Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Loto - provera regularnosti analizirajući frekvenciju izvlačenja sedmica

[es] :: Matematika :: Loto - provera regularnosti analizirajući frekvenciju izvlačenja sedmica

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 42845 | Odgovora: 120 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Stijak
Beograd

Član broj: 97934
Poruke: 300
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.stijak.com


+37 Profil

icon Re: Loto - provera regularnosti analizirajući frekvenciju izvlačenja sedmica12.04.2012. u 15:35 - pre 146 meseci
He he - kontam šta hoćeš da kažeš - ali u ovom slučaju - ako pretpostavimo da izvlačenja (za razliku od kupovine tiketa) zaista JESU radnom - ne može. A ako nisu random - onda je to ponovo njihova greška...

Ako je kupljeno milion listića - šansa da se izvuče premija ne može biti veća od 1/15.3 nikako - bez obzira na način rasporeda kupljenih listića - ukoliko izvlačenje jeste random...

Ali dobro - ne sumnjam da bi pokušali da se izvuku karafekama.

Ali - to su opet priče šta bi bilo pa bi bilo - ispada da distribucija jeste OK - na moju žalost - jer sam se potajno nadao da ukoliko otkrijem neregularnost da bih mogao da ih ucjenim da sledeću fantomsku sedmicu isplate meni ;)
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Loto - provera regularnosti analizirajući frekvenciju izvlačenja sedmica12.04.2012. u 15:40 - pre 146 meseci
Svakoj kombinaciji koju igrač odigra u nekom kolu odgovara događaj da će u tom kolu ta kombinacija biti izvučena. Neki igrači igraju i "sisteme", tj. u jednom kolu uplate po više od jedne kombinacije. No, u tom slučaju svakoj od tih uplaćenih kombinacija od strane tog igrača odgovara po jedan događaj. Ako pak igrač uplati dva ili više listića, to je isto kao da toliko igrača popuni jedan od tih listića. Verovatnoća svakog od tih događaja je 1:N, gde je N=15,380,937.

Indikator IA događaja A je slučajna promenljiva koja uzima vrednost 1 u slučaju realizacije događaja A, odnosno 0 u suprotnom. Stoga je matematičko očekivanje indikatora nekog događaja jednako verovatnoći tog događaja, tj. E(IA)=P(A).

Mi ovde imamo niz događaja A1,...,An, pri čemu je verovatnoća svakog od njih 1/N. Broj realizovanih događaja među njima je ništa drugo do zbir njihovih indikatora, a očekivanje zbira slučajnih promenljivih je uvek jednako zbiru očekivanja tih slučajnih promenljivih, tj. n/N. OVO NIJE VEROVATNOĆA NIKAKVOG DOGAĐAJA JER AKO NAROD NAVALI SA UPLATAMA, MOŽE BITI I VEĆE OD 1.

E, sad ovde ti je n broj uplaćenih kombinacija u nekom periodu, recimo u 2011. godini. N je recipročna vrednost verovatnoće izvlačenja semice sa jednom kombinacijom. Ako je s broj tiketa koji su u tom periodu imali sedmicu (dakle, u nekom kolu ih može biti i više, tj. NE RAČUNAMO BROJ KOLA U KOJIMA JE BILO SEDMICE, VEĆ UKUPAN BROJ SEDMICA), onda bi Ns/n trebalo da bude oko 1.

Sličan postupak se može primeniti i na brojanje šestica, petica itd.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Loto - provera regularnosti analizirajući frekvenciju izvlačenja sedmica12.04.2012. u 20:42 - pre 146 meseci
Evo o čemu pričam:



Ovo su podaci za 2012. godinu. Izgleda da se krade, ali po malo i pametno. Najsumnjivije su mi petice.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

osvetakana

Član broj: 300380
Poruke: 75
*.ovh.net.



+95 Profil

icon Re: Loto - provera regularnosti analizirajući frekvenciju izvlačenja sedmica13.04.2012. u 00:06 - pre 146 meseci
Testirajući frekvenciju broja pogodaka (3-7) chi-square testom dolazi se do zanimljivih podataka. Naime, po sumi koja se dobije ta frekvencija se baš ne uklapa u teorijski očekivane vrednosti. Koristio sam Nedeljkovu tabelu. Moguće je da sam nešto pogrešio pa nek moji kritičari provere.

Rezultat chi-square testa može da znači da su igrači stvarno nalupavali iste brojeve na svojim tiketima (rodjendane ili šta već).

Za testiranje fairness bubnja i loptica chi-square testom trebalo bi znati koji su brojevi koliko puta izvučeni. Ali tih podataka nema, zar ne?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Stijak
Beograd

Član broj: 97934
Poruke: 300
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.stijak.com


+37 Profil

icon Re: Loto - provera regularnosti analizirajući frekvenciju izvlačenja sedmica13.04.2012. u 00:29 - pre 146 meseci
Imaš podatke na sajtu o izvučenim brojevima i pojedinačno po kolu - i ukupno po godinama. E sad - nisam ni pokušavao i time da se bavim - niti ću.

Naime - tu nema bog zna kakvog potencijala za prevaru - valjda ako će da prevare i da izvlače svoju kombinaciju - mjenjali bi random brojeve u svakom kolu u kome vrše prevaru, a ne bi stalno izvlačili iste/slične brojeve da se tu stvori neka napravilnost. Ako i postoji neka manja nepravilnost - mogla bi pre biti do težine kuglica i tako nekih faktora - mada koliko sam upućen i to se kontroliše i kuglice se često mjenjaju...

Ovo sa 6icama, 5icama djeluje zanimljivo - mada - imate kod (mada sam ga pisao kao throw-away kod - možda nešto možete upotrebiti) - pa ako vas zanima - ili pišite neki svoj kod ili računajte analitički - šta vam je već volja...

Ja sam ovo smatrao kao zanimljiv način da iskoristim koji sat svog vremena i vježbajući programiranje (pre 8 mjeseci nisam znao da napišem liniju koda) dam sebi odgovor na pitanje koje me kopkalo. Svakako ne smatram toliko bitnim da li sam to uradio na najbolji mogući način da bi gubio tu neko veliko dodatno vrijeme na diskusije - pa ću sada isključiti e-mail praćenje - čisto da znate ako me nešto pitate - zašto ne odgovaram na vrijeme...
 
Odgovor na temu

Mihajlo Cvetanović
Beograd

Član broj: 37636
Poruke: 1249



+96 Profil

icon Re: Loto - provera regularnosti analizirajući frekvenciju izvlačenja sedmica13.04.2012. u 11:47 - pre 146 meseci
Ovo 11. kolo mi je baš sumnjivo. Istovremeno i najveći broj uplaćenih kombinacija, i izvučene dve sedmice, a i izvučena kombinacija je vrlo "pravilna", 9 10 13 19 23 29 35.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Loto - provera regularnosti analizirajući frekvenciju izvlačenja sedmica13.04.2012. u 12:16 - pre 146 meseci
Meni tu nije nije ništa sumnjivo. Ljudi su uplatili više kombinacija jer je bilo pretakanja para iz prethodnih kola. Igrači igraju "tipske" kombinacije, pa više od jednog igrača igra istu, pa ako se izvuče neka od tih "tipskih", ima više od jedne sedmice.

Meni je sumnjivo što su brojevi koji treba da su "oko jedinice" svi odreda veći od jedan. Nema nijedan manji od jedinice.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

osvetakana

Član broj: 300380
Poruke: 75
*.ovh.net.



+95 Profil

icon Re: Loto - provera regularnosti analizirajući frekvenciju izvlačenja sedmica13.04.2012. u 16:01 - pre 146 meseci
Pokupio sam podatke sa sajta lutrije. Opet koristim hi-kvadrat test i proveravam pretpostavku da su verovatnoće izvlačenja kuglica jednake i da iznose P=1/39.

Budući da je izračunata Suma = 23.05016358 može se zaključiti da je verovatnoća da je sistem bubanj/loptice fer oko 0.95. Dosta dobro za jednu mehaničku konzervu.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Loto - provera regularnosti analizirajući frekvenciju izvlačenja sedmica13.04.2012. u 16:31 - pre 146 meseci
A kako si uspeo da izvučeš te podatke, osim ručno? Znam ja da napišem program koji će da skida HTML-ove sa sajta i da ih parsira, ali me mrzi ako ne mora.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

osvetakana

Član broj: 300380
Poruke: 75
*.ovh.net.



+95 Profil

icon Re: Loto - provera regularnosti analizirajući frekvenciju izvlačenja sedmica13.04.2012. u 23:19 - pre 146 meseci
Konstrukcija

"A kako si uspeo da izvučeš te podatke, osim ručno? "

podrazumeva nekoliko dogadjaja:

1. Osoba X je pitala osobu B: "kako si uspeo da izvučeš te podatke"?
2. Implicitno ili eksplicitno je sugerisan način "ručno".
3. Osoba B je odgovorila tako da se implicitno ili eksplicitno podrazumeva da je isključen način "ručno".



[Ovu poruku je menjao vlaiv dana 16.04.2012. u 14:11 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Loto - provera regularnosti analizirajući frekvenciju izvlačenja sedmica14.04.2012. u 01:01 - pre 146 meseci
Citat:
osvetakana: Konstrukcija

"A kako si uspeo da izvučeš te podatke, osim ručno? "

podrazumeva nekoliko dogadjaja:

1. Osoba X je pitala osobu B: "kako si uspeo da izvučeš te podatke"?
2. Implicitno ili eksplicitno je sugerisan način "ručno".
3. Osoba B je odgovorila tako da se implicitno ili eksplicitno podrazumeva da je isključen način "ručno".



Ta konstrukcija, obzirom da je pitanje, podrazumeva da postavljač ne zna odgovor, a kraj podrazumeva da me ručno izvlačenje ne zanima, ako je to slučaj.



[Ovu poruku je menjao vlaiv dana 16.04.2012. u 14:12 GMT+1]
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

brankos
Beograd

Član broj: 1847
Poruke: 299
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Loto - provera regularnosti analizirajući frekvenciju izvlačenja sedmica14.04.2012. u 13:10 - pre 146 meseci
U principu sve je više-manje poznato gledaocima - osim težine loptica prilikom ubacivanja u bubanj. Organizator ipak ostavlja sebi prostora za...
 
Odgovor na temu

osvetakana

Član broj: 300380
Poruke: 75
*.ovh.net.



+95 Profil

icon Re: Loto - provera regularnosti analizirajući frekvenciju izvlačenja sedmica14.04.2012. u 13:23 - pre 146 meseci
Iz analize koju sam napred priložio jasno se vidi da prostora za bilo kakva nameštanja ima samo kao teorijski kuriozitet. Verovatnoća od 0.95 i veća, da je izbor kuglica potpuno slučajan je dobar pokazatelj fer postupka, kuglica i bubnja. U praksi tako visoku verovatnoću ne postiže većina profesora matf-a u pravovremenosti dolazaka na sopstvena predavanja na primer.
 
Odgovor na temu

Kobasa

Član broj: 274124
Poruke: 25



+103 Profil

icon Re: Loto - provera regularnosti analizirajući frekvenciju izvlačenja sedmica14.04.2012. u 15:09 - pre 146 meseci
Ja licno ljude koji "igraju" loto smatram glupim. A sto se tice "Dobitaka", smatram da su ti "dobici"
dobici za "neke" kao i ono sto je bilo sa punt-icima, a da povremeno (jednom u par godina) puste
da "dobije" neko iz naroda. Mozda je to tako, a mozda i nije, svako neka proceni za sebe!
Ignore: Nedeljko!
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Loto - provera regularnosti analizirajući frekvenciju izvlačenja sedmica14.04.2012. u 21:20 - pre 146 meseci
Nisu glupi ljudi koji igraju, nego ljudi koji igraju da bi dobili uzdajući se u razne "sisteme". Ima onih koji se kockaju zato što im je to zanimljivo i ponesu pare koje hoće da potroše na kocku.

A to da ti ne isplate kintu ako dobiješ je smešno, jer LOTO ne bi mogao da postoji toliko godina a da mafija ne bude pohapšena da ispaljuju dobitnike. SMS licitacije su potrajale nekoliko meseci. Druga je stvar što se neko očeše o fond dobitaka pored regularnog profita lutrije (koji je čitavih 30% od uplata), tako što se prijavi veći broj dobitaka nego što ih ima inače.

Imam drugara koji je iz vrlo poštene kuće čija je sestra dobila premiju u sistemu 5/36 prvi put kada je igrala. To je bilo nekih tadašnjih 50 miliona, pri čemu su 25 miliona dali za porodice poginulih rudara u Aleksincu.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

BokasaTzar
kurir,
Centar

Član broj: 179470
Poruke: 136



+162 Profil

icon Re: Loto - provera regularnosti analizirajući frekvenciju izvlačenja sedmica17.04.2012. u 18:40 - pre 146 meseci
Meni je zanimljiv sistem igranja lotoa, jer:

1 - organizator igre zna PRE izvlačenja apsolutno sve kombinacije koje su uplaćene
2 - iz tog razloga može da poturi svoju dobitnu kombinaciju posle (u toku) izvlačenja
3 - iz tog razloga može i da PONOVI izvlačenje ukoliko mu ne odgovara

Tako da ima mesta za manipulaciju, nije da nema
Još krik slobode detinji je plač
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Loto - provera regularnosti analizirajući frekvenciju izvlačenja sedmica17.04.2012. u 19:33 - pre 146 meseci
Ko moze da potvrdi da je izvlacenje uzivo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Loto - provera regularnosti analizirajući frekvenciju izvlačenja sedmica17.04.2012. u 19:49 - pre 146 meseci
Citat:
BokasaTzar: Meni je zanimljiv sistem igranja lotoa, jer:

1 - organizator igre zna PRE izvlačenja apsolutno sve kombinacije koje su uplaćene
2 - iz tog razloga može da poturi svoju dobitnu kombinaciju posle (u toku) izvlačenja
3 - iz tog razloga može i da PONOVI izvlačenje ukoliko mu ne odgovara

Tako da ima mesta za manipulaciju, nije da nema :-)


Tada bi se to ohoho osetilo u statistici uplata/dobitaka, što nije slučaj. Dobitaka ne samo da nema manje nego što bi trebalo, već postoji problem sa viškom dobitaka.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

valjan
Janko Valencik
Software Deployer
Schneider Electric
Novi Sad

Član broj: 158605
Poruke: 3531
*.dynamic.sbb.rs.



+553 Profil

icon Re: Loto - provera regularnosti analizirajući frekvenciju izvlačenja sedmica19.04.2012. u 01:28 - pre 146 meseci
Citat:
Lavlja_Jazbina: Ko moze da potvrdi da je izvlacenje uzivo.


Ja sam jednom bio u publici, i prilično sam siguran da je tada išlo uživo :-)
 
Odgovor na temu

marko1101
beograd

Član broj: 6917
Poruke: 403
*.maksnet.org.



+42 Profil

icon Re: Loto - provera regularnosti analizirajući frekvenciju izvlačenja sedmica19.04.2012. u 02:22 - pre 146 meseci
od svih uplata , lutrija zadrzava 50% , od preostalih 50% (nagradni fond), drzava uzme porez minium 20% ...

ako ne bude sedmica, od tih preostalih 30% bar pola ide u sledece kolo ... valjda, ne znam.


pitanje ...

zasto bi se uopste upustali u prevaru, kad ce i ovako da dobiju 70-80% od uplata ? ... i to sve po zakonu .
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Loto - provera regularnosti analizirajući frekvenciju izvlačenja sedmica

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 42845 | Odgovora: 120 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.