Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li CD-DVD diskovi mogu da izdrze deklarisanu brzinu rezanja?

[es] :: Windows desktop :: Da li CD-DVD diskovi mogu da izdrze deklarisanu brzinu rezanja?

[ Pregleda: 3294 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

toplim
Pera Furundzija

Član broj: 23551
Poruke: 806
193.107.4.*



+45 Profil

icon Da li CD-DVD diskovi mogu da izdrze deklarisanu brzinu rezanja?28.08.2011. u 13:29 - pre 154 meseci
Da li se uopste pridrzavate brzine rezanja ili ipak smanjite kad rezete "nesto vazno"? Ima li to nekog uticaja ili je to zabluda? Mislim, sto onda pisu one brojke na diskovima? Inace disk se greje i ovako i onako, kako god da ga rezete.
 
Odgovor na temu

Backy
Branislav Đurković
Treptač svetala
Beograd, Zvezdara

Član broj: 54113
Poruke: 2303
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: backy@elitesecurity.org
ICQ: 231979809
Sajt: www.elitesecurity.org/o/p..


+121 Profil

icon Re: Da li CD-DVD diskovi mogu da izdrze deklarisanu brzinu rezanja?28.08.2011. u 13:38 - pre 154 meseci
ja na to gledam ovako: što veća brzina, to je zapis "plići"... radiće sigurno prvih 100 očitavanja u prvih mesec dana, posle toga šansa za nečitljive delove brzo raste ako je brzina rezanja velika a sam disk slabog kvaliteta... u vreme onih srebrnih princo diskova, oni narezani najvećom brzinom (beše valjda 32 ili 40x) su posle 6 meseci postajali nečitljivi, nezavisno od upotrebe

uglavnom, ako radiš backup nema šta da žuriš... koristi najmanju deklarisanu ili polovinu maksimalne i brzina će sigurno biti eliminisana kao uzročnik nečitljivosti.

zabluda nije sigurno jer stariji cd plejeri jednostavno ne vide zapis na brzo narezanim diskovima...
aka Vitez Koja
::
日本光学工業株式会社 :: One photo out of focus is a mistake, ten
photo out of focus are an experimentation, one hundred photo out of focus are a
style.
 
Odgovor na temu

mikronac
Apsolvent

Član broj: 285316
Poruke: 97
*.adsl-a-10.sezampro.rs.



+16 Profil

icon Re: Da li CD-DVD diskovi mogu da izdrze deklarisanu brzinu rezanja?28.08.2011. u 17:08 - pre 154 meseci
Zapis ne može biti plići ili dublji... Tačno se zna na kojoj "dubini" se upisuju podaci laserom (mrzi me sad da tražim knjigu iz Mikroelektronike i pišem o tome, bilo je poprilično smorno i kad sam morao da učim to) na raznim vrstama DVD-ova, CD-ova, Blue-Ray diskovima, i sl. Ono što se može desiti je da se disk previše brzo rotira pa laser izgubi kompas jer u baferu nema dovoljno podataka za snimanje. Pomeša malo staze i eto problema...

Ja još nisam nikad dostigao, snimajući 4GB na DVD, maximalnu brzinu na koju je deklarisan DVD a probao sam i sa skupim verzijama diskova. Brzina od 8x je oko 11000KB koliko se sećam, a do te cifre nisam nikad stigao iako snimač toliko može da podnese.
Ono što sam doživeo je da mi je Princo CD eksplodirao pri snimanju na brzini 52x i to u vreme Tech-ovog rezača koji je bio skup toliko da mi je došlo da plačem. A eksplozija je totalno druga priča, noge su mi se odsekle

Posle toga sam se još 2-3 sreo sa eksplozijom CD-ova u paramparčad, s tim da su rezači bili Samsung. Sećem se da sam tad snimao CD-ove na kilo Neki No-Name CD-ovi koji su pre nekih 7-8 godina koštali ispod 30 feninga iliti 15ak dinara gledajući današnji odnos marka-dinar. Svi ti diskovi koji su jeftini treba izbegavati. Ne samo zato što će ti za 5-6 meseci nešto postati nečitljivo nego zato što ćeš upropastiti čitač čitanjem tog smeća.

Od tih situacija sa eksplozijama, CD-ove snimam na 24x a DVD 4x. Nikad nikakvog problema imao nisam. Ne znam koliko je nešto hitno da se ne bi moglo snimati 5 minuta duže...
ES je divno mesto za širenje pismenosti.
Širite pismenost, a ne nepismenost!
 
Odgovor na temu

pajaja
Beograd

Administrator
Član broj: 41598
Poruke: 3430
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: pajaja@elitesecurity.org
ICQ: 253317269


+144 Profil

icon Re: Da li CD-DVD diskovi mogu da izdrze deklarisanu brzinu rezanja?28.08.2011. u 17:42 - pre 154 meseci
Pozdrav,

ako snimas nesto vazno najbolje je da kupis dobar disk. Los disk ce imati vise c2/cu gresaka bez obzira na kojoj brzini ga rezes.
xxx
mali mali mali kamičak...nebo plave boje.
In Memoriam: Madzone Zeka(15.09.2005-16.09.2005)
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Da li CD-DVD diskovi mogu da izdrze deklarisanu brzinu rezanja?28.08.2011. u 18:37 - pre 154 meseci
To se ne isključuje, dobar disk i odmerena brzina snimanja i disk će da bude dugo upotrebljiv. Poslednjih godina važi pravilo da manje brzine možda štete diskovima jer mogu da se pregreju pošto ostaju duže pod laserom mada bi to trebalo da je pod kontrolom samog uređaja. Moj LiteOn za CDR nudi minimum 16x i uglavnom tom brzinom i režem mada vrlo retko zbog žurbe idem i brže. Nisam merio ali ne verujem da je razlika bitna. Ni u kvalitetu a uglavnom ni u dužini trajanja samog rezanja.
Sa DVD varijantama sam više probao, testovi pokazuju da disk narezan 8x ima nešto manje grešaka nego ako to uradim 16x brzinom. Jedni od retkih diskova za koje je ponuđena i brzina 20x su Taiyo Yuden pa sam jedan probao i nema nekih problema uz opet malo više grešaka.

Odavno sam podesio ImgBurn da CD reže 16x i DVD 8x pa više i ne razmišljam o tome. Nema grešaka i škartova ... mada se slabo susrećem sa tim, moji CD-ovi narezani pre 14 godina se svi redom čitaju kao i svi DVD od kada i njih koristim tj više od 7 godina.
 
Odgovor na temu

toplim
Pera Furundzija

Član broj: 23551
Poruke: 806
193.107.4.*



+45 Profil

icon Re: Da li CD-DVD diskovi mogu da izdrze deklarisanu brzinu rezanja?28.08.2011. u 18:48 - pre 154 meseci
A da li uredjaj, recimo neki skuplji, moze automatski da proveri kvalitet diska i da prilagodi brzinu, recimo u zavisnosti od grejanja ili od boje sloja na disku.
Inace sto se tice grejanja to sam i ja primetio ali mi bilo glupo da napisem jer sam mislio da sam u zabludi. Ali sad vidim da to kaze i calexx. Manje brzine vise greju disk.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Da li CD-DVD diskovi mogu da izdrze deklarisanu brzinu rezanja?28.08.2011. u 19:11 - pre 154 meseci
Ne manje brzine nego duži uticaj lasera na disk. Mislim da je to ipak sitnica i traje previše kratko da bi nešto pokvarilo.

Ne mogu uređaji da provere kvalitet ali bi njihov firmware trebalo da ima informaciju o svim mogućim diskovima i prema tome odredi da li brže ili ne. Svojevremeno sam pratio modifikovane firmvere za tadašnji rezač i tip koji ih pravi je redovno objašnjavao za koje diskove je dozvolio veću a za koje manju brzinu od deklarisane. To je uglavnom i jedini razlog da se rezaču nabaci novi firmware, ako je star a pojavili se neki noviji diskovi koje ne prepoznaje onda novi firmware pomaže.

Rezači su ipak potrošna roba, ne vredi kupovati preterano skupe, koristiš dok ne počne da brlja a onda zameniš. Diskovi bi trebalo da traju duže pa njih kupuj samo u proverenim radnjama, nikako jeftino na bljuvaku.
 
Odgovor na temu

toplim
Pera Furundzija

Član broj: 23551
Poruke: 806
193.107.4.*



+45 Profil

icon Re: Da li CD-DVD diskovi mogu da izdrze deklarisanu brzinu rezanja?28.08.2011. u 19:17 - pre 154 meseci
aaa, pa dobro firmware..znaci uredjaj ipak moze da ocitava te podatke sa diska..to su mozda oni brojevi na unutrasnjem obodu diska :) uvek sam se pitao cemu sluze...
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Da li CD-DVD diskovi mogu da izdrze deklarisanu brzinu rezanja?28.08.2011. u 19:21 - pre 154 meseci
Ne, to je druga oznaka. Diskovi imaju upisane podatke i mnogi programi mogu da vide ko je proizvođač i koji je model diska.
 
Odgovor na temu

toplim
Pera Furundzija

Član broj: 23551
Poruke: 806
193.107.4.*



+45 Profil

icon Re: Da li CD-DVD diskovi mogu da izdrze deklarisanu brzinu rezanja?28.08.2011. u 19:25 - pre 154 meseci
Okej :) sad znam..
 
Odgovor na temu

pajaja
Beograd

Administrator
Član broj: 41598
Poruke: 3430
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: pajaja@elitesecurity.org
ICQ: 253317269


+144 Profil

icon Re: Da li CD-DVD diskovi mogu da izdrze deklarisanu brzinu rezanja?28.08.2011. u 20:02 - pre 154 meseci
@toplim: citaju ovo.

Citat:
Poslednjih godina važi pravilo da manje brzine možda štete diskovima jer mogu da se pregreju pošto ostaju duže pod laserom mada bi to trebalo da je pod kontrolom samog uređaja.

I ja sam ovo video negde pre nekog vremena, sa sve testovima, ali sada nisam uspeo da nadjem. Mozda neko zna link?

Ja licno uvek rezem sve na maksimalnoj brzini, zato sto nisam primetio neke drasticne razlike izmedju minimalne i maksimalne. Ono sto jesam primetio je da se razliciti diskovi razlicito ponasaju, tj. da mogu da imaju neku svoju brzinu na kojoj se najmanje pojavljuju greske, ali kao sto rekoh razlika nije nesto velika. Pricam o obicnim audio diskovima, posto sve ostalo ni nemam razloga da rezem uglavnom.


Mozda nije relevantno za temu ali, nisam ranije imao vremena, sad sam nasao dva cd-a iz priblizno istog doba, jedan je verbatim [CMC Magnetics] (2004-2005) obican datalife (rezan na 48x) a drugi je malo noviji princo no name (32x). Treci je ubacen cisto za poredjenje (u pitanju je 'otisnut' a ne narezan cd) posto je stariji bar 2x vise od prva dva I verbatim je jeftin disk, ali razlika je poprilicna. Ovaj princo i dalje "radi" ali ima (ocigledno) previse gresaka (krckanja) da bi mogao da se slusa, dok je verbatim daleko od granice red book standarda. Naravno data cd je osetljiviji na greske tako bi princo bio poptuno neupotrebljiv. Tako da kao sto calexx rece, kupi kvalitetne a ne jeftine diskove.

ps. na prico screenshotu se ne vide pocetne cifre (2) za avg, verovatno niko nije predvideo da predju 10000
xxx
mali mali mali kamičak...nebo plave boje.
In Memoriam: Madzone Zeka(15.09.2005-16.09.2005)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Da li CD-DVD diskovi mogu da izdrze deklarisanu brzinu rezanja?28.08.2011. u 23:37 - pre 154 meseci
Mene je to zanimalo kada sam prelazio sa CD na DVD pa sam malo čitao po cdfreaks i našao dosta testova (već sam to negde ovde ostavljao) pa prema tome birao kako i na čemu ću da režem. Kad god naiđe nova serija prvo testiram par komada da vidim da li su kao prethodni (uvek kupujem diskove na istom mestu) pa ako nisu, menjam tip ... uglavnom je bilo OK.
Za audio diskove (tj CD uopšte) ne brinem, nabavio sam par stotina Verbatim Pastel diskova (tj Taiyo Yuden u Verbatim pakovanju) i bolji mi nisu potrebni. Ne režem ih previše pa će da potraju. Sa njima nema lutrije, ne omašuje nijedan i sigurno neće da se desi da pucketa ... to nije odlika starijih Princo već i novih. Kod njih se ne zna da li će ono što se nareže da bude nečitljivo odmah ili posle nekog (kraćeg) vremena. Ovi testovi to i pokazuju, Princo je na testovima koje sam pomenuo bio primer kako izgleda DVD sa mskimalno mogućim greškama ... tj kako izgleda disk od koga ne može da postoji gori.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
212-200-65-111.3gnet.mts.telekom.rs.



+165 Profil

icon Re: Da li CD-DVD diskovi mogu da izdrze deklarisanu brzinu rezanja?03.09.2011. u 19:24 - pre 154 meseci
samo da pitam,a kojim programom ste radili disc quality proveru?
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Da li CD-DVD diskovi mogu da izdrze deklarisanu brzinu rezanja?03.09.2011. u 20:28 - pre 154 meseci
Ja uglavnom koristim Kprobe2 koji je valjda namenjen samo LiteOn rezačima, ponekad probam DVDInfoPro a tu je i Nero CD-DVD Speed za one koji ne bi instalirali poseban program za ovo. Možda se rezultati baš ne slažu ali će lako da se vidi koji disk je OK, koji je loš a koji je očajan.

Pre neki dan sam hteo da drugaru odradim jedan DVD DL, dao mi je neki Xwave ili tako nekako koji je potpisao Ricoh ali je ImgBurn odmah prijavio grešku i odbio da radi. Probao par puta, menjao i brzine ali ništa. Onda sam stavio Verbatim i odmah je prošao. Onaj prvi nije načet pa sam ga vratio, ImgBurn nije hteo ni da ga pipne. Sve u svemu, 80% pa i više zavisi od diska, ostalo od uređaja i programa. Danas se pojavljuju razne kopije pa je najvažnije da se kupuje u proverenoj radnji.
 
Odgovor na temu

pajaja
Beograd

Administrator
Član broj: 41598
Poruke: 3430
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: pajaja@elitesecurity.org
ICQ: 253317269


+144 Profil

icon Re: Da li CD-DVD diskovi mogu da izdrze deklarisanu brzinu rezanja?04.09.2011. u 00:03 - pre 154 meseci
Ovi gore skrinsatovi su iz cdspeed koji se placa, a za free pogledaj i qpxtool
xxx
mali mali mali kamičak...nebo plave boje.
In Memoriam: Madzone Zeka(15.09.2005-16.09.2005)
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Da li CD-DVD diskovi mogu da izdrze deklarisanu brzinu rezanja?04.09.2011. u 09:09 - pre 154 meseci
Koliko vidim taj cdspeed ima 30 dana probnog korišćenja što je sasvim dovoljno da se malo testira. :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Windows desktop :: Da li CD-DVD diskovi mogu da izdrze deklarisanu brzinu rezanja?

[ Pregleda: 3294 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.