Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Novi zakon o privrednim društvima

[es] :: Vodič za posao :: Novi zakon o privrednim društvima

[ Pregleda: 3318 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Novi zakon o privrednim društvima14.01.2012. u 19:50 - pre 148 meseci
Do skoro je bilo potrebno 500e za početni kapital kod osnivanja d.o.o., pojavom novog zakona o privrednim društvima je navedeno da je minimalni osnivački kapital samo 100 din a onda je u decembru izašla izmena i dopuna zakona u kojoj se briše član o minimalnom osnivačkom kapitalu.

Po tome ispada da sad imamo zakon u kome uopšte ne stoji koliki je minimalni osnivački kapital za osnivanje d.o.o. !

Možda sam ja nešto prevideo?
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Novi zakon o privrednim društvima14.01.2012. u 21:55 - pre 148 meseci
Pa, onda valjda znaci da ne postoji minimum.. Ili bi bar tako bilo logicno.
 
Odgovor na temu

zoksula

Član broj: 75790
Poruke: 400
*.mediaworksit.net.



+3 Profil

icon Re: Novi zakon o privrednim društvima15.01.2012. u 08:13 - pre 148 meseci
A koje su ostale izmene u tom zakonu?

Da li sada nema smisla otvarati doo jer to mozda vise nije drustvo sa ogranicenom odgovornoscu - nego mozda prakticno ko preduzetnik sa dodatkom pdv-a.

hvala


 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Novi zakon o privrednim društvima15.01.2012. u 08:55 - pre 148 meseci
Citat:
zoksula: A koje su ostale izmene u tom zakonu?
Da li sada nema smisla otvarati doo jer to mozda vise nije drustvo sa ogranicenom odgovornoscu - nego mozda prakticno ko preduzetnik sa dodatkom pdv-a.


Ima tu sve i svašta novo ali ništa značajno za široke narodne mase. I dalje imaš DOO i AD i preduzetnike, ništa se tu specijalno nije promenilo.

Evo par interesantnih izmena koje sam stavio na svom sajtu:

• Iz punog poslovnog imena se izbacuje adresa. Ovu izmenu će vršiti APR za sve preduzetnike i pravna lica.

• Propisani su uslovi pod kojima član porodice može da radi kod preduzetnika a da nije zaposlen, do sada je moglo bez ograničenja.

• Nije obavezna upotreba pečata na dokumentima. Osim PIB-a, obavezan element je i matični broj.

• Osnovni kapital d.o.o. i a.d. se vodi u dinarima u APR-u.

• Minimalni osnivački kapital za d.o.o. je smanjen na 100 din (ranije je bilo 500e) a onda je izmenama i dopunama zakona (par meseci posle) taj član izbrisan. Znači sad imamo zakon u kome nije definisan minimalan iznos osnivačkog kapitala kod osnivanja d.o.o.

• Zastupnik privrednog društva može da bude pravno lice stim što društvo mora imati bar jednog zastupnika koji je fizičko lice.

• Ukida se upravni odbor kao organ društva. Društva na dalje moraju imati skupštinu i direktora a po želji i nadzorni odbor. Društva koja su imala upravni odbor moraju da ga raspuste i usklade svoja osnivačka akta po novom zakonu.

• Novi zakon nešto drugačije reguliše pojedine stvari u vezi udela i članova društva pa višečlanim d.o.o. preporučujemo da usklade svoja osnivačka akta sa novim propisima.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Novi zakon o privrednim društvima15.01.2012. u 09:18 - pre 148 meseci
Citat:
S A J A: • Iz punog poslovnog imena se izbacuje adresa. Ovu izmenu će vršiti APR za sve preduzetnike i pravna lica.

Najzad :) Nisam mogao da uradim pecat koliko je trebalo da stane na njemu..

Citat:
• Nije obavezna upotreba pečata na dokumentima. Osim PIB-a, obavezan element je i matični broj.

Koliko je ovo konkretno uredjeno? Jel' to znaci da na internim dokumentima su dovoljni potpisi ili i za dokumenta prema banci nisu vise potrebni pecati?

Citat:
• Minimalni osnivački kapital za d.o.o. je smanjen na 100 din (ranije je bilo 500e) a onda je izmenama i dopunama zakona (par meseci posle) taj član izbrisan. Znači sad imamo zakon u kome nije definisan minimalan iznos osnivačkog kapitala kod osnivanja d.o.o.

1din.?
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Novi zakon o privrednim društvima15.01.2012. u 10:14 - pre 148 meseci
Citat:
Dexic: Koliko je ovo konkretno uredjeno? Jel' to znaci da na internim dokumentima su dovoljni potpisi ili i za dokumenta prema banci nisu vise potrebni pecati?


Koliko sam ja razumeo ukida se pečat za sva dokumenta. Naravno, on će u narodu živeti još dugo jer se promene sporo dešavaju. Džaba tebi što piše u zakonu ako tebe na šalteru odbiju jer nema pečata.

Upotreba poslovnog imena, pečata i
drugih podataka u dokumentima
Član 25.
Poslovna pisma i drugi dokumenti društva, uključujući i one u
elektronskoj formi, koji su upućeni trećim licima sadrže poslovno ili
skraćeno poslovno ime, sedište, adresu za prijem pošte ako se razlikuje od
sedišta, matični broj i poreski identifikacioni broj društva.
Društvo može uz poslovno ime da upotrebljava grb, zastavu, amblem,
oznaku ili drugi simbol Republike Srbije ili strane države, domaće
teritorijalne jedinice i autonomne pokrajine, međunarodne organizacije, uz
saglasnost nadležnog organa te države, domaće teritorijalne jedinice i
autonomne pokrajine ili međunarodne organizacije.
Društvo nije dužno da upotrebljava pečat u poslovnim pismima i
drugim dokumentima društva, ako zakonom nije drugačije propisano.
Društvo ne može isticati prema trećim savesnim licima nedostatke u
pogledu forme poslovnih pisama i drugih dokumenata propisane ovim članom.


Citat:
Dexic: 1din.?


Evo sad sam hteo da ti navedem članove kad ono međutim, ja sam pogrešio. Izmenama i dopunama se ne briše taj član nego neki drugi.

Dakle, izvinjavam se svima, malo sam se spetljao sa brojevima članova gledajući stari, novi i izmene zakona. Po novom zakonu za registraciju doo treba samo 100 din..

Uh, pošto sam napravio s*anje, jel može da se pojavi moderator da obriše i izmeni sve poruke gde sam ovo rekao da ne pravimo zabunu za ljude?
Prvu i drugu poruku treba skroz obrisati a u četvrtoj ostaviti samo: Minimalni osnivački kapital za d.o.o. je smanjen na 100 din (ranije je bilo 500e).
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
109-92-88-225.dynamic.isp.telekom.rs.



+165 Profil

icon Re: Novi zakon o privrednim društvima15.01.2012. u 11:09 - pre 148 meseci
Citat:
S A J A

• Ukida se upravni odbor kao organ društva. Društva na dalje moraju imati skupštinu i direktora a po želji i nadzorni odbor. Društva koja su imala upravni odbor moraju da ga raspuste i usklade svoja osnivačka akta po novom zakonu.

mozes ovo malo pomnije pojasniti?
da li to znaci da sva drustva (i ad i doo) moraju imati i skupstinu,pored direktora? cak i ona sa jednim zaposlenim?
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Novi zakon o privrednim društvima15.01.2012. u 11:51 - pre 148 meseci
Citat:
Horvat: mozes ovo malo pomnije pojasniti?
da li to znaci da sva drustva (i ad i doo) moraju imati i skupstinu,pored direktora? cak i ona sa jednim zaposlenim?


To je isto kao i ranije. Skupština je zapravo skup svih vlasnika. Kada se radi o jednočlanom preduzeću odluke donosi vlasnik u funkciji skupštine društva.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Novi zakon o privrednim društvima

[ Pregleda: 3318 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.