Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pomoc, zadaci Delphi...

[es] :: Pascal / Delphi / Kylix :: Pomoc, zadaci Delphi...

[ Pregleda: 4064 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

manman
BG

Član broj: 55717
Poruke: 90
*.opera-mini.net.



+4 Profil

icon Pomoc, zadaci Delphi...22.01.2012. u 05:22 - pre 148 meseci
1.Korišćenjem RadioGroup-a kreirati aplikaciju u kojoj se za uneta tri broja utvrdjuje jedna od opcija: a – koji je najveći, b-njihov zbir, c-njihov proizvod

2.Korišćenjem RadioButton-a kreirati aplikaciju kojom se za uneta 3 broja bira opcija: 1-da li to mogu biti stranice trougla, 2-proverava da li su sva 3 broj pozitivna , 3 – nalazi najveći broj.

3.Korišćenjem ComboBox-a kreirati aplikaciju u kojoj se za uneta dva broja utvrdjuje jedna od opcija: a – koji je veci, b-njihov zbir

4.Korišćenjem CheckBox-a kreirati aplikaciju u kojoj se za uneti broj utvrđuju opcije: 1- da li je broj u intervalu od 0 do 100, 2- apsolutna vrednost tog broja

Ako je neko raspolozan, hvala unapred...
najvise mi interesuju delovi (koriscenjem: RadioGroup, RadioButton, ComboBox itd...) kako se pozivaju u Delphiju...
tj, sta bi se sve sintaksno napisalo u unit-u za odredjenu komponentu...
 
Odgovor na temu

savkic
Igor Savkić

Moderator
Član broj: 92186
Poruke: 2739



+92 Profil

icon Re: Pomoc, zadaci Delphi...22.01.2012. u 13:11 - pre 148 meseci
> Ako je neko raspolozan, hvala unapred...

Poenta domaćih zadataka je da ih sam uradiš, mi ti ovde u tome možemo delimično pomoći, kreni da radiš pa pitaj konkretno šta ti nije jasno...

> najvise mi interesuju delovi (koriscenjem: RadioGroup, RadioButton, ComboBox itd...) kako se pozivaju u Delphiju...

Otvoriš formu, postaviš i rasporediš sve te kontrole na nju. A pozivaju se po nazivu, svaka kontrola dobije neki naziv kada se postavi na formu (naziv se može i promeniti), npr za ComboBox će to biti ComboBox1.




 
Odgovor na temu

manman
BG

Član broj: 55717
Poruke: 90
*.opera-mini.net.



+4 Profil

icon Re: Pomoc, zadaci Delphi...22.01.2012. u 13:41 - pre 148 meseci
Citat:
savkic: > Ako je neko raspolozan, hvala unapred...

Poenta domaćih zadataka je da ih sam uradiš, mi ti ovde u tome možemo delimično pomoći, kreni da radiš pa pitaj konkretno šta ti nije jasno...

> najvise mi interesuju delovi (koriscenjem: RadioGroup, RadioButton, ComboBox itd...) kako se pozivaju u Delphiju...

Otvoriš formu, postaviš i rasporediš sve te kontrole na nju. A pozivaju se po nazivu, svaka kontrola dobije neki naziv kada se postavi na formu (naziv se može i promeniti), npr za ComboBox će to biti ComboBox1.


Re: Nisu domaci zadaci, kao sto tako i nisam napisao!

Vec hvala u svakom slucaju za kod koji bi bio u

unit ZAD1;

interface

uses
Windows, Messages, SysUtils, Variants, Classes, Graphics, Controls, Forms,
Dialogs, StdCtrls;

type
// SADA krecu komponente .........

Inace stavio samo samo po jedan iz svake komponente upravo zbog pomoci za dalje!!!
 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+638 Profil

icon Re: Pomoc, zadaci Delphi...27.01.2012. u 02:49 - pre 148 meseci
wtf? ja bih rekao da ti bas ne razumes kako to ide...

delphi sam doda konstruktor...
 
Odgovor na temu

manman
BG

Član broj: 55717
Poruke: 90
*.opera-mini.net.



+4 Profil

icon Re: Pomoc, zadaci Delphi...27.01.2012. u 05:16 - pre 148 meseci
Citat:
guslac: wtf? ja bih rekao da ti bas ne razumes kako to ide...


...ne razumem...pa da zato sam i pitao, zar ne?

da pojednostavimo: spisak zadataka je tu-(zadaci nisu izmisljeni),
oni koji znaju i zele da pomognu, mogu da ponude resenja koja bi mi pomogla da resim
preostalih 20-tak koje imam.

p.s. u medjuvremenu sam povezao neke stvari uz pomoc dodatne literature, ali nemam previse vremena
trenutno, pa sam zato mislio da se instant uputim preko ES-a, s obzirom da imam prethodno iskustvo u
programiranju ali ne u delphi-u pa mi je sintaksa nepoznata, tu mislim i na kljucne reci, itd...
sintaksa prilikom implementacije procedura kao i koriscenje komponenata-radiobutton, radiogroup, chekbox itd.

i ne znam zasto treba ovo da objasnjavam onima koji se javljaju reda radi, na ES-u tako nije bilo nekada.
 
Odgovor na temu

savkic
Igor Savkić

Moderator
Član broj: 92186
Poruke: 2739



+92 Profil

icon Re: Pomoc, zadaci Delphi...27.01.2012. u 12:16 - pre 148 meseci
> p.s. u medjuvremenu sam povezao neke stvari uz pomoc dodatne literature, ali nemam previse vremena
> trenutno, pa sam zato mislio da se instant uputim preko ES-a, s obzirom da imam prethodno iskustvo u
> programiranju ali ne u delphi-u pa mi je sintaksa nepoznata, tu mislim i na kljucne reci, itd...
> sintaksa prilikom implementacije procedura kao i koriscenje komponenata-radiobutton, radiogroup, chekbox itd.

Ako želiš da naučiš programiranje u Delphiju onda je pravi put neka knjiga, ako želiš nešto samo da pogledaš onda imaš Demos dir koji dolazi uz Delphi i primere raznih programa sa standardnim kontrolama (koje si ti nabrojao), a imaš i na forumu pri vrhu spisak raznih linkova za online primere i uputstva.


 
Odgovor na temu

zhekky
Srbija

Član broj: 290996
Poruke: 5
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: twitter.com/#!/helloooeee..


+1 Profil

icon Re: Pomoc, zadaci Delphi...17.03.2012. u 16:46 - pre 147 meseci
zdravo. trenutno mogu da ti pomognem oko CheckBox-a i RadioButtona. o grupama možda sledeće nedelje...
dakle,...
(nadam se da ti je jasno kako da staviš alate checkbox i radiobutton na formu -.-)


CheckBox :
klikneš na checkbox koji ti je na formi. u odeljku 'Object Inspector' uđeš u karticu 'Events' i izabereš 'događaj'. (obično se bira događaj 'OnClick' - ja obično samo 2x brzo kliknem na alat na formi) kliknuvši, automatski se prebacuješ u Unit prozorčić. tamo kucaš kod iskljubivo pomoću naredbe IF. ključna reč je 'CHECKED'.

pr:
IF CheckBox1.CHECKED then ... (ako je checkbox štikliran onda...)
else ...


RadioButton :
razlikuje se od CheckBox-a po broju opcija koje možeš izabrati odjednom. dok kod CB možeš izabrati više opcija odjednom, kod RadioButton-a možeš izabrati samo 1.
postupak je isti kao sa CB

to je ono što ja trenutno znam, ako ti to nešto znači sada. =)
 
Odgovor na temu

[es] :: Pascal / Delphi / Kylix :: Pomoc, zadaci Delphi...

[ Pregleda: 4064 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.