Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kud dalje, što odabrati

[es] :: Art of Programming :: Kud dalje, što odabrati

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 9472 | Odgovora: 52 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Kud dalje, što odabrati28.10.2011. u 21:10 - pre 151 meseci
^^

Tačno.

Isto tako ...

Citat:
Napominjem, volim učiti i nije mi mrsko sjesti za knjigu, no ne znam odakle krenuti.Koji od ovih jezika je najlakši "za pohvatati konce"
i početi nešto ozbiljnije raditi...


... osoba koji voli da uči i nije joj mrsko da sedne za knjigu, a već zna i (x)html(5) i js i css i php i naštancao je dosta generisanog html-a, ali, ne zna odakle da krene da se dalje usavršava ili 'nije u toku' jer 'ne stiže' da prati informacije preko neta o programskim jezicima... ... i poslovne oglase pride, jer ga interesuje zarada od programiranja.
about:networking
 
Odgovor na temu

pexxi92

Član broj: 291395
Poruke: 49
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+25 Profil

icon Re: Kud dalje, što odabrati28.10.2011. u 21:52 - pre 151 meseci
Od igrica imate quakelive. Igra se na webu a ista kao quake...
Oberlan sine nauci da ucis a posle ce ici lagano. Veruj mi imao sam slican problem kao ti a sada vidi gde sam.
 
Odgovor na temu

llux

Član broj: 63288
Poruke: 419
*.opera-mini.net.



+253 Profil

icon Re: Kud dalje, što odabrati28.10.2011. u 22:22 - pre 151 meseci
Pitacu vas jos nesto: Ako imam web sajt i hocu da napravim odredjeni pretrazivac, ne kao gugl, vec za svoje stranice ili hocu da napravim secenje pesama, konvertovanje videa, otvaranje ZIP datoteka itd.
Sta treba da naucim? Hoce li mi pomoci JAVA? C? Mozda C#?
Ne bih rekao. Mislim da ce morati PHP.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Kud dalje, što odabrati28.10.2011. u 22:32 - pre 151 meseci
Lose mislis.
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Kud dalje, što odabrati28.10.2011. u 22:54 - pre 151 meseci
Citat:
llux:Ne bih rekao. Mislim da ce morati PHP.

Sam si rekao da tu i tamo znas ponesto, otkud onda ovakve tvrdnje?
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

mefistofel
student

Član broj: 214472
Poruke: 43
*.catv.broadband.hu.



+35 Profil

icon Re: Kud dalje, što odabrati28.10.2011. u 23:06 - pre 151 meseci
Citat:
llux: Pitacu vas jos nesto: Ako imam web sajt i hocu da napravim odredjeni pretrazivac, ne kao gugl, vec za svoje stranice ili hocu da napravim secenje pesama, konvertovanje videa, otvaranje ZIP datoteka itd.
Sta treba da naucim? Hoce li mi pomoci JAVA? C? Mozda C#?
Ne bih rekao. Mislim da ce morati PHP.



Je li ti sigurno znas to sto tvrdis da znas salim se ali bez uvrede po nacinu kako kategorises jezike na web i ostale imam utisak da bas ne znas sta pricas. Da te pitam nesto sta mislis u cemu se pisu serveri koji rade parsiranje php-a? U cemu se pisu browser-u koji rade parsiranje javascript-a, html-a i css-a?

Iskreno upravu si za php da je to najzastupljeniji jezik koji postoji ali njegova popularnost je dosta opala proteklih godina i videcemo sta ce se desiti za nekoliko godina sa njim. Mnogi misle da ce ga prestigne python ali to nije stvar ove teme. Sto se tice popularnosti jave za web pa recimo da ima dosta sajtova koji su bas na javi, za neke od njih si sigurno cuo, recimo Google? Ceo paket Googlovih sajtova (doc, gmail, calendar, pa cak i google sites) je radjeno u Javi i to u biblioteci koju je Google sam napravio koja se zove GWT (Google Web Toolkit). Zatim cesto banke rade sajtove u javi, zatim sajt Toshibe (http://www.csd.toshiba.com/cgi-bin/tais/support/jsp/home.jsp) i ima ih jos dosta, recimo da je Twiter radjen provobino u Ruby-u da bi kasnije (toj sada) prepradio veliki deo svojih unutrasnjih servisa za pretragu baze u Javi, a inace front end je radjen u python-u. Inace oni koriste Hadoop za podelu posla na vise racunara, takodje radjen u javi. Hadoop takodje koristi i Amazon, Google i mnogi drugi.

Ti mi se cini kao da ovaj dolazak weba posmatras iz ugla krajenjeg korisnika zato i forsiras html, ali kao programer moras da znas sta se nalazi iza a to je neki od programskij jezika i to ce uvek biti, bas kao sto ce uvek biti da je potreban asembler i drajveri ce se uvek pisati u njemu ili C-u a nikada u Javi ili C#

Ono sto sam pokusao da objasnim gore je da se Java koristi dosta u web-u i da ne mozes da posmatras samo male sajtove (kojih ima najvise) koji su radjeni u php-u. PHP se koristi dosta za jednostavnije stvari ali ostali jezici se koriste za slozenije stvari. Sve zavisi od tvojih afiniteta, ali jedna stvar je bitna a to je da se php jako slabo (gotovo nimalo) ne koristi za bilo sta sem pravljenje sajtova.

Sto se tice C/C++, Java, C# pa to je stvar afiniteta, recimo ja sam se za sada usmerio na Javu. Ali preci na neki drugi programski jezik je lako kada savladas jedan, jer je najbitnije savladati kako da razmisljas kao programer, a sintaksa je laka da se nauci.

I jos jedna stvar ne postoji univerzalan jezik tako i firma u kojoj radim korisi C++, Javu, C# (i jos par jezika pored toga) u zavisnosti od konkretnog projekta,

Moj konkretno predlog je da se krene od Jave jer nije platform dependent, ima jasnu sintaksu, najvise programera na svetu (da cak vise i od PHP-a), puno mesta za ucenje i pomoc
 
Odgovor na temu

llux

Član broj: 63288
Poruke: 419
*.opera-mini.net.



+253 Profil

icon Re: Kud dalje, što odabrati29.10.2011. u 06:36 - pre 151 meseci
Polako, cekajte malo. Kada sam se registrovao za neke free sajtove, malo sam istrazivao kako bih mogao da upotrebim svoje znanje c++ da napravim svoj mp3 cutter. Tada sam saznao da ne moze da se koristi bilo koji jezik, uglavnom je bio podrzan PHP, cini mi se i ASP a postojala je i neka varijanta c++ cgi, a sve je zavisilo da li hosting podrzava to. Druge varijante nisam video?
Znam ja sta vi kazete ali ja hocu da mogu i u ovakvim prilikama te jezike da koristim.

[Ovu poruku je menjao llux dana 29.10.2011. u 07:52 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Kud dalje, što odabrati29.10.2011. u 07:47 - pre 151 meseci
Koliko para, toliko muzike :)
 
Odgovor na temu

M.S.

Član broj: 288616
Poruke: 6



+1 Profil

icon Re: Kud dalje, što odabrati29.10.2011. u 16:46 - pre 151 meseci
Probaj naci posao u programiranju, makar kao volonter negde. Gledaj sta se prica i radi. Ako ti se ne svidja, preorijentisi se. Samo nemoj da gubis vreme na mnogo opcija. Pocni negde nesto konkretno sto pre, sto donosi pare.

Dzaba ti motivacija ako je ne unovcis dok je imas.


 
Odgovor na temu

mefistofel
student

Član broj: 214472
Poruke: 43
*.dynamic.sbb.rs.



+35 Profil

icon Re: Kud dalje, što odabrati29.10.2011. u 20:03 - pre 151 meseci
Citat:
llux: Polako, cekajte malo. Kada sam se registrovao za neke free sajtove, malo sam istrazivao kako bih mogao da upotrebim svoje znanje c++ da napravim svoj mp3 cutter. Tada sam saznao da ne moze da se koristi bilo koji jezik, uglavnom je bio podrzan PHP, cini mi se i ASP a postojala je i neka varijanta c++ cgi, a sve je zavisilo da li hosting podrzava to. Druge varijante nisam video?
Znam ja sta vi kazete ali ja hocu da mogu i u ovakvim prilikama te jezike da koristim.

[Ovu poruku je menjao llux dana 29.10.2011. u 07:52 GMT+1]


Hm nisam bas sugran da te najbolje pratim.

Registovao si se na free sajtove da bi napravio svoje mp3 cutter? Ne moras da se regisutujes nigde da bi nesto pravio mislim ne treba ti nicija dozvola za to.
Kako to mislis podrzava php i asp? Da bi napravio program?

Ili mozda ono sto hoces da kazes je da si otisao na neki free hosting koji je nudio da ce da radi samo hosting php i asp sajtova?

Pa ako si na to mislio onda si upravu najvise ces providera naci koji rade sa php-om i asp-om. Javu ces naci najmanje a ostale neces ni naci (C/C++ se ni ne koriste za web). Sto se tice pokazatelja evo recimo ovako Google App Engine nudi besplatan (manje vise besplatan) hosting websitova koji su pravljeni u Javi ili Python-u. A za php su rekli da nece ga nikada podrzati. Razlog za to je kako php radi. On je super da bi ti napravio neki manji pa cak i veci sajt ali nije bas najpogodnij za rad nekih ozbiljnijih stvari kao sto su recimo websitovi banaka.... Naravno ako zelis da pravis sajt u javi i da ga hostujes to ces najverovatnije morati da radis tako sto ces zakupiti neki dedicated server (koji bi te kostao oko 100$ mesecno, minumum) ili u neki cloud (recimo Amazon, koji je jos skuplji)

Ako ti je najbitnije da krenes da radis nesto, da zaradis pare, da ucis, onda kreni sa PHP-om imas sajtove popup freelancer-a (imas thread na forumu) koji ti kaze kako da se registujes i da zaradis pare. Ali ako zelis da budes covek koji ce da pravi neke vece stvari od sajt koji kosta 500-1000 evra (ili nesto vise) onda ces morati da orjentises na neki drugi jezik. Ako zelis da pravis programe onda nemozes da ostanes u PHP-u. Moj predlog je Java za pocetak a kasnije ces sam videti.
 
Odgovor na temu

Eurora3D Team
Nebojsa - Programer & Vodja tima
Beograd

Član broj: 120376
Poruke: 900
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Kud dalje, što odabrati08.11.2011. u 23:57 - pre 150 meseci
Danas je najvise u upotrebi OOP (object oriented paradigm) pristup.
Sto ce reci JAVA, C++, NET. Mislim da je java najupotrebljivija za razne tipove uredjaja ... ali
Najbolje da pocnes sa necim sto je jako brzo i neinterpretirano ... i ciji kompajler nije vlasnistvo neke jake kompanije ... a to je C++
Ako nista drugo tako sutra neces da se divis raznima sarenim lazama i novim trendovima , nego ces da ih koristis za ono za sta najbolje sluze.
Gotovo SVE u softverskoj industriji sto necemu vredi je bazirano na C jeziku ... od servera koji su napisani u C do raznih modula koji izvode PHP ASP , raznih multimedijalnih biblioteka itd. Cak i pretrazivac za internet.
Tako da zasto ne uciti od temelja pa na gore.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kud dalje, što odabrati09.11.2011. u 07:45 - pre 150 meseci
.NET kobajagi nije vlasništvo jedne kompanije, mada praktično jeste, obzirom na odnos kvaliteta MS-ove i ostalih implementacija. Java valjda nije vlasništvo jedne kompanije. E, sad, ne razumem najbolje taj kriterijum. Da li je mmix ili neko drugi ko je MS orjentisan i koristi .NET prso zbog toga?

Što se OOP-a tiče, može se učiti i na primeru python-a, koji je lakši za učenje. Što se brzine tiče, pitanje je da li je ona uvek bitna.

Zato je najbolje reći čoveku kako stvari stoje, koje su mogućnosti, pa neka sam vidi gde tu sebe prepoznaje.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

deerbeer
Beograd

Član broj: 174418
Poruke: 1189
*.dynamic.sbb.rs.



+395 Profil

icon Re: Kud dalje, što odabrati09.11.2011. u 09:19 - pre 150 meseci
Ljudi, učite onaj jezik koji ima neko svoje iole normalno razvojno okruženje bilo ko da ga pravi (vlasnički ili open sors) koje se konstanto razvija ,
ciji se frejmork takodje razvija, koji ima krštenu dokumentaciju i poveći broj ljudi u komuni na web-u za neki trablšuting .
To je jedini po meni objektivni kriterijum danas za odabir jezika. Moj subjektivni bi bio c/c++

Citat:

Ali preci na neki drugi programski jezik je lako kada savladas jedan, jer je najbitnije savladati kako da razmisljas kao programer, a sintaksa je laka da se nauci.

Iskusnim progamerima nije tesko da savladaju novu sintaksu , malo veći problem je učenje novog frejmvorka (ili privikavanje na njega) koji uglavnom ide uz neki jezik i novih alata i raznoraznih razvojnih okruženja .
A danas retko ko nesto ozbilljno programira bez njih .



Viva lollapalooza
 
Odgovor na temu

[es] :: Art of Programming :: Kud dalje, što odabrati

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 9472 | Odgovora: 52 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.