Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sta od fakulteta upisati?

[es] :: Vodič za učenje :: Sta od fakulteta upisati?

[ Pregleda: 4930 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

CoolZ
Student

Član broj: 190125
Poruke: 14
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Sta od fakulteta upisati?17.04.2012. u 00:59 - pre 146 meseci
Da, jos jedna od ovih tema.

Trazio po forumu, al vecina tema je za pojedinacne fakultete. Meni treba generali savet.

Ovako, zavrsavam tehnicku, vrlo dobar (odlican). Iskreno, lagano sam mogao da budem 5.0, ali kako je vreme teklo iz godine u godinu sam zamrzeo prokleto bubanje (tipa filozovija), pa su neki predmeti kvarili prosek.

Shvatam da se na (vecini) fakultetima trazi bubanje, jednostavno je nemoguce nauciti sve tek tako sa razumevanjem ako pre toga nije provedeno dosta sati ispred knjige, zar ne?

Googlam vec dosta, pogledao par fakulteta, ali iskreno nemam pojma sta da upisem. Mene konkretno zanima informatika. Racunari a neke od pod kategorija su web (html,css,photoshop), programiranje I sve sto ima veze sa racunarima, bilo da su mreze, security itd.

Jako sam bio zainteresovan za Elektronski fakultet u Nisu, al posle par reviewa studenata koji su zavrsili ili zavrsavaju (ili nece zavrsiti?) trazi se veoma mnogo bubanje, neke stvari su ili zasterele ili nepotrebne, to je po meni waste of time. Nije meni elektronika problem ali mi informatika ide mnogo bolje, volim to sto radim, ucim bez dileme stoga nema potrebe za bubanjem.

Web me je povukao jos od ranije, trenutno radim kao freelancer, koji poslic tamo vamo, bijem na 1K evra mesecno, sto nije lose ali diploma je diploma.

Zanima me sta mi vi konkretno preporucujete, drzavni, privatni fakultet, nije bitno. Kvalitet mi je bitan. Ne, nije cilj provuci se I dobiti diplomu tek tako, ali kad bar upisem (I platim) da sutra imam neke vajde od toga.

Nemojte da izvucete pogresan utisak iz posta, mozda su moji kriterijumi smesni ali vecina vas su prosli kroz ovo, znaju sta I kako pa molim za savet I predloge, to je sve!

PS. Pisem ovo u 2 ujutru tako da ne zamerite na greske u kucanju.
 
Odgovor na temu

boyan3001
BG

Član broj: 284396
Poruke: 424
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: rs.linkedin.com/pub/bojan..


+647 Profil

icon Re: Sta od fakulteta upisati?17.04.2012. u 02:10 - pre 146 meseci
Nisi napisao odakle si i koliko daleko si spreman da se preselis zbog skolovanja.
Ali ovako, moj apsolutni favorit bi bio Fakultet Tehnickih Nauka u Novom Sadu. Oni su mi nekako najbolje izbalansirani izmedju nivoa, modernizacije, kadrova i cene (koju jos moze i drzava da ti placa). Beogradski ETF je jako neozbiljna institucija postao. Visu elektortehnicku iz BG-a zaobidji u sto sirem luku, najbolje da se nikad ni ne penjes na Vozdovac ustvari. FON, Singidunum i slicni privatnici koji imaju satro neku poslovno-moderno-in-menadzersku-e-biznis informatiku, prodaju mOOda za bubrege. RAF ili ti Racunarski Fakultet vredi necemu, ali i mnogo kosta (pritom se i oni malo igraju skolice na prve dve godine). Ako si cuo mozda za Zrenjaninski Tehnicki i to zaobidji nasiroko. Imas na beogradskom PMF-u takodje neki informaticki smer, koji nije isto los. Ali je tamo akcenat na jako programiranje i upotrebu matematike u istome (bar je tako bilo, ne znam da li su se iskvarili i oni).

Uglavnom, visoko obrazovanje nam je, moze se slobodno i zvanicno nekom skupstinskom deklaracijom reci, otislo u qurac. Tako da je se svodi na izbor manjeg zla i princip koji ti papir najvise omogucava u daljem razvoju. A tu treba polagati na one koji su uspostavili saradnju sa inostranim institutima i univerzitetima.
Realno...
 
Odgovor na temu

CoolZ
Student

Član broj: 190125
Poruke: 14
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Sta od fakulteta upisati?17.04.2012. u 02:48 - pre 146 meseci
Citat:
boyan3001: Nisi napisao odakle si i koliko daleko si spreman da se preselis zbog skolovanja.
Ali ovako, moj apsolutni favorit bi bio Fakultet Tehnickih Nauka u Novom Sadu. Oni su mi nekako najbolje izbalansirani izmedju nivoa, modernizacije, kadrova i cene (koju jos moze i drzava da ti placa). Beogradski ETF je jako neozbiljna institucija postao. Visu elektortehnicku iz BG-a zaobidji u sto sirem luku, najbolje da se nikad ni ne penjes na Vozdovac ustvari. FON, Singidunum i slicni privatnici koji imaju satro neku poslovno-moderno-in-menadzersku-e-biznis informatiku, prodaju mOOda za bubrege. RAF ili ti Racunarski Fakultet vredi necemu, ali i mnogo kosta (pritom se i oni malo igraju skolice na prve dve godine). Ako si cuo mozda za Zrenjaninski Tehnicki i to zaobidji nasiroko. Imas na beogradskom PMF-u takodje neki informaticki smer, koji nije isto los. Ali je tamo akcenat na jako programiranje i upotrebu matematike u istome (bar je tako bilo, ne znam da li su se iskvarili i oni).

Uglavnom, visoko obrazovanje nam je, moze se slobodno i zvanicno nekom skupstinskom deklaracijom reci, otislo u qurac. Tako da je se svodi na izbor manjeg zla i princip koji ti papir najvise omogucava u daljem razvoju. A tu treba polagati na one koji su uspostavili saradnju sa inostranim institutima i univerzitetima.


Pre svega, hvala na detaljnom odgovoru Bojane!

Iz Negotina sam. I pravo da ti kazem, in the long run, gledacu sto pre da odem iz ove zemlje. Situacija je uzasna u kojoj se nalazimo, ovde nema spasa. A za Fakultet, nije bitno gde se nalazi, samo da odgovara mojim kriterijumima.

Radim sa ljudima najvise iz USA I UK, pored posla malo smo chattovali I o offtopic stvarima, ljudi nisu mogli da veruju u kakvoj bedi zivimo. Sami su mi vise puta rekli da ako ikad budem u mogucnosti da se sto pre preselim.

Pogledacu taj FTN u Novom Sadu sto si preporucio. Kazi mi ako nije tajna, gde ti studiras (ili si studirao)? I kako cenis?

Pare I nisu neki problem, crncim I zaradim ali necu da ih bacim. Gledao sam takodje ove "akademije" (tipa ITAcademy) itd, sve to deluje Ok, samo to su neke vise skole ili sta vec. Mada cvrsto sumnjam, sve mi to deluje kao neko bacanje para.

Hvala jos jednom!
 
Odgovor na temu

boyan3001
BG

Član broj: 284396
Poruke: 424
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: rs.linkedin.com/pub/bojan..


+647 Profil

icon Re: Sta od fakulteta upisati?17.04.2012. u 13:05 - pre 146 meseci
Sve to deluje OK na papiru... mada opet kad se za neke malo bolje pogleda i razmisli i na papiru mozes da vidis koji im je nivo. Pre godinu i po dana sam tako gledao za RAF i zapazim na prvoj godini predmet koji se zove "Pismeno i usmeno izrazavanje"!? Izvinte, molim vas, ali zar nije to nesto sto smo trebali da naucimo kroz osnovno i srednje skolovanje, a na fakultetu da se bavimo konkretnim strucnim stvarima? Poenta je da RAF na ovaj nacin, ubacujuci par takvih predmeta ispunio kvotu za prvu i drugu godinu, a onda kada im saberes sve strucne predmete na gomilu ispadne da nisu nista posebno (a daju iluziju da jesu). No ipak, neki rezultati govore u njihovo ime i njihovi studenti dobro prolaze na raznim takmicenjima, kao i posle prilikom zaposljavanja... sto bi ustvari znacilo da neki drugi fakulteti mozda nepotrebno preteruju sa zahtevima i obimima gradiva.

Ja sam inace sa vise elektrotehnicke u BG-u, sadasnjeg VISER-a (to s je ustvari š). Ali ja sam matora generacija, upisan 2002, stigao do kraja i onda sam izgubio zivce sa njima i godinama se nisam ni pojavljivao tamo. Evo sad cekam da diplomiram i da ih ne vidim vise u zivotu. Kod njih se ne znaju nikakva pravila i sve se donosi izmislja u letu i sto je najgore svaki semestar se nesto menja. Dobro, sad mislim da se manje menja, jer su se skrasili sa nekim "konacin" planom, ali jedno vreme su bili uzas i propast. S druge strane, imaju par dobrih kadrova zaista i pismeno su opremljeni. Program im je nekada bio dobar, sad nije nista posebno, maltene na nivou jacih kurseva. U svakom slucaju, ne preporucujem ih nikako. Nisu vredni cak ni uzimanja papira, jer mnogi vec znaju kakvi su im sve indijanci prolazili.

Ta IT Academy deluje kao nesto korisno, ali ja to svejedno ne bih stavio nikako u rang ni sa fakultetima ni sa visokim skolama. Ipak je to kurs sistem i tu se preskace mnogo fundamentalnih znanja koja su na kraju ipak najbitnija za dobro razumevanje racunara i IT-a. To mi vise dodje kao neka vrlo korisna dorada, posebno ljudima koji su davno studirali, pa im dobro dodje kao update (ako ih mrzi da se sami vec cimaju) na aktuelna znanja i tehnologije.
Realno...
 
Odgovor na temu

CoolZ
Student

Član broj: 190125
Poruke: 14
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Sta od fakulteta upisati?17.04.2012. u 15:24 - pre 146 meseci
Citat:
boyan3001: Sve to deluje OK na papiru... mada opet kad se za neke malo bolje pogleda i razmisli i na papiru mozes da vidis koji im je nivo. Pre godinu i po dana sam tako gledao za RAF i zapazim na prvoj godini predmet koji se zove "Pismeno i usmeno izrazavanje"!? Izvinte, molim vas, ali zar nije to nesto sto smo trebali da naucimo kroz osnovno i srednje skolovanje, a na fakultetu da se bavimo konkretnim strucnim stvarima? Poenta je da RAF na ovaj nacin, ubacujuci par takvih predmeta ispunio kvotu za prvu i drugu godinu, a onda kada im saberes sve strucne predmete na gomilu ispadne da nisu nista posebno (a daju iluziju da jesu). No ipak, neki rezultati govore u njihovo ime i njihovi studenti dobro prolaze na raznim takmicenjima, kao i posle prilikom zaposljavanja... sto bi ustvari znacilo da neki drugi fakulteti mozda nepotrebno preteruju sa zahtevima i obimima gradiva.

Ja sam inace sa vise elektrotehnicke u BG-u, sadasnjeg VISER-a (to s je ustvari š). Ali ja sam matora generacija, upisan 2002, stigao do kraja i onda sam izgubio zivce sa njima i godinama se nisam ni pojavljivao tamo. Evo sad cekam da diplomiram i da ih ne vidim vise u zivotu. Kod njih se ne znaju nikakva pravila i sve se donosi izmislja u letu i sto je najgore svaki semestar se nesto menja. Dobro, sad mislim da se manje menja, jer su se skrasili sa nekim "konacin" planom, ali jedno vreme su bili uzas i propast. S druge strane, imaju par dobrih kadrova zaista i pismeno su opremljeni. Program im je nekada bio dobar, sad nije nista posebno, maltene na nivou jacih kurseva. U svakom slucaju, ne preporucujem ih nikako. Nisu vredni cak ni uzimanja papira, jer mnogi vec znaju kakvi su im sve indijanci prolazili.

Ta IT Academy deluje kao nesto korisno, ali ja to svejedno ne bih stavio nikako u rang ni sa fakultetima ni sa visokim skolama. Ipak je to kurs sistem i tu se preskace mnogo fundamentalnih znanja koja su na kraju ipak najbitnija za dobro razumevanje racunara i IT-a. To mi vise dodje kao neka vrlo korisna dorada, posebno ljudima koji su davno studirali, pa im dobro dodje kao update (ako ih mrzi da se sami vec cimaju) na aktuelna znanja i tehnologije.


lol Pismeno i usmeno izrazavanje...

Da, a sto se tice tih sertifikata koje nudi ITAcademy, pa za to mogu sam fala bogu da se spremim I da platim 3x manje ako je do toga. Tako da mislim da je to u neku ruku bacanje para, sve to se moze naci na Internetu.

Evo bas sad pogledao galeriju FTN I pravo da ti kazem, lepo izgleda, primamljivo, ja mislim da od svih fakulteta koje sam do sada pogledao oni imaju najsavremeniju opremu - mozda gresim. Pogledao I brosuru koja je lepo uradjena. Dok brosura elektronskog u Nisu izgleda kao da je radjena u Photoshopu 1, po meni je to sramota s obzirom da je to skola za elektrotehniku I racunare.

Takodje sam procitao neke postove VISER studenata, kazu da je skola jako napredovala, gradivo je smanjeno, stoga ostaje samo sustina I nema toliko bubanja. A mnogi su se bas ispisali sa Elektronskog iz Nisa I otisli u VISER, kazu da nisu zazalili. Al opet, to sto ti kazes, kakvi su sve zavrsavali...

Jeb*m ga, toliko malo vremena, nemam pojma sta da radim. Prvo sam razmisljao da obustavim fakultet za sada, da se maksimalno usredsredim na freelance posao, ide jako dobro al moji su ti old school: "A moras ti fakultet da zavrsis, nema nista bez fakulteta", a zaradjujem duplo vise od njih zajedno :S
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Sta od fakulteta upisati?17.04.2012. u 16:57 - pre 146 meseci
Malo preuredi nacin razmisljanja.

Fokusiraj se na 'cvrstu valutu', a to je znanje/sposobnost/iskustvo.

Apsolutno ne shvatam potrebu da trampis posao koji ti donosi iskustvo, znanje,
profesionalnu reputaciju, poslovne veze, realan novac i egzistenciju....za jurenje
diplome, pogotovo iz IT domena....pogotovo u Srbiji ?

Ako je sve sto kazes tacno, ti vec imas to sto bi ta diploma trebalo da ti donese.

Koga treba da tom diplomom ubedis u nesto ? I sta bi to nesto bilo ? Da tasta ima
sta da urami iznad sporeta ?

U tvojoj situaciji, diplomu treba juriti iz jednog ili vise od sledecih razloga:

a) znanje koje bi ti pohadjanje fakulteta donelo ti otvara nove poslovne horizonte.

b) poslovi koje si radio su dosli do svog prirodnog zasicenja (ili im je proslo vreme,
pa ih radi svako, ili vise nisu trazeni, itd, itd), pa bavljenje poslom vise nije korisno
kao sto bi bilo korisno neko dobro studiranje. Ovakve situacije se desavaju periodicno
tokom karijere.

c) diploma ti nedostaje da bi napravio sledeci iskorak u karijeri (tipa: od developera
presao na neku upravljacku funkciju).

U svakom slucaju:
- gledaj da tu diplomu uzmes tamo gde se ne kaska za realnim desavanjima u industriji.
- razmotri online opciju, narocito se fokusiraj na mogucnost da postepeno, prema svom
ritmu uzimas predmete koji su ti na stazi interesovanja i realnih potreba.
 
Odgovor na temu

CoolZ
Student

Član broj: 190125
Poruke: 14
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Sta od fakulteta upisati?17.04.2012. u 17:38 - pre 146 meseci
Citat:
milanche: Malo preuredi nacin razmisljanja.

Fokusiraj se na 'cvrstu valutu', a to je znanje/sposobnost/iskustvo.

Apsolutno ne shvatam potrebu da trampis posao koji ti donosi iskustvo, znanje,
profesionalnu reputaciju, poslovne veze, realan novac i egzistenciju....za jurenje
diplome, pogotovo iz IT domena....pogotovo u Srbiji ?

Ako je sve sto kazes tacno, ti vec imas to sto bi ta diploma trebalo da ti donese.

Koga treba da tom diplomom ubedis u nesto ? I sta bi to nesto bilo ? Da tasta ima
sta da urami iznad sporeta ?

U tvojoj situaciji, diplomu treba juriti iz jednog ili vise od sledecih razloga:

a) znanje koje bi ti pohadjanje fakulteta donelo ti otvara nove poslovne horizonte.

b) poslovi koje si radio su dosli do svog prirodnog zasicenja (ili im je proslo vreme,
pa ih radi svako, ili vise nisu trazeni, itd, itd), pa bavljenje poslom vise nije korisno
kao sto bi bilo korisno neko dobro studiranje. Ovakve situacije se desavaju periodicno
tokom karijere.

c) diploma ti nedostaje da bi napravio sledeci iskorak u karijeri (tipa: od developera
presao na neku upravljacku funkciju).

U svakom slucaju:
- gledaj da tu diplomu uzmes tamo gde se ne kaska za realnim desavanjima u industriji.
- razmotri online opciju, narocito se fokusiraj na mogucnost da postepeno, prema svom
ritmu uzimas predmete koji su ti na stazi interesovanja i realnih potreba.


Hvala milanche.

Potpuno se slazem, to stoji da sve ovo sto sam naucio u poslednjih par godina bilo je iz znatizelje, nije bilo tesko. Volim to sto radim I konacno se isplatilo, I to dobro! Nego, slobodno mogu reci da ove 4 godine sto sam potrosio u srednjoj skoli je bilo prokleto gubljenje vremena. Neki predmeti su toliko jadni, minimalac neki ili je gradivo veoma staro. Jedino mi je drago sto imam mladog profesora Racunara pa fala bogu I naucim nesto novo.

Kad meni profesor racunarskih mreza kaze da cemo uciti oblast 3 meseca koja je stara 20 god I ne primenjuje se vise jer je zastarela meni padne mrak na oci.

Problem je ubediti roditelje, taj njihov nacin razmisljanja je star I nervira me u neku ruku. Ti verovatno znas kako je to, stariji ljudi, briga njih sto ti mlatis pare ako nemas diplomu. Po tom njihovom misljenju ti si glup, neobrazovan ili sta vec.

Za ove poslove sto ja radim online ti ne treba nikakva diploma itd, nista. Naravno, mnogo je bolje ako imas od nekih sertifikata (Microsoft, Adobe itd, zavisi za koje poslove konkurises), tacnije mozes da ubodes veci I bolji posao bez problema. I tu se trazi kao sto ti rece, znanje, sposobnost I naravno neko iskustvo a ne diploma, briga njih za I 10 diplome ako ti nisi sposoban da obavis posao - sto nazalost se I desi nekima, zavrse fakultet kako tako a vidis sutra nemaju pojma o cemu se radi.

Znam da je moja situacija drugacija od drugih, I stoga sam u ogromnoj dilemi. Svi ostali moji vrsnjaci su samo culi za Facebook I to je to, I posle ce svi da upisu Elektronski itd, neki ce da odustanu I to je to. Drugim recima, rade sta misle da MORA da se uradi.

Kod mene taj sistem ne pali, ja radim ono sto volim I sto se isplati u neku ruku ali je tesko ubediti ljude oko sebe, veoma tesko.

Hvala jos jednom drugari, od velike ste pomoci!
 
Odgovor na temu

dany12
/home

Član broj: 247039
Poruke: 464
*.mediaworksit.net.



+25 Profil

icon Re: Sta od fakulteta upisati?17.04.2012. u 19:19 - pre 146 meseci
Po nekom mom skromnom misljenju fakultet ti ne treba uopste za programiranje.Ako vec zelis da imas neko parce papira upisi neki koji ces najlakse zavrsiti i koji ti nece oduzimati mnogo vremena.Ono sto je za tebe najbolje je samoobrazovanje,znaci da sam pratis tokove i da samostalno ucis.Ono sto je jos vaznije za tvoju buducu karijeru a i za sticanje kvalitetnog znanja je da pocnes i da radis sto pre mozes,jer radno iskustvo je ono sto se danas najvise trazi.Cim savladas osnove iz neke oblasti odmah to primeni na nekom projektu.Prilikom zaposljavanja ako budes imao nekoliko projekata iz ove oblasti koji su poznati,neces imati nikakvih problema da se zaposlis.Mada ne vidim razlog zasto bi radio za nekog,ti da rmbacis a on da skida kajmak,budi sam svoj gazda.
Grejna površina:Kuća na sprat 100 m2,podno grejanje,zid i plafon 10cm
stiropor,pod 5cm
stirodur + prizemna kuca 40 m2,radijatori,zid 5cm stiropor,plafon 10cm staklena
vuna + kombinovani bojler 120 litara.I na jednom i drugom objektu
petokomorna pvc stolarija sa duplim staklom punjena argonom.
Kotao: Termomont toby20
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1537
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+267 Profil

icon Re: Sta od fakulteta upisati?18.04.2012. u 08:26 - pre 146 meseci
Ja sam studirao u vreme kad si vise vremena provodio u cizmama i na frontu nego na vezbama i predavanjima na faksu. Mogao si da upises vise godine bez da ocistis prvu ... Ali tu dosta brzo lupis u zid. Gledas u tablu k'o tele u sarena vrata. Shvatis da bez matematike i nekih baznih znanja iz prvih godina ne mere dalje! Bez diferencijala iz matematike nema dinamike dacke u fizici! ... Sta ocu reci? Ako ti setajuci po internetu i citajuci publikacije skinute sa vareza mozes da pratis ili polozis bitne predmete na faksu - veruj mi, nije to fakultet. Ne bacaj pare.

Dali ti je fakultet potreban.?

Dok su ti na trzistu konkurencija Indusi - ne! Ako zelis prodju na domacem trzistu - bitnije je partijska pripadnost i druzenje u kafanama oko fakulteta. Zelis van na ozbiljno trziste sa ozbiljnom platom -> onda ozbiljan fakultet sa ozbiljniom znanjem.

U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

dragancesu
subotica

Član broj: 38340
Poruke: 2189
*.adsl-1.sezampro.rs.



+73 Profil

icon Re: Sta od fakulteta upisati?18.04.2012. u 09:28 - pre 146 meseci
Danas ti je cudno vreme, neko misli da je fakultet nesto, neko trazi znanje da se odradi posao i to je dovoljno. Ako mnogo znas u jednom trenutku ce ti trebati diploma, a mozda i nece, sve zavisi kojim putem krenes.

Po nekoj definiciji student je covek zeljan znanja, ti se na neki nacin uklapas u to, a imas i smisla za biznis tj zivis od svog rada. Svaka cast.

Nemoj ocekivati da ces na nekom fakultetu naciti programiranje na viskom novou. Informatika ti je danas primenjena nauka i ima je svuda, pa onda na nekom fakultetu ucis da je koristis sa tog aspekta i onda to mozes uciti na nekom tehnickom ili matematickom ili ekonomskom fakultetu.

Ja sam davno zavrsio ekonomski fakultet smer informatika u subotici. U to vreme racunari su bili misaona imenica, vidis ekran ali ne i racunar. Nekad je tako bilo. Onda se sa tim teoretskim znanjem radilo u firmi i mnogo toga ucilo i naucilo.

Danas je racunar pored tebe. Ali pogledaj nastavni plan i videces da od svega mozes da naucis osnovu, vecina predmeta je jedan semestar 40+20, casova pa razmisili koliko mozes da naucis o bazama podataka, web dizajnu, C# i ostalom. Razmisli koliko si ti vremena potrosio da naucis to sto znas pa uporedi. Na fakultetu mozes steci dobru osnovu za dalje, sto uopste nije malo. A i profesora ima raznih...

I da znas da te na svakom fakultetu ceka gomila ispita koji ti se mozda nece svideti ali su u planu i programu, ne znam kako stojis sa matematikom ali na skoro svim fakultetima je to ozbiljan ispit, a ima i drugih... Obicno pre dve godine budu neki opsti predmeti pa u trecoj pocinju smerski. To nije lako docekati, ali znaj fakultet zavrsavaju uporni. Ne znam kakav je sad studentski zivot, nekad je bio jako lep.

Tesko je savetovati sta da upises ali probaj. Znaj da nije lako, ne slusaj price da ima lakih fakulteta, da je lako svi bi zavrsili.

Pomozite Micro$oftu u borbi protiv piraterije, poklonite prijatelju Linux
 
Odgovor na temu

CoolZ
Student

Član broj: 190125
Poruke: 14
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Sta od fakulteta upisati?18.04.2012. u 16:01 - pre 146 meseci
Hvala puno na odgovorima. Lepo je cuti I misljenja drugih ljudi.

Trenutno sam u nekim pregovorima sa jednom kompanijom, posto sam uradeo par poslova za njih u skorije vreme I hoce da me zaposle cim krenu sa radom, sto je za nekih mesec dana. Placaju jako dobro, tako da necu da odbijem, a I posao meni sasvim odgovara. Diplomu I ostalo ne traze zato sto znaju da odradim ono sto traze u roku bas kako im treba.

Videcu kako ce krenuti tu stvari da se odvijaju. Ukoliko mislim da mogu odvojiti deo (tacnije vecinu) vremena pa I da upisem fakultet. Bolje da probam nego posle da se kajem sto nisam.

Iskreno, upisao bi I fakultet I radeo ove poslove online ali nazalost dan traje samo 24h. Kad tu ubacis radno vreme, trening 3-4 puta nedeljno I fakultet, da uzmemo u obzir da trosim sto manje vremena na spavanje I da izlazim sto redje (tipa samo vikendi), opet je pitanje da li cu moci sve da postignem. Ja I sa srednjom, gde je smorina ziva I ladovina pa tesko stignem sve da uklopim, jednostavno ne moze da se postigne, nema vremena a I psihicki puknem posle nekog vremena pa mi treba 3,4 dana samo da se odmorim I naspavam kao covek.

Hvala jos jednom!
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12848



+4784 Profil

icon Re: Sta od fakulteta upisati?18.04.2012. u 16:42 - pre 146 meseci
Citat:
CoolZ: Problem je ubediti roditelje, taj njihov nacin razmisljanja je star I nervira me u neku ruku. Ti verovatno znas kako je to, stariji ljudi, briga njih sto ti mlatis pare ako nemas diplomu. Po tom njihovom misljenju ti si glup, neobrazovan ili sta vec.

Druge stvari su ti ostali dobro rekli pa cu dati komentar samo na ovo. Tvoj zivot je - tvoj. Nije tvojih roditelja. Dobro je ako se njihova ocekivanja poklapaju sa onim sto radis ali ako ne, nije ti duznost da ih ispunjavas. Mozes, ali nisi u obavezi. Mnogi uniste svoje zivote pokusavajuci da to urade..
 
Odgovor na temu

CoolZ
Student

Član broj: 190125
Poruke: 14
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Sta od fakulteta upisati?18.04.2012. u 17:28 - pre 146 meseci
Citat:
Shadowed: Druge stvari su ti ostali dobro rekli pa cu dati komentar samo na ovo. Tvoj zivot je - tvoj. Nije tvojih roditelja. Dobro je ako se njihova ocekivanja poklapaju sa onim sto radis ali ako ne, nije ti duznost da ih ispunjavas. Mozes, ali nisi u obavezi. Mnogi uniste svoje zivote pokusavajuci da to urade..


Naravno, to je uvek na prvom mestu, svidelo se to njima ili ne. Nisam od onih koji striktno slusaju roditelje, cak sta vise imam super odnos sa njima. Za sve mogu da ih ubedim ili nagovorim lagano ali cim se spomene fakultet I da nisam siguran u vezi toga, to je kao da sam im rekao da cu da pocnem da se drogiram I da prodam sve iz kuce.

Druga opcija je da se preselim kod drugara u Nis, posto on tamo studira, taman bi mu dobro dosao cimer a I meni. Malo da se odvojim od roditelja, jer ne zelim da se zakopam ovde. Lepo je sve to, znas da si kuci itd, al bolje je kad se osamostalis. Uostalom, hocu da mrdnem iz ove rupcage od Negotina, nema sta vise ovde da se vidi, uradi, ode grad u tri lepe. Ipak veci grad je po meni bolje, zar ne?

Hvala!

 
Odgovor na temu

reiser

Član broj: 7895
Poruke: 2314



+102 Profil

icon Re: Sta od fakulteta upisati?18.04.2012. u 18:29 - pre 146 meseci
Trenutno sam na 4.oj godini RAF-a i takodje radim kao freelancer - ovo ti pricam iz sopstvenog iskustva - nemoj da se zamlacujes i upisujes neke nebulozne fakultete koji ce ti oduzimati previse vremena stvarima koje ti nikada nece trebati kasnije u zivotu. Nisam previse upoznat sta se radi na ostalim fakultetima jer sam na RAF-u dobio stipendiju i to mi je resilo sve dileme tada kada sam trebao izaberem na koji cu fax, ali ako te mrzi da ucis, RAF mozes da prodjes uglavnom ceo bez previse cimanja, sa malo vise gurke u 3.oj i 4.oj godini. Ako zelis da ucis i hoces da se zainteresujes, mozes takodje i puno toga da naucis na RAF-u. Uglavnom, mislim da ti je RAF sasvim solidan fakultet za dalji razvoj u programiranju/web dizajnu i trenutno ne znam za bolju alternativu od njega.

Imas dva smera, racunarske nauke i mreze. Racunarske nauke su uglavnom vecina gradiva Java, nesto malo C/C++, neke osnove u PHP/HTML/Python/Haskell + ostali predmeti od kojih ce ti mozda 20% od njih stvarno koristiti ubuduce. Ne znam sta tacno radis u polju weba, ali ako imas vec neko znanje (pretpostavljam da imas cim aktivno radis) gotovo sigurno neces nista novo nauciti na RAF-u vezano za PHP/HTML i sl. Jedine malo vise naprednije stvari koje se uce su u Javi i generalno imam osecaj da je gradivo uglavnom orijentisano ka njoj. Za smer racunarske mreze ne bih znao u detalje sta se tacno radi, uglavnom imas manje matematike i programiranja, a vise predmeta vezanih za mreze (rutiranje, itd).

Da sam na tvom mestu, pogledao bih taj FTN u Novom Sadu koji su ti ljudi preporucili i izvagao izmedju njega i RAF-a. Takodje, dobro proceni koliko ces imati volje da guras fax + posao 4. godina paralelno i uzmi i to u obzir kada biras koji ces fax da upises.
 
Odgovor na temu

Autobus

Član broj: 278453
Poruke: 9
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Sta od fakulteta upisati?19.04.2012. u 18:57 - pre 145 meseci
Ako zelis brzo da ga zavrsis i usput da se lepo provodis, upisi Geografski fakultet. Ima lepih smerova... Turizmologija, zastita zivotne sredine, prostorno planiranje...

Ako hoces nesto perspektivno, i da se useres od rada upisi ETF.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za učenje :: Sta od fakulteta upisati?

[ Pregleda: 4930 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.