, ja to razumem kao:
Otisao sam u nemacku i iskopao kanal, uzeo pare, platio Nemackoj drzavi poreze za taj novac, ali mi za taj posao plate na racun u banci u Srbiji. Sad Srbija trazi da se taj deo oporezuje iako je u Nemackoj za taj moj dohodak placen porez? Ja tu nesto ne razumem.

taj sto je uzeo 1300e u nemackoj, i tamo dao nemackoj drzavi, da bi ona gradila svoje puteve i razvijala svoje zdravstvo .. a posle dodje u "moju" srbiju , koju ja odrzavam sa 65% poreza od moje bruto plate ...

... taj je mene zaxebao, isto koliko i drzavu.

ja treba da budem gradjanski ne poslusan sve dok taj ne ulozi u srbiju isto koliko i ja.


to je isto, kad kad neki stanar u zgradi, nece da da pare za opravku lifra ili za krecenje ulaza.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Oporezovanje IT izvoza i rada od kuće (freelancera)?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 468569 | Odgovora: 512 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.