Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pretežna delatnost

[es] :: Vodič za posao :: Pretežna delatnost

[ Pregleda: 5331 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Vladimir Petrovic
Beograd

Član broj: 46572
Poruke: 74
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Pretežna delatnost31.05.2007. u 10:22 - pre 205 meseci
Na sajtu APRa sam pročitao:

Citat:
Da li se preduzetnik može baviti i drugom delatnošću osim pretežne delatnosti?
Preduzetnik se može baviti i drugim delatnostima osim pretežne.

Važno objašnjenje: Uzimajući u obzir odredbu Zakona o privrednim društvima, privredni subjekti prijavljuju za upis u Registar koji se vodi kod Agencije za privredne registre samo jednu, pretežnu delatnost, dok se za sve ostale delatnosti podrazumeva po samom Zakonu da ih privredni subjekt može obavljati, osim onih za koje je potrebna saglasnost, dozvola ili drugi akt državnog organa – naknadna saglasnost državnog organa.
S druge strane, ukoliko privredni subjekt želi da se u Registar koji se vodi kod Agencije za privredne registre upiše kao pretežna delatnost ona delatnost koja se može obavljati samo na osnovu saglasnosti, dozvole ili drugog akta državnog organa, dužno je da istu saglasnost, dozvolu ili drugi akt državnog organa i dostavi prilikom podnošenja zahteva za upis te delatnosti u Registar – prethodna saglasnost državnog organa (npr. proizvodnja, promet, distribucija, prerada i uskladištenje materija opasnih i štetnih po zdravlje ljudi i životne sredine, poslovi banaka, poslovi osiguravajućih društava). Dalje, Zakon o privrednim društvima, čl. 6. propisuje da privredno društvo može da obavlja delatnost u prostoru koji ispunjava uslove u pogledu tehničke opremljenosti, zaštite na radu i zaštite i unapređenja životne sredine, kao i druge propisane uslove, te da ispunjenost navedenih uslova proverava nadležni organ u postupku redovnog inspekcijskog nadzora.
U skladu sa iznetim Zakonom o privrednim društvima, kao osnovni korporativni zakon, čl. 51. određuje da se odredbe ovog zakona o poslovnom imenu, sedištu, delatnosti, uslovima za obavljanje delatnosti, zastupanju, likvidaciji i zastarelosti privrednih društava, shodno se primenjuju i na preduzetnike, koji spadaju u krug privrednih subjekata.
Dakle, privredni subjekt za upis u Registar koji se vodi kod Agencija za privredne registre ne dostavlja potvrdu nadležnih inspekcijskih službi o ispunjenosti uslova u pogledu prostora u kome se delatnost obavlja osim kod proizvodnje, prometa, distribucije, prerade i uskladištenja materija opasnih i štetnih po zdravlje ljudi i životne sredine ili drugih materijalnih zakona kada je to izričito propisano, a date saglasnosti imaju prethodni karakter u odnosu na registraciju, što predstavlja izuzetak.
Iz napred iznetog jasno se proizvodi zaključak da su privredni subjekti obavezni upisati u registar samo jednu pretežnu delatnost, jer im je po osnovu Zakona o privrednim društvima dozvoljeno da obavljaju i druge delatnosti, stim što sam privredni subjekt mora voditi računa o ispunjenosti uslova za obavljanje tih delatnosti.


Mene sada yanima da li to znači da npr. ako imam radnu registrovanu za proizvodnju nameštaja, da mogu da se bavim i Intrnet konsaltingom i sl?
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
89.216.249.*



+52 Profil

icon Re: Pretežna delatnost31.05.2007. u 13:45 - pre 205 meseci
Mhm :)
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
77.46.252.*

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Pretežna delatnost31.05.2007. u 14:33 - pre 205 meseci
Ako ti ovo nije jasno odustani od bilo kakvog preduzetnistva :)

(za one koje mrzi da citaju: Da, mozes da se bavis!)
 
Odgovor na temu

Vladimir Petrovic
Beograd

Član broj: 46572
Poruke: 74
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Pretežna delatnost31.05.2007. u 18:49 - pre 205 meseci
Da tako sam i ja razumeo, ali koja je onda svrha registrovanje pretazne delatnosti. Znaci ja mogu da se registrujem da mi je pretezna delatnost miklokrobiologija, a da prodajem kokosija jaja.
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
89.216.249.*



+52 Profil

icon Re: Pretežna delatnost31.05.2007. u 19:15 - pre 205 meseci
To su ti recidivi prošlosti, voli vlas' da zna šta ko radi i gde ima para a gde ne :)

=> pretežna delatnost dosta utiče na visinu poreskih obaveza firme.
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
77.46.252.*

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Pretežna delatnost02.06.2007. u 13:43 - pre 205 meseci
Osim toiga, na taj nacin se prikupljaju podaci za statistiku.

inace:

Citat:
stim što sam privredni subjekt mora voditi računa o ispunjenosti uslova za obavljanje tih delatnost


mozes da radis sve za sta ispunjavas uslove (za delatnsoti za koje postoje uslovi)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Pretežna delatnost

[ Pregleda: 5331 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.